wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Buduje oczko- pomożecie??
Autor Wiadomość
andy_czarny 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: CT
Wysłany: 2016-04-16, 12:31   Buduje oczko- pomożecie??

Witam wszystkich ;)
Od 2 tygodniu porządkuje ogródek u mojej kobitki i oboje stwierdziliśmy ze oczko wodne musi być ;)
Na razie rozwaliłem stare szopy (Prawie) i zrównałem teren
W połowie maja mają zjawić się Panowie układający kostkę brukową i do tego czasu chce też wykopać "dziurę".
Oczko będzie chyba średniej wielkości.. myślę o dwóch owalach połączonych na środku przewężeniem... myślę 2x4m Z ziemi z wykopu chce zrobić nie duży strumyczek ;)
Do tego filtr zrobiony z beczki 100l.
Oczko wyłożone geowłókniną i na to folia. Na szczęście mam dostęp z cenach hurtowych ;)
Rybek raczej nie będzie- zadomowi się tam mój żółw czerwonolicy

Teraz kilka pytań

Geowłóknine pod folia zgrzewać na gorąco czy tylko układac bo róznei ludzie robią ??

Czy głębokość w najgłębszym miejscu - 1.2 m to mało/dużo czy ok ??

Wystarczy jedna pompa które napełni filtr a z filtra woda popłynie przez strumyk czy lepiej zastosować dwie mniejsze pompy ??

Strumyk rozumiem ze robi się podobnie jak oczko czyli geowłóknina i na to folia ale czy kamyki i żwir w strumyku tylko układać czy na coś wklejać ??

Może ktoś coś doradzi bo ja dopiero zaczynam a pewnie macie to za sobą i coś byście zrobili inaczej/lepiej. Moze uchronicie mnie przed jakimiś błedami
Pozdrawiam
Pozdrawiam i mam nadzieje , że pomożecie mi odpowiadając na moje pytania , które na pewno się pojawią w trakcie budowy
Pozd
 
 
dlaryus 
Bywalec


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 258
Skąd: Nysa
Wysłany: 2016-04-16, 22:50   

Cytat:
Geowłóknine pod folia zgrzewać na gorąco czy tylko układac bo róznei ludzie robią ??

Wystarczy ułożyć
Cytat:
Czy głębokość w najgłębszym miejscu - 1.2 m to mało/dużo czy ok ??

Jak nie będziesz miał rybek to spokojnie wystarczy
Cytat:
Wystarczy jedna pompa które napełni filtr a z filtra woda popłynie przez strumyk czy lepiej zastosować dwie mniejsze pompy ??

Wystarczy jedna
Cytat:
Strumyk rozumiem ze robi się podobnie jak oczko czyli geowłóknina i na to folia ale czy kamyki i żwir w strumyku tylko układać czy na coś wklejać ??

Geowłóknina i folia, kamyki i żwir luzem nic nie musisz kleić

Jeżeli coś miałbym doradzić to z własnego doświadczenia:
po pierwsze poczytaj forum i pytaj jak czegoś nie wiesz. Ja najpierw "stworzyłem" oczko - potem czytałem - popełniłem mase błędów, po drugie kop jak największe i jak najgłębsze - bo potem będziesz żałował że tego nie zrobiłeś...
 
 
aquamaniac 
Uczestnik


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 54
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2016-04-16, 23:50   

Cytat:
po pierwsze poczytaj forum i pytaj jak czegoś nie wiesz. Ja najpierw "stworzyłem" oczko - potem czytałem - popełniłem mase błędów, po drugie kop jak największe i jak najgłębsze - bo potem będziesz żałował że tego nie zrobiłeś...


Jak miałbym dodać coś jeszcze to przede wszystkim budować oczko raz a dobrze, na dobrych materiałach, bo jak to mówią: "nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy". Od zeszłego roku mam oko na EPDM-ie i teraz wiem, że nie chciałbym już nic innego. Poprzednio miałem na pcv, wytrzymało jakieś 10 lat, ale po tym czasie materiał ten stracił praktycznie wszystkie swoje właściwości służące oczkomaniakom.
Także polecam dobrze przemyśleć koszty, lepiej dozbierać i mieć "dobrą" folię, lepszą pompę, filtrację, hydraulikę, itd...
Czytać, czytać, oglądać zdjęcia oczek, czytać, inspirować się i założyć własny, przemyślany "mokry ogród" :)
 
 
andy_czarny 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: CT
Wysłany: 2016-05-06, 19:05   

Juz chciałem zabierać się za kopanie (mini kopareczka) ale pojawił się problem słonce :/
W miejscu gdzie pierwotnie miało być oczko słonce świeci 3/4 dnia a to raczej nie najlepiej...
W drugim miejscu znowu rosną krzaki których nie chce/nie mogę się pozbywać a wiadomo na jesień będzie masa liści...
W którym miejscu lepiej zrobic wykop ?? poradzcie cos ...
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-06, 20:42   

andy_czarny napisał/a:
Juz chciałem zabierać się za kopanie (mini kopareczka) ale pojawił się problem słonce :/
W miejscu gdzie pierwotnie miało być oczko słonce świeci 3/4 dnia a to raczej nie najlepiej...
...


Witam. Z jakiego źródła masz taką informację?
Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
aquamaniac 
Uczestnik


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 54
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2016-05-06, 23:15   

Ja wybrałbym właśnie takie miejsce gdzie światła jest 3/4 dnia, albo nawet przez cały dzień full słońce, bo od tego są rośliny i ich odpowiednia ilość aby glonów nie było. Bardzo ważne jest miejsce, przede wszystkim dla roślin - tych najważniejszych - czyli lilii wodnych, bez odpowiedniej dawki dużej ilości godzin ze Słońcem można zapomnieć o pięknych i dużych kwiatach. Miałem sporo czasu oczko można powiedzieć w "cieniu" i to był największy mój błąd jako początkującego oczkomaniaka. Gdybym miał zakładać oczko znowu to tylko w słonecznym miejscu. Glonów nie ma się co bać, od tego jest masa roślin, filtracja, lampy uv żeby było czysto :)
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-07, 10:42   

Jak będzie dobrze obsadzone to słońce nie zaszkodzi. A większość wodnych roślin lubi słońce, szczególnie lilie.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
andy_czarny 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: CT
Wysłany: 2016-05-07, 13:05   

Dzięki wielkie - idę do ogrodu porobię fotki może później wrzucę do galerii :pa:
 
 
andy_czarny 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: CT
Wysłany: 2016-05-16, 19:51   

Wklejam fotki tutaj a nie w galerii bo na razie nie ma co pokazywać a może coś ktoś podpowie...
Pan od kopareczki delikatnie mówiąc mnie wydy#@ł wiec wczoraj pokopałem godzinke (tylko bo zaczął padać deszcz)
Jest kształt :



Wizja jest taka , że bukszpan będzie podcięty tak, żeby chociaż w jakieś cżęsci zamaskował bęczkę(filtr) i wtedy z beczki przez kaskadę woda ma wracać do oczka
Gdzies cos dodac gdzieś ując - zmienic kształt podpowiadajcie ;) ??
Do moderatorów założyć nowy temat w dziale galeria czy wklejać fotki z budowy tutaj ;) a może przenieść ten temat ??
 
 
darekb 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 131
Skąd: otwock
Wysłany: 2016-05-16, 20:22   

andy_czarny napisał/a:
zmienic kształt podpowiadajcie ;) ??

Ja bym zrezygnował z tak dużego przewężenia przynajmniej po jednej stronie -będzie trudno ułożyc folię i efekt nie warty zachodu- po prostu zaokrąglij je bardziej
Pamietaj też, że warto by mieć podejscie do oczka z każdej jego strony
_________________
pozdr Darekb
 
 
andy_czarny 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: CT
Wysłany: 2016-05-16, 20:40   

Myślałem o tym i tak zrobię zrezygnuje z przewężenia od strony domu ;)
Dzieki ;)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-16, 20:40   

Popieram. To przewężenie to nie tylko kłopoty i dodatkowe koszty, ale i znaczna strata pojemności oczka. Zrób , puki jeszcze możesz "nerkę". Zwłaszcza, że z jednej strony masz na to miejsce.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny