wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Badanie przeźroczystości wody w oczku krążkiem Secchiego
Autor Wiadomość
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-30, 18:37   Badanie przeźroczystości wody w oczku krążkiem Secchiego

Witam.
Po zbudowaniu i uruchomieniu oczka wodnego, każdy oczkomaniak stawia sobie za cel utrzymanie krystalicznie czystej wody, która pozwalałaby mu na oglądanie i podziwianie wszystkiego co się w nim porusza i to na każdej głębokości.
Niestety, woda szybko staję się nieprzezroczysta, co zmusza nas do uruchomienia m.in. techniki w postaci filtrów, lamp UV, napowietrzaczy itp. Glony, zanieczyszczenia unoszące się w toni wodnej mogą spowodować, że naszych rybek trudno jest czasami dostrzec, nawet na niewielkich głębokościach. Dla oczkomaniaka, najtrudniejsze w utrzymania przeźroczystej wody są dwa miesiące: czerwiec i lipiec, w których długie i wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi glonom.
Przezroczystość wody jest określana dla wód głębokich i spokojnych za pomocą krążka Secchiego, skonstruowanego w 1865 przez włoskiego astronoma ks. Pietro Angelo Secchiego.

Do pomiaru przeźroczystości wód oceanicznych do dziś stosowany jest krążek biały o średnicy 30 cm, natomiast do pomiaru przeźroczystości wód lądowych (jeziora) krążek czarnobiały o średnicy 20 cm.
Krążek

Pomiar przezroczystości wody polega na pomiarze głębokości, do której może penetrować światło. Inaczej mówiąc przezroczystość wody określa głębokość do której mogą rozwijać sie glony i rośliny. Pomiar polega na powolnym zanurzaniu krążka Secchiego zawieszonego na wyskalowanej lince itp. do momentu, aż krążek przestanie być widoczny (szczegóły należy szukać w przeglądarce Google wpisując nazwę : krążek Secchiego )
Ponieważ oczko wodne , to miniaturka jeziora, postanowiłem określić jego przydatność w oczku wodnym. W tym celu na kartce papieru A4 narysowałem 3 krążki Secchiego o średnicach: 10 cm, 7,5 cm oraz 5 cm.

Kartka A4


Kartkę z rysunkiem włożyłem do tzw. koszulki foliowej, zakleiłem ją taśmą przeźroczystą, aby chronić kartkę przed zamoczeniem i ruszyłem do oczka wodnego (kartkę można zafoliować). Kartkę przymocowałem do tacki przy pomocy spinaczy biurowych ( w celu obciążenia tacki, położyłem na jej dnie klucz samochodowy) i wszystko zatopiłem przy brzegu na głębokości 55 cm.
Efekty widoczne są na zdjęciach:.
a) aparat foto 1 metr nad lustrem wody

b) aparat foto 10 cm na lustrem wody


Dalsze obserwacje dokonywałem na głębokości 78 cm. Efekty widoczne na zdjęciach.




Dzięki wykonanym zdjęciom dostrzegłem także, że woda w oczku wodnym ma brunatny kolor. Przyczyną takiej barwy było użycie dużej ilości ziemi ogrodniczej w wykonanym filtrze korzeniowo-glebowym.

Dalszy etap prac dotyczący badania przeźroczystości wody w oczku wodnym polegał na wykonaniu miniaturki krążka Secchiego z blachy o średnicy 5 cm.

Do krążka przymocowałem biały sznurek na którym umieściłem znaczniki wykonane z żółtej taśmy izolacyjnej samochodowej w odległościach co 10 cm.





Po zanurzeniu na głębokości 55 cm widoczność krążka jak na poniższym zdjęciu.

Na głębokości 78 cm krążek wyglądał tak:



Pomiaru na większej głębokości nie wykonałem, ponieważ nie miałem dostępu do głębokość 170 cm. Moje oczko wodne taką głębokość ma na środku, ale w przyszłości i z tym problemem będę musiał sobie poradzić. Przypuszczam, że na głębokości
100 cm = 1m krążek o średnicy 5cm byłby niewidoczny. Mogę zatem tylko przypuszczać, że w miesiącu wrześniu przeźroczystość wody w oczku wynosiła 1 metr. Ciekawy jestem jaka będzie przeźroczystość w miesiącach największej aktywności słońca tj. w czerwcu i lipcu przyszłego roku. Dzięki wykonanym zdjęciom będzie okazja na ich porównanie z następnymi fotografiami.
Zachęcam oczkomaniaków do wykonania podobnych pomiarów przeźroczystości oczkowej wody i pokazanie wykonanych fotografii na forum. Sądzę, że zaciekawiłem przedstawionym tematem, który z pewnością będzie się rozwijał. Pozdrawiam. Ryba 2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-10-01, 07:49   

Ryba 2008, pomysł zaczerpnięty z badań oceanicznych jest interesujący. Jednak moje oczy zachwycają się bardziej widokiem rybek u wielu oczkomaniaków. Jak widzę na znacznych głębokościach nie tylko kształt, ale również i ubarwienie rybek, to "pękam" z zazdrości. Bo też dążę do takiego efektu końcowego, by kryształ wody wynagrodził wszystkie trudy. :brawo: jednak i tak dostaniesz za kreatywność w dążeniu do upragnionego celu.
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2014-10-07, 19:33   

Chyba ci się nudzi ;)

Ryba2008 napisał/a:
Dla oczkomaniaka, najtrudniejsze w utrzymania przeźroczystej wody są dwa miesiące: czerwiec i lipiec, w których długie i wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi glonom.


Dla nie najtrudniejszy jest koniec kwietnia i początek maja, potem mam zawsze kryształ bo zaczynają działać rośliny.
W płazarium gdzie nie mam ryb kryształ jest przez cały rok non-stop. Nigdzie nie stosuje żadnej techniki ani chemii.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-08, 19:03   

Witam.
Kolego AurorA, nie zgadzam się z tym co piszesz. Nie wierzę, że w okresie letnim w miesiącach czerwiec i lipiec wyłączasz technikę i wodę masz kryształ. Woda w oczku wodnym podlega takim samym przemianom jak woda w jeziorach. W okresie letnim w jeziorach jest dużo roślinności, a mimo to dochodzi w nich bardzo często do tzw. zakwitu i przeźroczystość wód maleje nawet do 0,5 metra. W polskich jeziorach czas zakwitu wynosi 1-2 miesięcy i przypada na czerwiec-lipiec.
Glony bardzo szybko mnożą się (temperatura + światło) i rośliny w jeziorze nie radzą sobie z glonami. Jesienią w jeziorach rośliny zamierają, a woda robi sie przeźroczysta, ponieważ temperatura dobowa znacznie spada i dzień robi się dużo krótszy.
Oto przykład dotyczący np. jeziora Strzeszyńskiego:
18.03.2012 r. – przeźroczystość zmierzona krążkiem Secchiego = 2,4 metra
15.07.2012 r. - przeźroczystość = 1,5 metra
23.09.2012 r. – przeźroczystość = 3,1 metra
Podobnych przykładów w internecie można znaleźć więcej.
Ja w oczku wodnym (22 m3 – 7 x 5m) roślinności mam sporo, mam filtr k-g o długości 4 m i szerokości 1 m, stosuję lampę UV 55 W



i nie mam wody krystalicznej i nie będę miał. Wodę krystaliczną maja tylko Ci oczkomaniacy, których na to stać finansowo. Poza tym, czy warto mieć wodę krystaliczną? Uważam , że tylko do pewnej głębokości. Nie bardzo podobają mi sie oczka w których widać doniczki, węże itp. Jedynie czyste kamienie dobrze prezentują się w krystalicznej wodzie i rybki..
Jeszcze raz zachęcam oczkomaniaków do wydrukowania na kartce białego papieru krążka Secchiego i wykonania sesji zdjęciowej. Bo tylko pokazane zdjęcia mogą potwierdzić jaką wodę ma każdy w swoim oczku wodnym. Oczkomaniacy, pokażcie swoją wodę. Nie wstydźcie się. Do odważnych świat należy.
Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Radzionek 
Entuzjasta



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 565
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2014-10-09, 07:07   

A wiesz, wzrokowo zawsze porównanie biorę z wypompowywania wody z nieczynnych osadników. Do tego celu służy mi pompa do wody brudnej. Zanurzenie jej do głębokości ok.1,60 jest widoczne. Natomiast, to co poniżej, tzn. ten cały syf, mógłbym śmiało porównać z "szambem" pozostałym po rybach. Też potrafią płetwami zrobić "młyn" i nie wmawiaj nikomu, że to nie żaden problem. Nie dorobiłem się jeszcze żadnej techniki, a już widzę efekty działania roślin. Faktem bezspornym jednak jest, że zakwit glonów przy nadmiernym nasłonecznieniu, oraz braku roślinności czy wspomożeniu techniką, daje obraz dbałości o komfort ryb. A chyba przecież chodzi o jak największy entuzjazm z osiągnięć, prawda? Pozdrawiam :)
PS. Oczko niczego sobie...jak serce-dzwon :brawo:
_________________
Radek-na marzenia dobry jest każdy czas.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2014-10-12, 00:47   

Ryba2008 napisał/a:
AurorA, nie zgadzam się z tym co piszesz. Nie wierzę, że w okresie letnim w miesiącach czerwiec i lipiec wyłączasz technikę i wodę masz kryształ.


oczywisćie masz racje, nie wyłączam żadnej techniki bo nigdy jej nie włączałem i takowej nie posiadam.

w czerwcu, lipcu sierpniu mam kryształ, wrzucę przy okazji filmiki podwodne z oczka bo latem kręciłem larwy traszek to zobaczysz

w oczku bez ryb jest kryształ cały rok
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-10-12, 03:10   

AurorA napisał/a:
Ryba2008 napisał/a:
AurorA, nie zgadzam się z tym co piszesz. Nie wierzę, że w okresie letnim w miesiącach czerwiec i lipiec wyłączasz technikę i wodę masz kryształ.


oczywisćie masz racje, nie wyłączam żadnej techniki bo nigdy jej nie włączałem i takowej nie posiadam.

w czerwcu, lipcu sierpniu mam kryształ, wrzucę przy okazji filmiki podwodne z oczka bo latem kręciłem larwy traszek to zobaczysz

w oczku bez ryb jest kryształ cały rok
Zgadzam się z Arkiem w 100%, u mnie rzecz ma się identycznie.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-12, 18:38   

Witam. Kolego Kaef, wg mnie nie powinieneś wypowiadać się na temat przeźroczystości wody w oczku wodnym, ponieważ nie masz oczka wodnego. Twoją domeną jest akwarystyka i na tym się znasz.. Utrzymanie klarownej wody w akwarium i w oczku wodnym, to dwa różne problemy. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny