wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
JAK ZMIERZYĆ OCZKO ?
Autor Wiadomość
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
  Wysłany: 2006-05-06, 22:45   JAK ZMIERZYĆ OCZKO ?

:pa:

Witajcie!
Jak zmierzyć pow. oczka??? jeśli obwód jest nieregularny i głębokosć zróznicowana?
Jest jakiś prosty sposób oprócz "liczenia wiaderek wody" ?
dzięki za pomoc!akua :good:
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-05-06, 23:09   

Najprościej przy wymianie wody zapisać stan wodomierza a potem odliczyć różnice :roll:
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-06, 23:29   

Wiśta wio! nie mam licznika woda gruntowa z ujęcia ... :(
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-05-06, 23:43   

Pomnóz axbxh każdej jednolitej powierzchni i zsumuj, będzie około :peace:
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-07, 08:52   

:x Właśnie z tymi jednolitymi powierzchniami jest klopot..obwod jest bardzo nieregularny..już myślałam,zeby poprostu sznurkiem zmierzyć obwód, tylko co dalej? jak określić głębokosci?

a czy jest możliwe np zalożenie takiego licznika na pompie? bez udziału tzw. miasta?
można to gdzieś kupić?

dzieki.akua :good:
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-05-07, 09:26   

Na alledrogo widziałem wodomierze tańsze bo z demontarzu jak nie można obliczyć to może zakupić wodomierz.
A w sumie czy to takie istotne by wiedzieć dokładnie ile mamy litrów ?
Mi z pomiarów oczka wychodzi że mam w granicach 5000 - 6000 litrów i to chyba wystarczy.
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-05-07, 09:49   

Jak z jednolitymi powierzchniami jest problem to tylko wodomierz przy wymianie wody.
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
akua 
Uczestnik


Dołączyła: 20 Kwi 2006
Posty: 58
Wysłany: 2006-05-07, 12:17   

DZięki za podpowiedz!
chyba jednak pomyślę o liczniku;
sądze,że warto znać pow.oczka szczególnie gdy chce się podać jakieś środki do walki z glonami czy lekarstwo dla rybek;
Jestem właśnie na etapie zwalczania glonów torfem, zanurzyłam ok.25l. bo takie są największe worki do sadzenia roślin wodnych, przynajmniej się nie rzucają w oczy; dziś chcę dołożyć jeszcze jeden; stan ph sprzed torfu ok.7,8;
:pa:
 
 
Dave 
Początkujący


Dołączył: 30 Maj 2006
Posty: 18
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2006-06-26, 16:31   

Ja inaczej zmierzyłbym pojemność oczka.
Otóż każda pompa ma określoną wartość wolnego przepływu wody. Np 3600l/h.
Warunek ten spełniony może być jedynie gdy nie stosuje się żadnej redukcji ani na rurze ssącej ani wylotowej.
Zatem odpalamy pompę i liczymy jak długo pracuje. W ciągu np dwóch godzin taka pompa przerobi ~ 7200l. Wartość ta jest oczywiście przybliżona. Na wartość przepływu ma bowiem jeszcze wpływ głębokość zasysania i wysokość podnoszenia słupa wody oraz kondycja pompy.

Jest to mój pomysł jaki sobie wymyśliłem na logikę, ale gdybym coś przeoczył, proszę o posta.

Pozdrawiam
_________________
http://davee.awardspace.com/
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-06-26, 22:09   

Ten wolny przeplyw jest tylko i wylacznie na wylocie wody z pompy.Zakladajac np.20cm weza juz nie bedziemy miec np. 3600l/h tylko np. 3560 l/h.Zakladamy weza 10 metrowego ta pompa da tylko np 2000l/h(wszystko w poziomie)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-12, 22:04   

akua napisał/a:
Jak zmierzyć pow. oczka??? jeśli obwód jest nieregularny i głębokosć zróznicowana?
Jest jakiś prosty sposób oprócz "liczenia wiaderek wody" ?

Witam. Post bardzo stary z 2006 r., ale aktualny.Ponieważ nie padła poprawna odpowiedź na zadane pytanie, opiszę jak ja to zrobiłem.
Powierzchnię oczka wodnego bez względu na kształt( nerka; serce, owal itp.) mierzy się w następujący sposób:
1. weź linijkę plastikową z podziałką milimetrową o długości np. 50 cm;
2. włóż pionowo linijkę blisko brzegu np. do doniczki z roślinkami tak, aby linijka wystawała ponad lustro wody oczka wodnego
3. odczytaj na linijce poziom wody w oczku np. 25,10 cm;
4. do węża ogrodowego dołącz wodomierz i odczytaj jego wskazania np. 135,135 m3
( możesz odczytać wskazania wodomierza domowego);
5. odkręć wodę i wlewaj ją wężem do oczka np. przez 15 minut, a następnie zakręć wodę;
6. odczytaj wskazania wodomierza np. 135,345 m3 oraz wskazania z linijki np. 25,80 cm.
7. Z danych wynika, że do oczka wlaliśmy 135,345 - 135,135 =0,210 m3 = 210 litrów wody. Wlana woda spowodowała podniesienie się poziomu wody w oczku o: 25,80 cm - 25,10=0,7cm = 7 mm. Jeśli podzielimy 210 litrów : 7 mm = 30 m2. Należny pamiętać, że 1 litr wody wylany na powierzchnie 1 m2 powoduje podniesienie się poziomu wody o 1 mm. Oczywiście jest to pomiar obarczony niewielkim błędem. Dokładność pomiaru zależy od dokładności odczytu poziomu wody z linijki przed i po zakończeniu nalewania wody do oczka oraz kąta nachylenia zboczy oczka wodnego. Najlepiej tę czynność powtórzyć kilkakrotnie przy dolewaniu wody w lecie podczas suszy. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-12-12, 22:45   

Ryba2008 napisał/a:
Oczywiście jest to pomiar obarczony niewielkim błędem.


Dla "oczkowych" celów taki błąd jest nieistotny, No chyba, że sporą część akwenu stanowi bagno o znikomej głębokości lub bardzo "wypłaszczone" brzegi. Ale takich jest mało.
A sposób liczenia :good:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-12-13, 10:46   

Ryba2008 napisał/a:
Jak zmierzyć pow. oczka??? jeśli obwód jest nieregularny i głębokosć zróznicowana?

Chyba nie, ponieważ ten sposób sprawdzi się np w basenie o równych ściankach i równej powierzchni przy dnie jak i na powierzcni wody , ale nie oczku o nieregularnych kształtach( tych w głębi) , mając np. powierzchnię 30 m2 wlewając 1m3 wody poziom podniesie się o 10 cm, ale jeśli na głębokości 0,6m mamy już tylko 20 m2 ( np po odliczeniu półek) to 1m3 wody podniesie poziom o 20cm . Dobrze kumam? :roll:
Więć wiaderka, albo wodomierz przy napełnianiu, a czy to tak istotne czy mamy 20,5m3, czy 23 m3.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-13, 15:22   

Witam ponownie. Post dotyczy pomiaru powierzchni oczka wodnego, a nie rozlewiska wodnego. Oczko wodne ma swój zarys dookoła określony brzegiem naturalnym lub sztucznym. Wszystko to co wyleje się poza jest rozlewiskiem. Gdybyśmy do pełnego oczka wlewali wodę z kranu przez np. 24 godziny , to byłoby morze , a nawet ocean wody. Wówczas należałoby uwzględnić w pomiarach przypływ i odpływ wody wywołany Księżycem.
Przedstawiony przeze mnie sposób pomiaru powierzchni oczka najlepiej przećwiczyć w miednicy lub w domowej wannie. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-12-13, 16:47   

Sznurkiem zmierz obwód ,metrem zmierz głębokość i te dane wstaw do wzoru na objętość stożka .i w przybliżeniu masz ilość wody.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny