wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nawożenie lilii wodnych obornikiem.
Autor Wiadomość
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-09-15, 10:55   Nawożenie lilii wodnych obornikiem.

Witam.
Od wiosny startuję swoje grzybieniarium :yahoo: . Dojechało teraz do mnie kilka sadzonek lilii. Czy jest sens teraz, od razu dać im obornik jak będę je sadził, czy lepiej z obornikiem wstrzymać się do wiosny (tylko że wtedy musiał bym je ponownie wyjmować ze zbiornika)? I od razu spytam, jak dużo obornika dać na jedną roślinę na 20l podłoża?
Z góry dzięki za informacje i pozdrawiam
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2015-09-16, 07:57   

Ja dawałem 20 procent ale to był obornik który leżał parę lat i w zasadzie wyglądał jak dobra ziemia.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2015-09-18, 01:27   

Poczekaj do wiosny, nawożenie o tej porze może być szkodliwe dla roślin. zwykle nawożenie kończy się w lipcu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-09-18, 21:19   

Dzięki. Na razie posadzę je w mieszance ziemi z gliną i piaskiem, a na wiosnę przesadzę je w większe kosze i dam wtedy obornika.
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-04-03, 18:14   

No i wystartowałem :-D w tą sobotę. Wszystkie lilie przetrwały zimę i wszystkie miały już młode listki, a Holandia nawet młody pąk kwiatowy :yahoo: . Wszystkie dostały nowe donice, porządną ziemię z domieszką obornika granulowanego (niestety nie mam dostępu do normalnego). Martwi mnie tylko, że ten nawóz może spowodować bujniejszy rozrost glonów na wiosnę, ale i tak ma to być oczko "liliowe" a słonecznice i cierniki są tam tylko dla tępienia larw komarów i potencjalnych szkodników lilii. Tak więc teraz tylko czekać na pierwsze liście na powierzchni no i kwiaty
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2016-04-06, 22:20   

Ja używam wiader a nie koszy. Nie wymywa nawozu do wody. Dawałem nawet nawóz do kwiatów i nie było problemu.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-07, 20:07   

dm82 napisał/a:
Ja używam wiader a nie koszy. Nie wymywa nawozu do wody. Dawałem nawet nawóz do kwiatów i nie było problemu.


Witam. W jaki sposób podawałeś nawóz (stały czy w płynie)do kwiatów? Ja nigdy nie nawoziłem, ale chciałbym to uczynić tej wiosny. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2016-04-07, 22:17   

Robiłem tak. Wypełniałem wiadro ziemią do połowy, dawałem nawóz i mieszałem. Potem resztę uzupełniałem ziemią bez nawozu aby nie wypływał. Stosowałem 2 rodzaje nawozu. Do lilii zimotrwałych obornik granulowany + osmocote koreczki a dla tropikalnych dawałem substral burza kwiatów. Wiadra w zależności od gatunku od 5L do 20L. 5L daję dla lilii na płytkich pułkach (N. Alba, N. Perry's Baby Red) a 20L dla dużych odmian (N. Wanvisa, N. Joey Tomocik). Jako zabezpieczenie przed rybami daję siatkę a nie żwir. Tu masz przykład jak sadzi lilie Ken Landon
FILM
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-04-08, 06:39   

Może faktycznie wiadro było by lepszym pomysłem. U mnie nad oczkiem unosi się delikatny, swojski zapach obornika, a glony wystartowały na potęgę :evil: Myślę, że na zasadzie dyfuzji składniki obornika przedostały się do wody. Martwiłem się tylko o słonecznice i cierniki czy im to nie zaszkodzi, ale nie widać zmian w ich zachowaniu. Mam nadzieję że ten zapach szybko wywietrzeje, a rozrastające się lilie zaduszą glony
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2016-04-10, 19:35   

Bardzo bym nie liczył,że glony zginą,Ja walczę już drugi rok z glonami,przez zastosowanie
granulowanego obornika,jednak najlepsze są koreczki do lili wodnych :P
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
Rafal22 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Cze 2013
Posty: 56
Skąd: Radom
Wysłany: 2016-04-11, 17:53   

leszek50-57 napisał/a:
Bardzo bym nie liczył,że glony zginą,Ja walczę już drugi rok z glonami,przez zastosowanie
granulowanego obornika,jednak najlepsze są koreczki do lili wodnych :P

Mam nadzieję, że chociaż lilie ładnie Ci rosły na tym oborniku? Glony są jeszcze do przeżycia, czekam aż pojawią się rozwielitki i wpuszczę tam "wiadro" tych stworzonek. Obecnie bardziej od glonów przeszkadza mi unoszący się nad oczkiem "aromat" obornika :-D
 
 
dm82 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Wrz 2013
Posty: 53
Skąd: Brzeźnica
Wysłany: 2016-04-11, 19:25   

Koreczki są dobre jako "suplement diety". Grzybienie potrzebują azotu, potasu i fosforu. Dostają go z tego w czym sadzimy i nawozimy. Jeden z lepszych nawozów stosowany w USA NPK 12-20-8 czyli 12% azotu, 20% Fosforu i 8% potasu. W koreczkach nie ma tych pierwiastków a są podstawą wzrostu. Trzeba tylko odpowiednio nawóz podać.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny