wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mini staw kąpielowy – projekt i pytania
Autor Wiadomość
bungo 
Nowy



Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-07-11, 02:48   Mini staw kąpielowy – projekt i pytania

Planuję wykopać mini-staw (ok. 50 m2) jeszcze w lipcu. Oczywiście przeczytałam wszystko, co tylko wpadło w moje ręce na ten temat. Powstało mnóstwo projektów. Generalnie im bliżej godziny zero tym więcej mam wątpliwości i jestem coraz mniej pewna swoich pomysłów… Czasem całkiem chcę się wycofać z pomysłu w obawie przed porażką…
Umiejscowienie:
Usytuowany ma być od strony południowo-zachodniej co oznacza nasłonecznienie przez cały dzień. Z jednej strony ogranicza go rura GWC a z drugiej rura od oczyszczalni biologicznej (30 metr i dalej).
Od strony domu będzie przylegał do dość stromego zejścia z tarasu (mam nadzieję, że nie będzie się obsuwać). Z prawej strony będzie wpuszczona rura odprowadzająca wodę z połowy połaci dachu. Myślałam żeby puścić ją w formie strumyku (ok. 6 mb).
Wymiary:
- część filtracyjno (7m2) – wejściowa (8m2) = 15m2 (półki o szer. 1m od strony wejścia i ok. 30-40cm od strony brzegu – 4 strefy)
- tor do pływania 10 m x 2,5 m = 22,5 m2
- część roślinna od strony ogrodu ok. 12,5 m2 (Pólki szer. 50 cm – 4 strefy)
Folia, brzegi:
- dostałam 2 oferty (folia + geowłóknina + ułożenie + zgrzewy) - PEHD – 20 pln, PVC – 22 pln – czy to dobre ceny?
- który typ folii jest lepszy (obydwie 1,1 mm grubości) ?
- czy pod geowłókninę muszę jeszcze coś „podłożyć” (wełna mineralna, piasek?)
- czy pionowe brzegi trzeba jakoś wzmacniać/ czy nie będą się obsypywać? (ziemia gliniasto-ilasta)
Filtry, pompa, skimmer:
- Czy są niezbędne?
- Jeżeli tak, to jakiej powinny mieć parametry, ewentualnie jakie firmy, modele polecacie?
- Gdzie powinny być umiejscowione? Byłoby lepiej od strony domu ze względu na dostęp do prądu.


[ Dodano: 2011-07-11, 16:59 ]
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-07-11, 20:02   

Oczywiście już wszystkie potrzebne zezwolenia, na taką ilość wody w ogrodzie masz?
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-11, 21:32   

bungo napisał/a:
mam nadzieję, że nie będzie się obsuwać)
nie bazowałbym na nadziei, to zbyt poważna sprawa. Przy tej powierzchni potrzebne są zgody urzędowe, a z opisu wynika, że ich nie masz, więc masz czas do przyszłego roku na budowę (robić na wariata jesienią chyba nie warto) a więc masę czasu na dalsze planowania i rozterki.
Powodzenia, Bajbas
PS. ja mam dziurę dużo mniejszą, ale frajda mimo to jest duża z moczenia się, więc warto
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-12, 22:57   

bungo napisał/a:
- dostałam 2 oferty (folia + geowłóknina + ułożenie + zgrzewy) - PEHD – 20 pln, PVC – 22 pln – czy to dobre ceny?


cena dobra ale folia słaba, pomyśl o EPDM bo przy tej powierzchni jak dziura się trafi to kaszanka
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
bungo 
Nowy



Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-07-13, 13:31   

Wiem, że EPDM jest najlepsza i gdyby było mnie na nią stać - na pewno bym ją kupiła. Gdybym potrafiła samodzielnie ją rozłożyć, dociąć i posklejać - pewnie też bym się zdecydowała ponieważ wtedy wyszłaby niewiele drożej od innych folii z ułożeniem. Ponieważ jednak mnie nie stać - moje pytanie brzmi co jest najlepsze z tego na co mnie stać :)

Rozważałam nawet zrobienie stawu bez folii. Woda stoi na działce nawet w płytkich dołkach miesiącami. Wysycha dopiero przy długotrwałych upałach. Glina robi swoje... Jednak ze względu na obecność rur drenażowych (odprowadzających oczyszczoną wodę z oczyszczalni) blisko planowanego stawu ta opcja odpada.
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-13, 23:32   

Też namawiam na EPDM, ale rozłożyć ją samemu na takiej powierzchni to będzie wyczyn :evil: Ciężka jak cholera, jednak jak się dobrze nagrzeje na słońcu to się całkiem dobrze układa :) Pozdrawiam i zostawiam z tą ciężką decyzją, jednak jak rzeczywiście coś się stanie z inną folią to przy takim akwenie będzie duży kłopot :(( :pa:
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-13, 23:47   

ILUSION napisał/a:
jednak jak rzeczywiście coś się stanie z inną folią to przy takim akwenie będzie duży kłopot :(( :pa:

bungo napisał/a:
Woda stoi na działce nawet w płytkich dołkach miesiącami. Wysycha dopiero przy długotrwałych upałach. Glina robi swoje...

Czyli może się okazać, że nawet jak się zrobi dziurka, to nic się stanie, bo zanim przez tą dziurkę i przez tą glinę przecieknie, to znowu dopada. Ale skoro masz tak dużo tej gliny, to może przy układaniu folii nie dawaj żadnego podkładu, tylko upewnij się, że folia przylega dokładnie do podłoża. Swoją drogą, ja nie mam gliny, ale mam zamiar jej dużo kupić i między dwie warstwy dać folię, a na górę trochę żwiru.
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-14, 11:50   

piotr urbanski napisał/a:
Czyli może się okazać, że nawet jak się zrobi dziurka, to nic się stanie, bo zanim przez tą dziurkę i przez tą glinę przecieknie, to znowu dopada

To fakt, przyznaję rację, nie doczytałem ;) Jednak jeśli dziurka zrobi się większa i woda zacznie przeciekać między folię i glinę, woda nie będzie wsiąkać, to może się zrobić bałagan :P Wymyślam może czarne scenariusze, ale przypomina mi się jak u mnie były ulewy i woda gruntowa była tag wysoko, że podniosła mi folię przy brzegach, mimo że mam całe w kamieniach, z doniczkami, roślinami itp. To uświadomiło mnie w przekonaniu, że oczko powinno być dobrze zdrenowane, co mam zamiar uczynić pod koniec sierpnia.
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
bungo 
Nowy



Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-07-14, 12:18   

[quote="ILUSION"]
piotr urbanski napisał/a:
Wymyślam może czarne scenariusze, ale przypomina mi się jak u mnie były ulewy i woda gruntowa była tag wysoko, że podniosła mi folię przy brzegach, mimo że mam całe w kamieniach, z doniczkami, roślinami itp. To uświadomiło mnie w przekonaniu, że oczko powinno być dobrze zdrenowane, co mam zamiar uczynić pod koniec sierpnia.


Jeżeli mam b. nisko wody gruntowe. Przy 2 wykopach woda się nie pokazała... to czy mimo wszystko muszę / powinnam drenować?

W kwestii formalnej - staw mam zgłoszony. Powierzchnia lustra wody to 30 m2. Reszta to strefa okresowo zalewana / bagienna (woda i tak tu stoi od 5-30cm) + ujście strumyka (strumyk nie wymaga zgłoszenia). Ze względu na bliskość oczyszczalni musi być separowana folią. Niby wodę z takich oczyszczalni można wpuszczać bezpośrednio do rzek i jezior, ale ja mimo wszystko mam opory... W każdym razie urzędnicy nie zgłosili sprzeciwu.
 
 
maruder
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-14, 22:41   

ILUSION napisał/a:
Wymyślam może czarne scenariusze, ale przypomina mi się jak u mnie były ulewy i woda gruntowa była tag wysoko, że podniosła mi folię przy brzegach, mimo że mam całe w kamieniach, z doniczkami, roślinami itp.

Dlatego napisałem: "tylko upewnij się, że folia przylega dokładnie do podłoża". A najlepiej jakby glina wcześniej była wilgotna, wtedy skleiłaby się z folią. O tym samym pisał kiedyś Mariusz.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-07-15, 01:02   

w stawie kąpielowym musi być porządna folia, zapomnij o PEHD bo ona długo nie pozyje.

[ Dodano: 2011-07-15, 01:03 ]
bungo napisał/a:
W każdym razie urzędnicy nie zgłosili sprzeciwu.


do lustra wody liczy się wszystko, i jak ktoś zakapuje to leżysz
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-15, 13:48   

AurorA napisał/a:
do lustra wody liczy się wszystko, i jak ktoś zakapuje to leżysz

1. nie musi, nasze oka widać z "satelity", nie ma przebacz, a woda się świeci :)
2. masz rację a strumień, jak pokrywa go woda to jak piszesz
3. w przypadku ok z betonu znam taka interpretacje, że policzono także grubość okalającego kamienia. Poszli tak jak liczy się dom, obrys zewnętrzny. To ciekawostka, do tego oka nie przystaje, ale pokazuje jak "twórczy" potrafią być urzędnicy.

Bajbas
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny