wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Prostokątne oczko wodne
Autor Wiadomość
hijac3k 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 3
Skąd: poznań
Wysłany: 2012-04-02, 19:55   Prostokątne oczko wodne

Na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać... no i od razu poprosić o pomoc :)

Staram się zrobić ogródek, w którym wszystko będzie na planie prostokąta. Także oczko wodne mam mieć kształt prostokąta (to jest priorytet) o wymiarach ok 3,5x2m.
Mam 0,7m humusu, poniżej ok 0,5m gruboziarnistego żwiru z gliną.

Czy ktoś realizował juz taki pomysł? Z tego co wyczytałem w przypadku takiego kształtu mogę mieć problem z umocnieniem brzegu oraz z lodem, który nie będzie miał gdzie się wypiętrzać.

Niestety, a może "stety" prostokątne oczko mi się bardzo spodobało np coś takiego

dlatego prosiłbym o porady jak sie do tego zabrać i jakich technik użyć, abym był zadowolony z końcowego efektu.

Z góry dziekuję za każdą pomoc.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2012-04-03, 07:03   

Witam nowego kolegę!
Takie oczka często buduje się na świecie, u nas jest tego mało. Jest sporo dokumentacji zdjęciowej i filmów właśnie na zachodnich forach.
Najczęściej buduje się to z betonowych pustaków, zbroi, zalewa betonem, wykłada EPDM od wewnątrz lub uszczelnia specjalnymi preparatami. W tym rozwiązaniu koniecznie postaw na odpływ denny by do oczka nie wkładać żadnych rur (np. od pompy).
Jak zrobisz głębokie oczko i dobrze rozwiążesz filtrację to możesz wpuścić kilka koi, które totalnie podniosą walory wody.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2012-04-03, 07:35   Re: Prostokątne oczko wodne

hijac3k napisał/a:
Czy ktoś realizował juz taki pomysł? Z tego co wyczytałem w przypadku takiego kształtu mogę mieć problem z umocnieniem brzegu


Dlaczego? Jak wzmocnisz brzeg (jak pisał Ontario), to nie powinno być żadnego problemu. Ja mam prostokąt i mi to bardzo odpowiada.
O lodzie się nie wypowiadam, bo u mnie go jak na lekarstwo.

Dodatkową zaletą takiego pomostu drewnianego jest możliwość bardzo ładnego wkomponowania pod niego systemu filtracyjnego. Mi osobiście połączenie drewna i wody bardzo odpowiada estetycznie.

PS Odpływ denny to wyższa szkoła jazdy. Ja bym się w to nie pchał na początku.
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-03, 17:38   

Wszystko zależy od głębokości. Powyżej głębokości 1m musisz już bawić się w murowanie (jak wspomniał ontario_ab), możesz zadzwonić do ludzi którzy zajmują się produkcją betonowych szamb, zamówisz mniejszy rozmiar bez pokrywy i będziesz miał fajny zbiornik tylko z filtracją możesz mieć mały problem , a dokładniej z oczyszczaniem zbiornika ze szlamu i innych "nieczystości" zalegających na dnie. Określ się co chcesz tam trzymać , jeżeli chcesz mieć ryby to dno przydało by się zrobić w kształcie lejka ale ściany muszą być wymurowane. Wtedy wszystkie nieczystości zalegające na dnie zbiornika przenoszą się do pompy ,a ona tłoczy wszystko do filtra . Dochodzi do tego rozmieszczenie roślin lecz w tym przypadku roślin się nie stosuje , chyba że jedną odmianę lub dwie grzybienia.

Folię PVC lub EPDM musisz zamocować na brzegach , przy zbiornikach o pionowych ściankach możesz liczyć się z tym że pod ciężarem może Ci zjechać na dno. Woda powinna docisnąć ją do ścian ale może być różnie ze względu na wagę szczególnie przy EPDM-ie. Dlatego się EPDM przymocowuje do ścian lub podłoża.

Filtrację jaką bym zastosował to 2-3 mniejsze kubły które będą wypełnione w kolejności : kubeł nr1 gąbka o dużych oczkach, kubeł nr2 gąbka o średnich oczkach + wata i trzeci kubeł ceramiką lub innym materiałem który pozwoli osiedlić się bakteriom nitryfikacyjnym. Kubły chowasz pod tarasem lub w glebie, możesz też przykryć "płytą" z gotową darnią (zrobić zbiornik w ziemi który otwierasz w miarę potrzeby).

Budowę tarasu pozostawiam Tobie , musisz go zamocować i dobrać drewno żeby szybko nie ulegało rozkładowi lub zainwestować w elementy z tworzyw sztucznych.

Przybliżyłem Ci to w dużym skrócie , reszta jest na forum. Wybór techniki wykonania pozostawiam Tobie. To co na zdjęciu to najprostszy sposób wykonania takiego "oczka wodnego".


 
 
hijac3k 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 3
Skąd: poznań
Wysłany: 2012-04-04, 21:43   

dzięki za pierwsze porady...

Chciałbym, żeby w tym zbiorniczku pływały sobie jakieś rybki, ale myślę, że max 3 sztuki... być może takie, które nie powodują wielkiego bałaganu w zbiorniku. W związku z tym, czy głębokość ok 1,2m wystarczy, aby przy powierzchni ok 3x2m rybki mialy szanse na przezycie w zimie? Myślę, że spadek w dnie jest do zrealizowania. Najpierw wylałbym płytę o grubości ok 10cm zazbrojoną siatką stalową, a na tym wymurował z bloczków betonowych m6 ścianki. Czy przy zastosowaniu do wylania dna betonu z wodą szklaną i zaizolowania ścian z zewnątrz "dysperbitem" (i węwnątrz np folią w płynie" konieczne jest dodatkowo zastosowanie EPDM? Zastanawiam się m.in. jak wygląda taka ciemna folia przy w miarę czystej wodzie. Czy nie jest ladniej gdy ścianki i dno są w jasniejszym kolorze? czy i tak to pokryją ciemne glony i nie ma to znaczenia?

Roślinki oczywiście jakieś chciałbym mieć... oczywiście również zgodnie z tym co wyczytałem, zastosuje się pewnie do rad i będą to max 3 gatunki. Gdyby nie bylo konieczności zastosowania foli od wewnątrz, to wmurował bym prawdopodobnie jakis bloczek prostopadle (wystawałby trochę do wewnątrz) i byloby to miejsce na doniczkę. A przy folii jak zasadzić roślinki/zamocować doniczki (tak, żeby nie dziurawić folii)?

Czy w takim oczku, w którym będą pływać max 3 rybki dno musialoby być w miarę gładkie, żeby pompka z dna mogla zebrać zanieczyszczenia, czy mogę dno wysypać grubszym żwirem i kamieniami?
 
 
asianko 
Bywalec



Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 221
Skąd: łódzkie/wlkp
Wysłany: 2012-04-04, 22:12   

Jesteś z Poznania i z pewnością byłeś na Gardenii ,tam były takie oczka .
Niestety takie oczko jest surowe ,szybko się opatrzy i znudzi .Zatanów się dobrze ,moi znajomi mieli podobne oczko- po sezonie zmieniali wszystko .
_________________
.....codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
 
 
PawelBikson 
Początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 22
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2012-04-04, 22:17   

Na tym filmiku masz wszystko ładnie pokazane a jak poszukasz to jest więcej takich prezentacji :) :)
Ostatnio zmieniony przez Artur 2012-04-04, 22:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
BiBi 
Hobbysta



Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 25 Lip 2010
Posty: 356
Skąd: kalisz
Wysłany: 2012-04-05, 05:36   

i co w tym takiego urokliwego???????
_________________
Kłopot z życiem polega na tym , że nie ma okazji go przećwiczyć i od razu robi się to na poważnie
 
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-04-05, 11:08   

Zamiast rybek, traktowałabym to jak basen przydomowy, a oczko ( prawdziwe) zrobiłabym w innej części ogrodu. To zupełnie wygląda jak basen, nic uroku oczka wodnego.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-05, 12:03   

hijac3k napisał/a:

Staram się zrobić ogródek, w którym wszystko będzie na planie prostokąta.

i to przesądza o sprawie. Oko powinno współgrać z ogrodem, jak mają być prostokąty to i oko będzie OK, będzie pasować. Ja nie lubię takich zorganizowanych ogrodów, ale jak jest to konsekwentnie zrobione to dlaczego nie? (szczególnie, że podoba się twórcy). Wypiętrzanie lodu, to kwestia pochylenia ścian, a nie kształtu. Działaj pod swój gust, powodzenia, Bajbas
 
 
hijac3k 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 3
Skąd: poznań
Wysłany: 2012-04-05, 13:59   

wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale o ile to na filmiku to troche może przypominać basen, to "oczko" na zdjęciu, które wstawiłem w pierwszej wiadomości, jest moim zdaniem oczkiem w pełnym tego słowa znaczeniu :) i mnie się bardzo podoba :P

tyle, że to nie miał być wątek o indywidualnych preferencjach, przynajmniej nie miałem takich założeń... nurtują mnie natomiast problemy natury technicznej, które opisałem 5 wiadomości wyżej... liczę na pomoc w tym zakresie :D

ps.
no i ewentualnie co z tym lodem, czy jeżeli proste ścianki będą obsypane ziemią do wysokości wody, to rozszerzający się lód może spowodować jakieś spustoszenie?
 
 
asianko 
Bywalec



Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 221
Skąd: łódzkie/wlkp
Wysłany: 2012-04-05, 15:26   

hijac3k napisał/a:
Chciałbym, żeby w tym zbiorniczku pływały sobie jakieś rybki, ale myślę, że max 3 sztuki... być może takie, które nie powodują wielkiego bałaganu w zbiorniku. W związku z tym, czy głębokość ok 1,2m wystarczy, aby przy powierzchni ok 3x2m rybki mialy szanse na przezycie w zimie?


Sądzę ,że z powodzeniem może być więcej rybek. Jeżeli będziesz miał filtracje i roślinność ,rybki nie zrobią "bałaganu". Przeżyją z pewnością zimę ,tu oczywiście napowietrzanie koniecznie. W sezonie letnim proponuję również lampę UV.

hijac3k napisał/a:
Czy nie jest ladniej gdy ścianki i dno są w jasniejszym kolorze? czy i tak to pokryją ciemne glony i nie ma to znaczenia?


Zdecydowanie ciemna folia !

hijac3k napisał/a:
A przy folii jak zasadzić roślinki/zamocować doniczki (tak, żeby nie dziurawić folii)?
:soczek: :soczek:

Do sadzenia roślin większość z nas używa koszy ,folii nie dziurawimy ! O tym dokładnie jest opisane w dziale rośliny wodne.

hijac3k napisał/a:
czy mogę dno wysypać grubszym żwirem i kamieniami?


Oczywiście ,że można wysypać żwirem i kamieniami ,będzie o wiele lepiej niż surowa folia.

Jeżeli upierasz się przy takiej formie oczka ,roślinność bedzie ograniczona.
W takim przypadku posadz dużo roślin podwodnych .Rybki bedą miały zakamarki a rośliny świetnie wpłyną na kondycję wody.
Gdyby z czasem okazało się ,że chciałbyś lub jest potrzeba większej ilości roślin ,można użyć kieszeni z juty do sadzenia roślin.
Takie kieszenie są łatwe w montażu (kieszenie z roślinami przypinamy na szpile do brzegów oczka ).

hijac3k napisał/a:
proste ścianki będą obsypane ziemią do wysokości wody


Nie wiem czy to dobry pomysł ? Przy opadach deszczu ziemia ładnie spłynie do oczka .

Bajbas napisał/a:
Wypiętrzanie lodu, to kwestia pochylenia ścian, a nie kształtu


Zgadzam się z tą opinią.
_________________
.....codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2012-04-05, 16:56   

Ten żwir i kamienie na dnie oczka, po roku wtopią się w otoczenie ( muł, glony) i w ogóle nie będzie ich widać, a raczej będzie-kamienie zrobią się zielone od glonów, które je porosną - bez celu ten żwirek i kamienie na dnie.
Jeszcze dodam do tego co napisała Asianko , że szpile wbijamy oczywiście poza folię, aby Ci do głowy nie przyszło przebijać folię.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-05, 18:39   

hijac3k napisał/a:
… W związku z tym, czy głębokość ok 1,2m wystarczy, aby przy powierzchni ok 3x2m rybki mialy szanse na przezycie w zimie?


Głębokość wystarczy ale oczko musi być równo z gruntem a dokładniej musisz mieć wysokość wody minimum 1 m poniżej gruntu.


hijac3k napisał/a:
… Czy przy zastosowaniu do wylania dna betonu z wodą szklaną i zaizolowania ścian z zewnątrz "dysperbitem" (i węwnątrz np folią w płynie" konieczne jest dodatkowo zastosowanie EPDM? Zastanawiam się m.in. jak wygląda taka ciemna folia przy w miarę czystej wodzie.


Jeżeli nigdy tego nie robiłeś i jeżeli nie chcesz tego rozbierać za rok to zdecyduj się na EPDM. Przy betonie jest ten minus że często pęka i trzeba go uszczelniać , wystarczy jedno mikro pęknięcie i zabawa zaczyna się od nowa.

hijac3k napisał/a:
… Czy nie jest ladniej gdy ścianki i dno są w jasniejszym kolorze? czy i tak to pokryją ciemne glony i nie ma to znaczenia?


Jeżeli chcesz podziwiać barwy ryb to możesz sobie zrobić jasne ścianki a nawet niebieskie. Ja polecam czarny kolor.

hijac3k napisał/a:

Roślinki oczywiście jakieś chciałbym mieć... oczywiście również zgodnie z tym co wyczytałem, zastosuje się pewnie do rad i będą to max 3 gatunki


Z roślinami w tym przypadku nie przesadzaj , to nie jest typ oczka "naturalnego" żebyś sadził co Ci się żywnie podoba  , posadź 2-3 gat. grzybieni (najlepiej jakieś miniaturki) i wystarczy. Niestety musisz naturę zastąpić filtracją i to wydajną.

hijac3k napisał/a:
… Gdyby nie bylo konieczności zastosowania foli od wewnątrz, to wmurował bym prawdopodobnie jakis bloczek prostopadle (wystawałby trochę do wewnątrz) i byloby to miejsce na doniczkę. A przy folii jak zasadzić roślinki/zamocować doniczki (tak, żeby nie dziurawić folii)?


Rośliny dobierasz pod względem głębokości oczka , możesz donice postawić na jakiejś konstrukcji z kamienia (oczywiście kamienie połączone za pomocą kleju do kamienia lub betonu)


hijac3k napisał/a:
… Czy w takim oczku, w którym będą pływać max 3 rybki dno musialoby być w miarę gładkie, żeby pompka z dna mogla zebrać zanieczyszczenia, czy mogę dno wysypać grubszym żwirem i kamieniami?


Kamieniami możesz wysypać , ograniczy Ci to zbieranie zanieczyszczeń przez pompę i będziesz musiał odkurzać , coś za coś.


hijac3k napisał/a:
…no i ewentualnie co z tym lodem, czy jeżeli proste ścianki będą obsypane ziemią do wysokości wody, to rozszerzający się lód może spowodować jakieś spustoszenie?


Lód nie przebije Ci EPDM , bez obaw.
asianko napisał/a:


Gdyby z czasem okazało się ,że chciałbyś lub jest potrzeba większej ilości roślin ,można użyć kieszeni z juty do sadzenia roślin.
Takie kieszenie są łatwe w montażu (kieszenie z roślinami przypinamy na szpile do brzegów oczka ).


Kieszenie w tym przypadku odpadają , będą wyglądać kiczowato , nie ma jak tego zamaskować i z czasem potrafią się rozkładać pod wpływem wody.

asianko napisał/a:


hijac3k napisał/a:
proste ścianki będą obsypane ziemią do wysokości wody

Nie wiem czy to dobry pomysł ? Przy opadach deszczu ziemia ładnie spłynie do oczka .


Jeżeli trawa zarośnie całkowicie powierzchnię gleby to nic nie spłynie ;)

Gosik napisał/a:
Ten żwir i kamienie na dnie oczka, po roku wtopią się w otoczenie ( muł, glony) i w ogóle nie będzie ich widać, a raczej będzie-kamienie zrobią się zielone od glonów, które je porosną - bez celu ten żwirek i kamienie na dnie.


Wtopią się wtopią , dlatego regularnie powinno się odkurzać , lepiej patrzeć na kamienie niż na folię/geomembranę ;) zależy co kto lubi.
 
 
kordiankw 
Hobbysta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 476
Skąd: Warszawa/Halinów
Wysłany: 2012-04-07, 11:42   

hijac3k napisał/a:
wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale o ile to na filmiku to troche może przypominać basen, to "oczko" na zdjęciu, które wstawiłem w pierwszej wiadomości, jest moim zdaniem oczkiem w pełnym tego słowa znaczeniu i mnie się bardzo podoba

De gustibus non disputandum est i tak trzymać. To oczko ma sie tobie podobać. Wszyscy pozostali oczka które im sie podobają maja je już u siebie. Możesz je wykonać za niewielkie pieniądze kupując szczelne szambo betonowe w cenie folii EDPM do takiego zbiornika. Wystarczy wpisać do wujka google "szczelne szamba betonowe" i już. Są firmy które w cenie zbiornika mają wliczone posadowienie go u klienta. Nie ma tu potrzeby wysciełania takiego zbiornika folią. Z zewnątrz takie zbiorniki zabezpieczone są przed wilgocią, możesz dodatkowo zabezpieczyć je odpowiednim środkiem od wewnątrz. Z półkami na rośliny też nie będzie większego problemu, stawiasz w dwóch rogach kilka bloczków betonowych jeden na drugim na to dowolną płytę betonową i po bólu. O tym jaki ostatecznie oczko bedzie miało kształt możesz zdecydować wykonując na zewnątrz coś w rodzju tarasu i oszukać złudzenie basenu. Resztę załatwią rośliny obsadzone wokół zbiornika.
_________________
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny