wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
uszczelnienie stawu
Autor Wiadomość
hodowca 
Początkujący


Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 32
Skąd: opolskie
Wysłany: 2015-06-11, 21:51   uszczelnienie stawu

Witam, poradzi ktoś może czym uszczelnić staw oczywiście nie folią bo chce zrobić naturalny stawik, dziura wykopana jakieś 5x4m podłoże mocno gliniaste, z braku czasu na wykładanie foli postanowiłem odpalić pompę w studni i zalałem to wszystko wodą na jakieś 1/3 głębokości minął miesiąc a poziom wody spadł może o 0,5cm przez miesiąc z tym ze było paręnaście dni po 30*C. W zeszłym roku miałem w tym miejscu wykopana dziurę na jakieś 30cm i woda sama naszła i teraz pytanko jak ewentualnie uszczelnić taki stawik żeby było z nim wszysko oki? :)
Dzieki za pomoc
_________________
:0
 
 
 
madabedz 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 80
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-06-12, 10:05   

Jeżeli przez miesiąc poziom spadł Ci o 0,5cm, to można powiedzieć, że w ręcz wody Ci przybywa. Mi w oczku z folii o podobnych wymiarach potrafi odparować 1-1,5 cm w ciągu ciepłego dnia. Także ja osobiście nie widzę potrzeby gimnastykowania się z uszczelnianiem.
_________________
Pozdrawiam ADAM
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-16, 08:55   Re: uszczelnienie stawu

hodowca napisał/a:
Witam, poradzi ktoś może czym uszczelnić staw oczywiście nie folią bo chce zrobić naturalny stawik, dziura wykopana jakieś 5x4m podłoże mocno gliniaste, z braku czasu na wykładanie foli postanowiłem odpalić pompę w studni i zalałem to wszystko wodą na jakieś 1/3 głębokości minął miesiąc a poziom wody spadł może o 0,5cm przez miesiąc z tym ze było paręnaście dni po 30*C. W zeszłym roku miałem w tym miejscu wykopana dziurę na jakieś 30cm i woda sama naszła i teraz pytanko jak ewentualnie uszczelnić taki stawik żeby było z nim wszysko oki? :)
Dzieki za pomoc

A po co? Jam mam szczelne oczko i właśnie idę dolać wody. W upalne dni ubywa mi średnio 1 cm wody.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-16, 14:03   Re: uszczelnienie stawu

To może zrób próbę napełniając oczko po brzegi i wtedy zobacz, do jakiego poziomu woda opadnie. Wtedy można decydować, czy coś z tym robić, czy zostawić bez uszczelnienia.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
hodowca 
Początkujący


Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 32
Skąd: opolskie
  Wysłany: 2015-06-16, 22:06   

Witam, zalałem całoś na ok.30cm woda trzymała sie 2tyg i spadała o jakieś 10cm
Dzisiaj wypompowało co zostało iteracja mysle co robic dawac folie czy robic 2 podejscie glina wokół zamuliła dno pozostaje kwestia brzegów wyglada to tak ze od dołu jest warstwa gliny ziemia i znowu glina (to na koncu z tego ze oczko kopałem i glina wyrównałem teren)
Myśle czy tą warstwe ziemi nie wydłubać i wbić tam gliny dużo.
Proszę o poradę co z tym robić żebym nie marnował niepotrzebnie czasu i checi ;)



[ Dodano: 2015-06-16, 23:07 ]
http://zapodaj.net/5279b08b6c83d.jpg.html
_________________
:0
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2015-06-17, 12:18   

Glina potrafi uszczelnić.
Ale nie rozumiem. Piszesz że woda spada o 0,5cm na miesiąc. To praktycznie nic. A potem że 10cm na 2 tyg. To w końcu jak?
No i najważniejsze. Albo masz tam jakieś naturalne źródełko czy wysoki stan wód gruntowych i wtedy możesz robić naturalny stawik albo nie i wtedy zostaje klasyczne oczko foliowe.
 
 
hodowca 
Początkujący


Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 32
Skąd: opolskie
Wysłany: 2015-06-17, 21:40   

Witam, przepraszam za pomyłkę z tym czasem ale to wszystko przez to ze jest cieplutko i jestem na urlopie :) straciłem rachub czasu :D powiedzmy ze 10cm w 3tyg. żródełka nei mam ale mam studnie ale ona ma jakieś 8m, jest szansa uszczelnić bez foli ewentualnie jakoś wbic sie rurą pod stawikiem do żyły wodnej?
_________________
:0
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-18, 18:03   

hodowca napisał/a:
ewentualnie jakoś wbic sie rurą pod stawikiem do żyły wodnej?

Jak się wbijesz rurą to równie dobrze możesz mieć efekt jakbyś wyjął korek z wanny. Czasami warstwy nieprzepuszczalne przeplatane są jakimiś piaskami - załóżmy że Twoja lokalizacja do jakaś terasa Odry - rzeka mogła coś nanieść, jakiś żwir, a potem przykryć to warstwą mułu/gliny.

Jak masz studnię, to uszczelnij sobie oczko folią i dolewaj ze studni wodę. Co za problem wkopać te 8m przewodu czy rury wodociągowej (takie białe PCV czy PP). Nie odważyłbym się polecać Ci uszczelniania gliną, bo nigdy nie będziesz miał gwarancji, że to się w 100% uda.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
hodowca 
Początkujący


Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 32
Skąd: opolskie
Wysłany: 2015-06-18, 21:10   

I tak zrobie jak planowałem dać folie miałem nadzieje ze da sie uszczelnić bez to wtedy bym wykopał większe a tak folia to mam ograniczenia długości no ale trudno, co do tych rur to co miałeś na myśli ? tzn wiem ze pompa wąż i ogień, to po co wkopywać rure jak ona ma 8m głębokości.
_________________
:0
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-19, 09:54   

hodowca napisał/a:
co do tych rur to co miałeś na myśli ? tzn wiem ze pompa wąż i ogień, to po co wkopywać rure jak ona ma 8m głębokości.

Oj przepraszam, nie doczytałem i uwidziało mi się, że piszesz o odległości studni od oczka.
Dlaczego w przypadku folii masz ograniczenia długości?
Folia do oczka to folia do oczka. Ludzie robią stawki dowolnych rozmiarów. Oczywiście dla kieszeni może być ból.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Mariano 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 27 Gru 2014
Posty: 143
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-23, 09:44   

Piszesz, że zalałeś wodą na 30cm. To błąd, bo nie wiadomo co będzie się działo przy większych ciśnieniach i przy pełnym zalaniu misy. Może być tak, że po pewnym czasie samo się uszczelni a może też byc tak, że płycej masz mocno przepuszczalny grunt i nie napełnisz powyżej określonego poziomu, bo wszystko tamtędy ucieknie.

A co do ubywania wody, to u mnie, przy napływie ze źródła 5 L/s, podczas ostatnich upałów poziom wody zmniejszył się o 25 cm. Musialem zwiększyć do 10 L/s żeby wyrównać. Stawy mam grubo powyżej poziomu wody gruntowej, z tym że są uszczelnione lessem.
_________________
Przydomowe oczko 12000 m^2, głębokość średnia 2m. Jakieś tam stawy. Parę strumyków :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny