wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zima - spuszczać wodę, czy zostawić?
Autor Wiadomość
kristirx 
Początkujący


Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 21
Skąd: Socho
Wysłany: 2015-10-12, 07:44   Zima - spuszczać wodę, czy zostawić?

Witam ponownie. W związku ze zbliżającą się zimą pojawił mi się pewien dylemat. Zdania moich znajomych są podzielone a chciałbym fachowej porady, za którą z góry dziękuję. Jedni twierdzą, żeby wodę spuścić, bo lód może rozsadzić ścianki oczka na zewnątrz, drudzy, żeby zostawić, bo zamarzająca ziemia może nieco zgnieść oczko do wewnątrz.
Póki co woda stoi w oczku, ścianki są skośne a ja nie wiem co zrobić. Spuszczać czy zostawić?
_________________
W trakcie budowy
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-10-12, 08:49   Re: Zima - spuszczać wodę, czy zostawić?

kristirx napisał/a:
Spuszczać czy zostawić?

Ja bym zostawił z zatroszczeniem się o zabezpieczenie oczka od wewnątrz przed rozepchaniem.
Chodziło mi po głowie jakiś czas temu, żeby urządzić kompensację dla rozszerzającej się zamarzającej wody poprzez wstawienie wzdłuż ścian pływających, ale przytopionych obciążnikami np. pasów folii z komorami powietrznymi, albo paru warstw folii bąbelkowej. Inna możliwość - pływające zamknięte butelki PET z powietrzem w środku, wyważone żwirem, powiązane jakimś sznurkiem wzdłuż brzegu.
No i jeszcze zawsze można oczko przykryć - bardzo dobra byłaby folia bąbelkowa, w 2-3 warstwach.
Jeżeli brzegi są płaskie z płyciznami i bez pionowych ścianek, to w ogóle lód w oczku nie jest groźny, bo zostanie wypchnięty w górę.
A bez wody - w razie silnych mrozów gwarantowane przemarznięcie ziemi pod oczkiem i teraz w zależności, czy jest tam drenująca podsypka piaskowa stanowiąca bufor dla rozszerzającej się pod spodem ziemi - czy tego bufora nie ma - mogą być kłopoty. Bez wody - odsłaniasz zazwyczaj najbardziej wrażliwe fragmenty oczka poniżej (zazwyczaj) solidnej strefy wieńca u góry.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2015-10-12, 10:55   

Moje oczko co prawda z siatkobetonu zawszę wypompowuje wodę abo oczyścić zbiornik ale nigdy nie zostawiam go pustego napełniam go wodą i tak 8 zim.
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
kristirx 
Początkujący


Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 21
Skąd: Socho
Wysłany: 2015-10-12, 12:35   

Dziękuję za odpowiedzi - woda zostaje. Jak mróz dopisze, będzie nauka jazdy na łyżwach ;-)
_________________
W trakcie budowy
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny