wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Moje przydomowe oczko 130m3
Autor Wiadomość
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-08, 13:46   Moje przydomowe oczko 130m3

Witam wszystkich

Postanowiłem wrzucić trochę zdjęć swojego oczka. Mam nadzieję, że podpowiecie mi jak je urządzić bo przyznam się, że od początku nie mam konkretnej wizji na to wszystko. Oczko powstaje od momentu rozpoczęcia budowy domu w 2014r i przechodziło wiele przeróbek, zmian koncepcji itp.

ROK 2014




ROK 2015
powiększone i zabezpieczone na zime. Początkowo miałem robić z siatkobetony ale całe szczęście mi przeszło.




następne zdj za chwilę

[ Dodano: 2016-05-08, 15:24 ]
Rok 2016
Pogłębienie oczka oraz wyłożenie geowłókniną



w tle stoi już rolka EPDM Carlisle 1,2mm


Nie widać tego po tym jednym zdjęciu, ale przepchanie tej rolki EDPM to nie lada wyczyn zwinięta na palecie ważyła 500 kg. zepchnąć ją z palety pomogła mi koparka a dalej jakimś cudem sam dawałem rady. Za każdym obrotem stawała się coraz mniejsza i coraz lżejsza oczywiście.:-)







Kolejna poprawka to było murowanie od strony tarasu i fundamentów.







Tak mniej więcej to wygląda
Teraz czekam na ściągniecie szalunków, równam sciany, mocuję geowłókninę do reszty oczka i wykładam całość EDPM.

Kolejny etap to będą KAMIENIE i dokończenie tarasu wraz z oświetleniem.
Myślę, że w tym roku skończę i w przyszłym wpuszczę jakąś rybę.

Przyznam się szczerze , że w ogóle nie myślałem narazie nad filtrem i mam nadzieję, że kilkunastometrowy wolno płynący strumyk ( naturalny filtr rozwiąże kwestie kondycji wody w oczku). Strumyk będę robił nie wcześniej niż za 2 lata.

Pozdrawiam
_________________
Piotrek
 
 
Pawlak 
Oczkomaniak



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 852
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2016-05-08, 15:14   

130m3? Naprawdę!? W tym można by elegancko pływać sobie w letnie dni i nurkowanie trenować z kojakami :D Z kroplami potu spływającymi po czole z wrażenia, wyczekuje kolejnych aktualizacji! :3
_________________
https://wizjonerbezwizji.blogspot.com/ Mój Blog osobisty.
http://ogrodwodny.blogspot.com/ Mój blog o oczkach wodnych.
 
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2016-05-08, 16:21   

Jeżeli mogę cokolwiek doradzić to pierwsze pomyśl o roślinach,roślinach,roślinach.NIe zaczynaj od ryb bo najpierw niech to oczko złapie oddech i zarybisz.Jak wyliczyłeś ilość wody bo trudno mi uwierzyć że tyle wejdzie.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-08, 17:34   

Zapowiada się ciekawie ale gdzie tam zmieścić 130 tysięcy litrów wody to nie mam pojęcia ;)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-08, 17:44   Moje przydomowe oczko 130m3

Co do 130m3 to policzyłem mniej więcej powierzchnię każdej z półek przemnożyłem przez planowaną głębokość na danej półce dodałem to wszystko do siebie i tyle wyszło. Może nie wygląda ale oczko ma wymiary cos koło 11x16. dokładnie nie pamiętam. Ogólnie wszystko robie na tzw.oko. :-)

Jeśli chodzi o rośliny to zdaję sobie sprawę, że są bardzo ważne. Nie pisałem o nich ponieważ praktycznie je już mam. W moim rodzinnym domu też jest staw ale bardziej dziki i mama ma tam przeróżne cuda roślinne, które tylko czekają na nową przestrzeń do życia. Pytanie tylko jak długo muszę czekać od posadzenia roślin do wpuszczenia ryb.
Myślałem docelowo o jakimś drapieżniku, dlatego chcę na początek wpuścić ukleję. Mnoży się wyjątkowo szybko, a w przyszłości mogłaby posłużyć za pokarm dla drapieżnika.

Zastanawiam się jeszcze nad tym czy jest sens sypać żwir na dno skoro będzie tam ok 2 m głębokości. Będzie tam coś rosło??
_________________
Piotrek
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-08, 17:56   

Niech cię ręka boska broni wysypywać coś na dno. I tak ci mułem zajdzie. Na dno tylko doniczki, skrzynki, kastry itp. A posadzić spokojnie będzie co - moczarki, rdestnice, wywłócznik o liliach nie wspominając ;)

Wodę nalewaj z wodomierzem, jestem bardzo ciekawy wyniku :-D
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-08, 18:04   Moje przydomowe oczko 130m3

Muszę pomyśleć nad tym wodomierzem tylko nie wiem czy taki znajdę bo chcę skorzystać z gminnego hydrantu:-) 3 odcinki węża strażackiego fi75 i podejrzewam jeden wieczór lania:-) Oczywiście wszystko legalnie, oficjalnie.
Co do tych roślin to z tego co wiem to np. grzybienie na 2m głębokości już raczej nie pociągną. Czy są jakieś rośliny, które znoszą taką głębokość?
_________________
Piotrek
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-05-08, 18:14   

liczysz od poziomu substratu w doniczce, do tego kastrę z lilią stawiasz na innej odwróconej do góry nogami kastrze czy skrzynce i z dwóch metrów zrobi się 120-150cm, a dających radę z takiej głębokości lilii i innych podwodnych jest całkiem sporo.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2016-05-08, 19:01   

Dla rogatka sztywnego taka głębokość raczej nie ma znaczenia.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-05-08, 19:31   

stawiam 0,7 ze nie wjedzie nawet 100m3. a jaka filtracja, gdzie odpływy denne?
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-08, 20:20   Moje przydomowe oczko 130m3

Co do filtracji to narazie nie będzie żadnej. Przy tej wielkości oczka i bez ryb raczej to nie ma większego znaczenia. Tak mi się wydaje.

W przypadku odpływów to będą jak zamontuję pompę podającą wodę na strumień, a strumień będe robił może w przyszłym sezonie.
_________________
Piotrek
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-05-09, 09:30   

cos czuje ze czeka Cię podwójna robota...
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-09, 10:05   Moje przydomowe oczko 130m3

Dlaczego tak sądzisz???
Chyba to nie będzie nic trudnego: włożyć do oczka pompę i węża oraz przekopać się do początku strumienia...
W czym widzisz tą podwójną robotę??? Nie pomyślałem o czymś??? Robiąc teraz musiałbym zrobić dokładnie to samo...
_________________
Piotrek
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2016-05-09, 10:21   

jeżeli wkładasz oczko EDPM, to jest już dobrze.
wiec grawitacja moim zdaniem na tym etapie budowy to podstawa.
zależy jaki chcesz mieć efekt, jeżeli oczko ma być zarośnięte liliami i inną roślinnością tak ze nie widać lustra wody to ok.
ale jak złapiesz bakcyla na koi i czystą wodę, będziesz robił wszystko żeby tak było.
a aby tak było, dobra filtracja to podstawa. wiem że to kosztuje, ale zrobić raz a dobrze.
jak chcesz wiedzieć więcej to poczytaj o koipondach na innym forum.
 
 
woj.piotrek 
Początkujący


Dołączył: 03 Kwi 2016
Posty: 27
Skąd: Rzeplin
Wysłany: 2016-05-09, 11:59   Moje przydomowe oczko 130m3

Czytałem o filtrach, m.in. o filtrze Pawła Woynowskiego ale to się stosuje chyba w przypadku braku strumienia, który również ma za zadanie filtrować. Poza tym chciałbym uniknąć wykonywania takich budowli.

Nie mam doświadczenia w tym temacie dlatego pytam. Myślałem, że jak zrobię kilkunastometrowy strumień ( jeszcze się zastanawiam ale może będzie miał do 30 m dł.) to kwestia filtracji będzie załatwiona. Poza tym chcę uprościć funkcjonowanie do maximum czyli OCZKO-POMPA-STRUNIEŃ i tyle:-)
_________________
Piotrek
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny