wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko wodne - czy warto budować w tym miejscu?
Autor Wiadomość
gicho 
Nowy


Dołączył: 03 Maj 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-05-26, 12:27   oczko wodne - czy warto budować w tym miejscu?

Dzień dobry wszystkim!
Piszę po raz pierwszy na tym forum jednakże już od wielu miesięcy je przeglądam i myślę o moim oczku wodnym.
Obecnie mam dziurę w ziemi (niestety ze śmieciami co widać na zdjęciach - ktoś mi wrzucił pod moją nieobecność). Teren jest tak ukształtowany, że po jednej stronie jest spory spad terenu (pole uprawne) i na końcu tego spadu jest dziura w ziemi. Woda z jednej strony dziury (tej od strony wzniesienia jest na około 2,5 metra pod powierzchnią gruntu) od drugiej strony około 1,8 -2 metry pod powierzchnią gruntu. Obecnie dziura ma około 17 metrów na 7. Kształt owalny. Stan wody na dzień 25.05.2016 r.

Mam duży dylemat i bardzo bym prosił o pomoc. Czy warto budować naturalne oczko wodne w tym miejscu? Nie wykładane folią itd. Czy poziom wody może jeszcze mocno opaść latem?
Ile bym musiał głębiej wykopać od obecnego lustra żeby było dobrze?
Brzegi bym zrobił bardzo łagodne bo miejsce na to mam. Czy to będzie dobrze wyglądać taka dziura w ziemi?
Grunt gliniasty bądź gliniasto piaszczysty.
Rejon Wielkopolska.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!!!


















 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-05-26, 14:40   

Miejsce na stawik ogólnie jest fajne. Ale poziom wody może przewidzieć ci tylko jasnowidz. Musisz wykopać głębszy dołek tak chyba ze 2m pod obecny stan wody i obserwować.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2016-05-27, 21:03   

Dokładnie tak jak pisze taniw. Trzeba zrobić próbny, mały ale głęboki wykop testowy i obserwować. Dokładnie teraz. Latem. I będziesz wiedzieć.
 
 
gicho 
Nowy


Dołączył: 03 Maj 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-05-27, 23:26   

Czyli kopię na 2 metry poniżej obecnego poziomu i jak spadnie np. do 1,5 metra w sierpniu to warto robić naturalne oczko? wtedy będzie woda na ok. 3 metry poniżej poziomu gruntu.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-28, 08:03   

Ciekawi mnie, jak zamierzasz zachować naturalność tego oczka. Widziałem niejedną relację z pogłębiania takiego uroczyska kończącą się powstaniem stawu z regularnymi skarpami usypanymi z materiału usuniętego z dna. Piszesz, że chcesz zachować łagodne brzegi, bo masz ta to dużo miejsca. Moim zdaniem podstawowy warunek: ani jedna łopata ziemi nie pozostanie nad stawkiem, wszystko musiałoby być wywiezione.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
gicho 
Nowy


Dołączył: 03 Maj 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-05-28, 09:54   

Ziemię rozplantuje na polu bo mam ku temu miejsce więc z tym nie ma problemu, wokół oczka nie będzie nic podnoszone

[ Dodano: 2016-05-28, 09:57 ]
biorąc pod uwagę stan wody czy warto w ogóle robić to oczko naturalne czy zasypać tę dziurę?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2016-05-28, 21:14   

3 m to sporawo, by zachować łagodny spadek trzeba dodać z 10 m z każdej strony. Decyzję musisz podjąć sam. Oczywiście po sprawdzeniu jaki będzie poziom wody w czasie suszy. A może nie daleko jest jakiś zbiornik wody lub rzeczka?
 
 
gicho 
Nowy


Dołączył: 03 Maj 2016
Posty: 4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-05-30, 22:40   

jest zbiornik 200 metrów dalej i rów z płynącą wodą która rok temu wyschła jak były te upały ale zazwyczaj płynie 90% czasu.
Ok plan mam taki, że na początku sierpnia sprawdzę jaki jest poziom wody i zacznę kopanie oczka.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny