wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr grawitacyjny w oczku betonowym
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-07-29, 15:08   

Jeszcze co do rury drenującej filtr żwirowy (półkę).
Zastanów się może nad sposobem zapewnienia tej samej wydajności poboru wody z dna przez drenaż na dowolnym odcinku rury. Straty ciśnienia na długości przewodu powodują, że przy zastosowaniu tych samych otworów więcej wody będzie zasysane w pobliżu odpływu, a najdalsze fragmenty będą pod tym względem upośledzone. Robi się w drenażu otwory o tym większej średnicy, im dalej od odpływu z rury.
Oczywiście zjawisko to w znacznym stopniu niweluje zastosowanie rury o dużej średnicy, co zmniejsza prędkość przepływu, a zatem straty na długości.
Z uwagi na trójkątne dno półki myślałbym nawet o rezygnacji z rury, a zamiast tego stworzeniu przestrzeni dla płynącej wody poprzez przekrycie dna jakąś kratką utrzymującą żwir.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-07-30, 08:31   

Miałem zamiar dać rurę drenacyjną 110 taką żółtą na końcu zdławiona na 50 i takim rozmiarem wpadająca do filtra.To może jednak dobrym rozwiązaniem było by ułożenie warstwy piasku na ovacie nad samą rurą,wtedy przesiąkałoby wolniej a na całej długości.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-07-30, 09:37   

bogu69 napisał/a:
Miałem zamiar dać rurę drenacyjną 110 taką żółtą na końcu zdławiona na 50 i takim rozmiarem wpadająca do filtra.To może jednak dobrym rozwiązaniem było by ułożenie warstwy piasku na ovacie nad samą rurą,wtedy przesiąkałoby wolniej a na całej długości.

Nie za bardzo, bo nie o miejscowe opory chodzi, a o to, jak zmienia się wraz z długością zdolność rury do przepuszczania przez nią wody. Cały czas pozostaje wtedy pytanie, czy rura 110 ma wystarczający przekrój w stosunku do projektowanego przez Ciebie przepływu, aby jej długość nie dawała zbyt dużej różnicy ilości wpływającej do niej wody w pobliżu początku i końca.
Moim zdaniem ta trójkątna przestrzeń na dnie idealnie nadaje się do pozostawienia tam pustki dla migrującej przez złoża wody i odprowadzania jej z dowolnego miejsca rurą o dowolnej średnicy (np. 50) do pompy. Po co masz tam wstawiać rurę, skoro same ścianki tworzą taki 'przewód'? Akurat kupowałem nierdzewne pręty na Aletanio po parę zł/metr - mógłbyś osadzić parocentymetrowe kołki jakieś np. 25cm od dna i na tym oprzeć jakiś ruszt podtrzymujący najgrubszy żwir. Choćby jakieś cegły kratówki oparte jednym bokiem o skos, a drugim o pręt. Proste i skuteczne.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-07-30, 13:47   

Mam wrażenie że wtedy woda będzie wciągana tylko maxymalnie z kilku metrów bo szybciutko przeleci przez złoże w pobliżu miejsca zasysania.Mierzyłem długość pułki i wyszło 16m.Tak więc sprawa wygląda nieciekawie nie wiem jak byłoby najlepiej tzn jak maxymalnie wykorzystać ten filtr ,całkowity opad szczeny :-( .
Ogólnie oko to wiele niewiadomych dla mnie bo zaczynam dopiero ale z tym zaciąganiem to mam klina totalnego :bum: Fajnie Pawle że masz tyle cierpliwości i starasz się pomóc i doradzić :piwko:
Myślę że sam przepływ nie powinien być duży wystarczy żeby się ledwo ruszała woda bo rośliny też czasu potrzebują żeby swoje zrobić.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-07-30, 14:10   

bogu69 napisał/a:
Mam wrażenie że wtedy woda będzie wciągana tylko maxymalnie z kilku metrów bo szybciutko przeleci przez złoże w pobliżu miejsca zasysania.Mierzyłem długość pułki i wyszło 16m.Tak więc sprawa wygląda nieciekawie nie wiem jak byłoby najlepiej tzn jak maxymalnie wykorzystać ten filtr ,całkowity opad szczeny :-( .

Ale właśnie nie. Jeżeli przekrój jest bardzo duży, to różnice ciśnień na całej długości tej pustki będą minimalne. Tak to działa. Dlatego cały czas namawiam Cię, żebyś nie dawał rury, bo ta zawsze ma jakieś opory 'na długości'. Dlaczego? Ano dlatego, że opory na pionowym przepływie przez złoże są spore i wbrew pozorom jeden odcinek paru metrów nie obsłuży Ci całego wymuszonego pompą przepływu.
Konstatacja jest taka: tym skuteczniej unikniesz tego problemu, im straty na długości 'pustki' będą mniejsze, a straty na oporach złoża - większe.
Popatrz teoretycznie: gdyby Twoje złoże składało się z kamieni wielkości piłki do kosza, to cały przepływ byłby załatwiony na pierwszym metrze, a dalej woda nie ruszałaby się.
Im gęstsze złoże, tym wyrównanie przepływu na długości większe. Tu tkwi dla Ciebie nadzieja :)
Cytat:
Myślę że sam przepływ nie powinien być duży wystarczy żeby się ledwo ruszała woda bo rośliny też czasu potrzebują żeby swoje zrobić.

Z powodu wyżej opisanych zjawisk przepływ powinien być spory. Na 16 metrach to się właśnie rozlezie po całej długości i będziesz miał to, o co Ci chodzi. To znaczy przepływ powinien być taki, żeby powodował istotne straty ciśnienia na przepływie wody w pionie przez złoże.
Rośliny zrobią swoje przy każdej prędkości wody wokół korzeni, byle nie była zerowa.

[ Dodano: 2014-07-31, 07:44 ]
A w ogóle, to licząc 16 x około 0,5 m to dzięki Twojej przebudowie masz zrobiony fantastyczny filtr G-K 8m2. To jest nieporównywalne z żadnymi komorami, gąbkami, szczotkami, etc. Pogratulować :) .
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-07-31, 13:48   

Dzięki za dobre słowo :piwko: w takim razie do roboty aby do przodu bo w tym tempie to mnie zima zastanie :-D
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-08-11, 11:13   

Parę fotek z postępów


_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-08-13, 13:14   

Postępy bardzo widoczne :)
Czy widać już na horyzoncie jakąś datę uruchomienia?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-08-13, 14:24   

Nie ukrywam że zależy to od pogody i wolnego czasu a i dojrzeć chyba sobie też będzie musiało,mam na myśli beton,ultrament.Ja już bym chciał żeby było gotowe ... :piwko:
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2014-08-13, 19:48   

dobrze to wygląda. jak będą czyszczone komory filtracyjne? masz tam jakieś spusty do kanalizacji lub na ogród?
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-08-14, 14:34   

No niestety nie mam możliwości spuszczać wody bo oczko jest w dolinie ale będzie odciągana woda pompą,na wczesniejszych zdjeciach widać to dobrze. ;)
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-09-08, 19:30   



Teraz roślin kolei :yahoo:
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-08, 21:02   

bogu69 napisał/a:
[url=http://i1308.photobu...b56.jpg]Obrazek[/URL]

Teraz roślin kolei :yahoo:

Pokazuj, pokazuj. Nie usuwaj :)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-09-09, 07:36   

Sorki :-D

_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-10-03, 09:13   

Umknęło mi to zdjęcie twojego Morza Śródziemnego.

Jak stan na dzisiaj? Filtracja? Rośliny? Pstrykniesz coś?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny