wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze oczko z siatkobetonu 2011
Autor Wiadomość
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-10-01, 21:54   

Sylwester79 napisał/a:
pawelrad napisał/a:
Witam

Wczoraj zdemontowałem filtr na okres zimy i muszę powiedzieć, że nie jestem zadowolony z efektu. Filtracja działała całe lato do wczoraj a efekt był słaby. Woda nadal była zielona, a jak się ochłodziło to zrobiła się jeszcze bardziej zielona. Dlaczego? Macie jakiś pomysł, żeby poprawić filtracje bo jak to ma być tylko taki efekt to szkoda prądu.

Kolega w gorącej wodzię kąpany ,oczko uczy cierpliwości;
1.Napisz ile masz tam ryb ?
2.ile masz roślin i jakie?
3.piszesz że czyścisz jedną beczkę co jakiś czas to w takim razie do czego ma służyć ten kran na dole ? masz w tych beczkach porobione ruszty w celu zbierania się mułu pod nimi i spuszczania go w późniejszym czasie właśnie tymi kranikami które zamontowałeś ? jak zasilasz w wodę te beczki od dołu czy od góry?
4.dlaczego ta woda taka bązowa? używałeś torfu? w jakim celu?
5.czy pompa podająca wodę stoi bezpośrednio w najgłębszym miejscu czy na jakiejś podstawie (aby uniknąć zamulania filtra)?
6.żebyś puścił wodę i przez 10 beczek wypchanych peszlem i keramzytem to nie pomoże ci to w uzyskaniu czystej wody jak nie zrozumiesz jak to wszystko działa :-(
Odpowiedz na powyższe pytania a na pewno znajdzie się odpowiedź co jest nie tak ,pozdrawiam


ad1. z 200 sztuk

ad2. z 15 sztuk, miałem więcej ale mi wpadły do stawu.

ad3. Zasilanie od dołu, a na dole w beczkach mam ruszt na cegłach i te kraniki służą do spuszczania syfu ale to też nie schodzi 100%. Powiedzmy 95% syfu da się przez kranik wylać, a resztę trzeba wyjmować wkład.

ad4. nie używałem torfu

ad5. Pompa stoi powiedzmy na 80% długości od kaskady ponieważ na tyle starczyło przewodu zasilającego do prądu. Pompa stoi na dnie.

[ Dodano: 2014-10-01, 22:56 ]
TinTin - widoczność 20 - 30 centymetrów. Powiedzmy w lato było to więcej 50- 60 cm ale pewnie dlatego, że świeciło słonko oraz 2 razy w tygodniu czyściłem filtry.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-02, 15:20   

Dwieście ryb i 15 roślin? To czemu się dziwisz ,że masz problemy z czystością wody.
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2014-10-02, 18:58   

ad1. z 200 sztuk

ad2. z 15 sztuk, miałem więcej ale mi wpadły do stawu.

ad3. Zasilanie od dołu, a na dole w beczkach mam ruszt na cegłach i te kraniki służą do spuszczania syfu ale to też nie schodzi 100%. Powiedzmy 95% syfu da się przez kranik wylać, a resztę trzeba wyjmować wkład.

ad4. nie używałem torfu

ad5. Pompa stoi powiedzmy na 80% długości od kaskady ponieważ na tyle starczyło przewodu zasilającego do prądu. Pompa stoi na dnie.

[ Dodano: 2014-10-01, 22:56 ]
TinTin - widoczność 20 - 30 centymetrów. Powiedzmy w lato było to więcej 50- 60 cm ale pewnie dlatego, że świeciło słonko oraz 2 razy w tygodniu czyściłem filtry.[/quot

Jeżeli chcesz mieć czystą wodą to pozbądź się tych 190 - ciu ryb , zostaw najwyżej 10 karasi bo te pewnie masz , zrób to przed zimą bo jak zostawisz w tym oczku tyle ryb na zimę to z wiosny będzie niezły pogrom (jak nie poduszą się pod lodem -to na wiosnę będzie problem z jakąś chorobą , przed zimą podmień połowę wody ,z wiosny musisz się zaopatrzeć w rośliny pływające -rogatek, moczarka ,i nie wystarczy wrzucić kilka szczepek tylko parę kilo tego , pompę podająca wodę do filtra musisz postawić na jakiejś podstawie aby nie ciągnęła szlamu z dna i tym samym zamulała filtr -mogą być 4 cegły i na nich pompa, przestudiuj jeszcze raz cały temat o budowie filtra tam jest wszystko tak opisane że nawet dziecko w 3 -ciej klasie szkoły podstawowej zrozumie jak to działa, no i najważniejsze to brak półek w twoim oczku na rośliny oczyszczające typu -kosaciec, oczeret ,tatarak , a najbardziej właśnie te rośliny oczyszczają w oczku wodnym wodę , zrób jak powyżej napisane a w przyszłym roku będziesz miał czystą wodę , jest jeszcze opcja zrobienia strumyka który w znacznym stopniu przyczynił by się do oczyszczenia wody, opanuj sprawę filtra jak on działa i jak się dostasujesz do powyższego na wiosnę będziesz miał czystą wodę, pozdro
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-10-02, 19:28   

Cytat:
Jeżeli chcesz mieć czystą wodą to pozbądź się tych 190 - ciu ryb , zostaw najwyżej 10 karasi bo te pewnie masz , zrób to przed zimą bo jak zostawisz w tym oczku tyle ryb na zimę to z wiosny będzie niezły pogrom (jak nie poduszą się pod lodem -to na wiosnę będzie problem z jakąś chorobą , przed zimą podmień połowę wody ,z wiosny musisz się zaopatrzeć w rośliny pływające -rogatek, moczarka ,i nie wystarczy wrzucić kilka szczepek tylko parę kilo tego , pompę podająca wodę do filtra musisz postawić na jakiejś podstawie aby nie ciągnęła szlamu z dna i tym samym zamulała filtr -mogą być 4 cegły i na nich pompa, przestudiuj jeszcze raz cały temat o budowie filtra tam jest wszystko tak opisane że nawet dziecko w 3 -ciej klasie szkoły podstawowej zrozumie jak to działa, no i najważniejsze to brak półek w twoim oczku na rośliny oczyszczające typu -kosaciec, oczeret ,tatarak , a najbardziej właśnie te rośliny oczyszczają w oczku wodnym wodę , zrób jak powyżej napisane a w przyszłym roku będziesz miał czystą wodę , jest jeszcze opcja zrobienia strumyka który w znacznym stopniu przyczynił by się do oczyszczenia wody, opanuj sprawę filtra jak on działa i jak się dostasujesz do powyższego na wiosnę będziesz miał czystą wodę, pozdro




Ja nie liczyłem na tak czysta wodę, że będę oglądał dno oczka ale liczyłem na poprawę powiedzmy 50-70% przejrzystości.

Tak w woli wyjaśnienia to moje oczko to 40.000 litrowe i miałem tych ryb jeszcze więcej tylko w jednej akcji czyszczenia oczka mi połowa padła. Pierwszą zimę miałem bez napowietrzania to mi kilka sztuk padło, a wycinałem przeręble ale jak mam napowietrzenie to po zimie nie padają ryby. To tyle co do parametrów.

W oczku mam karasie, karpie, lina, orfy.

Co do półek to mam ich troche w jednej części i w drugiej oczka. Jeżeli chodzi o stawianie pompy na cegłach to będzie problem bo tam, gdzie jest pompa to głęboko jest 2.20m i nie bardzo się da ustawić pompę na czymś.


Ja o filtrach czytałem i właśnie takie filtry ludzie budowali i oferowali. Myślę jeszcze dorobić na wiosnę 3 beczkę z wkładem z szczotek ale nie wiem czy to pomoże.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-04, 19:23   

To nie m3 czyszczą wodę, tylko rośliny wspomagane przez filtr i ewentualnie strumyk. W twoim przypadku gdyby oczko było mocno zarośnięte można by liczyć po jakimś czasie na czystą wodę. Ale lepiej by było odwrócić stosunek ryb do roślin.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2014-10-19, 00:10   

taniw napisał/a:
Ale lepiej by było odwrócić stosunek ryb do roślin.
Popieram, a przy tej ilości ryb to zostaje Ci lampa UV i to minimum 72W
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-04-11, 21:49   

Witam

Czy może ktoś mi podać adres sklepu ze szczotkami do wkładu. W tamtym roku, gdzieś na forum było podane ale nie mogę znaleść. Była to jedna z tańszych opcji zakupu drogich szczotek :)
 
 
BP74 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 106
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2015-04-12, 07:36   

Ja kupiłem takie.
Zestaw - 5x Szczotka do rynien | 45,00 zł
sklepdecor.pl
Niewiem ile potrzebujesz bo kilka mi zostało mogę odsprzedać.
_________________
Piotr.
EPDM / 10m3 / filtr 2x130L / gk 5m2

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6578
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-04-12, 18:50   

witam

Ile ci ich zostało?
 
 
BP74 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 106
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2015-04-12, 20:12   

Hej.
6 sztuk po 90 cm
_________________
Piotr.
EPDM / 10m3 / filtr 2x130L / gk 5m2

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6578
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-04-12, 20:48   

Troche mało za ile chciałbyś to zbyć?
 
 
BP74 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Paź 2014
Posty: 106
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2015-04-12, 21:48   

Za 5dych kurier po mojej stronie. Jak będziesz zainteresowany to na priwa pisz.
_________________
Piotr.
EPDM / 10m3 / filtr 2x130L / gk 5m2

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6578
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-04-13, 21:24   

Chciałbym się was zapytać przy okazji jakie polecacie rośliny na kaskadę?
 
 
pawelrad 
Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 179
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-06-09, 22:05   

Witam

Mineło już kilka tygodni w tym czasie udało mi się pozyskać szczotki do 3 beczki. Niestety zrobiony filtr nic nie poprawił w czystości wody. Mogę powiedzieć, że woda stała się jeszcze bardziej zielona niż rok temu.









Jak widać na zdjęciach mam spory ubytek wody od początku wiosny. Niestety deszcze mało padały, a do tego mam jeszcze problem z wodą ze studni. Jestem w trakcie robienia nowej studni i mam taki plan, żeby wypompować całą tą wodę zieloną wodę i nalać nowej. Może wtedy filtr na bierząco da radę. Jak widać pojawiło się troche roślin i to nie wszystko ponieważ muszę dokupić doniczek na rośliny i z rzeki zamierzam przywieść ich jeszcze więcej.

Byłem w takim sklepie z roślinami i dokonałem zakupu za 50 zł dla spróbowania. To muszę powiedzieć, że jak je włożyłem do stawu to śmiać mi się chciało i rezygnuje prawie całkowicie z zakupu takich roślin. Jedynie kupie takie pływające co opadają na zimę na dno.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-16, 08:59   

Z tymi roślinami to trochę poszalałeś. Taki gąszcz, że nic nie widać ....
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny