wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko wodne - proszę o uwagi
Autor Wiadomość
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-23, 11:18   Oczko wodne - proszę o uwagi

Witam,
moje oczko właśnie czeka na zagospodarowanie. Wymiary nerki to 8 x 14 i gł 1,6m.
Proszę o poradę co zrobić z brzegiem (znak zapytania tam postawiłem) na brzegu kostki aby jej nie podmyło, jak widać już dosypałem piasku kilka taczek i położyłem kamienie.
Półki planuję z prawej strony i chyba lekko powiększę oczko lub może lepiej pogłębić oczko i z tej ziemi zrobić półki?
Kolejny mój problem to drenaż z domu w dnie oczka. Najprościej pociągnąć rurę aż za oczko bo dalej mam spadek terenu i dalej trochę działki gdzie sadzę taki mały lasek i by woda spływała i podlewała drzewa. Miałbym trochę kopania ale jak trzeba.. Ale wiem że można pewnie by to zrobić inaczej - proszę tu o opinie.

Kolega dał mi pomysł na wyłożenie oczka - trochę złożony ale chyba warty pracy:
1. całe oczko spryskać roundupem
2. usunąć zgniłe chwasty.
3. wyłożyć oczko plastrami takim specjalnym sitem maszynowym (mam już spory kawał 20mx20m takiego sita) - nie jest elastyczne więc będę układał kawałkami z zakładką
4. wysmarować cementem np 1cm warstwa
5. nałożyć lepik
6. nałożyć podkład jak pod panele
7. folia - jaka? 1mm lub elastyczna?
8. na półki i dno, gdzie będę chodził jeszcze na folię nałożyć podkład pod panele i na to jeszcze cement na siatce/sicie
9. nie wysypywać żwiru - właśnie po co się ten żwir sypie jak i tak zarasta a potem odkurzanie itp?
Hmm brzmi skomplikowanie ale przygotowuję się na taki scenariusz...:)

Proszę o pomoc i ewentualne uwagi, czy jeszcze coś przygotować wcześniej np.
1. pompa do poboru wody na filtr - podobał mi się pomysł z pompą w takim wiadrze z otowarmi
2. filtr - różne koncepcje słyszałem np. taka samoróbka z warstwą suche torfu

pozdrawiam i czekam na Wasze wpisy
Dawid

 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-23, 11:45   

Trochę skomplikowane. Chcesz mieć oczko z siatkobetonu, czy wyłożone folią?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-23, 12:59   

Chciałbym aby było solidnie i trwale na lata. Bo to grubsza robota a poprawianie mocno zaboli. Pomęczę ale zrobię.
W sumie nie wiem jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie bo to mój pierwszy stawek i chcę się przygotować nim coś poważnie zepsuję.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-23, 14:24   

Jak ma być na lata, trwale i na lata - to raczej siatkobeton. Ktoś na pewno Ci pomoże :) .
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-23, 14:34   

Coś ciężko idzie... Poczekam na konkrety :x
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-23, 14:50   

Ja po prostu nie znam się na tym kompletnie, mam dwa oczka wyłożone folią. Jednak jeżeli masz wystarczające fundusze to możesz wyłożyć oczko folią EPDM. Bardzo wytrzymała i rozciągliwa. Wtedy musiałbyś "wyplewić" cały wykop (nie stosuj żadnej chemii, nigdzie) i usunąć kamienie bądź jakieś korzenie. Potem wystarczy wyłożyć wykop włókniną, starymi dywanami, ciuchami (jak się nie mylę niektórzy wykop jeszcze piaskiem wysypują). Wykładasz folię, tylko, że musisz zrobić odpowiednie półki, i zalewasz. Co do filtra, to każdy poleci Ci zrobić samemu.
Tylko, że to co napisałem może nie mieć żadnego zastosowania u Ciebie, bo ty chyba chcesz mieć naturalny staw (ten drenaż odprowadzający wodę do wykopu). Czy tak?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-23, 15:17   

Dokładam schemat co by być bardziej precyzyjnym i chociaż trochę "wejść" w standardy forum. Zdolności takie sobie ale może będzie bardziej zrozumiałe o co chodzi "oczkodawcy"
Proszę o porady bo sam nie udźwigne tematu a mam ochotę na ryby :)



[ Dodano: 2014-04-23, 15:23 ]
Właśnie ten drenaż to moja bolączka bo ni cholery nie wiem co zrobić a opcje mam takie:
1. przedłużyć i dać go pod oczkiem dalej - jak na schemacie
2. jakoś wprowadzić od góry do oczka ale wtedy zrobi się syfon, będzie zamarzało albo bęzie tam stała woda????
3. są jakieś podobno rozwiązania na taki drenaż wprowadzony do oczka??
naprawdę jest to dla mnie numero uno problemo albo ja z tego robię duży kłopot. Nie wiem jak to ugryżć a najprościej jak pisałem przekopie tę skarpę i zrobię
"przedłużkę" z lekkim spadkiem i puszczę za skarpę a tam mam kawał pola z drzewkami, znaczy po mału zasadzam :)

[ Dodano: 2014-04-23, 15:47 ]
I jeszcze przekrój oczka:
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2014-04-23, 17:05   

Ja tu widzę tylko EPDM lub siatkobeton, dużo pracy chociaż dołek już jest, będzie super oczko :good:
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-23, 17:33   

Drenaż proponowałbym przeprowadzi dalej. A folie przy zakończeniu ścieżki ... może by jakoś zakopać albo przymurować.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-04-23, 17:34   

Ciekawie się zapowiada, ale pewnie więcej osób jak i ja, będzie tylko obserwowało. Ja mam oczko wyłożone folią, pod nią dywany i miejscami wełna mineralna. Na siatkobetonie zupełnie się nie znam, ale za to znam się na ortografii i ją będę tu poprawiać :hehe:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-24, 08:40   

lasoch, dzięki i chyba zacznę coś robić, bo forum trochę senne, albo w nie to forum trafiłem ;)

Gosik, świetnie bo na sprawdzianie z Polaka potrafiłem zrobić błąd w słowie ... cukier a inne chrząszcze i takie tam wychodziło o dziwo :)
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-04-24, 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-24, 10:16   

Dawids napisał/a:
chyba zacznę coś robić bo forum trochę senne albo w nie to forum trafiłem ;)

Drenaż potraktowałbym jako rzecz zupełnie odrębną i nie łączyłbym w żaden sposób z oczkiem, a więc tak jak piszesz - dalej pod las.
Chyba, że chciałbyś zagospodarować wodę z drenażu, wtedy pomyślałbym o zrobieniu niepołączonej z oczkiem sporej szczelnej studni gromadzącej wodę z drenażu - musiałaby być dość głęboka, żeby przejąć z drenażu wodę , z której można byłoby pompować wodę do oczka, stosując jakąś automatykę - np. wyłącznik czasowy (dajmy na to: chcę podmieniać kilkadziesiąt litrów wody z drenażu do oczka 4 x dziennie), sprzężony z wyłącznikiem kontrolującym poziom wody w studni - są takie na A. do kupienia (czyli układ próbuje załączyć 4 x dziennie pompę na 1 minutę, i pompa włączy się, ale pod warunkiem, że w studni jest woda).

Co do forum - to jak wchodzimy na jego stronę główną i klikamy w "Budujemy oczko wodne", to jedna z rzucających się w oczy pozycji, to "Oczko wodne z siatkobetonu". Może poczytaj, a potem zadaj pytania, na które tam nie znalazłeś odpowiedzi? Moja uwaga: jeżeli z siatkobetonu, to polecam dodatkowo mikrozbrojenie włóknem polipropylenowym.

[ Dodano: 2014-04-24, 10:19 ]
p.s. Gosik, nie bij za interpunkcję, jakiś niż dzisiaj...
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Dawids 
Nowy


Dołączył: 23 Kwi 2014
Posty: 8
Skąd: Świecie
Wysłany: 2014-04-24, 12:54   

wolanin, dzięki za odp, przejrzałem pobieżnie kilka wątków i stąd moje rozterki czy robić podłoże: to moje sito i beton i potem folia, czy to za duża kombinacja czy warto pomęczyć. Mam szczególnie na uwadze tą część/brzeg gdzie mam kostkę aby tego nie znaleźć kiedyś w oczku bo się zapadnie. A tak wzmocnię ten brezg szczególnie.
orientujesz się może ile taki ukad autoamtyczny ze studnią by kosztował np z tej firmy A.?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-24, 13:52   

Dawids napisał/a:
wolanin, dzięki za odp, przejrzałem pobieżnie kilka wątków i stąd moje rozterki czy robić podłoże: to moje sito i beton i potem folia, czy to za duża kombinacja czy warto pomęczyć. Mam szczególnie na uwadze tą część/brzeg gdzie mam kostkę aby tego nie znaleźć kiedyś w oczku bo się zapadnie. A tak wzmocnię ten brezg szczególnie.
orientujesz się może ile taki ukad autoamtyczny ze studnią by kosztował np z tej firmy A.?

Moim zdaniem za siatkobetonem przemawiają trzy okoliczności, jeżeli wystąpią: konieczność lub chęć zbudowania stromych ścian - szczególnie przydatne przy karpiach koi, chęć wbudowania odpływu dennego - z folią to większy kłopot. No i jak u Ciebie - temat kostki, chcesz się dobrze zabezpieczyć przed rozmyciem (nie przez wodę z oczka, ale okoliczne wody w czasie np. długotrwałych opadów). Kładzenie folii na beton to dodatkowy koszt i założenie z góry, że naszą betonową skorupę zrobimy dziadowsko, więc będzie przeciekała. Wolałbym zrobić ją dobrze i bez folii, ale z drugiej strony tyle już było tutaj wpisów o przeciekających oczkach betonowych...
Co do automatyki, to żadna wielka filozofia. Kupujesz programator czasowy - te elektroniczne mają najmniejszy przedział zadanego czasu włączenia do 1 minuty - za parę dziesiątek złotych. W podobnej cenie masz na A. (no... to mój sposób używania nazwy pewnego portalu aukcyjnego, bo nie lubię sposobu, w jaki robot zmienia za mnie właściwą nazwę) i tam szukasz np. "Pływakowy czujnik poziomu cieczy" - cena ok. 1,5 ceny elektronicznego programatora.
W obwód zasilający pompę z programatora wpinasz szeregowo czujnik poziomu, ewentualnie dobrze byłoby dla bezpieczeństwa zrobić to niskim napięciem poprzez przekaźnik - i czujnik rozłącza Ci dodatkowo zasilenie pompy w razie braku wody.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-04-24, 23:38   

Cześć Dawids :)
Trudno radzić komuś, jak ma zbudować oczko.
Na forum jest sporo wiedzy, co z czego robić. Aktualnie jest to gorący temat.
Dopasuj coś do siebie. Nikt nie da Ci gotowego projektu.
Ja mam oczko z folii PVC 1mm i sobie chwalę. Kilkanaście lat spokojnie wytrzyma, chyba, że wcześniej coś przerobię ;)
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny