wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Strumień z fragmentem ala oczyszczalnia przydomowa
Autor Wiadomość
bylfyzycyf 
Nowy


Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 2
Skąd: podlasie
Wysłany: 2012-11-23, 19:28   Strumień z fragmentem ala oczyszczalnia przydomowa

To mój pierwszy post, chociaż czytelnikiem tego fora jestem od około 3 lat. Nadchodzi zima więc jest to dobry czas na planowanie kolejnych etapów rozbudowy oczka i infrastruktury. Czytałem tu wiele o strumieniach, jak również o przydomowych oczyszczalniach, ale zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby zastąpienie jednej z komór w strumieniu, zbiornikiem ala oczyszczalnia przydomowa, zbiornik o głębokości 1.2-1.5m, z drenażem, obsadzony konkretną roślinnością.

Wówczas woda z pierwszej części "klasycznego" strumienia wpływała by do komory "oczyszczalnia", a wracała by do "klasycznego" strumienia z parę centymetrów niżej niż lustro wody w "oczyszczalni" wypływając z rury drenażowej. Straciłbym wówczas tylko plusk na jednym z progów spiętrzenia wody. Działkę mam dość dużą, więc planowałem strumień z 20m lub trochę dłuższy, poświęcając z 5m na komorę(około 2x5m). Do dyspozycji mam spadek terenu 0.6 m.

Proszę o wasze opinię.

Oczywiście jeśli ten temat już gdzieś był poruszany, a ja go nie znalazłem, nie linczujcie :-) . Wystarczy usunięcie postu.

Bylfyzycyf
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-11-24, 11:58   

mz pomysł dobry, a nawet bardzo dobry ... jeśli tylko masz miejsce to ja bym działał ... blisko mnie jest nieco inna rzecz, ale działa podobnie, jest kwestią przypadku, czasu, zaniedbania i skala zbiornika wielka ... a mianowicie zbiornik przed starą tamą, który został totalnie zapuszczony i porasta go ogromna ilość przeróżnej roślinności, on się nieźle wypłycił i niesamowite jest to, że woda która wpada i przepływa przez ten zbiornik i ogromne ilości wszelakiej zieleniny jest taka sobie, a na wylocie kryształ ; )
_________________
mój stawik de lux --> http://img818.imageshack....080/asc5474.jpg
 
 
bylfyzycyf 
Nowy


Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 2
Skąd: podlasie
Wysłany: 2012-11-24, 16:28   

Pozostaje jedynie kwestia proporcji powierzchni lustra wody do przepływu. Z pewnością zbiornik będzie się zamulał, a to wpłynie istotnie na przepływ. Rozwiązaniem jest czyszczenie, ale w gęsto zarośniętym zbiorniku, może to być trudne. Obawiam się bowiem, że zrobię tylko zbiornik, który będzie ostoją dla komarów, z którego pod koniec sezonu woda będzie jedynie "kapać". Oczywiście woda do strumienia będzie dostarczana wstępnie oczyszczona (szczotki, gąbki, keramzyt itp.), ale zanim uzyskam równowagę biologiczną m.in na początku sezonu, zbiornik może się zamulić.
_________________
Bylfyzycyf
 
 
saper 
Bywalec


Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 274
Skąd: sopot
Wysłany: 2012-11-25, 12:48   

myślę, że bez czyszczenia się nie uda. zawsze podczas czyszczenia możesz usuwać i przerzedzać część roślin - jest wiele gatunków tak ekspansywnych, że za chwile będziesz mieć wszystko odrośnięte.

[ Dodano: 2012-11-25, 13:18 ]
no i przede wszystkim wg mnie to raczej często tego nie będziesz musiał czyścić ... zanim się zamuli i wypłyci na maxa minie kupa czasu, zwłaszcza że jak piszesz będzie to poprzedzone i tak wstępną filtracją ... a rośliny spokojnie można usuwać w takim czymś ... dostęp relatywnie łatwy ...
_________________
mój stawik de lux --> http://img818.imageshack....080/asc5474.jpg
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny