wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzcina w stawie 160m2 - niszczyć czy próbować kontrolować?
Autor Wiadomość
lukasz357 
Nowy


Dołączył: 20 Lip 2014
Posty: 2
Skąd: Połaniec
  Wysłany: 2014-07-20, 14:10   Trzcina w stawie 160m2 - niszczyć czy próbować kontrolować?

Witam, proszę o pomoc z trzciną pospolitą. Mam dość długą i wąską działkę. Na końcu działki wykopałem staw o wymiarach 20m x 8m. Z południowej strony gdy go kopaliśmy miał głębokość prawie 4m i schodził do płycizny z północnej strony. Chcąc umocnić brzegi i oczyścić nieco pełną glonów wodę zasadziłem trzcinę pospolitą. Planowałem zbudować mały pomost, trzcina porastałaby brzegi do okoła i miałbym cichy kącik oddzielony od sąsiadów. Nie przewidziałem, że trzcina jest tak agresywną i szybko rozrastającą się rośliną. Już zarosła pół stawu od strony północnej. Mógłbym co prawda wpuścić amura ale nie wtedy żadna roślina w stawie nie miałaby prawa bytu. Czytałem, że amur jest bardzo żarłoczną rybą i w pierwszej kolejności zjada miękkie rośliny a dopiero gdy ich zabraknie, te twardsze jak trzcina. Chciałbym tam posadzić lilie wodne, wywłócznik, wpuścić ryby, ślimaki (błotniarkę stawową) , małże (Racicznica zmienna ), rurecznik, dafnie i ośliczkę pospolitą, mieć ważki i inne owady. Oczywiście jeśli to wszystko uda mi się dostać lub znaleźć:)

Teraz mam dwa pytania:
1) Czy jest jakaś roślina, która zdominuje strefę przy samym brzegu, nie wpuszczając trzciny na płycizny. Najlepiej żeby ta roślina sama też nie zarosła mi stawu.
2) Może lepiej zniszczyć trzcinę poprzez jej częste koszenie i wyrywanie z wody a potem posadzić jakąś inną roślinę, która nie będzie wchodzić zbytnio w staw, będzie wysoka i dość gęsta?
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2014-07-20, 15:26   

1.Raczej trzcina zdominuje inną roslinę.
Sa 2 sposoby
-Amury pow 40cm.
-albo musisz fizycznie je osuwać najlepiej ręcznie z korzeniami.
Ale najmniej problemowym rozwiazaniem są amury tylko ze lilie tez wyjedzą.
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-07-20, 16:43   

Znajomy trzcinę na swoich stawach redukował trzcinę Roundupem. Nie pamiętam już czy informacje na ten temat zbierałem od niego na potrzeby tego forum czy mojego szefa, który też walczył z tym problemem.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
lukasz357 
Nowy


Dołączył: 20 Lip 2014
Posty: 2
Skąd: Połaniec
Wysłany: 2014-07-20, 19:04   

Tylko czy Roundup nie zaszkodzi rybom w stawie? Mam tam całe multum małych ryb do 10cm i przynajmniej dwie koło 20-25cm. Podejrzewam, że zostały po powodzi. Nie znam się na rybach ale znajomy mówił, że albo płoć albo japońce. Ryby mogę przeznaczyć na straty bo chciałem wpuścić inne ryby. Zastanawiałem się nad karasiem i orfą złotą.
Ciekaw jestem tylko jak długo Roundup się rozkłada i czy wogóle.

Jeszcze drugie pytanie: czy ktoś może mi polecić jakąś wysoką i gęstą roślinę do obsadzenia wokół stawu? Najlepiej żeby nie gubiła liści do stawu ani nie szkodziła organizmom wodnym. Jak pisałem mam wąską działkę. Z jedej strony 2m do granicy sąsiada, z drugiej 30m do często uczęszczanej drogi gruntowej. Chciałem sobie zrobić w miarę możliwości cichy i spokojny kącik gdzie można poleżeć na leżaku i poopalać się albo połowić sobie spokojnie rybki :-D

[ Dodano: 2014-07-20, 20:56 ]
Przyszedł mi do głowy nieco szalony pomysł. Zastanawiam się czy nie zrobić połączenia stawu z oczkiem. Mógłbym spuścić wodę do połowy i zabezpieczyć około 1-1.5m skarp siatko-betonem. Dodałbym jeszcze półki do ustawiania roślin. Martwię się teraz tylko o dno. Staw jest zbyt duży i głęboki aby cały umocnić. Chciałem posadzić wywłócznik okółkowy. Czytałem, że dobrze czyści wodę i zapewnia schronienie małym rybom, owadom i skorupiakom. Jednak jego łodygi mogą mieć (według wikipedii) nawet 3m. Boję się, że zarośnie mi całe dno. Nie będzie to wyglądało estetycznie i uniemożliwi łowienie ryb.
Znam powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego więc jeśli widzicie wady tej konstrukcji śmiało piszcię. Będę wdzięczny za każdą uwagę.
 
 
eldorado82010 
Uczestnik


Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 54
Skąd: mazowsze
Wysłany: 2014-07-20, 20:17   nie pocieszę

Witam niestety nie mogę Ciebie pocieszyć też umocniłem brzegi trzciną - trzyma doskonale jednak muszę ją regularnie wycinać i wyrywać z dna - łatwo dość wychodzi bo korzenie to takie rurki i jak się pociągnie za jedną to można sporo wyciągnąć. Na jedno jest dobra na drugie to sporo roboty.
Brzegi chyba lepiej umacniać płytami betonowymi - ażurowanymi takie 80 cm na 60 cm.
Myślę jednak, że z trzciną mimo wszystko będzie mniej problemów i kosztów i należy ja po prostu kontrolować bo najlepiej umacnia brzegi aha i jeszcze pałka wodna ale jest równie ekspansywna.

pzd
Jerzy .
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-07-20, 21:33   

A może podejść do tej trzciny jakoś pozytywnie?
Na pewno nie traktować jej Roundupem bo on ma skutki uboczne. Ja ostatnio np. trułem stokrotki za pomocą Starane i tam było napisane że to bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko wodne i trzeba być pod tym względem bardzo ostrożnym. A Roundup jest przecież dużo mocniejszym środkiem.
Ja na twoim miejscu wyrywałbym trzcinę i próbował ją do czegoś wykorzystać.
Trzcina ma przecież też swoje zalety - mocno oczyszcza wodę. Nie wiem jak tam woda w twoim stawie ale może to jej zawdzięczasz czystość. Gdy zredukujesz trzcinę to może być mętna jak to w stawie.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny