wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe oczko w Przemyślu
Autor Wiadomość
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-21, 20:04   

Kawał roboty, musisz pomyśleć co posadzić w kamieniach.
Zbyt małe lustro wody co do tego założenia, ale ze wszystkiego idzie wybrnąć.
duzers napisał/a:
.nie wszystkie rośliny będę pasować do twojego oczka.

Tu też tak myślę.
Oczko na bardzo stromej skarpie , z ograniczona możliwością powiększenia lustra wody, oprócz muru oporowego którego już nie widać, to jeszcze kamienie które przetrzymują całość tej konstrukcji- to gratuluje takiego rozwiązania :good:
-rośliny do okrycia kamieni
-rośliny strefy brzegowej
-lilie wodne karłowe
Co jeszcze, jutro Ci odpiszę i dobiorę konkretne odmiany.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-07-21, 20:55   

pyton75 napisał/a:
Wodę w oczku mam już 3 tydzień bez żadnych ubytków, ryby 2 tydzień
( 4 karasie). Ryb nie karmię myślę, że to co tam już jest to im wystarczy. Brakuje mi jeszcze tylko roślin oczywiście będą


zła kolejność- czekamy na szczawiową
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-21, 21:09   

AurorA napisał/a:
zła kolejność- czekamy na szczawiową

E tam szczawiową, nawet jak posadzisz roślinki o tej porze roku, to na efekt rozrośnięcia musisz czekać w zasadzie na rok następny.
To nie znaczy że ryba w wodzie bez roślin nie przeżyje, jeśli ma pokarm, cień w kamieniach- bez problemu.
U mnie w basenie sensualnym rok czasu pływały w wodzie bez roślin.
Tu dopóki nie rozwiną się rośliny, to nawet latem wskazany jest natleniacz.
Oczywiście jeśli te warunki zostana silnie zachwiane, a woda zamieni się w "barszcz" to tak, przyznaję racje.
Jak narazie widzę pompa pracuje , zapewne chwilowo fontanna natlenia wodę, wszystko jest w ruchu, aby tylko ich nie zagotować.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-07-21, 21:58   

Woda dojrzewa biologicznie około 3 tygodni- wpuszczanie ryb przed tym terminem to masakra dla zbiornika i kłopoty na kolejne miesiące, a nawet lata. Wpuszczanie ryb przed roślinami to karygodny, ale niestety częsty błąd.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
pyton75 
Początkujący


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 28
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-21, 22:33   

Dzięki za krytykę to lubię bo jest szczere. Ryby będę dokarmiał, cały czas pracuje pompa myślę, że jak posadzę rośliny będzie już tylko lepiej.
Pozdrawiam Was.
_________________
pyton
 
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-23, 21:15   

AurorA napisał/a:
Woda dojrzewa biologicznie około 3 tygodni- wpuszczanie ryb przed tym terminem to masakra dla zbiornika i kłopoty na kolejne miesiące, a nawet lata. Wpuszczanie ryb przed roślinami to karygodny, ale niestety częsty błąd.

To ok.jak już idziemy w dyskusje , to na całość.
-co znaczy że woda dojrzewa biologicznie w trzy tygodnie- w oczku nie ma sensu
- jeśli stworzysz teraz obsadę roślin to efekty będą dopiero wiosną, kiedy rośliny zaczną startować(nie ukrywajmy ze o tej porze roku to sadzi sie tylko aby posadzić) ,a w przypadku niektórych gatunków i później.
Dlaczego teraz nie mogą pływać ryby- stosujemy się do ścisłych zasad , czy łamiemy je i cieszymy się wszystkim co już jest w oczku? :?

[ Dodano: 2010-07-23, 22:18 ]
AurorA napisał/a:
wpuszczanie ryb przed tym terminem to masakra dla zbiornika i kłopoty na kolejne miesiące, a nawet lata.

Dlaczego???
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-07-23, 21:35   

Właśnie dlaczego.?> Gdy przerabiałam oczko, to po pierwsze wlałam do kranówki antychlor, posadzilam wszystkie rośliny, wlałam tiggera i za dwa dni wpuściłam ryby, bo już nie mogłam ich trzymać dłużej w beczce z napowietrzaczem. To był środek lata.Do jesieni woda była czyściutka.(Acha była jeszcze zupa z torfu :) ) Na wiosnę rośliny pięknie wystartowały, woda szybciutko po zimie się wyklarowała pomimo braku filtra biologicznego. Wczesnym latem dorobiłam 2 metrowy strumyk i nawet w czerwcu nie było tradycyjnego zakwitu i tak jest do dziś. A więc niekoniecznie to musi być problem na całe lata.
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-23, 22:04   

Jakie rosliny widzicie w oczku pytona75?
Myślę ze Artur się nie pogniewa, że zadałem to pytanie pod dyskusję.
Turzyca brzegowa w formie "Variegata"- między kamieniami potrafi rosnąć na suchym. tojeść rozesłana i tojeść "Aurea" w kamieniach przy turzycach i na kaskadzie, bluszcz pospolity wychodzący z dołu kaskady na nią, ligularie Przewalskiego z prawej strony do oczka, Hosty od góry na sam dół aż do końca oczka, rodgersje w prawej cienistej rabatce oczka.
W oczku to bez słów , każdy wie co w oczku ma być.
A odnośnie lilii "Froebelii" i dla bieli "Marliaceae Albida"?
To tylko krótka moja propozycja
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2010-07-23, 22:44   

proponuję na skarpie Juki-pięknie kwitną, a kiedy tego nie robią-super trzymają się stromych nawierzchni i ładnie wyglądają.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-07-23, 23:35   

Mariusz Czernicki napisał/a:
AurorA napisał/a:
wpuszczanie ryb przed tym terminem to masakra dla zbiornika i kłopoty na kolejne miesiące, a nawet lata.

Dlaczego???


Temat przerabiany wielokrotnie, poczytajcie o cyklu azotowym.

Baterie nitryfikacyjne namnażają się około 3 tygodni (konkretnie zależny to od temperatury). Zanim zaczną funkcjonować w oczku przez ten czas najpierw pojawia się wysokie stężenia amoniaku, a potem azotynów - mogą to być nawet takie stężenia które będą śmiertelne dla ryb. Jeśli wpuści się ryby przed zakończeniem procesu, ulega on zachwianiu i uzyskanie równowago biologicznej może się ciagnąć nawet latami.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-24, 05:31   

AurorA napisał/a:
Zanim zaczną funkcjonować w oczku przez ten czas najpierw pojawia się wysokie stężenia amoniaku, a potem azotynów

Ten proces towarzyszy oczku i nie tylko bo i w stawach niejednokrotnie, nawet z obsadą roślin. Bakterie przetwarzają amoniak i tlen na azotyny w dalszej kolejności na azotany.
Tu fakt, rośliny utrzymują poziom azotanów czy też fosforanów odpowiednio nisko, ale zawsze one są czy z obsadą rośli czy też nie.
Mi tylko chodzi o jedno, że te rośliny choć już będą w oczku pytona, to juz nie mają tak silnego startu jak wiosną, aby radzić sobie z nadmierną ilością azotanów- podkreślam.
Dlatego ta równowaga będzie dochodzić w roku następnym, przy starcie roślin wiosną.
A jak z rybami>odchody , mocz i wiadomo mocznik w efekcie amoniak.
Ten proces nie musi nastąpić gdy pyton utrzyma chemią na wstępie niskie ph, nawet do sześciu, wówczas tworzy się tylko nietoksyczny amon, a praktycznie każda chemia zaniża ph.
Starczy Tetra pond Algo Schulz, choć moja wiara w te preparaty jest mała, to jednak na wstępie polecam.
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
pyton75 
Początkujący


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 28
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2010-07-24, 07:57   

Dziękuje Wszystkim za dyskusje na temat mojego oczka. Chyba dzisiaj kupię chemię i zastosuje ją . W oczku cały czas pracuje pompa napowietrzająca wodę. Zastanawiam się nad filtrem mechanicznym , dostałem od kolegi jest dosyć duży ok 3500l /h.


[ Dodano: 2010-07-24, 09:04 ]
Mariusz jestem pewien . że Twój gust i doświadczewnie w dobieraniu roślin pomoże mi w zagospodarowaniu oczka.
Pozdrawiam pyton.
_________________
pyton
 
 
 
janusz444.70 
Nowy


Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-20, 14:00   

pyton75 napisał/a:
Witam serdecznie wszystkich mam kilka pytań do Was, jestem w trakcie budowy oczka i nie wiem jakiego impregnatu użyć do zabezpieczenia przyszłego wodospadu przed ujemnymi temperaturami. Chciał bym aby impregnat sprawiał wrażenie mokrych kamieni i był nieszkodliwy dla rybek. Ponadto nie wiem jakiego kleju użyć do sklejenia całej budowli z folią
tak aby woda nie dostawała się pomiędzy folie a wodospad.
Jeżeli posiadacie jakieś linki z producentem foli do oczek proszę o podanie.
poniżej dołączam zdjęcie mojej budowli, która jest jeszcze w trakcie.
[url=http://images42.foto...0cm.jpg]Obrazek[/URL]


Folię można sklejić każdym klejem do pvc.
_________________
janusz444
 
 
pyton75 
Początkujący


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 28
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2016-06-15, 17:34   

Witam serdecznie Wszystkich oto moje oczko po przebudowie z 2015r. Brzegi mam pionowe a rośliny w kieszeniach. Korzenie wystają poza kieszenie w specjalnie zrobionych otworach.
_________________
pyton
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny