wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
CZY RYBY PRZETRWAJĄ ZIMĘ?
Autor Wiadomość
josyl 
Początkujący


Dołączyła: 20 Wrz 2015
Posty: 23
Skąd: Łapy
Wysłany: 2015-11-29, 14:20   CZY RYBY PRZETRWAJĄ ZIMĘ?

Witam!
W kwietniu tego roku przed moim domem pojawiło się niewielkie oczko wodne ok. 2000l. Wymiary 4m x 3m. Jednak strefa głęboka ma wymiary 2m x 2m i 130cm głębokości. Obecnie znajduje się w oczku 14 ozdobnych karasi i około 20szt małych 1-2cm. W oczku cały czas pracuje napowietrzacz HAILEA 208. Czy jest szansa, że moje ryby przetrwają zimę w tak małym zbiorniku?




 
 
saider87 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sty 2015
Posty: 118
Skąd: Dębica
  Wysłany: 2015-11-29, 16:15   

Witam ja też się podzielę swoim doświadczeniem choć to było nie ładnie dla rybek z mojej strony
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---


Miałem tam 5 karasi 2 koi i jednego jesiotra wszystkie bez problemu przeżyły.

Oczywiście był napowietrzacz i to akwariowy a i tak dał radę by w tafli została dziura wielkości talerza w najmocniejsze mrozy. Także przy Twoich parametrach oczka myślę, że możesz być spokojny. :good:
_________________
POZDRAWIA MICHAŁ
Ostatnio zmieniony przez saider87 2015-11-29, 16:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-29, 16:15   

Witam.
Sposobów jest wiele ,ale ja wybrałem jeden, jak dotąd najskuteczniejszy dla mojego oczka. Jak dotąd nie odnotowałem ani jednego zgonu rybki po zakończonym sezonie zimowym.
Wykorzystuję dwa przeręble styropianowe, pompkę akwariową 3,5 Watową na dwa wyjścia, wężyki napowietrzające, dwie porządne kostki napowietrzające,węże gumowe do wody, kastrę budowlaną do przykrycia, przedłużacz. Wszystko widać na zdjęciach, które zrobiłem wczoraj. Widoczne rybki pływające pod lodem.





Pokrywa lodowa w oczku wodnym była gruba na około 6 cm.



Nadzór nad poprawnym działaniem tego systemu sprawuje każdego roku inżynier Pan Kot Pieścioch.



Pozdrawiam. Ryba 2008 :soczek:

:yahoo:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
josyl 
Początkujący


Dołączyła: 20 Wrz 2015
Posty: 23
Skąd: Łapy
Wysłany: 2015-11-29, 19:14   

Wielkie dzięki. Wasza odpowiedź uspokoiła mnie, bo już myślałam, że latem trzeba będzie oczko powiększać. Ja również zakupiłam przerębel, ale póki co napowietrzacz HAILEA + 2 kamienie napowietrzające sprawuje się bardzo dobrze i tworzy ponad metrowej średnicy niezamarzniętą taflę wody. Zobaczymy co będzie gdy przyjdą duże mrozy czy wężyki powietrza nie będą zamarzać. A może nie przyjdą....Pozdrawiam
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-11-30, 09:08   

Ja też mam jedno oczko znacznie mniejsze 2m x 2m i głębokość 70 cm. Zimowałem ryby w pomieszczeniu gospodarczym. Raz "zaskoczyła" mnie zima i nie dałem rady wyłowić ryb. Wybiłem mały przerębel i wstawiłem napowietrzanie. Powierzchnię przykryłem styropianem (ok 20cm), a na to jeszcze dałem grubą folię. Po ok 2 dniach lód na oczku rozmarzł i tafla nie pojawiła się nawet przy prawie -20st C (przez ok 2tygodnie trzymał taki mróz). Wszystkie ryby przeżyły a wiosną okazało się że nawet żaby tam zimowały i przetrwały. Od tamtej pory zawsze tak zimuje moje oczka (obecnie mam dwa). Tak więc przy powierzchni twojego oczka możesz zastosować tą metodę.
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2015-12-02, 12:57   

Ważne,żeby kostki napowietrzającej nie opuszczać do dna oczka.Powinna być zanurzona na ok 50cm i najlepiej nie nad najgłębszym miejscem.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2015-12-03, 12:28   

Nawet nie 50,ja daję 20-25 cm max i jest ok na dnie utrzymuje się 3-4 stopnie całą zimę.
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2016-02-07, 12:53   

Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu opiszę co i jak w tym. Stała się rzecz straszna.Oczko 4 letnie ryby 4 letnie.
Tego roku poniosłem sromotną klęskę.Ofiary to 5 orf,4 karpie euro koi.
Oczko bez mała 7m3. Najgłebsza strefa 1.80.
Tego roku Oczko było skute lodem dosłownie 2 tygodnie,poprzednie lata to były miesiące bez napowietrzania.
Żyją jeszcze 3 karasie.
Nie wiem co może być nie tak.Czy to brak tlenu czy jakaś zaraza.
Jedyne co było dziwne w stosunku do poprzednich lat rybki wcale nie poszły na dno zimować.Fakt było sporo w plusie i pływały po całym oczku i domagaly się papu ,aż gwałtownie wyskoczył mróz i trzymał ponad 2 tygodnie.
Możliwe jest to że to przez tak nagły spadek temperatur i brak hibernacji spowodował takie straty.??
W poprzednich latach już z początkiem listopada końcem października nie widziałem ani jednej i było wszystko ok,lód na oczku od grudnia do końca marca i zero ofiar a teraz oooo.
Nie wiem teraz co zrobić czy wypuszczać wodę wyjmować rośliny czyścić wszystko i startować od nowa ,pojęcia nie mam.Doradzicie mi coś plis.
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2016-02-07, 19:34   

Kurcze też o tym pomyślałem ale woda nie miała żadnego zapachu wręcz zapach był identyczny jak latem.
Ale mogę się mylić bo zanim wyłowilem rybki lód przy brzegu puścił na tyle żebym mógł operować kasiorkiem i gazy mogły się uwolnić.
Co w takim wypadku robić wylewać całą wodę i czyścić wszystko,wysadzić rośliny i zaczynać od nowa i restart oczka od nowa?
Bo to mi chodzi po głowie, ale pewien nie jestem.Tak myślę ponieważ martwe ryby leżały z 5 dni pod lodem zanim je wydobyłem.Boje się, że to może mieć jakiś wpływ na późniejsze życie w oczku :((
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2016-02-08, 06:24   

Pierwsze co mi przyszło do głowy to zmiana wody.Ryby leżały trochę to mówię żeby coś się w przyszłość nie zadziało.A z drugiej strony znowu walka o równowagę i wodę.Eszzzz....masakra
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
czorny27- 
Uczestnik


Dołączył: 03 Maj 2012
Posty: 67
Skąd: kutno
Wysłany: 2016-02-08, 19:53   

Bolekso, powiedz mi czym przykrywasz Oczko? ?
Kurde ja zwlekalem z napowietrzaniem i mam efekty, zgubilo mnie to,że w poprzednich latach było dobrze i dużo gorsze zimy i lód minimum 3 miesiące na całym oczku.Teraz tego tak nie zostawię.Ale waham się czy jeszcze chociaż z tysiąca L nie podmienic :???:
Ja to już zaczałąbym pracę ale wiem, że to ciut za wczesnie.
_________________
Pozdrawiam Radek
 
 
kuba122 
Nowy


Dołączył: 29 Kwi 2016
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-04-29, 12:56   

moim zdaniem to dość ryzykowne, ja nie odważyłbym się jednak trzyma rybek zimą w oczku wodnym
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny