wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt nowego oczka wodnego
Autor Wiadomość
KwiQ 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2014
Posty: 17
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-04-17, 08:45   Projekt nowego oczka wodnego

Witam wszystkich forumowiczów :) To mój pierwszy post na forum więc prośba o wyrozumiałość. Jestem posiadaczem oczka już od kilku lat lecz niestety jego żywot dobiega końca :( Przy budowie nie miałem pojęcia o niczym więc zostało zrobione dosyć prowizorycznie (folia + beton). Obecnie pękło (próbowałem ratować klejąc i malując ale tylko zepsuło to efekt), do tego zepsuła się już pompa która jest źle usadowiona i ciężko ją wymienić więc zdecydowałem się obmyślić nowy projekt. Poniżej fotki obecnego oczka oraz miejsca:






Marzy mi się duże oczko z roślinkami i karpami koi. Terenu mam całkiem sporo więc pomyślałem aby sporo je powiększyć - około 9mx5m. Mogę wjechać z oczkiem tam gdzie jest ławka i trawnik dookoła niej. Zdecydowałem się na wykonanie z siatkobetonu, obłożenie piaskowcami tak jak obecne i całe wykleić podobnymi kamyczkami jak są wysypane dookoła. Poniżej prosty projekt (kształt nię będzie aż tak kwadratowy ale wygodniej mi się rysowało):



Pojawiło się sporo pytań na starcie:

1. Jaką dużą podsypkę z piasku dać pod siatki ?
2. Nie stosować żadnych folii czy membran pod spód ?
3. Jak uszczelnić wyjście na wąż do kaskady oraz jak głęboko go wkopać ?
4. Jaki najlepiej materiał zastosować na taki wąż ?
5. Czy filtry byłyby dobrze usadowione ? Chciałem żeby filtrowana dodatkowo woda biegła do kaskady. Zwykła pompa z filtrem wbudowanym robiłaby fontannę.
6. Jakiej klasy urządzenia tutaj zastosować ?
7. Czy strefy głębokości wydają się odpowiednie ?
8. Ile warstw siatki dać do oczka o takich gabarytach ?

Starałem się tak to wymyślić, aby prosto było demontować cały sprzęt na zimę oraz żeby był wygodny do niego dostęp. Sporo tego na początku gdyż chciałbym sporządzić jakiś kosztorys żeby zobaczyć czy mnie będzie w ogóle stać na taką budowę w tym roku :) Czy znacie może jakiś (Jakiś to zaimek nieokreślony w mianowniku rodzaju męskiego (w rodzaju męskonieżywotnym też biernik), np. „Pytał o ciebie jakiś pan”. Natomiast jeżeli ktoś szuka fachowców to jakichś.)fachowców w okolicach Mielca/Rzeszowa którzy takie konstrukcje wykonują ? Chętnie bym się kimś posiłkował przy wykonaniu siatkobetonu. Każda podpowiedź będzie dla mnie bardzo cenna. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-04-17, 17:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2014-04-17, 11:23   

Gdyby to oczko było zrobione z np. czarnej PCV to nic bym nie zmieniał (no i gdyby sprzęt działał, ale zawsze można coś zmienić na lepsze:) ). Bardzo ładna okolica i wykończenie oczka (gdyby było tylko więcej wody). Wielkość przyszłego oczka obędzie imponująca! Pomysł na wykonanie, a raczej wykończenie bardzo dobry :good: . Ja na oczkach z siatkobetonu się nie znam, ale folii pod spód raczej nie trzeba dawać. A głębokości półek dobre. Jest bagienne, 70 cm. na lilie i głębinowa wystarczająco głęboka na zimowanie koi.
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2014-04-17, 16:46   

Kolego nie jest źle :good: Co to za folia?
KwiQ napisał/a:
Mogę wjechać z oczkiem tam gdzie jest ławka i trawnik dookoła niej.

Jeśli możesz to jak najbardziej 3x razy tak!
Masz dziwnie ukształtowane półki polecałabym coś takiego:


Namawiałabym Cię na folię EPDM lub PVC :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2014-04-17, 17:04   

Witaj na forum :soczek: Zwracaj większą uwagę na pisownię, bo ja czuwam :hehe:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
KwiQ 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2014
Posty: 17
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-04-17, 18:24   

Na przedstawionym zdjęciu to nie folia tylko beton pomalowany farbą Wodnik w kolorze błękitnym (niestety nie wyszło za dobrze). Chciałem właśnie tylko dwie półki w oczku - 30 oraz 70cm + głębia. Może rysunek nie do końca dobrze to obrazuje. Jest szansa uzyskać odpowiedzi na pozostałe pytania ?

Za pisownie przepraszam :) obiecuję się poprawić. Pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-17, 21:20   Re: Projekt nowego oczka wodnego

Cześć KwiQ

Napiszę swoje trzy grosze w sprawie tych pytań, co do których mam swoją opinię.
2. Nie stosuj, z wyjątkiem kaskady. Układanie kamieni jeden na drugim nigdy nie będzie bezpieczne pod względem szczelności. Ułóż na fundamenicie kaskady folię tak, żeby ewentualna przeciekająca woda także spływała spodem do oczka, a nie na zewnątrz.
Oczko z siatkobetonu samo w sobie powinno być wykonane tak, aby było szczelne. Poszukaj na forum relacji z budowy takiego oczka - zobaczysz przykłady porządnego zbrojenia, z użyciem potrójnej siatki Rabitza i prętów zbrojeniowych. Inna sprawa, to technologia uszczelnienia samej skorupy oczka. Tu patentów też jest sporo, od dodatków wodouszczelniających do betonu, smarowania płynnymi membranami i pokrywania tego wyprawą z zaprawy cementowej, poprzez laminaty+topkoty, aż po natrysk polimocznikiem.
3. Planujesz na oczko tej wielkości jakiś mikroskopijny filtr. To powinny być zainstalowane poza oczkiem 2-3 beczki pojemności 100-200 litrów każda, z wypełnieniem z jakiejś porowatej substancji (ciekawe, że większość oczkomaniaków hołubi keramzyt, gdy jest on przecież słabo porowaty, bo wierzchnią warstwę ma zazwyczaj spieczoną). Do tego powinna być pompa co najmniej 6m3/h
I teraz: zazwyczaj oczkomaniacy zatapiają pompę w pobliżu (nieco powyżej) najgłębszego miejsca w oczku i wyprowadzają od pompy do filtra wąż po powierzchni folii, nie przebijając jej, zamaskowany. Jeżeli pozostaniesz przy koncepcji siatkobetonu, to mógłbyś po prostu wbetonować w najniższym punkcie kształtkę wpustową do wody - albo kupioną/sprowadzoną specjalnie w wersji oczkowej, albo kombinowaną z jakiejś kratki kanalizacyjnej.
4 Przewód do pompy prowadziłby wtedy pod dnem oczka w kierunku pompy - mogłyby to być rury PCV, hydrauliczne grubościenne, z klejonymi połączeniami. Albo jakiś system z PE, z łączeniem jakąś zgrzewarką, złączkami do wody pod ciśnieniem, etc.
5. Było powyżej. Co do pompy fontannowej, to byle nie była w miejscu, w którym będzie (o ile będzie) gromadził się muł.
6. Klasy 'popularnooczkowej' Nie słyszałem o podziale urządzeń na klasy, może da się mówić o jakichś w wersji profesjonalnej, do obsługi jakichś wielkich oczek czy stawów. Kupuj to, co znajdziesz na A. czy w sklepach internetowych.
8. Było powyżej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
KwiQ 
Początkujący


Dołączył: 16 Kwi 2014
Posty: 17
Skąd: Mielec
Wysłany: 2014-04-18, 12:29   

Dzięki, pytanko jeszcze Czy taki zestaw byłby optymalny do niego ?

http://www.ogrody.robizoo...W-CFP-10000-Waz

Moje oczko po przeliczeniu będzie miało jakieś 20tys litrów - ale planuje zarybić KOI. Jak to wszystko połączyć do kupy ? Ten filtr może być wkopany w ziemię ? Czy musi stać na wierzchu ? Dodatkowo planuje, małą, niezależną pompę do fontanny.

pozdrawiam

[ Dodano: 2014-04-18, 15:03 ]
Czy dobrze rozumuję w związku z powyższym:



Było by to dla mnie najlepsze rozwiązanie ze względu na łatwość zamaskowania samego filtra jak i węży Wąż dopływowy musiałby mieć około 10M, a odpływowy 6m. Czy to nie będą za duże odległości ? Rozumiem że sam filtr także powinien być lekko podniesiony w stosunku do kaskady (np kamienie pod nim) żeby woda mogła swobodnie spłynąć na kaskadę, czy już to nie jest konieczne ? Jak mocna musiała by być pompa przy takim rozwiązaniu ? Będę wdzięczny za każde wskazówki :) pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-18, 15:01   

Pozwolisz, że nie odniosę się do wskazanej przez Ciebie oferty sprzętu, wolę omijać tematy komercyjne poruszając się po tym forum.
Odległość ma wpływ na tzw. 'straty ciśnienia na długości' - im mniejsza średnica, większy przepływ, większa szorstkość powierzchni przewodu, większa lepkość... :)
tym większe straty ciśnienia. Możesz dać dowolnie długie przewody, pod warunkiem, że dasz dowolnie grube rury... Problemy z odległością da się więc zminimalizować średnicami przewodów, natomiast nieubłaganie pozostają dwa parametry: wysokość podnoszenia (kaskada...) i wielkość przepływu (która też ma wpływ na wymaganą wysokość podnoszenia pompy wskutek strat ciśnienia np. na filtrze). Jaką mocną dać pompę? Jak najsłabszą :) to znaczy zużywającą jak najmniej prądu przy sensownej wysokości podnoszenia (wysokość kaskady + straty przede wszystkim na filtrze), oraz sensownym przepływie (to zależy od wielkości oczka i zalecanej ilości wymian wody na dobę). Uwaga: rzeczywista wydajność pompy (a także rzeczywiste zużycie prądu :-( ) będzie określona po uwzględnieniu wymaganej wysokości podnoszenia - można to odczytać z wykresu, który dla danej pompy powinien być dostarczony przez producenta.
Jeżeli chcesz, aby woda spływała z filtra do kaskady - no to przecież musi wypływ z filtra być nieco powyżej górnej półki/zbiornika kaskady.
Moim zdaniem pokazane przez Ciebie umiejscowienie pompy 'kaskadowej' i fontannowej zamieniłbym miejscami, bo filtr powinien jednak zaciągać więcej śmieci z dolnej partii zbiornika.

Teraz dywagacja, do rozważenia...
A jeżeli planujesz trzymanie koi, to przy okazji tak gruntownego remontu może jednak zechciałbyś, aby Twój zbiornik miał wyraźniejsze cechy koipondu? Czyli odpływ denny z najniższego miejsca w stawku, z zadbaniem o spory spadek dna w jego kierunku, potem prefiltr, filtr biologiczny, jeszcze skimmer... I pompowanie tego albo pompą niezanurzoną (są takie do koipondów), albo zanurzoną, zainstalowaną w jakimś pośrednim zbiorniku.
W przypadku pompy niezanurzonej podłącza się jej króciec ssący bezpośrednio do rury łączącej kolejne elementy, a w przypadku drugim - może leżeć ona na dnie małego zbiornika, w którym poziom wody na zasadzie naczyń połączonych będzie mniej więcej utrzymywał się taki, jak w oczku (przy dość dużej średnicy przewodu doprowadzającego wodę z odpływu dennego).
Pompa najlepiej, gdyby była za prefiltrem, gdyż nie rozdrabnia wtedy dużych nieczystości.
Czyli schemat: zbiornik -> odpływ denny -> prefiltr -> pompa -> filtry biologiczne - powrót do oczka, ustawiony tak, aby powodować lekki obieg wody dookoła. Pompa równie dobrze może być za filtrami, pamiętając, że to ona w obiegu podnosi wodę o pewną liczbę centymetrów, co należy uwzględnić projektując profil wysokościowy swojego obiegu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny