wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ryby rozpoznają kolory ?
Autor Wiadomość
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-04-25, 13:22   

Czy ryby rozpoznają kolory ?
Od jakiegoś czasu obserwuję takie zjawisko: 2 czerwone karasie trzymają się razem. Razem wypływają na płycizny, razem coś tam skubią i razem zanurzają się na dnie. Bardzo rzadko dołącza do nich totalnie biały karaś. Prawie zawsze trzyma się białego Koi. Ponieważ Koi jest jakiś wrażliwszy na zimno, to jeśli ukryje się na dnie pomiędzy doniczkami to zawsze biały karaś też tam jest. Przed chwilą przeżyłam mały szok bo w oczku nie było ani Koi ani białego karasia. Często tak mnie stresują i wtedy myślę,ze takie bardzo białe i widoczne padły ofiarą jakiejś czapli. Z wysokości na pewno najpierw białe by dostrzegła. Przy bliższych oględzinach oka dostrzegłam je przytulone do siebie nieruchomo pod wiszącą na ścianie oka doniczką. Ten karaś jakby identyfikuje się z Koi i zawsze trzyma się go blisko. Czy to przez identyczny kolor ?
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2012-04-25, 14:05   

Cytat:
Czy ryby rozpoznają kolory ?


Być może. Mój okoń gania tylko "czerwone" karasie a szubunkin, białoło-czerwone, żółte liny czy pomarańczowe orfy przepływają mu przed nosem nie powodując żadnej reakcji.
Zapewne następuje jakaś identyfikacja gatunkowa na podstawie koloru ale to tylko takie moje luźne dywagacje :oops:
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-04-25, 21:21   

Powiem krótko,tak,zauważyłem przy karmieniu :P
poz.Leszek
---------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
lis_ek 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 188
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-25, 21:56   

Ciekawe nie wiedziałem że ryby rozróżniają kolory :-o .
 
 
 
Apat 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 107
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2012-04-26, 10:05   

Z danej mi wiedzy ryby odróżniają kolory z tego powodu żeby trzymać się w ławicy z swoimi osobnikami świetnym przykładem są neonki z barwnym połyskującym pasem przechodzącym przez całą długość ciała który pomaga im w trzymaniu się w ławicy nawet przy nieco mętnej średnio doświetlonej wodzie. Również stosowane w wędkarstwie różne kolorowe wabiki na haczykach są różnokolorowe tak by oszukać rybę mi. kolorem przypominającym ich naturalne ofiary.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-04-26, 11:31   

No tak , mogłam się domyślić, że rozpoznają. Jakby nie , to po co takie wymyślne kolory woblerów by się robiło ? ;)
Ciekawi mnie tylko co taki biały mały karaś myśli o grubym większym bialym Koi ? że mamusia ? tatuś ? czy starszy brat ? ;) a może kandydat do płetwy ;)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2012-04-26, 21:36   

Dzisiaj mój jeden samiec karasia, śmigał za karpiami jak szalony, jakby mu się chciało "ten tego" :hehe:
Zwariował głupek ;)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
Apat 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 107
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
  Wysłany: 2012-04-28, 00:39   

ewa535 napisał/a:

Ciekawi mnie tylko co taki biały mały karaś myśli o grubym większym bialym Koi ? że mamusia ? tatuś ? czy starszy brat ? ;) a może kandydat do płetwy ;)

Wiesz to już pewnie instynktownie rozróżnia po kształcie za pomocą linii bocznej, że to nie jego gatunek. A myśli sobie pewnie tak: skoro mnie nie zeżarł a jak tak kopie to zwykle coś dobrego wyleci to czemu nie skumplować się z nim ;) czyli prędzej jest łosiem od darmowego żarełka.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2012-05-02, 01:25   

Ja tez zauważyłem przy karmieniu- jak dawałem pałeczki w 3 kolorach to na końcu zjadały zielone a na początku czerwone. to były takie same pałeczki tylko z innym barwnikiem wiec to nie kwestia smaku czy zapachu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
gregorio81 
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sty 2012
Posty: 19
Skąd: kołobrzeg
Wysłany: 2012-05-03, 13:34   

Zgadza się ryby rozpoznają kolory jak również oddziałując na różnorodne zapachy. Moje hobby to wędkarstwo i już nie jednokrotnie na własnych doświadczeniach zauważyłem te kwestie i jestem ich pewny do 100%
 
 
ppp 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 166
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2012-05-07, 12:54   

ewa535 napisał/a:
Czy ryby rozpoznają kolory ?


Oglądałem program przyrodniczy właśnie o świecie widzianym przez ryby.
Mówiono w nim, że widzą one jeszcze więcej barw niż ludzie. Widzą w ultrafiolecie i chyba też w podczerwieni (widzą większy zakres widma światła), posiadają też na ciele wzory, których nie może zobaczyć człowiek gołym okiem. Też zależało to od gatunku, jakie widmo światła widzą.
Stworzeniem widzącym najwięcej barw i w świetle spolaryzowanym(nie wiem czy ryby też w nim widziały) była krewetka pistoletowa.
Tak więc człowiek wcale nie widzi wszystkiego, rybki widzą jeszcze lepiej od człowieka :P
_________________
Pozdrawiam! Piotr
 
 
Apat 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 107
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2012-05-24, 23:09   

ppp napisał/a:
ewa535 napisał/a:
Czy ryby rozpoznają kolory ?


Oglądałem program przyrodniczy właśnie o świecie widzianym przez ryby.
Mówiono w nim, że widzą one jeszcze więcej barw niż ludzie. Widzą w ultrafiolecie i chyba też w podczerwieni (widzą większy zakres widma światła), posiadają też na ciele wzory, których nie może zobaczyć człowiek gołym okiem. Też zależało to od gatunku, jakie widmo światła widzą.
Stworzeniem widzącym najwięcej barw i w świetle spolaryzowanym(nie wiem czy ryby też w nim widziały) była krewetka pistoletowa.
Tak więc człowiek wcale nie widzi wszystkiego, rybki widzą jeszcze lepiej od człowieka :P

Wiesz z podczerwienią to żeś zaszalał z tego co wiem woda jest raczej barierą dla podczerwieni ponieważ ma wysokie ciepło właściwe więc raczej ryby jej nie widzą bo to by znaczyło, że widzą ciepło a to trochę abstrakcja. Owszem wiele jest zwierząt widzących więcej niż my dajmy na to popularne pszczoły widzą w ultrafiolecie dzięki czemu łatwo namierzają gdzie jest pyłek. W podczerwieni z tego co słyszałem dzięki receptorom "widzą" tylko australijskie chrząszcze i raczej mało zwierząt żyjących ogółem na ziemi.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny