wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: vivit
2015-07-06, 21:30
Oczko ze strumieniem w trakcie budowy
Autor Wiadomość
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2015-07-10, 11:58   

Warstwy jak warstwy...

Pytanie na ile starczą i czy nie będziesz zmuszony do czyszczenia go co tydzień bo się zapcha.
Nie będę poruszał tu zasady działania i konstrukcji hydraulicznej filtrów, bo to nie miejsce.
Ale musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie.
Albo wiem o co w tym chodzi i bawię się w tworzenie własnego filtra, albo dobieram gotowy filtr ze wszystkimi tego konsekwencjami. Zaoszczędzi Ci to czasu, rozczarowania i źle wydanych pieniędzy.
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-08-29, 20:35   

Witam

Budowa oczka się trochę skomplikowała. Zgodnie z zaleceniami żeby odpuścić sobie studzienkę i umieszczenie w niej filtra zacząłem budowę podziemnej przepompowani o wymiarach 1,3m na 2m. Całość będzie zakopane pod ziemią a wejście będzie poprzez studzienkę. Nad studzienką zrobię ruchomy pomost.

http://imageshack.com/a/img537/4140/mBtQzP.jpg

Zastanawiam się nad budową filtra. Czy dobrym pomysłem będzie zrobienie filtra z trzech beczek 80l połączonych ze sobą ?

pozdrawiam.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-30, 07:53   

Adrian, czy w tej przepompowni ma być całość filtracji z filtrem z trzech beczek?
Jeżeli tak, to moim zdaniem budujesz Mercedesa i wkładasz do niego silnik od malucha (nie gniewaj się Paweł, porównuję wielki filtr komorowy z filtrem z trzech beczek).
Jak już robić takie betonowe konstrukcje, to wyszedłby z tego potężny filtr z kilkoma komorami, oraz sekcją dla pompy. Może opisz dokładniej, jak to widzisz? Gdzie co będzie stało?

p.s. widziałeś może filtr Krzysztofa?

http://forum.oczkowodne.n...er=asc&start=15
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-08-31, 20:07   

Witam. W sumie masz rację. Budowa przepompowni pochłonęła mnóstwo kasy i Energi. Beczki można by było gdzieś po prostu schować. Tylko pojawia się problem. Przepompownia jest o wymiarach 130 na 200cm i wysokość 120cm.wejście będzie tylko przez studzienke a reszta budowli będzie zamknięta i zakopana komora. Stąd też filtry powinny być łatwe do czyszczenia. Odpadają wiec duże komory otwierane od góry z uwagi na ograniczenie wysokości Przepompowni. Do tego w komorze będzie cała instalacja elektryczna.

Macie może jakiś pomysł na filtr? W sensie z czego go wykonać.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-08-31, 22:06   

Jeszcze pytanie. Jak będą wyglądać poziomy zwierciadła wody w beczkach pod ziemią w stosunku do poziomu wody w oczku?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-09-01, 12:08   

Zwierciadła wody w beczce będą około 30cm niżej od zwierciadła wody w oczku. Do tego wodę z filtrów chce wyprowadzić do wodospadu który jest ponad zwierciadłem wody 1,5metra. Porządna pompa da rade przejechać wodę?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-09-01, 17:49   

vmcorgpl napisał/a:
Zwierciadła wody w beczce będą około 30cm niżej od zwierciadła wody w oczku. Do tego wodę z filtrów chce wyprowadzić do wodospadu który jest ponad zwierciadłem wody 1,5metra. Porządna pompa da rade przejechać wodę?

Czyli beczki szczelnie zamykane? Czyli do czyszczenia musisz zamknąć zawory z obu stron, żeby ci tej całej komory nie zalało?
Jaka przestrzeń będzie pomiędzy wierzchem beczki a stropem komory? Wciśniesz tam rękę/głowę?...

Pompa będzie musiała przepchnąć wodę na wysokość równą mniej więcej wysokości oporów przepływu przez beczki, przewody, załamania... Po to są właśnie pompy.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
vmcorgpl 
Początkujący


Dołączył: 16 Cze 2015
Posty: 11
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2015-09-02, 18:55   

Witam

Prace dalej trwają nad komorą, dziś zazbroiłem sufit, zrobiłem szalunki i na dniach bede wylewał beton.





Beczki byłyby szczelnie zamknięte. Wejście przez studzienkę ma 65cm więc można beczki wyjąć na zewnątrz w celu ich wyczyszczenia. W beczkach zamontowałbym zawory spustowe aby przed wyjęciem ich z komory spuścić z nich wodę, bo wiadomo pełnych nie wyjmę.

Co do przestrzeni między wiekiem beczki a sufitem przy założeniu że wezmę beczki 100l (trzy sztuki, lub cztery) miejsca będzie około 30cm.


Odnośnie pompy. Chciałbym ją też umieścić w komorze ze względu na fakt żeby nie ukradli ;) Podejrzewam że przy takiej konstrukcji obiegu wody z oczka przez beczki a potem jeszcze na wodospad w górę musiałbym kupić pompę o zdolności podnoszenia wody 5m wystarczy ? [/hide]
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny