wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Parowania czy przeciek - kolejny raz:(
Autor Wiadomość
lonix 
Początkujący


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-05-05, 14:23   Parowania czy przeciek - kolejny raz:(

Na początku informuję, że czytałem dość sporo na forum o tym parowaniu. Zdania widzę że są podzielone lecz przeważnie w standardzie każdy ma jakiś mniejszy czy większy ubytek dobowy.
W tym wypadku dokładnie chodzi o mój przykład.
Oczko: 25-30m2, pojemność około 8000-10000 litrów. Większa część to głębokość 40-50cm. Dodatkowa część na końcu głębokość 1-1,5 metra. Oczko niestety cały czas w słońcu. Poza tym w części przy mostku jest mała kaskada na którą woda pompowana jest 8000l\h. Część z tego leci przez lampę UV i do filtra i na kaskadę - reszta bezpośrednio na kaskadę.
Poza tym jest druga pompa 6000l/h, która też w celach oczyszczająco-widokowych kieruje wodę do strumienia. Strumień jak strumień płytki, długi na 20-23 metry obsadzony roślinami.
Tutaj link do dropboxa - są fotki i filmik aby można sobie zobaczyć jak to wygląda.

https://www.dropbox.com/s...zj6z/mnk9n_YZi3

Strumień sprawdzony pod kątem przecieków - brak.
Kaskada na 80-90% przecieków brak.
Oczko - mam nadzieje, że brak.

Jeśli nie bierzemy pod uwagę przecieków tylko ewentualne parowanie, pobieranie przez rośliny to czy ubytek wody w granicach 1 cm na dobę jest dopuszczalny? Zaznaczam że nie musi być upał a ubytek i tak jest no może 0,8-1cm.
Chciałbym raz na zawsze wyrzucić sobie z głowy możliwość przecieku i być pewnym, że albo parowanie jest i koniec albo moje rośliny tyle piją......o rybach nie wspomnę;)
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-05-05, 15:16   

Istotne jest na pewno:
- powierzchnia i głębokość oczka
- ilość roślin
- metoda wykonania
- panująca temperatura.

Oczko duże i bardzo ładne :good: Bardzo długi strumień co też wiąże się z ubytkiem wody jest dość zarośnięty, a najwięcej wody ubywa przez dużą roślinność :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-05-05, 17:03   

1 cm, przy tak dużej powierzchni i oczka, i strumienia - PAROWANIE, i już przestań o tym myśleć :P . Jak będzie ubytek 5 cm, to lepiej nie śpij, a czuwaj :hehe:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-05-05, 17:16   Re: Parowania czy przeciek - kolejny raz:(

Jeszcze raz przytoczę model pomiarowy pozwalający jako tako wykluczyć parowanie.
Weź naczynie, nalej wody i zaznacz jej poziom wewnątrz, potem pozwól mu swobodnie pływać po Twoim oczku, gdzieś pośrodku - aby warunki parowania były identyczne.
Zmierzona różnica poziomu w naczyniu będzie teoretycznie identyczna z różnicą poziomu w oczku wskutek parowania. Jeżeli będzie inna w oczku, a inna w naczyniu (zakładam, że może być w oczku większa) - to masz ubytek dodatkowo wskutek innych czynników. Część z tego to wina roślin z częściami nadwodnymi - te zawsze trochę wyciągną wody z oczka i odparują dodatkowo - można je porównać do 'dziury', przez którą ucieka woda.
Zaznaczam: obniżenie poziomu wody (w przeciwieństwie do jej ilości) nie zależy od pola powierzchni parowania.
W przeciwnym razie nie byłoby takich urządzeń, jak ewapomerty.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-05-05, 17:22   

Weź pod uwagę ilość roślin chociażby w samym strumieniu-one sporo wody też pobierają.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-05-05, 20:30   

Gosik napisał/a:
Weź pod uwagę ilość roślin chociażby w samym strumieniu-one sporo wody też pobierają.

Zgoda, ale warto wiedzieć, ile faktycznie ubywa wody wskutek samego parowania z jej zwierciadła.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-05-05, 23:42   

Według mnie lonix powinieneś koniecznie przeprowadzić dokładne pomiary ubytku wody w zależności od nasłonecznienia, włączonej kaskady itp. Myślę ze 2-3 tyg wystarczą. Bez tego nic się nie dowiesz.
Masz dość płytkie oczko, które mocno się nagrzewa. Wydaje mi się że chłodna noc może przyczynić się do zwiększonego parowania.
Rośliny też ciągną swoje. Nawet kamienie potrafią. U mnie np. zauważyłem że niektóre piaskowce ładnie zaciągają wodę. Mimo że sporo wystaje ponad wodę to i tak jego wierzch jest wilgotny. Mimo że jednocześnie słońce go ładnie suszy a to oznacza że musi ciagle zaciągać i odparowywać wodę.
 
 
lonix 
Początkujący


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-05-07, 18:31   

Gdy kaskada jest wyłączona i strumień również to ubywa okolo 2-3mm. Sprawdze tą metodą nalanym pojemnikiem z wodą przy wyłącznej kaskadzie i strumieniu. Sprawdze samo parowanie. Zauwazyleme że jeszcze 3 tygodnie temu przy wyłączonym strumieniu było mniej ubytku co sugeruje że faktycznie teraz duże rośliny więcej biorą.

Trochę się martwilem bo ten 1cm to jest jakies 300 litrów.
Poczekam aż miną burze i zrobie kolejne testy.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-05-07, 18:40   

lonix napisał/a:
Gdy kaskada jest wyłączona i strumień również to ubywa okolo 2-3mm.


Tu bym szukała problemu, jak już :) Ale to ze względu na rośliny, masz piękny zarośnięty strumień. :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny