wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Prostokątne oczko z folii
Autor Wiadomość
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-17, 15:12   Prostokątne oczko z folii

Witam serdecznie
– chwyciłam dziś rano za szpadel i rozpoczęłam kopanie i naszły mnie wątpliwości czy aby dobrze i żeby nie było za późno …przedstawię wobec tego zarys koncepcji i może Ktoś miałby czas i ochotę i ewentualnie skorygował – będę wdzięczna
Oczko ma mieć kształt prostokąta o wymiarach 2.5m X 6 m – chcę w nim trzymać ryby ale także rośliny (mam tu na myśli grzybienia Attraction i pałkę delikatną) – dla grzybienia podwyższenie- 1m i dla pałki 40 cm (może nawet mniej) – wydaje mi się że na takich głębokościach będzie im dobrze – tu poproszę o uwagi
Drugim problemem jest filtracja (którą chcę mieć ze względu na ryby) – z racji cięcia kosztów – mam ochotę zrobić filtr sama (z mężem) ale niestety nie jesteśmy zbyt „techniczni” – będziemy/ będę jeszcze drążyć - ale! Teren jest płaski i na środku ogrodu więc beczki (może takie 250 l)muszą być wkopane – mam plan ukrycia ich pod „tarasem” (kolor brązowy) beczka zasilana od góry – później dołem do drugiej beczki i wylew u góry drugiej i powrót do oczka– tak to mnie więcej wygląda? I robi się to tak iż w pierwszej komorze/beczce dajemy coś co odfiltruje nam wodę mechanicznie a w drugiej np keramzyt? - tu jeszcze mam niezbyt wiele danych - to plan na przyszłość (ale niezbyt daleką mam nadzieję)
Na „rysunku” (mam u tylko painta)– jest obniżenie (na oko 1.6 m) ale po prostu chcę aby był to najniższy punkt i tam będzie zasysanie wody – mam nadzieję, że tak się uda zebrać jak najwięcej nieczystości
Co do samego oczka to po wykopaniu mamy zamiar zrobić taki zbrojony betonowy „kołnierz” …nie wiem jak to nazwać- na tym będzie zawinięta folia i później jeszcze płyty
A i jeszcze zapytam doświadczonych –chcę robić maksymalnie pionowe ścianki mojego oczka – czy są jakieś przeciwwskazania ziemię mam bardzo ciężką, gliniastą (do jakiś 30 cm jest w miarę ok. – później coraz bardziej gliniasta)
To chyba w tej chwili wszystko –proszę o rady – ewentualnie link który wskaże mi drogę



z góry dziękuję
Ania
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-17, 17:20   Re: Prostokątne oczko z folii

Ania, boki oczka możesz wzmocnić wyprawą z betonu z dodatkiem pociętego włókna polipropylenowego (do dostania w markecie lub na Alletanio). To tak dla świętego spokoju.
Ja nakładałem to tak, jak dajmy na to gdzieś w Afryce co sezon poprawia się gliną ściany lepianek (tyle, że gumowe rękawice na dłonie)... Koszty prawie żadne - parę worków cementu, parę taczek piasku.
"Kołnierz" czy też wieniec - da Ci jakieś 20-30cm wgłąb - ochrony, wzmocnienia gruntu w kwestii jego przemarzania i utraty spoistości. Nieco głębiej - tak do 70cm - dałbym dodatkowo wzmocnienie na siatce Rabitza. Wtedy spokojnie robiłbym ściany w całości pionowe.
Czy nie znajdziesz gdzieś obok miejsca na filtr glebowo-korzeniowy? Np. prostokąt szerokości 1 metra, na długość oczka, wzdłuż jego boku (6m), 0,5 m głęboki, wypełniony ażurową konstrukcją utrzymującą rośliny typu kosaciec, sit, pałka, trzcina... - tak, aby woda omywała korzenie?
Zamiast 2 beczek moglibyście wymurować komory - to tak przyszłościowo.
Tam będą Twoje koi? Może ciut większe to oczko...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-17, 17:47   Re: Prostokątne oczko z folii

Dziękuję za zainteresowanie - mielę to co napisałeś...uff ;) ciężko :-)
ta zaprawa z włóknem ma przytrzymać pionowe ścianki przed osuwaniem się tak? to może bym jakoś dała radę zrobić ewentualnie te ścianki mogę zrobić lekko skośne - skoro jest ryzyko Twoim zdaniem.
Wieniec - właśnie lepsze słowo - to wymyśliłam, żeby właśnie ustabilizować brzeg, żeby później zamaskować folię - układając płyty na wieniec na którym będzie zawinięta płyta. Myślałam, żeby właśnie była taki 30 cm około - on też lekko wyrówna poziom bo nie jest idealnie równe.
Mąż już nie odda ani kawałka ze swojego podjazdu pod garaż i tak już wytargałam 0.5 metra (miała być szerokość 2 metry :-)
- można uciąć z tych 6 metrów na krótszym boku - na ten filtr korzeniowy - może w ogóle jakoś inaczej ukształtować dno oczka...nie wiem
Te 70 cm w głąb to już mnie przeraża i chyba przerasta nasze umiejętności a na pewno zapał męża - no on nie lubi takich prac :oops: - z folią to jakoś sobie poradzę sama może :)

i Tak będą tu mieszkały w okresie wiosna/ lato karpie - na razie rezydują w baseniku dla welonek (tj w tej chwili to w ogóle są w domu ;-) )
Ania

[ Dodano: 2015-03-17, 17:55 ]
oj nie odniosłam się - bardzo fajny jest pomysł żeby wymurować filtr - mógłbyś mnie skierować pod adres gdzie coś takiego zobaczę?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-17, 18:48   Re: Prostokątne oczko z folii

Właśnie dlatego piszę o lekkim wzmocnieniu ścian wyprawą betonową, żeby ścianki mogły pozostać pionowe. To brzmi jak herezja dla inżyniera - mechanika gruntów, ale w każdym razie ja coś takiego stosuję w swoich stawkach od lat, z dobrym skutkiem.
Te 70cm - chodzi mi o to, żeby poniżej wieńca fragment ściany był jednak jakoś lepiej wzmocniony, nieco grubszy - po prostu mocujemy siatkę 2-3 warstwy, narzucamy na nią beton i zapominamy o kłopocie. Co do komór betonowych - proponowałbym wykonać je tak samo, jak ścianki zbiornika, w całości z siatkobetonu, a uszczelnić albo laminatem z żywicy poliestrowej, albo - moim zdaniem wystarczy - specjalną farbą do oczek wodnych. Jest dość droga, ale dobrze uszczelnia. Ja swoje oczko uszczelniłem po prostu folią w płynie - taką do uszczelniania np. kabin prysznicowych, a wierzch wykończyłem zacierając grubym pędzlem warstwę betonu z drobnego piasku. Możesz rzucić okiem na historię budowy w mojej galerii.
Filtr g-k jest bardzo dobrą rzeczą i naprawdę warto go gdzieś wcisnąć.

[ Dodano: 2015-03-17, 18:50 ]
Co do komór filtrów - szukaj na forach holenderskich, na forum Marka, etc...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-17, 19:06   

ok - w sumie takie lekkie wzmocnienie ścianek zabezpieczy też folię przed kretami i innymi wstrętnymi karczownikami, prawda? Dziękuję raz jeszcze za rady - wszystko muszę pomału przemyśleć i dopasować do możliwości moich i terenu.
miłego wieczoru
Ania
ps. Oczywiście Twoją galerię po raz kolejny przejrzę obym tylko znowu nie natknęła się na jakąś piękna rybę (bo asagi już pływa ;)

[ Dodano: 2015-03-18, 18:11 ]
Pomierzyłam i to tylko chwilkę bo wiatr dziś mroźny i w sumie coś takiego by się zmieściło a ramach filtra korzeniowego



i jeśli takie coś doszłoby do skutku to wtedy:
- zlikwidować ta płytką półkę w oczku ( na pałki- bo rozumiem,że one mogłyby się znaleźć w tym filtrze)
i czy wtedy woda idzie najpierw do beczek a później z nich do "filtra korzeniowego" czy instaluje się osobny dopływ wody - bo wiem,ze nurt powinien tam być bardzo spokojny czyli ile? 2.000 litrów na godzinę? mniej... :???:
Ania
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-27, 07:30   

w trakcie prac i przemyśleń przegrupowałam półki i będzie tak:

strefa płytka tylko na krótszym boku (pomyślałam, że łatwej będzie tu ukryć rurę pompy, kable itp gdy będzie u umiejscowiona) usytuowanie filtra korzeniowego i beczek się nie zmieni)
i ma pytanie - na co zwracać uwagę kupując beczki (bo mam zamiar to zrobić) - jakie są lepsze jakie gorsze - czy może nic nie ma znaczenia tylko pojemność - beczki chcę dwie - chyba jak największe 220 l(?) - tu przypomnę, że muszą być wkopane - nie mam ich gdzie ukryć a tak schowamy je pod jakimś podestem
oczko będzie miało około 18 m sześciennych , więc pompa mniej niż 10.000l/h czy taki strumień z beczki skierować do filtra korzeniowego czy do oczka, a do filtra osobny wężyk(jakieś rozgałęzienie od pompy)

prace idą mozolnie ale do przodu!! :yahoo:



dzięki za pomoc Ania
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-27, 09:03   

Na pewno nie ma sensu pompować do filtra g-k osadu z oczka, bo tym szybciej może się zapchać. Więc moim zdaniem - woda z beczki do filtra g-k. Ten filtr (moim zdaniem...) powinien być raczej czymś w rodzaju akwaponiki - czyli gołe korzenie na ruszcie, swobodnie omywane wodą. Czemu tylko 3m zamiast np. 4? :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-27, 09:43   

filtr korzeniowy mam zamiar zrobić na skrzynkach plastikowych , na nich żwir i w tym roślinki - rozumiem że woda płynie pod skrzynkami omywając korzenie (chyba taki widziałam u forumowego Radzionka) co do wielkości to będzie on tak mniej więcej umiejscowiony



- ogranicza go ścieżka od góry, z lewej beczki a z prawej podjazd pod garaż...fanaberie męża ;-) no niestety mamy bardzo wąską działkę

a masz jakieś rady co do kupna beczek - widzę takie 250 l z pokrywą i dokręcanym deklem/obręczą - wszystko plastikowe - nie jest to jednoczęściowa zakrętka - myślisz że taka się nada?
wymiary
Wysokość 115 cm
Średnica 55 cm
Średnica wlewu32 cm
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2015-03-27, 12:06   

Miło mi, że podpatrzyłaś coś u mnie :) Jednak nie zapomnij, że ja na skrzynki najpierw zarzuciłem worki raszlowe i na to dopiero żwir. Tak ze 20cm. żwiru i dopiero na takim podłożu rośliny, by się z wrażenia nie poprzewracały. System korzeniowy sam będzie szukał dojścia do wody pod skrzynkami, o ile te rośliny mają niezbyt grube korzenie. Ale i tak cienkie nitki systemu korzeniowego z łatwością przebiją się przez takie zabezpieczenie. Ja docelowo obsadzę kosaćcami i może coś "dorzucę" jak stan konta pozwoli :)
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-27, 14:29   

cebullka napisał/a:
widzę takie 250 l z pokrywą i dokręcanym deklem/obręczą - wszystko plastikowe - nie jest to jednoczęściowa zakrętka - myślisz że taka się nada?

Nie masz potrzeby robić filtra ciśnieniowego - czyli pokrywa nie musi być szczelna (jakaś jest wskazana ze względu na larwy komarów).
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
cebullka 
Uczestnik


Dołączyła: 30 Maj 2014
Posty: 61
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2015-03-27, 16:25   

Ślicznie Panom dziękuję :)
Tak Radzionku, przyznaję się :oops: - podglądałam cichaczem...podziwiając precyzję wykonania oczka i Twój przepis na filtr wg mnie jest super! zgodnie ze wskazówkami zastosuję worki...ale do tego jeszcze sporo czasu i pewnie w trakcie będę mieć tysiąc pytań i wątpliwości - u nas dziś wstrętnie, zimno męża z domu nie ruszysz :-) prace wstrzymane
wolanin! dzięki beczki zamówione
i się jeszcze pochwalę, że przez zaglądanie do wolanina - mam w domu asagi choć nie wiem czy będzie tak piękny - tamten jest cudny
pozdrawiam Ania
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny