wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Wodne + Kaskada - Budowa
Autor Wiadomość
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
  Wysłany: 2012-10-05, 20:20   Oczko Wodne + Kaskada - Budowa

Witam Wszystkich, :-D
Mam kilka pytań dotyczącyh budowy oczka. Chcę opisać wszystko w 1 temacie żeby nie zaśmiecać forum, przeczytałem chyba całe ale szukam indywidualnych rad dla mnie :-D
a mianowicie:

Materiał do budowy:
*Kołki do geowłókniny, Czy można przybijać nimi geowłókninę pod folią??
*Geowłóknina 150g/m2 którą chce położyć pod folię.
*Folia PCV Oase Alfafol 0.5mm jednowarstfowa czarna, Czy to dobra folia??
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pytanie 1
Proszę o dobranie dla mnie jakiejś odpowiedniej pompy. Czy ta była by dobra?
Pompa fontannowa:
AQUAEL PFN-3500
3500 l/h - 42W - H=2.5m

Chcę uzyskać strumień na kaskadzie a nie szalejący wodospad :-D i żeby woda z fontanny za daleko nie chlapała ponieważ, w strefie płytkiej mam zamiar posadzić lilie wodne aby były umieszczone jak najdalej od fontanny. A o reszcie roślin będę myślał w trakcie :)

Pytanie 2
Czym najlepiej zamaskować brzegi Oczka? mam troche kamienia no ale nie za dużo, troche kupiłem, ale nie wiem czy uda mi sie całość zamaskować. Proszę o jakieś rady w tym temacie jak najlepiej ukryć folię przy brzegach, czyli poniżej linii brzegowej.

Pytanie 3
Z jakiego kamienia kaskada? Mam trochę kamienia wapiennego i z niego widziało by mi się to najbardziej, ponieważ mam różny i płaski i nie, ale czytałem na tym forum, że się nie nadaje. Co ja teraz mam zrobić? Robić z niego czy nie? Kupiłem jeszcze 1m2 (60zł) kamienia jakiegoś mocnego twardego płaskiego, nie znam nazwy ale on taki już jest wygładzony no według mnie bardziej sztuczny no ale może z niego zrobić? a obok dać wapienny? Co mi radzicie?

Pytanie 4
Robić pomost czy nie? Myślałem żeby coś zrobić w stylu takiego pomostu wystającego nad taflę wody, co radzicie? Planowany pomost zaznaczyłem na zdjęciu.

Wszystko widać na moim zdjęciu :P



Pozdrawiam Wszystkich OczkoManiaków :piwko:
 
 
 
Artur 
Administrator



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 1268
Skąd: Długołęka/Wrocław
Wysłany: 2012-10-05, 20:31   

Jakiej pojemności będzie oczko, oraz na jaka wysokość chcesz podnieść wodę.??
_________________
Pozdrawiam Artur!
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2012-10-05, 22:09   

Nie chcę zbyt wysoko żeby woda się nie wychlapywała i żeby to wyglądało jakoś efektownie. Więc myślę, że coś koło metra albo mniej. A co do pojemności to nie liczyłem lecz wiem, że folia bedzie miała 6x6. Jutro wszystko dokładnie pomierze i dodam nowe zdjęcie z wymiarami dokładnymi. Oczko Będzie wyglądało tak jak na zdjęciu, bo chyba nie trzeba nic zmieniać?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2012-10-05, 23:40   

Jak chcesz podnieść wodę na wysokość 1m i jeszcze zostawić fontannę to pompa może być za słaba . Proponuje zrezygnować z fontanny i będzie :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-10-06, 07:58   

Witaj
Moje uwagi i spostrzeżenia są takie są takie :
pytanie 1
Pompę zawsze lepiej mieć mocniejszą po założeniu przewodów złączek itp zawsze spadnie wydajność, moja ma 10000 l/h, ale dałem najgrubszy wąż jaki znalazłem w sklepach 5cm, i po przejściu przez filtr spadło pewnie o połowę. Zawsze możesz dać jakiś zawór jesli za duży strumień będziesz miał (w drugą stronę to nie zadziała :( )
pytanie 2 i 3
Też miałem podobny problem z maskowaniem i kaskadą zobacz moje oczko wyszło nienajgorzej, wapień w kontakcie z wodą wkrótce pokryje się nalotem i będzie nieciekawy, dałbym tam grdzie ma kontakt z wodą twardy kamień u mnie jest łupek szaroglazowy, a i tak glony na kaskadzie się zaczepiają.
geowłukniny niczym nie mocowałem do ziemi ona się dobrze trzyma, też mam taką 150g tylko przy układaniu folii trzeba uważać ja mam 100m2 folii i nic nie mocowałem tylko na brzegach przycisnąłem by się ni zsunęła przy kładzeniu folii
pytanie 4
Fajny pomysł, ale czy nie zamałe oczko na pomost? Tu twoja decyzja - jeden lubi ogórki adrugi ogrodnika córki :-D zostaw sobie czas na przemyślenia przez zimę jeśli będziesz chciał to zrobisz go wiosną zimą i mało czasu spędzamy nad oczkiem.
Jeszcze jedno ja bym zrezygnował z półki 80cm, a obniżył z 10 cm tą na 60cm. Czy będą ryby?

[ Dodano: 2012-10-06, 09:04 ]
Pytanie 2
Czym najlepiej zamaskować brzegi Oczka? mam troche kamienia no ale nie za dużo, troche kupiłem, ale nie wiem czy uda mi sie całość zamaskować. Proszę o jakieś rady w tym temacie jak najlepiej ukryć folię przy brzegach, czyli poniżej linii brzegowej.
Tak to rozwiązałem w moim oczku
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-10-06, 08:11   

Twoje nachylenie półek spowoduje spadanie doniczek. Półki powinny być lekko nachylone w str. zewnętrzną oczka, a nie do środka. Ich podstawa powinna być pozioma, równa, nachylona do środka półki, u Ciebie jest obła ze spadkiem do oczka. Wokół oczka zrobiłabym pas podkopanej ziemi, aby maskując brzegi filii, kamienie zanurzyły się częściowo w wodzie, taka litera L. Nie widzę strefy błotnej ( chyba że nie zamierzasz jej mieć ), ale tracisz wtedy możliwość posadzenia roślin tej strefy,np. Kaczeńce etc.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2012-10-06, 09:02   

Właśnie chciałbym mieć kaskade i fontannę ta fontanna jak będzie nawet wyrzucać wodę na poł metra to moim zdaniem i tak będzie fajnie. To jak nada sie ta pompa czy nie?
Jeśli nie to proszę o dobór jakiejś innej, byle nie za drogiej ;)

No ja rozumiem wiem jak to zamaskować kamieniem tylko, że problem jest w tym że nie mam go za wiele, a czy mógłby być grys? a może coś innego mi polecicie zamiast kamienia?

Ale można mocować tą geowłókninę kołkami? bo zakupiłem 100 sztuk. Chciałbym ją zamocować w każdym miejscu a na spadku półek dać podwójnie.

Półki nie są dokładnie wymierzone oprócz strefy najgłębszej bo tam jest coś koło metra.
Półek wszystkich jest 6 a nie 4 :-D i są nachylone w stronę brzegu tak żeby rośliny nie spadały. Oczywiście i tak będą jeszcze poprawki niektórych półek i postaram się podać dokładne wymiary.

Tak, mam zamiar zrobić strefę bagienną tylko jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać :x i w którym miejscu ją zrobić.

Półkę 80 zrobiłem po to żeby pompa stała wyżej a nie na 1 metrze bo im wyżej tym lepiej prawda?

Cały czas się zastanawiam, zrobić ten pomost czy nie? może ktoś jeszcze się wypowie? :-D

Rybki będą w przyszłym roku :-D i roślinki również :-D
 
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-10-06, 09:19   

Freakazz napisał/a:
Rybki będą w przyszłym roku i roślinki również

to powiększ im strefę głęboką ( rybkom) one większość czasu siedzą w głebszej wodzie nie będzie im ciasno, likwidując, lub ograniczając do min. półkę 80, dla lili też więcej miejsca będzie dla głębiokich nie ma znaczenia czy 80 czy 110cm, a i tak dojdzie jeszcze donica, nie ma znaczenia gdzie stoi pompa poziom podnoszenia i tak liczy się od powierzchni. Kolkować zawsze można tylko dobrze zabezpieczgórę kołków by nie przebiły folii, grys może być, ale sporo go pójdzie- twoja wola ja kamień kupiłem poszukaj sobie pompy o wydajności 7000-1000 i będziesz miał wiele możliwości ja mam jakąś taką eco pump 10000 i spoko śmiga, mam też zawór na kaskadę - do ograniczenia strumienia, jak pisałem z pompy idzie na filtr ciśnieniowy i za filtrem rozdziela na kaskadę i filtr glebowo -korzenny, i na wyjściu z filtra ( przy zamkniętej kaskadzie) nie powiem żeby był rwący potok - miom zdaniem PFN 3500 mała, lepiej mieć zapas do wykorzystania.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2012-10-06, 10:32   

Akurat lilie chciałem posadzić w strefie płytkiej czy to zły pomysł?
Czym zabezpieczyć te kołki? Może jakąs taśmą?

Myślę, że w tym roku i tak oczka nie będę wykańczał i wszystko zorbię na wiosnę, do zimy chcę mieć tylko wyprofilowane półki i wszytsko żeby było gotowe do rozłożenia folii :P

A co do pompy to muszę się poważnie zastanowić, no i jeszcze co z tymi brzegami.

[ Dodano: 2012-10-06, 13:36 ]
Dodaje Nowe zdjęcia. Proszę o dalsze rady.

Tak wygląda nowo obrobione zdjęcie ;)


Takim kamieniem chce obłożyć brzeg oczka ale mam go mało więc reszte chciałbym obłożyć grysem.


A czy ten płaski kamień nada się na kaskadę?


A to zdjęcie z dalsza.
 
 
 
rewi 
Moderator
Mini Oczko Wodne



Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 18 Cze 2011
Posty: 2376
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2012-10-06, 14:19   

Lilie w strefie płytkiej?
Możesz oczywiście dobrać sobie grzybienie, odpowiednio do głębokości jest dużo miniaturek na płytkie wody. Wystarczy poszukać i wybrać według uznania :piwko:
_________________
Pozdrawiam, Ewa!

Moje Oczko Wodne
Ogród i rośliny
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2012-10-06, 19:51   

Nie drażni was ten wieniec z kamieni wokół oczka? Dla mnie jest to nienaturalne. Czemu brzeg jest wyżej niż powierzchnia ziemi? Oczko, woda powinna być w zagłębieniu a nie na podwyższeniu :? Ja problem maskowania folii rozwiązałem podobnie jak na powyższym rysunku krzysztofa988 tyle że rezygnując z piaskowca (otoczaków) na samej górze a także z tego całego górnego poziomego wywinięcia folii na brzeg.
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-10-06, 21:19   

O liliach poczytaj, każdy gatunek ma zalecaną głębokość sadzenia, dopiero wtedy będziesz wiedział jakie kupić i gdzie posadzić.
Freakazz napisał/a:
Czym zabezpieczyć te kołki? Może jakąs taśmą?

A nie masz starego dywanu, wykładziny potniesz na kawałki i gotowe.
Przez zime to ci te półki się poobsypują, a kamień na obrzeżu daje po oczach :-( , to chyba granit na kaskadę będzie git. Kombinuj z maskowanie brzegów bo będzie :dupa:

Sosny nie waż się ruszać !!!!!!! :-D :good:
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2012-10-06, 22:23   

No wiem że to drażni :???: no ale co mam zrobić, jak kasy na kamień nie mam :x
i kamienia też nie mam skąd wziąć. Zobaczymy na wiosnę, a oczko na zimę zabezpiecze plandeką. A co do sosny to chciałem ją przesadzić bo to oczko znajduję się w takim jakby lesie własnym :P

[ Dodano: 2012-10-07, 13:41 ]
No więc jeszcze takie pytanie mam skoro mówicie żeby te brzegi obłożyć kamieniem, więc jaki kamień mi polecicie?
Ile trzebaby go kupić?
W jakiej cenie +/-?

[ Dodano: 2012-10-07, 13:48 ]
Oczko ma wymiary ok. 3,50 x 4.30 :P
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-10-07, 16:42   

Freakazz napisał/a:
No wiem że to drażni :???: no ale co mam zrobić, jak kasy na kamień nie mam :x
i kamienia też nie mam skąd wziąć. Zobaczymy na wiosnę, a oczko na zimę zabezpiecze plandeką. A co do sosny to chciałem ją przesadzić bo to oczko znajduję się w takim jakby lesie własnym :P

[ Dodano: 2012-10-07, 13:41 ]
No więc jeszcze takie pytanie mam skoro mówicie żeby te brzegi obłożyć kamieniem, więc jaki kamień mi polecicie?
Ile trzebaby go kupić?
W jakiej cenie +/-?

[ Dodano: 2012-10-07, 13:48 ]
Oczko ma wymiary ok. 3,50 x 4.30 :P


Napewno w Twojej okolicy są firmy które sprzedają kamień.
Poszukaj w architekturze zieleni
Generalnie 1 tona kamienia kosztuje w okolicach 450-500, ale jest to zależne od wielkości itd. Można przyjąć oriętacyjnie
Np: kostka granitowa wielkośc 15-18 - 100szt./tonę
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-10-08, 11:46   

Zamaskowałabym brzegi kamieniami, ale aby nie robić "różańca", przeplotłabym je różnymi wielkościami, np. co jakiś czas dużo większy kamulec. Jeżeli chcesz gres, to od rantu oczka brzeg powinien mieć nachylenie na zewnątrz, aby kamyczki do oczka nie wpadały. Możesz również do maskowania wykorzystać darń ( patrz oczko Nerona). Na rysunku zaznaczyłam Ci tzw. literę L, aby kamień był częściowo w wodzie.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny