wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
pond skimmer ?
Autor Wiadomość
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-04-22, 15:27   

Ja jestem za rozwiązaniem, które jednak odprowadza zassaną wodę do filtra, ale miałem problem i chyba już nie mam!

KOImark napisał/a:

Każda pompa ma ciąg i wylot, może masz na myśli ciąg który jest schowany za za siatką lub kratką ochronną? W takim wypadku wystarczy zdjąć kratkę i podzielić na dwie rury ciąg.


heh, KOImark!
teraz to aż sam się sobie dziwię, że nie zajrzałem wcześniej do środka pod kosz swojej pompy, bo też się w międzyczasie zastanawiam ja tu ciągnąć z ewentualnego skimera, nie kupując pompy oase z opcją na satelitę, czy ewentualnie dodatkowej PFN, który byłaby dedykowana do skimmera no i proszę!
Nawet nie trzeba pompy wyciągać i rozbierać - wystarczy poszukać odpowiednich kwitów!



Już to oczyma wyobraźni widzę:
- rozdzielacz do pompy - na krućcu ssąsym.
- jedna nóżka rozdzielacza na skimmer,
- druga nóżka rozdzielacza na kosz - ssanie z toni...


Szkoda tylko, że nie kupiłem sobie plastikowej mufki (GW -GW) 2" na 6/4 cala, albo redukcji GW 2" na GZ 6/4 bo taki gwint ma walający się w kartonie oase'owy Y connector, a teraz znów zapłacę koszty przesyłki za jedną rzecz :( ....

Przy okazji - przy takim rozwiązaniu, nawet kompletnie zatkany skimmer nie ma wpływu na blokowanie przepływu przez pompę, bo jest drugie wejście!!!

Regulowany dzielnik, typu oase Y connector da możliwość płynnej regulacji ciągu na skimmerze :)
lepi
 
 
KOImark 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 309
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2009-04-22, 20:10   

No widzisz ;) i będzie dobrze :-D
_________________
KOI moja pasja, sposób na życie i stres
Kocham wodę, ryby i jeszcze kilka rzeczy ;-)

NIE MYL OCZKA Z KOIpond!!!!
 
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-07-16, 14:43   

autorus napisał/a:

KOImark napisał/a:
Masz pompę? która nie wciąga?? i ma tylko wylot??

Bardzo proszę , popatrz w górnym prawym rogu na stronie nad tekstem (filtry, pompy, lampy uv) . Ta zielona. Bardzo dobra, bardzo mocna ale nie ma wciągania. Tj tylko kratka.

autorus skimmer już sobie kupiłeś (pływający), ale gdybyś chciał podłączać ssanie do Twojej pompy, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość, ale to u dołu postu...

Mimo, że duża część lustra wody przykryta jest teraz liśćmi lilii, co niewątpliwie utrudni, albo wręcz uniemożliwi skuteczne działanie w odniesieniu do całej powierzchni oczka, to w końcu wyciągnąłem z garażu i wstawiłem do wody skimmer (Oase AquaSkim 40).

Planowałem podłączyć go do pompy Heissner'a (rysunek dwa posty wyżej), ale zmieniłem zdanie. Spróbowałem z pompą Gardena w podobnym układzie, przy czym dzielnik przyłączyłem do pompy mufką (czyli bez węża). Sprawdziłem w kilku różnych ustawieniach przepływów i nie byłem zadowolony... Kłopot w tym, że chciałem ustawić skimmer w określonym miejscu, a to było odległe o jakieś 5-6m od miejsca gdzie jest i ma pozostać pompa. Podłączenie dodatkowych kilku metrów węża też wpływa na wydajność... Stanęło więc na innym wariancie, ale o tym dalej.

Z informacji producenta wynika, że skimmer Oase AquaSkim 40 może pracować z pompami o maksymalnej wydajności 4000-16000 l/h. Prawdę mówiąc trochę kiepsko go widzę przy zasilaniu 4000 l/h do oczyszczania większej powierzchni, ale tego nie sprawdziłem, więc mogę się mylić... Skimmer ciągnie, że aż miło, przy pompie 14500 l/h ustawionej tylko na skimmer (oczywiście - minus straty: na rozdzielaczu, na wężach do skimmera i filtra, na podnoszeniu do filtra). Myślę, że wynika to z konstrukcji skimmera, a dokładniej jego mechanizmu dostosowywania się do zmian poziomu lustra wody...

Chodził jakieś dwa dni i właśnie założyłem cieniutką uszczelkę na korpus, żeby zmniejszyć szczelinę między korpusem i częścią ruchomą, czyli ograniczyć ssanie od dołu, ale na tyle cienką, żeby nie zablokować/usztywnić samej części ruchomej. Pomogło.

autorus, co do "zielonej pompy" - mamy "grafitową" (Gardena), "jasno szarą" (Heissner) i ... "zieloną" - Tetra Pond OFX 11500.
W mojej ocenie to dobra pompa do filtra, strumienia lub niskiej kaskady i to pod warunkiem stosowania węży o dużym przekroju, gdyż ma kiepskie podnoszenie.
Zastosowana do kaskady o wysokości 1m, z owężowaniem 11/4", z filtrem ciśnieniowym po drodze (!!!) sprawuje się jeszcze w miarę przyzwoicie, jednak w porównaniu do Heissner Aqua Craft XXL (zwaną też P11000) zastosowanej w tym samym układzie wypada kiepsko - różnicę widać gołym okiem.
W takim właśnie układzie teraz pracuje: skimmer - pompa - filtr ciśnieniowy - kaskada. Średnica węży (11/4") wynika z fakty, że takie a nie inne jest przyłącze do samej kaskady.

No, ale do rzeczy - kwestia ssania.
OFX, jak inne pompy ma ssanie bo jakżeby inaczej. Weź wkrętak i odkręć 4 śruby mocujące obudowę - w ten sposób zwolnisz połówkę obudowy, tą bez króćca. Następnie odkręć króciec do węża - w ten sposób zwolnisz drugą połowę i będziesz mógł uwolnić pompę z obudowy. Co zobaczysz? - pompa ma ssanie - niestety gładki (nie gwintowany) króciec bodaj fi 40 mm (uwaga - nie mierzyłem, to tak "na oko"). Ja zrobiłem tak:
1. Wziąłem wąż 38 mm i dwie uszczelki z kołnierzami z castoramy.
2. Naciągnąłem jedną uszczelkę na króciec ssący pompy, drugą na wąż i wepchnąłem wąż do środka króćca ssącego, po czym naciągnąłem jedną uszczelkę na drugą.
W sumie trzyma się dość dobrze, choć ciągnąć za to nie można, a wygląda to tak:


A tu już skimmer w akcji... Przy okazji - wszystkie nasze pistie i hiacynty... Może ktoś pamięta nasze zdjęcie z ubiegłego roku - pistie, hiacynty i wywłócznik na całej powierzchni oczka, w tym roku - lipa...


autorus napisał/a:
Wiec walczę ze skimmerem oase, i mam takie objawy, skimmer szybko sie zapełnia, ale drobnymi glonami przez co gąbka szybko się zanieczyszcza. I urządzenie mi się wynurza :( JUz kilka razy tak zrobiło. Oczywiście jak wyczyszczę i zatopię jest ok. Ale się tak zastanawiam czy nie skraca się jej żywotność, a kosztowała przecież trochę :(

Między nami mówiąc, ja na taki skimmer pływający jednak bym się nie zdecydował. Jego niewątpliwa zaleta, to możliwość włączenia zintegrowanego napowietrzania, ale ja mam to niezależnie. Ja obawiałbym się, że taka filtracja (przy odprowadzaniu wody na miejscu przez gąbkę na powrót do oczka) byłaby skuteczna faktycznie tylko w stosunku do dużych zanieczyszczeń, a tu proszę - inny kłopot... Okazuje się, że to co ma zostać na (zgaduję) niewielkiej gąbce na niej zostaje, ale czyszczenie owej gąbki zbyt częste...
Moim zdaniem lepiej podawać to na filtr, nawet ciśnieniowy, a pompę Tetra Pond jak widać można do tego wykorzystać...

lepi
 
 
marcinek6661 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 177
Skąd: Cambridgeshire -U.K.
Wysłany: 2009-07-22, 22:23   

Bardzo ciekawe urządzenie :good:
 
 
Bony01 
Nowy


Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 2
Skąd: Dolnoslaskie
Wysłany: 2010-09-12, 19:01   Skimmer

Witam wszystkich,

czy ktos z Was posiada moze wiedze na temat mozliwosci podlaczenia skimmera do pompy GARDENA FP2500 (40W / 2500l/h), bedze wdzieczny za informacje.
Pompa ta chodzi u mnie w zestawie filtra cisnieniowego GARDENA PF1500S i pomyslalem ze jesli pompka dalaby rade to moze moglbym podlaczyc do niej rowniez skimmer....

dzieki z gory !
 
 
lepi 
Bywalec



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 186
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-09-18, 18:48   Re: Skimmer

Bony01 napisał/a:
Witam wszystkich,

czy ktos z Was posiada moze wiedze na temat mozliwosci podlaczenia skimmera do pompy GARDENA FP2500 (40W / 2500l/h), bedze wdzieczny za informacje.
Pompa ta chodzi u mnie w zestawie filtra cisnieniowego GARDENA PF1500S i pomyslalem ze jesli pompka dalaby rade to moze moglbym podlaczyc do niej rowniez skimmer....

dzieki z gory !


W tym roku u mnie też jest tak, że ze skimmera woda idzie na ciśnieniówkę (a dalej na kaskadę).
Pompy 2500 l/h jednak do Oase Aquaskim 40 raczej bym nie podłączał - będzie kiepsko - producent zaleca przepływ od 4000 l/h w górę.

U mnie skimmer jest podłączony do Tetra Pond OFX 11500, fakt - ciśnieniówka plus podawanie na kaskadę znacznie obniża efektywny przepływ, wychodząc od poziomu 2500 l/h to ja tego nie widzę. To znaczy z Oase Aquaskim 40.

Może wypowie się toś kto ma coś innego, np. Heissnera bo z tej strony wynika, że do Heissner'owskiego skimmera można pompę o takiej mocy podłączyć...
_________________
pozdrawiam
lepi
------------------------------
2007+ oczko 16m3/25m2
2004-2006 oczko 4,5m3/16m2 zasypane przez barbarzyńcę
 
 
piotr5875 
Bywalec


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 289
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2010-09-19, 00:16   

Nie wiem czy to konkretnie Aquaskim 40 ale wygląda podobnie wymiary takie same - pompa w oczku o przepływie 4000 l/h obsługuje
1. skimer i filtr
2.z filtra czyli odgałęzienia idzie trójnik na filtry 2 beczki po 30 litrów w szereg połączone i filtr kg
3. po beczkach woda na trójnik i na kaskadę około 1 m wysokości i strumień
Nie powiem że ciągnie jak odkurzacz ale zbiera z powierzchni wody wszystkie pyłki i liście brzozy które mam u sąsiadki za płotem
pozdrawiam
_________________
piotr
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2010-09-19, 20:16   

U mnie Aquaskim 40 spisuje się świetnie i zasiewa dużą powierzchnię wody około 40m2 /ssie jak odkurzacz/ jest podłączony do pompym jako satelita 12000l/h.
Jak dla mnie to najbardziej potrzebne urządzenie zaraz po pompie!
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-20, 20:58   

Cytat:
Jak dla mnie to najbardziej potrzebne urządzenie zaraz po pompie!


Zmieniłbyś zdanie gdybyś chciał mieć np. pływacza zwyczajnego.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-03-09, 22:25   

Arek czy są mocniejsze modele tych skimerów http://sklep.oczkowodne.n...mmer-sk-30.html i czy miałeś jakieś informacje od klientów jak one się sprawują w praktyce?
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-03-09, 22:29   

Będzie model 40 i 50, na razie nie wprowadzam bo pewnie dopiero gdzieś w maju dojadą.
Ten 50 bez pompy montowany na dnie. Potrzebna pompa dodatkowo około 4500 l/h
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
roback 
Początkujący


Dołączył: 11 Lip 2011
Posty: 30
Skąd: Moście Błota
Wysłany: 2011-08-11, 21:03   

witam
zakupiłem AquaSzut - SKIMMER do stawu - filtr powierzchniowy , zapytałem się jaka powinna być pompa i powiedzieli że Optymalna pompa to model PO 001 - 2200l/h - FV AguaSzut i taką kupiłem zamontowałem i lipa nie wciąga .
Czy ta pompa jest za mało wydajna ?
 
 
 
silpe 
Bywalec



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 24 Cze 2007
Posty: 297
Skąd: Wojnicz
Wysłany: 2011-08-11, 21:36   

roback napisał/a:
Czy ta pompa jest za mało wydajna ?


Do skimmera to min 6500 l/h to wtedy widac ze wciaga wode.
_________________
oczko 36m³
http://www.youtube.com/wa...feature=mh_lolz
pozdro-- Piotrek
 
 
roback 
Początkujący


Dołączył: 11 Lip 2011
Posty: 30
Skąd: Moście Błota
Wysłany: 2011-08-13, 17:11   

silpe napisał/a:
roback napisał/a:
Czy ta pompa jest za mało wydajna ?


Do skimmera to min 6500 l/h to wtedy widac ze wciaga wode.


witam 6500l/h !? mi sprzedali 2.200l/h pytałem się ,to masakra straszna różnica
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny