wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
co robić
Autor Wiadomość
slobodzinski 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2014
Posty: 10
Skąd: Miedźno
Wysłany: 2015-06-02, 21:56   co robić

Witam mam problem z wodą w oczku otóż:

oczko ma pojemność 36800 m3
posiadam pompę o wydajności 11000l pompa podłączona wężem 3/4 do filtra długość węża ok 3.5mb
następnie lampa UV55W potem filtr beczkowy z 3 beczek w pierwszej najniżej kamyczki później szczotki woda przechodzi na dno 2 filtra i od dołu kamyczki + troszę peszla potem gąbki grube 2x potem gąbki cienkie 2x potem mata japońska potem mata kokosowa i znów kamyczki żeby nie podnosiło mat w 3 beczce od dołu peszel, keramzyt, biobale, lawa, potem ceramika potem zeolit i kurcze nie wiem co jest ale woda zielenieje glonów pełno pływających w wodzi na wodzi i przyklejonych do folii filtr i lampa chodzi 24h/7 dni ryb ok 30 rośliny są więc co jest nie tak

proszę o jakieś rady
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-03, 06:31   Re: co robić

Co ile czyścisz filtry, zwłaszcza ten pierwszy? Twoich 30 ryb produkuje nawóz dla glonów, który najlepiej byłoby móc usuwać od razu - czyli czyszcząc systematycznie szczotki. Nie wiem, po co te kamyczki na pierwszej linii? Osadzają się w nich i rozkładają odchody ryb.
Takie oczko trzydzieści parę m3 to jest bardzo duża objętość, nie podałeś rozmiarów, zakładając tradycyjną budowę - jest pewnie bardzo rozległe. Moim zdaniem do tak dużego zbiornika potrzebna jest o wiele większa pompa (przewód min. calowy, lepiej 1 1/2, niepotrzebnie dławisz przepływ tym 3/4) i filtr, ale to już moje preferencje. Ktoś inny napisze, że w dużym oczku sam ekosystem - z roślinami w roli głównej - powinien załatwić sprawę.

Generalnie - zastanowiłbym się nad przebudową pierwszego filtra, żeby ułatwić częste usuwanie odchodów, ewentualnie nad powiększeniem filtracji, a przede wszystkim - rozważył budowę wydajnego dużego filtra glebowo-korzeniowego, z naciskiem na 'korzeniowego', to znaczy bez gleby ;) , a z korzeniami jak w hydroponice - na ruszcie np. z odwróconych skrzynek.
Można byłoby też pójść w innym kierunku, bo 30 ryb na 36m3 to niewiele, więc może Itronic pomógłby skorygować sytuację i ustalić równowagę z zbiorniku opartą na roślinach naczyniowych, na niekorzyść glonów.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
slobodzinski 
Początkujący


Dołączył: 04 Maj 2014
Posty: 10
Skąd: Miedźno
Wysłany: 2015-06-03, 21:10   

oczko w kształcie łzy z 2 półkami głębokość ok 2,2m długość 7 szer 5

[ Dodano: 2015-06-03, 22:16 ]
a apropo filtra to pierwszą beczkę raz w tygodniu czyszczę. Kamyczki dałem ponieważ jestem nowicjuszem w tych sprawach filtr kupiłem używany większość rzeczy powymieniałem ale ułożyłem wszystko z powrotem tak jak go kupiłem

A co to jest ten itronic
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-03, 21:35   

slobodzinski napisał/a:
A co to jest ten itronic

Urządzenie wydzielające elektrolitycznie do wody jony miedzi w ilościach szkodliwych głównie dla glonów.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-06-03, 21:37   

slobodzinski napisał/a:
A co to jest ten itronic

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=895
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-04, 19:18   

Witam. A może kolega slobodzinski, wrzuciłby parę zdjęć swojego oczka?
Pozdrawiam. Ryba 2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jacula 
Bywalec


Dołączył: 26 Kwi 2014
Posty: 137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-04, 19:52   

ja też jestem ciekaw bo u mnie to samo z wodą :((
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-04, 20:24   

slobodzinski napisał/a:
Witam mam problem z wodą w oczku otóż:

oczko ma pojemność 36800 m3
posiadam pompę o wydajności 11000l pompa podłączona wężem 3/4 do filtra długość węża ok 3.5mb
następnie lampa UV55W potem filtr beczkowy z 3 beczek w pierwszej najniżej kamyczki później szczotki woda przechodzi na dno 2 filtra i od dołu kamyczki + troszę peszla potem gąbki grube 2x potem gąbki cienkie 2x potem mata japońska potem mata kokosowa i znów kamyczki żeby nie podnosiło mat w 3 beczce od dołu peszel, keramzyt, biobale, lawa, potem ceramika potem zeolit i kurcze nie wiem co jest ale woda zielenieje glonów pełno pływających w wodzi na wodzi i przyklejonych do folii filtr i lampa chodzi 24h/7 dni ryb ok 30 rośliny są więc co jest nie tak


Witam. Dwa lata temu też miałem oczko uzbrojone w kosztowną technikę jak TY, ale z tego zrezygnowałem, ponieważ stało się to wszystko zbyt uciążliwe dla mnie.
Mam oczko spore: 30 m2, 7 x 5 m, głębokość 1,7 m, 22 m3 wody, ale dziś jestem z niego zadowolony. A to dzięki temu, że zrobiłem filtr K-G o wymiarach 4 x 1m, wyrzuciłem filtr z beczki, zastosowałem małą pompkę wodną 24 W o wydajności teoretycznej 1400 l/g ( w praktyce 400 l/h), lampa UV 55W, 3 worki jutowe na glony, wiaderko z siatką. Wiaderko, siatki w wiaderku, pompkę wodną i worki jutowe czyszczę raz w tygodniu. Zajmuje mi to około pół godziny. Woda jest na tyle czysta, że glony pozwoliły rosnąć rogatkowi, widać ryby na dużej głębokości. Żab mam już tyle, że nie jestem w stanie ich policzyć. A moje dwie pompy 4500 l/h i 6500 l/h są bezrobotne.
Dziś oczko wygląda tak:



Może taka technikę powinieneś wybrać?

Pozdrawiam. Ryba2008 :yahoo:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jacula 
Bywalec


Dołączył: 26 Kwi 2014
Posty: 137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-04, 21:29   

o co chodzi z tym wiaderkiem siatki ???
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-04, 21:57   

Witam.
Do wiaderka należny włożyć siatkę plastykową zwiniętą w rulon, do środka rulonu pompkę do wody. W wiaderku wywierciłem parę otworów wlewowych o średnicy około 2 cm. Wiaderko można obciążyć kamieniem wielkości pięści. Efekty widać na zdjęciach. Mycie jest proste: przy pomocy wody lecącej z kranu pod ciśnieniem.










Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jacula 
Bywalec


Dołączył: 26 Kwi 2014
Posty: 137
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-06-04, 22:28   

ok ale gdzie masz te worki jutowe ?
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-05, 06:19   

Witam. Woda po przejściu przez lampę UV tłoczona jest do 3 worków jutowych obciążonych małym kamieniem. Do filtra K-G włożyłem prostokątną kastrę budowlaną, aby zapewnić stałe miejsce na worki oraz po to, aby w czasie wyjmowania worków zbytnio nie zmącić wody w filtrze. Worki płuczę w taczce , do której wlewam wodę z oczka. Płukać należy 2 razy, bo glonów jest dużo. Wodę z taczki wylewam pod sosny lub thuje.


Obecnie jestem zaangażowany przy dokończeniu rzeczki z małym rozlewiskiem. (Zdjęcie z przed kilku tygodni.)


Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-06, 10:56   

Witam. Pompkę wodną 24 W mam taką jak na zdjęciu:

a glony zebrane w worku jutowym wyglądają tak:

Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
bizga 
Nowy


Dołączył: 21 Wrz 2015
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 2015-09-21, 11:38   

ależ zapuściłeś to oczko :D
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny