wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-25, 08:44   

smazio napisał/a:
Chcę wykonać filtr korzeniowy w kastrze budowlanej. Czy w takim filtrze robi się na dole kastry "odpływ" na szlam zasysany przez pompę z oczka? Jeśli tak czy z takiej rury PCV z korkiem można zrobić? Tzn czy napór wody nie wypchnie tego korka?



Witam. Wg mnie. wykop dołek o wymiarach np 2mx1mx0,5m . wyłóż folią i bedziesz miał filtr K-G. Z kastry to będzie niewypał. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-25, 09:05   

Nie mam możliwości wykopania dołka. Czy wypał czy nie wypał czas pokaże. Mi chodzi konkretnie o to co pytałem.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-25, 15:09   

A z ilu kastr budowlanych chcesz zbudować filtr? Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-25, 20:03   

Max dwie
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-26, 08:54   

smazio napisał/a:
Max dwie


Witam. Na postawienie 2. kastr to masz miejsce, natomiast na wykopanie dołka o długości 2. kastr to nie masz? Jedna kastra zajmuje miejsce 80 x 50 cm, to dwie kastry w szeregu 160 x 50 cm. Jesli taki dołek wykopiesz, to już będzie coś. Ja na działce mam około 20 różnych kastr (okrągłe, prostokątne) i z doświadczenia wiem, że wykonanie z nich filtrów K-G to wielka pomyłka. Szkoda będzie Twojej pracy. Przejrzałem zdjęcia Twojego oczka i wg mnie masz warunki, żeby wykopać w gruncie dołek na filtr K-G. Przynajmniej zimą będziesz miał spokój. Kastry budowlane będą pękać, gdy woda pozostawiona w nich na zimę zamarznie. Jedna kastra 90 l kosztuje około 25 zł, dwie 50 zł + twoje rury 10 zł. Razem 60 zł. Za 60 zł Kupisz 5 m 2 folii i będziesz miał spokój na 20 lat. Takie sa moje rady, ale zrób jak uważasz. Poczytaj posty innych użytkowników co piszą na temat filtrów wykonanych z kastr. Ryba 2008 :-D
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
12marek 
Uczestnik


Dołączył: 18 Kwi 2011
Posty: 64
Skąd: pomorze środkowe
Wysłany: 2016-06-26, 11:33   

Ryba :piwko:
Dobrze prawisz :)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-26, 12:11   

Witam ponownie. Wysokość kastry budowlanej 90 l to zaledwie 30 cm. jest to wg mnie zbyt mało. Wykonując u siebie filtr K-G i rzeczkę ( korzystałem także z porad postów tego forum) byłem zawsze negatywnie nastawiony do tych oczkomaniaków, którzy sugerowali, że wystarczy wykopać je na głębokość 30 cm. Ja wykopałem na głębokość 70 - 80 cm.


Dziś jestem pewien, że postąpiłem dobrze. Jeśli zanurzę rękę głęboko w filtrze K-G lub rzeczce, to wyczuwam, że system korzeniowy roślin nie dotyka dna. Istnieje przerwa około 10 cm wypełniona wodą. Woda opływa korzenie roślin od dołu. Poza tym, dla wielu żab powstało wspaniałe siedlisko do mieszkania i na zimę z pewnością zagrzebują sie głęboko, ponieważ woda na dnie filtra u mnie nie zamarza. Wg mnie filtr K-G jak i rzeczka powinny byc wykonanie tak jak oczko z wielka starannością. Nie należny skąpić na materiałach do ich budowy. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-26, 14:17   

Może faktycznie pomyślę nad wykopaniem takiego filtra ale to już w przyszłym roku :)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-26, 14:43   

smazio napisał/a:
Może faktycznie pomyślę nad wykopaniem takiego filtra ale to już w przyszłym roku :)

Oczko wodne masz przy domu, czy z dala? Ja mam 38 km od domu i dlatego muszę o wszystkich udoskonaleniach myśleć inaczejm, wg powiedzenia: dwa razy pomyśl, a raz zrób. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-06-26, 18:39   

Ok 50km od domu. Dodatkowo, wyłączamy prąd jeśli nas nie ma na działce więc zasilanie takiego filtra tylko pompką solarną z akumulatorem.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-26, 20:35   

Kiedyś w pierwszym oczku miałem taki mikro filtr g/k. Nawet to działało. Składał się on z dwóch 35l pojemników-wiader. Woda z góry lała się na gruby żwir, i odpływała dołem rurą. Późnej znowu do góry /syfon/. W jednym wiadrze rósł tatarak a w drugim sit. Trochę to skomplikowane było. Można się pobawić, ale lepiej posłuchać kolegi Ryba2008. Ostatecznie to one /ryby/ :piwko: pływają w wodzie i najlepiej się na tym znają.http://forum.oczkowodne.net/images/smiles/piwo.gif
 
 
BG 
Nowy


Dołączył: 17 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-17, 08:55   

Dzień dobry. Forum przeglądam od kilku lat i nadszedł w końcu czas dołączenia do Waszego grona.
Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Moje pytania pewnie wydadzą się Wam banalne, ale liczę na wyrozumiałość ;)

Do rzeczy. Oczko 30m2, 2,5 m głębokości. Filtry beczkowe działały przez 7 lat (z mierną bardzo skutecznością) i właśnie odchodzą w zapomnienie. Korzystając z nasypu postanowiłem zrobić filtr naturalny. Wymiary filtra to (w najszerszych miejscach) 3,2 m /2,2 m. Głębokość wody będzie na poziomie 70-80 cm.

Teraz moje wątpliwości:

1. Filtr zamierzam wypełnić grubym żwirem rzecznym i obsadzić kosaćcem żółtym, plus ew. pałką wodną. Będzie ok?

2. Jaką pompę wybrać? Doczytałem, że przepływ powinien być w okolicach 1000l/h. Różnica poziomów wody wynosi 160-170 cm. Rura doprowadzająca będzie miała około 4 metrów. Ta kwestia jest dla mnie bardzo ważna. Chcę kupić trwałą pompę, ale na rynku jest tego tak dużo, że zgłupiałem... W dodatku często producenci zawyżają dane dotyczące wydajności pompy, albo nie podają wykresów wydajności na danej wysokości tłoczenia. Tutaj Wasza wiedza i doświadczenie są dla mnie bardzo cenne.

Z góry dziękuję za pomoc.

Kilka zdjęć z prac:





Gdyby zdjęcia się nie wyświetlały, link do albumu: https://goo.gl/photos/Xjre6cfN4JDDE21w8
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-17, 12:50   

1. będzie ok, możesz dodać jeszcze tatarak.
2. pompy na opakowaniu maja tabelkę pokazującą jak spada ich wydajność wraz ze wzrostem podnoszenia wody. U ciebie to powinna być chyba o wydajności pow 3500l/h przy zerowym podnoszeniu. Jak masz jakichś faworytów to podaj ich nazwy, użytkownicy tych pomp na forum pewnie ci odpowiedzią. Jest też: http://sklep.oczkowodne.net/ , tu cie nie okantują.







;

[ Dodano: 2016-08-17, 20:01 ]
Ps jak filtr złożony z 2 beczek maił coś u ciebie zdziałać? Na zdjęciach widać w oczku 0 roślin. W skrócie to powinno wyglądać tak: kupa rybia i inne gnijące resztki-filtr mechaniczny,dalej w części biologicznej jony azotowe przekształcane przez bakterie nitryfikacyjne w azotyny te później w azotany. Na końcu to rośliny mają przyswoić te azotany jako nawóz. Gdy oczko jest taką "pustynią" jak twoje azotany służą za pożywkę dla glonów.
 
 
BG 
Nowy


Dołączył: 17 Sie 2016
Posty: 2
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-17, 19:03   

taniw, dziękuję.
Jeśli chodzi o pompy, to nie mam faworytów. Słabo znam ten rynek. Jedyna z którą miałem styczność to Aquael PFN10000, która przez sześć lat bezproblemowo zasilała beczki. Do filtra naturalnego zbyt mocna. Jutro lub w piątek muszę zamówić pompę. Jeśli nikt nie podpowie żadnego konkretnego modelu, to idąc za Twoją radą, zdam się na sklep.

Jeszcze jedno. Mam nową lampę UV-C AQUAEL PS 55W. Czy zamontowanie jej na wężu doprowadzającym wodę do filtra naturalnego to dobry pomysł?
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-17, 20:22   

BG napisał/a:


....... Mam nową lampę UV-C AQUAEL PS 55W. Czy zamontowanie jej na wężu doprowadzającym wodę do filtra naturalnego to dobry pomysł?


Witam. Zapraszam do mojego filtra K-G

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6540

w którym wykorzystuje lampę UV 55 W. Lampa jest podłączona na wężu pomiędzy pompką 24 W zanurzoną w oczku, a filtrem K-G. Ryba2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny