wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratunku zielona woda
Autor Wiadomość
edekm1967 
Nowy


Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Jaczów
Wysłany: 2016-05-29, 11:27   Ratunku zielona woda

Witam wszystkich.
Właściwie od początku borykam się z problemem zielonej wody w oczku wodnym. Pojemność ok. 22 m3. Próbowałem wszystkiego - 4 rodzaje filtrów ( ostatni własnej " roboty " wykonany z beczki z warstwami od dołu - keramzytu, żwiru, maty kokosowej, plastikowych elementów wziętych z poprzednich filtrów, gąbek ), do tego mam podłączoną lampę uv 36 w, pompa o wydajności ok. 12 m3, h - od 2 dni pracuje efektu na razie nie ma. Mam parę pytań:
- jaki okres czasu filtr musi pracować non stop, żeby uzyskał 100% sprawność ( namnożenie się bakterii )
- czy to normalne, że z sterylizatora też leci zielona woda? - próbowałem różnych pomp bez względu na ich wydajność efekt jest ten sam - zielona woda na wyjściu - żarnik świeci sprawdziłem, nie mam pojęcia jak sprawdzić jego skuteczność - kupić nowy? - co o tym sądzicie.
- ph wody ok. 7,6 - 7,8 - wrzucić kwaśnego torfu ? - pytanie jaką ilość
- rośliny - duża ilość lilii wodnych, kotewki, co roku kupuję dużą ilość moczarki kanadyjskiej i rogatka - powinien być ich las - a nie ma - czy ryby mogą takie coś zeżreć? ( mam karpie koi, kolorowe karasie ). Jakie rośliny podwodne bez systemu korzeniowego proponujecie? - może kupię hurtową ilość w nadziei, że coś się przyjmie? i będę miał tą upragnioną równowagę bioologiczną
- w oczku cały czas chodzi - napowietrzacz przeze mnie zwany bulbulatorem.
- chemii stosowałem multum wszystkie nieskuteczne.
- 3/4 tych wszystkich wynalazków i metod używałem czytając uważnie to forum więc darujmy sobie rady dobrych wujków typu wygoogluj, poszukaj itp. Skoro to napisałem to oznacza, że jestem zdesperowany i może jakiś fachowiec w oparciu o powyższe dane zaproponuje dla mnie indywidualne rozwiązanie problemu
I to by było na tyle. Ma ktoś jakiś pomysł.
Ps. A mój sąsiad od lat g...o robi przy oczku i zawsze wodę ma jak kryształ.
Pozdrawiam
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-29, 20:56   

Tak w skrócie.
2 tygodnie do miesiąca by filtracja biologiczna osiągnęła max wydajności.
Moczarka i karpie koi :hehe: Zapomnij o drobnych podwodnych roślinach przy kojakach. Mi się udaje rdestnica połyskująca i kędzierzawa w oczku z rybami.
Wyłącz bulbulator. Ja włączyłem żeby sprawdzić w czwartek rano i wieczorem miałem zakwit glona :oops:
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-31, 18:11   

Na pewno musisz obniżyć Kwasowość wody do 7, ja mam tylę lub deczko niżej. Jeżeli woda jest twarda to torf nic nie pomoże. Lepiej użyć wtedy specjalnych środków obniżających ph. Jak to zrobisz to uzbrój się w cierpliwość, W sprawie roslin to kolega Elendil ma rację, ale "Wyłącz bulbulator. Ja włączyłem żeby sprawdzić w czwartek rano i wieczorem miałem zakwit glona" To chyba żart?
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-31, 18:24   

taniw napisał/a:
"Wyłącz bulbulator. Ja włączyłem żeby sprawdzić w czwartek rano i wieczorem miałem zakwit glona" To chyba żart?

Mi też to nie pasuje. Raczej stawiałbym na niedawno nastałe upały.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-31, 21:59   

Napowietrzanie może usunąć pewną ilość CO2 chwilowo podnosząc pH przy braku buforu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-06-01, 16:46   

Nie, to nie żart. Już wiele lat temu było pisane na forum, że dobrze napowietrzona woda sprzyja glonom.
Kilkuletnie obserwacje u mnie to potwierdzają. W miejscu, gdzie woda wpada do oczka z kaskady codziennie wybieram garść gluta z nitkami. A woda niemal krystaliczna.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
edekm1967 
Nowy


Dołączył: 29 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Jaczów
Wysłany: 2016-06-01, 17:09   

Dzięki wielkie za odpowiedzi, W tej chwili sytuacja wygląda tak:
- wymieniłem żarnik na nowy
- kupiłem bakterie Triger 3 - czekam na dostawę
- zatopiłem w oczku ok. 80 l. torfu kwaśnego ( za mało? - czekam na propozycje )
- zatopiłem w oczku 4 półkilowe paczki ( ponoć jedna starcza na 5000 l wody ) mieszanki słomy jęczmiennej i orzeszków olchy
- zastanawiam się nad wyłączeniem bulbulatora - boję się, że zaszkodzi to moim rybkom ( nie poduszą się ? )
- mój sąsiad jak to zobaczył to się ucieszył bo pomyślał że bimber pędzę.
Po podłączeniu nowego żarnika woda idąca od steryliaztora do beczki - filtra moim zdaniem trochę lepsza - moją sceptyczna żona stwierdziła że nigdy nie byłem dobry w kolorach. Jakieś sugestie -jakaś skuteczna chemia?.
Pozdrawiam.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-01, 18:33   

" A mój sąsiad od lat g...o robi przy oczku i zawsze wodę ma jak kryształ. " może podpatrz czego nie robi w oczku twój sąsiad? Ty się miotasz miedzy różnymi pomysłami, a tu wystarczy poczekać ..
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-06-02, 06:44   

Elendil napisał/a:
Nie, to nie żart. Już wiele lat temu było pisane na forum, że dobrze napowietrzona woda sprzyja glonom.

Na pewno racja i na pewno obserwacje to potwierdzają. Ale:
Moim zdaniem glony nitkowate to oznaka dojrzałego ekosystemu, z "przegryzioną" wodą. Napowietrzanie poprawia tą dojrzałość, polepsza przemianę materii w oczku. Można dyskutować w nieskończoność co będzie korzystniejsze dla oczka. Jedyne oczka, w których nie widziałem tych glonów, to takie jak u Drako - więcej masy zielonej roślin naczyniowych niż wody.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2016-06-02, 13:18   

Ja zauważyłem w moim oczku 10m3, że wystarczy lampa 36W i beczka ze szczotkami. Jak odpalę lampę to szczotki po tygodniu zasyfione a woda czysta po 2 tyg. Ale aż tak bardzo nie przeżywam aby mieć wodę kryształ. Wystarczy, że ryby widać.
 
 
Jendras 
Bywalec


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Wrz 2015
Posty: 140
Skąd: Rawicz
Wysłany: 2016-06-02, 13:58   

Ja na oczko 20m3 mam łapę 55w i tak jak mówisz dwa tygodnie pracy i woda czysta :)
_________________
__________________________________
POZDRAWIAM JENDRAS

MOJE OCZKO WODNE 20m3
http://forum.oczkowodne.n...p=173256#173256
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2016-06-17, 17:09   

Z akwarystyki wiem ze zakwit wody to nadmiar makro elementów czyli azot potas fosor .by rośliny pobierać makro elementy muszą mieć mikro elementy żelazo miedź ... tu konieczne może być nawożenie . Jeżeli to nie pomoże rozważ budowę filtra glebowo kolejnego . W moim świeżo założonym zbiorniku mam mało ryb i dla wzrostu roślin podaje mikro i makro. Woda przezroczysta do dna. Ważną rzeczą jest też czas w jakim zbiornik jest wystawiony na działanie słońca które niezbędne jest do fotosyntezy.
PS.
Polecam mikro do akwarium z alledrogo torebka która kosztuje 3 z kawałkiem rozcieczą się w 0,5 wody destylowanej mamy nawóz na 25000 litrów

[ Dodano: 2016-06-17, 18:10 ]
Nie kolejnego tylko korzennego :-D
 
 
motor 
Uczestnik


Dołączył: 11 Kwi 2016
Posty: 74
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-06-18, 21:21   

kmarkot, napisz proszę trochę więcej o nawożeniu. Jakie masz duże oczko? Kiedy zaczynasz i kończysz nawożenie? Jak często nawozisz? Po czym poznajesz, że trzeba nawozić? Jaki dawki stosujesz? Moje oczko jest malutkie - powierzchnia 12m2, w najgłębszym miejscu 1m, założone w kwietniu tego roku, rośliny w uprawie hydroponicznej, nie stosuję żadnej techniki (filtrów, napowietrzania, itp.), brak ryb. Golony pojawiły się tydzień po zalaniu oczka i po kolejnych dwóch tygodniach zniknęły (to co narosło wyłowiłem i więcej się nie pojawiły). Po zalaniu oczka pierwsze co zrobiłem to zadbałem o jak największą ilość kosaćców i tataraku. Nie gardziłem też innymi gatunkami ale już w ilości symbolicznej, co by sprawdzić jak będą zachowywać się w oczku. Czy taki układ zapewni dostawę wystarczających ilości makro- i mikroelementów (deszcz, kupka przelatującego ptaszka, kurz, opadły listek, martwy owad, obumarła roślinność oczka)? Po czym poznać, że przyszedł czas na nawożenie?
 
 
krasnik5 
Początkujący



Dołączył: 21 Cze 2016
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-21, 12:26   

Obniżyć Kwasowość wody
_________________
Całoroczne byliny
 
 
wojtek555 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2016
Posty: 10
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-06-22, 09:03   

zastosowałem torf wysoki i po krzyku wprawdzie woda jest lekko brunatna ale dno widze i oto chodzi
_________________
Wojtek :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny