wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2012-03-13, 23:36
Staw do hodowli ryb ozdobnych i lilii wodnych
Autor Wiadomość
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-10, 12:30   Staw do hodowli ryb ozdobnych i lilii wodnych

Witam serdecznie chciałbym się poradzic was w sprawie kopania stawów.
Zakupiłem pole na podmokłej łące(2ha) i planuje wykopać tam jeden duży staw i z 3 lub 4 mniejsze.Duży posłuży mi jako łowisko komercyjne a mniejsze przeznaczone będa do:
- hodowli ryb ozdobnych(wycieranie karasi itp)
- uprawa lilii wodnej(paru odmian)
- hodowla sumika amerykańskiego
- uprawa roslinności wodnej
i myśle jak to zrobić wszystko tak żeby miało to ręce i nogi.Co możecie mi doradzić?
Z góry dziękuje za odp Pozdrawiam Paweł :piwko:
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-10, 13:04   

No to zaczynamy od początku. Jako pierwszy cel musisz określić jak woda będzie się utrzymywać w ciągu roku. Następnie wyznaczyć powierzchnię lustra wody i zacząć załatwiać pozwolenia na budowę/wykop stawu. Jeżeli przebrniesz przez to , to zostaje Ci tylko wykopać te stawy. Mówiąc w wielkim skrócie.
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-10, 14:44   

No jak woda będzie sie utrzymywać w ciągu roku? Staw bez odpływowy choć z pla bije zródełko z bardzo miękką wodą.
A jakie papiery musze załatwić przy budowie tych stawów?Bo słyszałem ze jak staw nie ma 30m2 to nie trzeba pozwolenia.Jak z tym jest? :evil:
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
drako 
Entuzjasta



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 538
Skąd: Kraków i Okolice
Wysłany: 2012-03-10, 14:50   

Wpisz w wyszukiwarkę u góry forum słowa: "pozwolenie na staw" i poczytaj. Np tu:
http://forum.oczkowodne.n...ozwolenie++staw
_________________
Pozdrawiam Drako
oczko34m3/2007r/folia08/filtr240l/strumień 5mb/koi i inne
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2292
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-10, 15:27   

SzczupakTS napisał/a:
No jak woda będzie sie utrzymywać w ciągu roku?


Różnice poziomów wody które będą o każdej porze roku inne. Chyba nie chcesz żeby Ci wysechł całkowicie w upalne dni i ryby padły?


SzczupakTS napisał/a:

A jakie papiery musze załatwić przy budowie tych stawów?Bo słyszałem ze jak staw nie ma 30m2 to nie trzeba pozwolenia.Jak z tym jest? :evil:


Określ się jaki dla Ciebie staw jest duży a jaki mały , wtedy będzie łatwiej dla wszystkich.
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-10, 17:51   

No duży to planuje na 10 lub 20 arów a co do małych moze cos doradzicie np pod rozmnazanie karasi ozdobnych i uprawe lilii ;)

[ Dodano: 2012-03-10, 17:53 ]
a co do opadów wody to sie raczej nie martwie bo od zawsze łaka była podmokła i zawsze jest tam mnustwowody więc o wyschnieciu nie ma mowy a i tak mozna zródełko doprowadzic do stawu co da dodatkowe natlenienie ;)
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-10, 17:56   

No to musisz mieć to pozwolenie na ten większy zbiornik. Na hodowlę karasi też by się coś większego przydało. Chyba że chcesz się bawić w odławianie i kopanie kilku mniejszych zbiorników. Pod lilie kopiesz w zależności od odmiany (głębokość sadzenia , ilość sztuk, itd.) . Hodowla ryb to ciężki i niedochodowy kawałek chleba , chyba że robisz to hobbystycznie. Widzę że nie zdajesz sobie sprawy na co się porywasz? poczytaj tylko o samych pozwoleniach , kosztach itd.
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-12, 21:52   

czemu niby niedochodowy interes?
na kolorowe ryby oczkowe zawsze sa chetni czy do sklepu czy prywatni kupcy
na lilie tez
I czemu nie zdaje sobie sprawy na co sie porywam?

[ Dodano: 2012-03-12, 21:53 ]
łowisko komercyjne z duzymi okazami gdzie gosc płaci za mozliwosc złowienia dużej rekordowej sztuki, gdzie robi fote i wypuszcza z powrotem to nie jest taki głupi pomysł moim zdaniem :evil:
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2012-03-12, 21:57   

piopil, dobrze mówi przeżyć z tego trudno- to branża dla pasjonatów.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-12, 22:03   

no to włąsnie pasjonato m jestem i włąsnie z tego palnuje zyc kiedys bo na tym sie znam i to tez moja pasja

[ Dodano: 2012-03-12, 22:04 ]
branża akwarystyczna tez niby nie opłacalna a ja na niej bije kokosy ;)

[ Dodano: 2012-03-12, 22:06 ]
to bedzie działalnosc dosc rozszerzona bo beda ryby do oczek,do stawów,rosliny wodne,rosliny skalniakowe,krzewy,drzewka,sad,warzywniak itp w koncu mam do wykorzystania 2 h;p i mysle ze forumowicze cos mi w tych tematch doradza i pomoga ;)
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-12, 23:01   

SzczupakTS napisał/a:
no to włąsnie pasjonato m jestem i włąsnie z tego palnuje zyc kiedys bo na tym sie znam i to tez moja pasja

[ Dodano: 2012-03-12, 22:04 ]
branża akwarystyczna tez niby nie opłacalna a ja na niej bije kokosy ;)

[ Dodano: 2012-03-12, 22:06 ]
to bedzie działalnosc dosc rozszerzona bo beda ryby do oczek,do stawów,rosliny wodne,rosliny skalniakowe,krzewy,drzewka,sad,warzywniak itp w koncu mam do wykorzystania 2 h;p i mysle ze forumowicze cos mi w tych tematch doradza i pomoga ;)


Kolego , z całym szacunkiem ale piszesz że się znasz , dobrze niech tak będzie ... pytasz o tak banalne rzeczy że widać że nie miałeś z tym do czynienia . Znam hodowców którzy mają po kilka dziesiąt hektarów lustra wody i hodują różne ryby , od tych co pływają w marketach do zjedzenia jak i kolorowych. Ledwo wychodzą na prostą. Jak zamierzasz rozwiązać problem odłowy ryb? ile będzie kosztował u Ciebie nierasowy karp koi? podam Ci cenę za jedną 10cm rybę (karp) : 1zł gdzie w sklepie sprzedają te same ryby po 10-20zł.

Branża akwarystyczna bije kokosy na ludziach którzy właśnie się nie znają. Przychodzi pani do sklepu i bierze rybki jakie jej wpadną w oko. Wraca po tygodniu i kupuje kolejne ponieważ jej zdechły. Kółko się kręci a sprzedawcy zarabiają ;) życzę Ci z całego serca żeby Ci się udało . Dwa hektary to jest tyle co nic , jeszcze jak zamierzasz mieć szkółkę roślin i hodowlę ryb. Forma "dorobienia" sobie po godzinach pracy to dobry sposób , zawsze coś zasili budżet. Wiesz jakie są koszty załatwienia pozwolenia na budowę stawu oraz koszt samego wykopu?
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-13, 10:23   

Po pierwsze co nieco sie znam moze nie widac terudno;p
po drugie pytam bo zawsze lepiej sie doradzic bo chyba inaczej nie jest swoje zamysły mam ale zawsze ktos moze cos poradzic lepiej i wole poprostu sie nie wymadrzac bo zawsze znajdzie sie ktos kto wie lepiej i to cenie ;)
U siebie z oczka sprzedawałem karasie 10cm po 5zł i dosc szły mi i do sklepu i po kupcach
I oczywiscie to bedzie dorobek dodatkowy po pracy
a co do zeszolenia i wykopania to jeszcze czytam ale juz np mam goscia zamówionego z koparką i bierze 80zł za 1h
a co do tego czy 2h to mało?czy ja wiem zawsze moge cos dokupic bo do okoła jest jeszcze z 6 ha do sprzedania ale wszystko w swoim czasie i wszystko czas pokaze ;) Pozdrawiam :piwko:

[ Dodano: 2012-03-13, 10:26 ]
a co do ryb sprzedawanych do zjedzenia to takiego czegos narazie nie planuje to bedzie łowisko z dużymi okazami ryb,wiec bedzie można sobie złowic,powalczyc przezyc walke byc moze swojego zycia z ładna ryba i potem zrobic zdjecie i wypuscic bo przeciez wypuszczanie złowionej ryby to jest piekne ;)

[ Dodano: 2012-03-13, 10:29 ]
a co do odłowu mysle ze skoro np staw z karasiami bedzie nie za duzzy wiec np jakas siec lub podrywka rozwiąze sprawe ale tez wiadomo to bedzie wyszystko pod hobby robione ;)
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-13, 17:30   

SzczupakTS napisał/a:

U siebie z oczka sprzedawałem karasie 10cm po 5zł i dosc szły mi i do sklepu i po kupcach
I oczywiscie to bedzie dorobek dodatkowy po pracy
a co do zeszolenia i wykopania to jeszcze czytam ale juz np mam goscia zamówionego z koparką i bierze 80zł za 1h
;)


Jeżeli znalazłeś kupców którzy kupują od Ciebie ryby za taką cenę to pozazdrościć... tak jak i sklepów. Masz zamówioną już koparkę ... jaką będziesz kopał? 80zł za godzinę to biorą za wykop pod przewody elektryczne lub rury kanalizacyjne i to najmniejsza łycha. Z tego co mi wiadomo za wykop szamba , stawu i itp. zbiorników cenią się bardziej ale to zależy od koparki. Zamówiłeś koparkę a nie wiesz jeszcze jaka powierzchnia , od powierzchni uzależniony jest sprzęt , chociaż są samobójcy co kopią "minikoparką" do tego elektryczną stawy powyżej 50m2 . Załatwiłeś już pozwolenia na budowę stawu? opisz trochę to co się dzieje ponieważ wygląda to jak byś zaczynał od końca wszystko :?

SzczupakTS napisał/a:


a co do tego czy 2h to mało?czy ja wiem zawsze moge cos dokupic bo do okoła jest jeszcze z 6 ha do sprzedania ale wszystko w swoim czasie i wszystko czas pokaze ;) Pozdrawiam :piwko:
;)



2 hektary na taki arsenał produkcyjny to jest kropla w morzu... a grunt idzie do góry. Chyba że zamierzasz kupować sadzonki od naszych sąsiadów i przetrzymywać je w doniczkach.

SzczupakTS napisał/a:



a co do ryb sprzedawanych do zjedzenia to takiego czegos narazie nie planuje



Przykład z rybami gotowymi do sprzedaży to był z życia wzięty. Dolicz sobie koszty z posiadaniem takich hektarów gdzie odprowadzasz podatek , musisz kupić karmę, przebudowywać zbiorniki w razie potrzeby , kupić sprzęt i wiele innych potrzebnych rzeczy.

SzczupakTS napisał/a:

to bedzie łowisko z dużymi okazami ryb,wiec bedzie można sobie złowic,powalczyc przezyc walke byc moze swojego zycia z ładna ryba i potem zrobic zdjecie i wypuscic bo przeciez wypuszczanie złowionej ryby to jest piekne ;)

;)


Tym mnie dobiłeś :hehe: ja widzę to tak: basenik z dużymi rybami , kilka osób siedzi sobie nad wodą i zaczynają polować na wielkie organizmy. Walka swojego życia :hehe:
Niech mnie jakiś wędkarz oświeci czy to dla niego wystarczające zaspokojenie potrzeb? nie sztuką jest złapać dużą rybę w zbiorniku hodowlanym a w zbiorniku o powierzchni kilkuset arów lub hektarów, na tym chyba polega przyjemność z wędkarstwa :hehe: Emocje jak przy grze w szachy lub bierki :hehe:

SzczupakTS napisał/a:




[ Dodano: 2012-03-13, 10:29 ]
a co do odłowu mysle ze skoro np staw z karasiami bedzie nie za duzzy wiec np jakas siec lub podrywka rozwiąze sprawe ale tez wiadomo to bedzie wyszystko pod hobby robione ;)


Powiedzieć Ci jak odławiali małe karpie dla "klientów" ? dokładnie jak piszesz wyżej , duża siatka na dno , trochę jedzenia w postaci tonących pałeczek i szybki ruch do góry ... złapie się od kilku do kilkuset ryb (w zależności od ilości w zbiorniku) , wtedy wybieramy co chcemy lub ze zbiorników w których się przechowuje ryby , głównie są to baseny z tworzyw sztucznych. W innych przypadkach (odłów całkowity) spuszczają wodę.
 
 
SzczupakTS 
Bywalec


Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 111
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-03-14, 00:48   

kolega poz najomosci za wykopanie stwu bierze te 80zł za 1h bo tak to wiadomo ze tak duza kooparka by to owiele wiecej wyszło
Co do tego łowiska to znam wiele osób które nieraz tak spedzaja wolny czas łowiac na takich łowiskach niestety mnie tez to nie cieszy takie łowienie ale jak ktos bedzie za to płacił to niech se tak łowi
i co do odłowu widze ze amm dobry pomysł zreszta raczej rybki szybko sie przyzwyczaja do pobierania pokarmu i podchodzenia wiec ze odłowieniem nie powinno byc problemu
a co do pozwolenia to musze podjechac do starostwa i to załatwic,popytac i oczywiscie geodeta ;)

[ Dodano: 2012-03-14, 00:51 ]
nie wiem kolego Piopil czy chcesz mnie zniechecic do moich planów czy sie poprostu troszke podsmiechujesz ze mnie jakos to mnie mało obchodzi ja tam snuje swoje małe plany aja ka to pujdzie to zobaczymy mysle po mału ten plan zrealizowac zwłąszcza ze w okolicy nie ma nic podobnego co planuje zrobic inp ludzie sprowadzaja ryby,ropsliny np z nowego sacza czuy tez z Gorlic.jak mój plan nie wypali to bede miał poprostu nauczke na przyszłosc

[ Dodano: 2012-03-14, 00:52 ]
napewno jak wszystko porobie i jakos ten mój mały skrawek mojego swaita bedzie wygladał to zapraszam Ciebie i innych forumowiczów do odwiedzenia mojej hodowli Pozdrawaim :piwko:
_________________
PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ ŚLĘ KOLEJNE PRZYKAZANIE
W IMIĘ OJCA,SYNA DUCHA DLA SWOJAKÓW KIEROWANE
,,NIE WAŻNE SKĄD,WAŻNE JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM ''
 
 
 
Kaef 
Oczkomaniak


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1037
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-03-14, 10:33   

Oczywiście życzę powodzenia i sukcesu, żeby nie było :) Ale z tego co widzę porywasz się z motyką na słońce. Nie masz kolego niestety pojęcia o zakładaniu stawów,a to nie jest taka prosta sprawa. Jak nie zapomnę to popytam dzisiaj o jakąś literaturę na ten temat, żebyś jakieś podstawy liznął. Wszystkie wzory z ilością ryb na daną powierzchnię, ilość paszy, sama budowa stawu, zimowiska podchowalniki, tarliska, trochę tego jest, to tego przydał by się stały dopływ świeżej, natlenionej wody. Z Sumikiem karłowatym też poleciałeś, każdy dąży do tego aby go wytępić, a Ty chcesz go hodować. Podczas spuszczania wody i odłowów dostanie się do innych cieków lub zbiorników i wtedy co? Dalsze postępowanie plagi. I tak jak koledzy wyżej napisali dla amatora będzie to niedochodowy interes, utopisz tylko pieniądze. W Krakowie masz wydział Rybactwa, przejdź się i popytaj chłopaków jak to wygląda to Ci opowiedzą.
_________________
"Nie konwersuj z debilem, bo ściągnie Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny