wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pod Dębami
Autor Wiadomość
rolson49 
Nowy


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd: Jasło
Wysłany: 2013-12-27, 13:37   Pod Dębami

Witam, od jakiegoś czasu miałem plan zbudować oczko wodne i właśnie postanowiłem zrealizować plan. Oczko będzie z siatkobetonu ponieważ będzie umiejscowione pomiędzy dębami które korzeniami mogą szybko folie zniszczyć a z siatkobetonem może tak szybko sobie nie poradzą. Teoretyczne wymiary oczka to 3 x 4,5 x 1,70h. Wymiary mogą się jeszcze zmienić, tylko głębokość pozostanie stała. Do oczka będzie wpadał strumyk którego zadaniem będzie filtracja wody. W planie ma to być oczko na pstrągi ale to jest zależne od warunków jakie będą w nim panowały.

Plan oczka, może trochę kiepsko zrobiony ale nie mam miejsca na zrobienie lepszego zdjęcia.
Na czerwono obrys oczka i strefa bagienna.
Na zielono pierwsza półka, co do głębokości na jakiej będzie to jeszcze nie wiem, wyjdzie w praniu.
Na żółto druga półka.
Na fioletowo strumy, w rzeczywistości będzie szerszy i bardziej kręty.


Pogoda dopisuje więc mogę usunąć część urodzajnej ziemi ale na większe kopanie muszę się wstrzymać aż jakąś koparkę dorwie. O kopaniu łopatą nie ma mowy, 30cm pod powierzchnią zaczyna się glina z kamieniami więc kopanie ręczne odpada. Od razu na wiosnę planuje posadzić jakieś drzewka lub krzewy które zasłonią oczko z dwóch stron. Na początku planowałem posadzić żywotniki ale słabo by wyglądały przy dębach. Oczko ma wyglądać dosyć naturalnie więc zastanawiam się nad wierzbami które bym mocno obcinał by nie rozrosły się za dużo.
Liczę na jakieś sugestię z waszej strony.
Pozdrawiam Adam.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-12-27, 15:24   

rolson49, :pa:
Kolego, a nie masz innego miejsca na budowę oczka? Zdajesz sobie sprawę, że to nie takie proste mieć oko pomiędzy dwoma liściastymi drzewami, liście będą opadać do wody. :P
Fajnie woda przy drzewach wygląda, ale jest dużo pracy przy takim zbiorniku.
rolson49 napisał/a:
Teoretyczne wymiary oczka to 3 x 4,5 x 1,70h.

Widzę dużo większe oko na tym terenie. :P
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
rolson49 
Nowy


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd: Jasło
Wysłany: 2013-12-27, 15:46   

Raczej innego miejsca nie ma. To jest już ostatnie miejsce gdzie mogę zbudować oczko. Miejsce jest 40 m od domu więc prąd będę musiał spory kawałek ciągnąć. Działka jest bardzo wąska bo tylko 15 m więc nie mam dużego pola manewru. Miejsce pod dębami wybrałem ze względu na cień który tam panuje, będzie mi łatwo utrzymać niską temperaturę wody. Na liście i żołędzie zastosuję drobną siatkę np taką jaka jest używana do ochrony warzyw przed ptakami. Jak bym mógł to też bym zrobił większe ale nie jest to raczej możliwe z jednej strony jest granica działki a z drugiej droga przejazdowa na dalszą część działki. Jedyna możliwość to zwiększyć oczko na długość. Jeszcze się nad tym zastanowię. :)
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-12-27, 15:54   

W sumie jak ładnie zagospodarujesz to będzie ciekawy zakątek. Siatka duże pomoże przy liściach bo na dębie uschnięte liście utrzymują się przez całą zimę najgorzej z żołędziami. Czyli oczko ma być z siatkobetonu i tu chyba najlepsze rozwiązanie, a ile półek będzie i jakiej głębokości? Jaka będzie długość strumienia? :) :)
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
rolson49 
Nowy


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd: Jasło
Wysłany: 2013-12-27, 16:15   

Byłem właśnie zrobić dokładne pomiary :


Tych kątów prostych nie będzie, każdy róg będzie ładnie zaokrąglony. Planuje dwie półki, co do głębokości to tak jak pisałem ciężko mi cokolwiek teraz powiedzieć ale myślę że pierwsza będzie na 40 cm a druga na 100 cm. Co do strumienia to nie wiem bo nie mierzyłem jeszcze ale około 8 m. Strumień nie będzie prostą linią tylko serpentyną co pozwoli mi zamontować słabszą pompę bo koniec strumienia nie będzie tak daleko od oczka.
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-12-27, 16:34   

Musisz dodać jeszcze półkę na 0-15cm na strefę bagienną posadzisz w niej irysy, pałki itd. Świetnie oczyszczą wodę :good: Długi strumień to też zaleta woda płynąca powoli będzie bardzo dobrze filtrowana przez rośliny.
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
rolson49 
Nowy


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd: Jasło
Wysłany: 2013-12-27, 16:50   

Strefa bagienna też będzie jest ona zaznaczona na pierwszym zdjęciu kolorem czerwonym. Nie liczę jej po prostu jako półki:) Czy strumień długości około 8 m będzie odpowiedni? Woda w strumyku będzie płynąć dosyć wolno co powinno dać sporo czasu na dobre jej oczyszczenie. Strumyk będzie podzielony małymi przegrodami dzięki czemu woda na dłużej pozostanie w strumieniu i lepiej się oczyści. Jako podłoże użyję drobnego żwiru wymieszanego z większymi kamieniami co powinno polepszyć przepływ wody. Tylko mam wątpliwości jak go wykonać, czy ma być na tyle głęboki aby woda swobodnie płyneła środkiem a rośliny posadzić przy brzegu strumienia. Albo cały strumień będzie wysypany mieszanką podaną wyżej i rośliny posadzone na całej szerokości strumienia. Drugi sposób wydaje mi się lepszy, nie zależy mi na widoku płynącej wody, wystarczy jak będzie się przelewać pomiędzy kamieniami.
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-12-27, 20:25   

Witaj rolson49, co do strumienia to raczej rośliny na brzegu a woda środkiem będzie efektowniej a korzenie roślin i tak złapią co im potrzeba. Wiem,że im dłuższy strumień tym lepsza filtracja ale nie rób zbyt krętego bo będzie nienaturalnie wyglądać. Jeśli dasz mniejszą
pompę to raczej płytszy strumyk. Powodzenia!!!
Jeśli po tej drodze jeździ ciężki sprzęt to obawiam się że i siatkobeton nie utrzyma prawie pionowej skarpy powstałej z tej strony oczka.
 
 
rolson49 
Nowy


Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd: Jasło
Wysłany: 2013-12-28, 00:05   

Od czasu do czasu mały traktor, nic poważnego. Droga będzie przesunięta tak aby utrzymać jak największą odległość od oczka.
No to jestem w kropce, aby utrzymać odpowiednią długość strumienia muszę go zrobić krętym, bo nie mogę zrobić długiego prostego. Ale według planu jaki sobie wymyśliłem to prawie cały strumyk i jego otoczenie będzie mocno zarośnięty i tylko najbliższe 2 m od oczka będzie dobrze widoczny, więc te serpentyny jakoś będą wyglądały. Wszystko się okaże podczas kopania a przed betonowanie. Betonowanie najwcześniej i tak zrobię wiosną bo teraz pogoda nie pewna. Co do pompy to tak tylko powiedziałem, jeszcze nawet za żadnymi się nie rozglądałem :) No a co powiecie o moim pomyśle by tam pstrągi trzymać? Były by jakieś przeszkody które są widoczne na początkowym etapie budowy?
Od razu powiem że nie będzie żadnego odpływu na dnie, woda będzie usuwana pompą, nie ma innego wyjścia.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-28, 08:37   

Możesz zrobić odpływ denny i wyprowadzić go rurą schowaną pod dnem, dalej w górę za ścianą boczną i do pompy, albo jakiejś studzienki. Pstrągi zapewne będą wolały dno bez mułu.
Nie chodzi o spuszczanie wody, lecz o miejsce jej pobierania do filtra.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 179
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-12-28, 11:13   

Nie znam się na pstrągach ale to raczej ryba żyjąca w rzekach z szybkim nurtem a nie w oczkach z siatkobetonu. Może ktoś na forum ma doświadczenie z hodowlą w takich warunkach ale wydaje mi się,że chyba to nie wypali.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-12-28, 20:11   

Pamiętaj o zgłoszeniu do urzędu zamiaru budowy oczka wodnego. To nic nie kosztuje, a śpisz spokojnie.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2014-01-03, 13:48   

Gosik napisał/a:
Pamiętaj o zgłoszeniu do urzędu zamiaru budowy oczka wodnego. To nic nie kosztuje, a śpisz spokojnie.


Z tego co czytałem to nie trzeba zgłaszać takich małych oczek z tego co wiem to już te wieksze tak czy sie moze myle? ja nic nie zglaszalem a wy?
_________________
Mateusz
Moje akwa http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be
Akwarium 60l http://www.youtube.com/watch?v=2eVrQAl2GNU
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2014-01-03, 13:58   

Do 30m2 zgłaszasz chęć budowy a powyżej 30m2 musisz mieć zgodę na budowę.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Leszek Garwolin 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Lis 2011
Posty: 161
Skąd: Garwolin
Wysłany: 2014-01-03, 23:04   

30m2 lustra wody,jak dasz rade to i 5 metrów głębokości możesz mieć.Urzędas nie sprawdzi.powodzenia.
_________________
Leszek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny