wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
zamulony staw
Autor Wiadomość
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 12:31   zamulony staw

Witam wszystkich serdecznie :)
Dwa lata temu wykopałam całkiem fajny stawek, dość spory. Zasadziłam kosaćce i lilie wodne, mój tata wpuścił pare karpii i linów. W zeszłym roku woda była w miarę czysta, w tym roku, mimo ciągłego napływu wód gruntowych i dużych opadów deszczu, woda jest bardzo zamulona. Ponadto lilie wodne chyba chorują - liście są brązowe, a ich kwiatki, jak tylko zakwitną, to zaraz gniją i odpadają. Proszę o poradę jak odmulić wodę i co może szkodzić liliom. Na razie na działce brak prądu, więc pompa nie wchodzi w grę, jedynie jakieś "przyrodnicze" rozwiązania :) Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi :)
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2013-06-19, 14:21   

Troja1302, witaj na forum :pa:

Pokaż fotki tego stawu i lilii.
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 14:42   :)

Zaraz po pracy jadę na działkę i postaram się zrobić fotki tych moich nieszczęsnych roślinek oraz stawku, bo te co mam aktualnie, to tylko z daleka bardziej zrobione. Także wieczorkiem po powrocie na pewno postaram się wrzucić zdjęcia, bo bardzo mi zależy na Waszej pomocy i uratowaniu mojego bajorka :)
Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję :)
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-19, 15:11   

witam nowego oczkomaniaka ;) nie mogę się doczekać zdjęć :) szkoda lilii , ale mam nadzieję , że wyzdrowieją , mogłabyś podać więcej danych o oczku
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2013-06-19, 16:59   

lasoch napisał/a:
oczkomaniaka

Oczkomaniaczkę :) Witam i ja.
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 20:30   

Dziękuję za miłe słowa powitania i ja również cieszę się, że jestem z Wami :) Przy tej okazji może się przedstawię - jestem Paulina i mieszkam w okolicach Gorzowa Wlkp. :)
Mam tylko pytanie (mało jestem obeznana w forach) - czy fotki mogę wklejać tutaj, czy na jakąś specjalną stronkę?
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 20:50   

Lasoch - nie ma problemu ;)
Co do mojego stawku - kopany był dwa lata temu, kształt ma raczej nieregularny, dwa brzegi są bardziej strome, jeden to łagodne zejście. Brzegi zostały umocnione kołkami i deskami. Wody gruntowe na działce wyłażą już na ok 1,8 m, więc nie stosowałam folii podkładowej ani napełniania wodą. Stawek w najgłębszym miejscu ma ok 2,5m, reszta jest płytsza - ok. 1 - 1,5m. W zeszłym roku nie było robione praktycznie nic, oprócz tego, że zostało wpuszczone kilka ryb, zasadzone dwie lilie i pare kosaćców (myślę, że to chyba ta nazwa ;) ). Lilie pięknie przezimowały i zaczęły kwitnąć, dokupiłam ze szkółki jeszcze pare sztuk, przez kilka dni było ok, ale teraz wszystkie zaczęły nagle obumierać i gubić kwiatki. Woda w stawie zrobiła się zielona i "gęsta"... Na razie tyle - jak uda mi się wstawić fotki to bardziej będzie to może widać :)
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-06-19, 21:29   

Być może do wód gruntowych spłynęły jakieś nawozy z pól ( jeżeli takowe są w okolicy ), poza tym woda dojrzewa biologicznie, chociaż w gruntowej to nie za bardzo wiem jak z tym dojrzewaniem biologicznym. To że woda zamulona, to wina karpi, które wiadomo, że ryją w podłożu. Posadź więcej roślin np. pałki wodne, przy brzegach mięte, babki czy jakiekolwiek rośliny, które znajdziesz np. w przydrożnych rowach. Jak posadziłaś lilie ? ( hydroponicznie, w tzw. skarpetach czy w doniczkach?) I oczywiście witaj na najlepszym forum oczkomaniaków :piwko:
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 21:50   

Gosik - dziękuję za podpowiedź :)
Rowów koło mnie dużo, na pewno jakieś roślinki nazbieram. Co do rybek - chyba trzeba je będzie wyłapać i na patelnie :D A tak poważnie - myślałam, żeby wrzucić do stawku trochę małży, może one coś pomogą też? No i do tego rośliny o których napisałaś. No i tak jak mówisz - koło mnie same pola, więc nawóz niewykluczony :(
Lilie sadził mój tata swoją metodą wodnego ogrodnika :D - kopał dołek w dnie, wkładał lilie, zasypywał i obkładał kamieniami, żeby nie wypłynęły :)
PS: dalej próbuje jakoś zdjęcia wrzucić :D

chyba coś mi się udało dodać :) Mój staw to na razie taka troche prowizorka, ale robię co mogę ;)
Ostatnio zmieniony przez Troja1302 2013-06-19, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-19, 22:14   

Spróbuję jeszcze dodać tę fotkę - przedwczoraj na brzegu nasadziłam irysy :)
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2013-06-19, 22:51   

Zdjęcia wstawiane z Fotosika, z czasem znikają i zostaje pusty, biały prostokąt. Spróbuj wstawić z zapodaj.net.
Staw bardzo fajny, ma dużo możliwości, ale faszynowanie brzegów wykonuje się z trzciny, wikliny czy świeżych gałęzi wierzby, nie z desek, bo zgniją ;) Brakuje roślinności i to sporo jej brakuje. Chodzi mi o nasadzenia w wodzie, a nie na jej brzegu.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
lasoch 
Oczkomaniak
Komplemenciarz forum



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 22 Wrz 2012
Posty: 1851
Skąd: Lasochów - woj. Św.
Wysłany: 2013-06-20, 08:21   

teraz dopiero widać jaki Twój staw jest przepiękny :good: do umocnienia brzegów poleciłbym zasadzić trzcinę , lub pałki , ale najlepiej razem , a te lilie to na jakich głębokościach ?
_________________
https://www.facebook.com/...f_type=bookmark
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-20, 09:27   

Dzień dobry wszystkim :)
Faszyna na razie musi już zostać w takim stanie jak jest, najwyżej stopniowo będę później ją wymieniać. Co byście mi radzili zatem posadzić w wodzie (oprócz pałek, o których pisała Gosik) i na brzegach? I czy jak wpuszcze tam małże to nic się nie stanie? Pozdrawiam i życzę przyjemnego dnia :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-20, 12:47   

Troja1302 napisał/a:
Dzień dobry wszystkim :)
Faszyna na razie musi już zostać w takim stanie jak jest, najwyżej stopniowo będę później ją wymieniać. Co byście mi radzili zatem posadzić w wodzie (oprócz pałek, o których pisała Gosik) i na brzegach? I czy jak wpuszcze tam małże to nic się nie stanie? Pozdrawiam i życzę przyjemnego dnia :)

Dzień dobry Troja :)

Moją kultową rośliną jest Oczeret jeziorny.
Od czasu jak widziałem go (nie wiem czy ten, czy inny gatunek tego rodzaju) wyrośniętego w cieplejszym niż u nas klimacie - 3m pędy, grube co najmniej 2cm, też staram się o coś podobnego przy swoim stawku. W zeszłym roku było to 1,5m, ale w Polsce potrafi być znacznie większy. Ogólnie polecany, więc i ja Ci go polecam.
Jeżeli chodzi o umacnianie brzegów, zauważyłem niesamowitą ekspansywność Turzycy brzegowej, która poprzez rozłogi tworzy mocną zwartą sieć podziemnych kłączy. U mnie utworzyła ona naprawdę ładne niewysokie dywaniki - a przy Twoim stawie takie większe jednolite powierzchnie powinny widokowo dobrze się sprawdzić.
Także szybko rozpleni się Sitowie leśne - pomimo nazwy dobrze radzi sobie w pełnym słońcu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Troja1302 
Początkujący


Dołączyła: 19 Cze 2013
Posty: 10
Skąd: Witnica
Wysłany: 2013-06-20, 13:53   

lasoch napisał/a:
teraz dopiero widać jaki Twój staw jest przepiękny :good: do umocnienia brzegów poleciłbym zasadzić trzcinę , lub pałki , ale najlepiej razem , a te lilie to na jakich głębokościach ?


Piękny to on dopiero będzie jak się ostro za niego wezmę ;) Na razie to ja jestem bardziej zielona we wszystkim niż mój stawek :D
Lilie rosną na głębokości ok 50-60 cm. Pałki już wyhaczyłam na pobliskim jeziorze, dziś nie dam rady, ale może jutro się tam przejadę i trochę podprowadzę :) A wczoraj, jak jechałam na działkę, zobaczyłam w rowach rzęsę wodną - z tego co pamiętam ona też oczyszcza wodę, więc może też jej trochę wrzucę... Moje lilie wyglądają coraz bardziej tragicznie, chyba na straty pójdą :( Więc najpierw zacznę od roślinek, o których mi podpowiadacie, a dopiero potem będę próbować od nowa z liliami :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny