wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr z kastr budowlanych
Autor Wiadomość
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-10, 21:25   Filtr z kastr budowlanych

Witam! Pochwale się moim „wynalazkiem”. Dużo pomysłów zaczerpnąłem od Was. Filtr z 3 kastr budowlanych 90l. uszczelnionych uszczelniaczem silikonowym (nie kleiłem na stałe by móc w razie czego dostać się do środka) – to jeden z minusów tego rozwiązania ale uszczelnianie nie trwa długo, tylko musi wyschnąć bo inaczej woda może pod ciśnieniem wypchnąć silikon (tak miałem za pierwszym razem). Dolna i środkowa kastra mogą być na stałe połączone. Mają szeroką krawędź, więc łatwo to połączyć np. za pomocą śrub 6mm i uszczelnić. Kastra górna wchodzi w środkową i powierzchnia łączenia jest mała. Środkową kastrę obciąłem ok 4cm z dnem, które wykorzystałem na dno pierwszej wiercąc sito 6mm i w środku 1 otwór 50mm. Krawędź zeszlifowałem tak jak na rys. Uwaga! Trzeba bardzo dokładnie i równo obciąć dno by górna kastra dobrze pasowała. (Pomocna taśma malarska) w dnie górnej kastry wywierciłem sito 6mm i w środku 1 otwór 50mm. Rura odpływowa 50mm. I u góry trójnik (nie kolano) aby w razie czego włożyć węża i wyssać osad. (Filtr będzie wkopany w ziemię ok. 0,5m). Środkowa rura też nie cała tylko łączona kielichem (bez uszczelki rys.) by łatwo można było zdjąć górną kastrę. Wypełnienie to: 1-żużel i keramzyt; 2- peszel (oj poszło tego); 3- stare firany.



i rysunek (nie robiłem zdjęć :(( w trakcie budowy)
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-03-10, 22:06   

Pomysł dobry. Ale dlaczego wybrałeś kastry ? Z beczką byś miał chyba łatwiej ;)
musasz napisał/a:
Filtr będzie wkopany w ziemię ok. 0,5m

Czyli dasz do oczka?
Jak tak, to dobrze byłoby na wlocie dać szczotki (filtr wstępny). Firanki zraszane szybko się zapchają.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-10, 22:19   

Miałem tanie kastry. Używam ich w mojej małej winniczce (30ar). Filtr pójdzie do oczka. Wylot do kaskady stąd to wkopywanie. Firanki miałem darmo więc je użyłem (przy zbiorniku dawały radę) Jak pójdzie filtr na zewnątrz to dam może szczotki. Dzięki za sugestie. Zastanawiam się jeszcze czy w górnej kastrze gdyby docisnąć materiał filtracyjne niżej lustra wody można by hodować rozwielitki?

Przy takiej budowie wychodzi przegroda w której zrobiłem sito co ułatwia równomierne zraszanie złoża biologicznego. (Tak myślę ;) )
Ostatnio zmieniony przez musasz 2014-03-10, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-10, 22:23   Re: Filtr z kastr budowlanych

musasz napisał/a:
Uwaga! Trzeba bardzo dokładnie i równo obciąć dno by górna kastra dobrze pasowała.

Gratuluję inwencji.
Mała uwaga: jeżeli zamiast obcinać dno górnej i środkowej kastry wytniesz w ich dnach otwór nieco mniejszy niż średnica dna, to także pozostawisz kołnierz, w którym podobnie jak w niższym połączeniu - możesz zastosować śruby - tym razem od wewnątrz (nierdzewne...)
Kołnierz ten będzie dodatkowo ułatwiał ułożenie przegrody (sito).

Dzisiaj na A. oglądałem beczki, takie po 250 l w cenie kilkudziesięciu pln.
Byłyby ok. ale ja szukam czegoś o jak największej średnicy do prefiltra cyklonowego.
Muszę przemyśleć te kastry.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-03-10, 22:30   

Też tak na początku chciałem zrobić i szukałem coś na sam dół i pomyślałem że świetnie bedzie pasować dno z kastry a resztę wyrzucę. Okazało się że jednak można ją wykorzystać jako środek :)
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-11-24, 21:34   

Witam!
By nie zakładać nowego tematu, piszę tu.
Filtr z kastr chodzi, choć jak Adacho przewidział, firany to nie najlepszy filtr wstępny. Musiałem je co chwila czyścić . W garażu do zimowania koi jest ok.

Teraz chodzi o filtr do mojego nowego oczka.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6600
Wkopałem w ziemię zbiornik mausera 1000l. (pod czarną folią).

Podzieliłem na 4 komory jak na rysunku. Na razie jest pusty.

Jak go i czym wypełnić aby można go było można od czasu do czasu wyczyścić.
Moja myśl to:
Pierwsza komora filtracja mech., a 2,3,4 to biologiczna.
Podłączenie go z oczka wygląda tak.

Gdy nie miałem regulacji przepływu to pomimo pustego filtra woda przepływała powyżej przegrody 1/2 i 3/4. Teraz jest ok.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-25, 09:41   

Mariusz, ja miałbym dwie uwagi, jeżeli mogę.
Po pierwsze, na 55m3 takie dwie rurki 50mm to nie ten przepływ.
Niestety (już to zaakcentowałem w innym wątku) moim zdaniem taki zbiornik wymaga o wiele więcej dla wymiatania odchodów z dna i jako takiej ilości wymian wody na dobę.
Na oko pasują tu dwa odpływy denne 110mm i do tego dałbym pompę np. tą od M. Lecha z Rzeszowa - ta 85W, 2000l/h :-o - dla mnie to absolutna rewelacja. Ewentualnie kombinował z airliftem, i to takim dużym, opartym na rurze 110mm, a od spodu np. dyfuzorze talerzowym.
Druga sprawa - po co masz się szarpać z czyszczeniem komory wstępnej filtracji/osadzania (zazwyczaj szczotki) - czy nie lepiej zrobić porządny osobny prefiltr przed Mauserem - polecałbym Ci taki cyklon jak u mnie, lub jakąś samoróbkę sita bębnowego - zależy od zapału do majsterkowania. Po takim bezobsługowym prefiltrze do Mausera leci Ci prawie czysta mechanicznie woda, możesz wtedy dać jakieś złoże z porowatym wypełnieniem, maty, w jednej z komór dać złoże fluidalne z Helixem czy K1.
Z tą organizacją przepływu - może dałeś za małe szczeliny od spodu?

[ Dodano: 2014-11-25, 12:01 ]
Poprawka: Przy Twoim układzie wysokościowym airlift oczywiście nie wchodzi w grę.
A prefiltr i pompę za nim dałbym tam, gdzie teraz jest pompa.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-11-27, 23:06   

Witam! :) Oczywiście że możesz :) i cieszę się że ktoś odpowiedział. Trochę się zmartwiłem że 1000l to mało. Z tym filtrem wstępnym muszę faktycznie pokombinować (dokładnie zobaczyć jak to zrobić). Pompa dość wydajna (choć moc to 180W)

a wylot zbyt mały i dlatego woda przelewała się ponad komorami. Nie powiększałem wylotu a skierowałem wodę obok, aby przez filtr przelewająca się woda miała szansę pozbyć się zanieczyszczeń a nie szybko przelecieć. Fakt że 2x50 to mało przy otwartej beczce, bo nie nadążała woda nalecieć do pompy i włączał się co jakiś czas wyłącznik poziomu. Ale jak szczelnie zakręciłem beczkę to podciśnienie wciągało wystarczająco dużo wody i pompa chodzi cały czas.
Jeżeli chodzi o wypełnienie to czy ktoś ma doświadczenie z takim wkładem?

"Kostki filtracyjne przeznaczone są zarówno do filtrów
mechanicznych jak i biologicznych.
Znajdują zastosowanie do wszelkiego rodzaju urządzeń filtracyjnych.
Pianka poliuretanowa posiada regularną strukturę o
otwartych porach i zachowuję się neutralnie w środowisku wodnym.
Zapewnia optymalną filtrację wody.
WYMIARY:
- OD 2x2x2 DO 5x5x5
- STRUKTURA PPI 10"
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-28, 13:49   

musasz napisał/a:
Trochę się zmartwiłem że 1000l to mało.

Gdzieś to wyczytał? Jeżeli o mnie chodzi, to pisałem jedynie o wielkości przepływu i odseparowaniu przed Mauserem odchodów ryb w prefiltrze (i niemal natychmiastowym usunięciu z układu, zanim zaczną się rozkładać i niepotrzebnie poważnie zanieczyszczać wodę).
Cytat:
Pompa dość wydajna (choć moc to 180W)

Co to za model? Moim zdaniem strasznie prądożerna, naprawdę zainwestowałbym w tą, o której Ci pisałem.
A co do Mausera, to pewnie, na 55m3 nie byłoby za dużo i jakieś 3m3 filtra, ale 1m3 to i tak nieźle, zakładając intensywne wykorzystanie tej pojemności na dobrą biologię.
Co do przepływu w tych 2 rurkach 50, to zauważ, że wymuszając przepływ przez podsysanie, jednocześnie obciążasz pompę stratami ciśnienia wskutek oporów przepływu. Wysokość tych strat można byłoby pokazać takim eksperymentem, w którym studzienka na pompę jest bardzo głęboka, te dwie rurki 50mm dochodzą od spodu, a pompa wypompowuje ze studzienki wodę aż do takiego obniżenia w niej poziomu, w którym napływająca rurkami woda zrównoważy tą wypompowywaną (nie do pominięcia jest też to, że obniżanie poziomu coraz bardziej obciąża pompę, która stopniowo zmniejsza przepływ). I wtedy może się okazać, że przy wyrównaniu przepływu przez rury i przez pompę woda w studni jest jakiś metr niżej. Ten metr niżej to właśnie strata ciśnienia na długości tych dwóch rurek, oraz na oporach miejscowych - kolanka, wpływ, wypływ... Czyli Twoja pompa przez podsysanie dostaje dodatkowy metr obciążenia. Patrzymy teraz na wykres, i wychodzi nam, że wydatek obniżył się o jakiś 1000l/h.
Znakomicie zapewnia to przepłukiwanie rurek zapobiegające ich zamuleniu, ale szkoda wydajności pompy. A mogłoby się okazać, że dwie rury 110mm dają taki przepływ, że różnica wysokości zwierciadła w studzience wynosi zalecane nie mniej niż 10cm (ze względu na zapobieganie zamulaniu). Wtedy pompa pracuje optymalnie. Twój układ jest nieoptymalny.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-12-01, 21:25   

Co do filtracji to faktycznie muszę przemyśleć jak zrobić filtr wstępny, bo faktycznie widzę że jest on niezbędny. Na wiosnę dołożę jeszcze jedną beczkę i tam przeniosę pompę. A w tej wcześniejszej zrobię jakiś prefiltr (choć nie wiem jeszcze jaki).
Pompa faktycznie dość prądożerna ale pompa Tetra Pond OFX 7500 z mniejszego oczka nie dawała rady podnieść wody tak by kaskada ładnie się prezentowała. Myślę o dołożeniu jeszcze jednej rury, tym razem 110 z oczka do 1-ej beczki. By nie wypuszczać wody myślałem by umieścić ją między kamieniami ok 20cm pod lustrem wody, ale czy wtedy te dwie 50-tki z dna będą ciągły wodę.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-02, 12:30   

musasz napisał/a:
Myślę o dołożeniu jeszcze jednej rury, tym razem 110 z oczka do 1-ej beczki. By nie wypuszczać wody myślałem by umieścić ją między kamieniami ok 20cm pod lustrem wody, ale czy wtedy te dwie 50-tki z dna będą ciągły wodę.

Dałbyś rysunek?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
musasz 
Uczestnik


Dołączył: 16 Lut 2014
Posty: 84
Skąd: Jasło
Wysłany: 2014-12-02, 22:50   

Proszę. Może mało czytelny, ale tak jakoś chcę to kombinować.

te dwie 50-siątki idą przez środek dna w zagłębieniu ok 15cm.
Z drugiej zaś strony oczka, gdzie teren jest niżej lustra wody chyba zrobię to bagienko z roślinnością, tylko muszę jeszcze poszperać jak to zrobić?

[ Dodano: 2014-12-03, 08:30 ]
W nocy przyszedł mi nowy pomysł na filtr wstępny.

Co o tym sądzicie?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-04, 09:18   

Dodatkowa rura 110mm ciągnąca wodę spod powierzchni tylko osłabi Ci oczyszczanie dna z mułu. To już lepiej zostawić jak jest. Poczekałbym do jakiejś okazji z dużą podmianą wody i spuszczeniem jej do poziomu przebicia rur przez folię - kładziesz przecież rury na dnie?
Filtr sitowy jest OK, jakkolwiek w takim klasycznym montażu podnosi Ci pompowanie o jego wysokość. Jest ciekawy patent na całkowicie zanurzony w wodze filtr sitowy, gdzie woda dopływa od spodu (na Twoim rysunku - dokładnie odwrotnie), a filtr spłukiwany jest pęcherzykami powietrza z dyfuzora umieszczonego wzdłuż jego dolnej krawędzi. Pęcherzyki usuwają osad nie przechodząc na drugą stronę filtra, osad ląduje gdzieś na dnie i jest cyklicznie usuwany. Oszczędza to wysokość tłoczenia, czyli zapobiega utracie wydajności pompy.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny