wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
*Oczko Wodne* - Freakazz
Autor Wiadomość
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
  Wysłany: 2013-06-24, 11:43   *Oczko Wodne* - Freakazz

Witam wszystkich bardzo serdecznie :piwko:

Na początek trochę o mnie, mam na imię Mateusz i mam 19 lat.
Ogrodami wodnymi interesuję się od niedawna może ze 2-3 lata, lecz cały czas odkąd jestem tu z wami na tym forum pogłębiam swoją wiedzę. Dobrze, że na tym forum są ludzie doświadczeni, na których wiedzy zawsze można polegać. Odkąd dołączyłem na forum, nie mogłem się powstrzymać od przeczytania go w całości, no na pewno całości nie przeczytałem, ale za te ponad 100 godzin spędzonych tutaj zdążyłem wiele zobaczyć i przeczytać.

Więc skoro już się zdecydowałem założyć temat w galerii to będę starał się pisać szczegółowo żeby każdy wiedział o co chodzi :)

2 lata temu wpadł mi do głowy pewien pomysł, a mianowicie żeby założyć dobie oczko wodne, wtedy moja wiedza w tym temacie była pewnie równa 0 :P
Był plan żeby założyć oczko o wym. 3x2m wpuścić do niego ze 3 rybki wsadzić kilka roślin i to wszystko. Lecz w tamtym roku pomysł przerodził się w inwestycję a więc zacząłem czytać na różnych stronach internetowych aż trafiłem na to wspaniałe forum i już zostałem. Potem, gdy już zacząłem kopać założyłem swój temat w:
» Budujemy oczko wodne » Oczko Wodne + Kaskada - Budowa
Cały czas tam zadawałem pytania, jak gdzie co i z czym :P
Aż wreszcie za namową Aznar33 i Adalbert postanowiłem założyć temat w galerii. ;)
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-24, 11:51   

witam , wreszcie galeria ;)
teraz czekam na fotki to napiszę coś więcej , choć już wiele widziałem w tym twoim , nie wiem "pomocnym" temacie :)
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 12:24   

Wszystko co zakupiłem do wykonania mojego ogrodu wodnego:

1.Geowłóknina 150G 1mx100mb - pod folię
2.Agrowłóknina 50G 1,1mx100m - pod korę i kamień
3.Folia PCV Oase Alfafol 0,5mm jednowarstwowa czarna 7x6m (pocięta i wykorzystana na strumień kaskadę i mini oczko)
4.Folia PCV Oase Alfafol 0,5mm jednowarstwowa czarna 8x6m (oczko wodne)
5.Żwir rzeczny płukany 2 tony
6.Kamień otoczak granitowy 1300kg
7.Grys biały ok. 300kg
8.Klej do folii pCV Oase 250ml
9.Trigger 3 (40saszetek)
10.Wąż karbowany 32mm czarny (12mb)

Sprzęt:
1.Pompa Aquael PFN 3500 - kaskada
2.Pompa Jebao FTP 4600 - strumień
3.Pompa 1400 - fontanna
4.Napowietrzacz Sera Air 550r
5.Lampy podwodne 3x20w (prezent na urodziny)
6.Filtr ciśnieniowy (w przyszłości)
 
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-06-24, 12:52   

Wydaje mi się,że przesadziłes z ilością pomp do tej wielkości oczka .A już absolutnie zbędna jest ta fontannowa jeśli masz zamiar mieć w oczku lilie, których liście nie znoszą zraszania.
Ja mam tę http://sklep.oczkowodne.n...-5-000-eco.html i do samego strumienienia musiałam zdławić do połowy bo inaczej to był potok górski a nie strumien pełniacy rolę filtra. Docelowo będzie z niej zasilanie i do strumienia i na kaskadę. Poprzednia moja pompa do oczka 4 m3 miała wydajność 2100l/h i bez problemu spełniała podwójną rolę.
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 13:07   

Na początek przyszedł czas na wybranie miejsca pod oczko wodne.
Postanowiłem, że będzie to zaciszny kąt w moim leśnym ogrodzie, bo moim zdaniem przed domem robi się oczko dla pokazu a nie dla siebie chyba, że ktoś nie ma miejsca to inna sprawa.

Teraz przyszedł czas na wyznaczenie początkowego wyglądu za pomocą liny.

Wykonanie wykopu pod oczko wodne trwało ok 30 godzin.

Nie było łatwo, zdarzały się wypadki.

Wstępny efekt końcowy.



[ Dodano: 2013-06-24, 14:27 ]
Oczko znajduje się ok. 50 m od domu a więc chciałem doprowadzić do niego wodę. Niedaleko był stary basen budowany z 20 lat temu. Do niego byłą doprowadzona woda, więc odszukałem wąż biegnący do basenu i przekopałem go pod oczko.


[ Dodano: 2013-06-24, 14:34 ]
Nadeszła juz późna jesień, prawie zima, więc z nudów przyszły nowe pomysły.
Usiadłem sobie w salonie i tak myślę co by można zrobić jeszcze z tym oczkiem.
Narysowałem wstępny plan:

Potem przyszedł czas na wykonanie lepszego planu:


[ Dodano: 2013-06-24, 14:44 ]
Teraz chwila przerwy i odpoczynku :piwko: reszta opowieści później ;)
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-24, 14:13   

Witaj Freakaz.

Cieszę się, że założyłeś swój temat. Zrobiłeś to wzorcowo i w przyszłości na pewno ktoś wykorzysta Twoje doświadczenia.

Masz piękny ogród ogród dający wiele możliwości. Oczko będzie na pewno jego atrakcją. Jak jeszcze zadbasz o trawę to będzie super.

Wodę do oczka doprowadziłeś wężem ogrodowym? Dlaczego tak głęboki wykop pod niego?

Ciekawi mnie czemu nalegasz na filtr ciśnieniowy. Możesz przedstawić jakieś argumenty? Miejsca masz pod dostatkiem, a jak widać na zdjęciach nie należysz do osób z dwoma lewymi rękami.
Miło że się pokazałeś na zdjęciach.

Pozdrawiam i czekam aż doprowadzisz wątek do stanu aktualnego. Będzie łatwiej coś doradzić.

Jak na razie :brawo:
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 15:08   

Aznar33, Dzięki za pochwały :piwko:
Wodę pod oczko doprowadziłem starym wężem z jakiegoś tworzywa,
przeżył w ziemi ze 20 lat i nic się z nim nie działo. Więc na pewno jeszcze dużo wytrzyma.

Co do trawy to hmm, to jest tylnia część mojego ogrodu na początku było tam pole uprawne potem zasiała się trawa wraz z chwastami, następnie mój tata zaczął sadzić tam drzewa np. sosny, świerki, modrzewie, brzozy, a ja postanowiłem, że dołożę tam wiele innych roślin i zrobię sobie w ogrodzie leśnym ogród wodny :-D
Kiedyś jak będzie kasa to założę sobie tam trawnik.

Filtr ciśnieniowy po prostu, bo wolę kupić coś dobrego niż zrobić go samemu gdyż czytałem o filtrach dość wiele i nadal uważam że nie potrafiłbym wykonać go dobrze. :?

Mam nadzieję że dzisiaj do wieczora dojdę z moją galerią do stanu aktualnego ;)

[ Dodano: 2013-06-24, 16:11 ]
zuzi10 napisał/a:
Wydaje mi się,że przesadziłes z ilością pomp do tej wielkości oczka .A już absolutnie zbędna jest ta fontannowa jeśli masz zamiar mieć w oczku lilie, których liście nie znoszą zraszania.
Ja mam tę http://sklep.oczkowodne.n...-5-000-eco.html i do samego strumienienia musiałam zdławić do połowy bo inaczej to był potok górski a nie strumien pełniacy rolę filtra. Docelowo będzie z niej zasilanie i do strumienia i na kaskadę. Poprzednia moja pompa do oczka 4 m3 miała wydajność 2100l/h i bez problemu spełniała podwójną rolę.


Moje pompy zostały już sprawdzone i wiem, że wszystkie będą sprawowały się dobrze w swoim przeznaczeniu ;)
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-24, 15:51   

Freakazz napisał/a:
Wodę pod oczko doprowadziłem starym wężem z jakiegoś tworzywa,
przeżył w ziemi ze 20 lat i nic się z nim nie działo. Więc na pewno jeszcze dużo wytrzyma.


Pochwały w pełni zasłużone.
Ja nie kwestionowałem wytrzymałości węża, tylko wielkość wykopu pod niego. Zadałeś sobie sporo trudu.

Będzie ładnie. Wężem do oczka możesz doprowadzać deszczówkę, a oczko wykorzystywać jako zbiornik retencyjny do podlewania trawy. Przy okazji podmieniając wodę w oczku.
... kiedyś.

Cytat:
Filtr ciśnieniowy po prostu, bo wolę kupić coś dobrego niż zrobić go samemu gdyż czytałem o filtrach dość wiele i nadal uważam że nie potrafiłbym wykonać go dobrze. :?


To naprawdę tak groźnie wygląda? Mam na myśli budowę filtra.
Mnie bardziej przeraża praca, którą już wykonałeś. Od samego patrzenia na zdjęcia bolą mnie plecy.
Wykonanie filtra przy tym to pikuś.

Moim zdaniem filtr ciśnieniowy do oczka o przyzwoitej wielkości i z rybami się kompletnie nie nadaje. Niepotrzebnie pójdziesz w koszta. Gdybym mieszkał bliżej, to bym Ci odstąpił za dobre winko moje filtry ciśnieniowe, żebyś się przekonał, że są do niczego tanim kosztem.

Najtrudniejsze przy budowie filtra jest wywiercenie otworów wielkości rzędu 40mm, instalacja złączek i ich uszczelnienie.
... ale patrząc na Twoje zdjęcie i koszulę to chyba wiesz co to jest wiertarka i silikon.

Jak wrzucisz projekt filtra, to obiecuję Ci go poprawić tak, żeby działał.
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-24, 16:02   

pięknie udokumentowane :good: zazdroszczę Ci rozmieszczenia pólek w Twoim oczku , super wygląda :) czekam na dalszą fotorelację
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 16:12   

Zima, bodajże grudzień w domu już nie dało się wysiedzieć a przyszedł cieplejszy dzień więc trzeba było coś zrobić w ogrodzie wodnym a więc przyszedł czas na kaskadę.
Na początku jak wiecie z mojego poprzedniego tematu kaskada miała być przy oczku, ale z racji, że wymyśliłem sobie strumień to przeniosłem ją w inne miejsce. ;)


Przy okazji w najbliższych dniach wziąłem się za początkową budowę strumienia i mini oczka.


Przyszedł również czas na resztę strumyka.




[ Dodano: 2013-06-24, 17:18 ]
Mnie nie przeraża praca tylko efekt końcowy zawsze boję się o to czy wszystko będzie wyglądało tak jak powinno. ;)

Aznar33, Poczekaj na resztę zdjęć bo kopania jeszcze trochę było ;)
A co do filtra to jeszcze pomyślimy, ale i tak mnie to przeraża :P

lasoch Dzięki ;) Dalsza fotorealacja do końca dnia, zapraszam :piwko:
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-24, 16:58   

Freakazz napisał/a:
A co do filtra to jeszcze pomyślimy, ale i tak mnie to przeraża


Każdy ma jakieś swoje demony. Mnie na przykład przeraża wydatek rzędu 10 000zł na dobry filtr. Dlatego wolę wiertarkę i silikon.

Fajnie, że zdecydowałeś się na małą retrospektywną dokumentację. To bardzo cenny materiał dla przyszłych pokoleń oczkomaniaków.
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 17:07   

Tak wyglądał wykop zabezpieczony na zimę i zimą, wszystko ładnie, pięknie aż do wiosny...


A wiosną... :(( :(( istna załamka wszystkie półki rozmyte cała praca na marne :evil:




[ Dodano: 2013-06-24, 18:10 ]
Chociaż jutro rano wcześnie wstaję do pracy to postaram się ukończyć moją fotorelację a nie żartuję, że do końca daleko ;) Więc nie zostawiajcie mnie samego :piwko:
Aznar33, o filtrze w swoim czasie :piwko:



[ Dodano: 2013-06-24, 18:14 ]
Trzeba było się jakoś pozbierać po wiosennej porażce, i brać się za dalszą robotę.
Dalsza budowa skalniako-kaskady: (czas wykonania całe 4 dni)
Na początku chciałem ułożyć kamienie bez żadnego spoinowania ani klejenia lecz po 3 godzinach zwątpiłem... Woda i tak spływała bokami a nie po kamieniach.


Kaskadę zrobiłem z moich płaskich kamieni (nie znam nazwy ale starczył mi 1m2 za który zapłaciłem 60zł) a po bokach ułożyłem otoczaki granitowe, wszystko było klejone klejem Atlas+.


Dalsza budowa mojej skalniako-kaskady. Najpierw poszła agrowłóknina a na to płaskie wapienie, potem wyciąłem otwory i wsadziłem rośliny, reszta wykończona żwirem rzecznym.


Efekt końcowy wraz z mini oczkiem, chociaż jeszcze bez roślin, mnie się podoba a wam? ;)


[ Dodano: 2013-06-24, 18:54 ]
Dobra trochę odbiegnę od tematu ale nie za bardzo :P skoro miało być o moim całym ogrodzie to teraz dam trochę namiastki tego co jeszcze wykonałem ;)
Moje pergole robiłem calutki dzień, 3 pergole (14godzin) ale chyba warto było co? ;)

1.Duża krata po której będzie piął się bluszcz zimozielony hedera helix.


2. Brama po której będą pięły się 2 powojniki clematisy.


3. Kratka pod różę pnącą czerwoną.
Oczywiście została pomalowana lecz jeszcze nie zamontowana.


[ Dodano: 2013-06-24, 19:18 ]
Trochę się cofnę w czasie 2 lata temu powstała altana oczywiście też budowana samodzielnie w 3 osoby, lecz nie było podłączonego do niej prądu a skoro do oczka prąd był potrzebny to został podciągnięty kabel i do oczka i do altany.

Dokumentacja z budowy altany.


Sprzęt:
1.Kabel ziemny YKY 3x1,5mm (60mb)
2.Skrzynka elektryczna
3.Gniazdka: 2x podwójne hermetyczne ip44, 1x potrójne hermetyczne ip44
4.Wyłącznik pojedynczy hermetyczny ip44
5.Bezpieczniki (wujek zakupił nawet nie wiem, jakie to są na zdjęciu).
Przy prądzie robił mi wujek który jest elektrykiem więc wszystko powinno działać jak należy ;)

Wkopywanie przewodu.


Skrzynka elektryczna.


Prąd w altance.


Co do prądu to w przyszłości planuje założyć jakieś oświetlenie przy oczku ;)
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-06-24, 18:36   

Freakazz napisał/a:
samodzielnie w 3 osoby


Samotrzeć.

Cytat:
Przy prądzie robił mi wujek który jest elektrykiem więc wszystko powinno działać jak należy ;)


Różnicówki Ci wujek zainstalował?

Przy oczku nie było żadnej potrzeby bawienia się we wtyczki. pomimo tych wszystkich zabezpieczeń, które poinstalował wujek można to zrobić bardziej estetycznie, prosto i bezpiecznie.

PS tak jak myślałem - wiesz co to jest wiertarka ;)
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 18:39   

Wróćmy teraz do strumienia, oto dalsza budowa.
Na początku trzebabyło poprawić i wyprofilować strumień, miałem pomagiera, moją przyszłą narzeczoną ;) Bardzo mi pomogła przy strumieniu i przy sadzeniu roślin.


Potem przyszedł czas na wyłożenie strumienia geowłókniną.


A teraz kładzenie folii i jej klejenie, folia zostałą klejona klejem Oase.
 
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2013-06-24, 18:55   

Płukanie żwiru, jak narazie wypłukałem tonę żwiru ręcznie w wannie. Jak kupywałem żwir to pisało na workach żwir rzeczny płukany ale jak zobaczyłem jaki on płukany to i tak wolałem wypłukać go sam :P


Tak wyglądała wanna po wypłukaniu 4 worków czyli 100kg.


Wykańczanie strumienia żwirem rzecznym.



Rozsypywanie kory.



Brakuje mi już transferu na fotosiku można było dodać 100 zdjęć a zostało może z 10 wolnych :x :P chyba trzeba dokupić transfer żeby dokończyć moją fotogalerię na dziś tak jak obiecałem.
Ostatnio zmieniony przez Freakazz 2013-06-24, 19:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny