wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
oczko wodne w kształcie koła. budowa
Autor Wiadomość
lawenda70 
Nowy


Dołączył: 02 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: żywiec
Wysłany: 2011-04-06, 20:40   oczko wodne w kształcie koła. budowa

Hej!
Mam do was kilka pytań.
Mam zrobić altanę. Taką zwyczajną z grillem i stołem o średnicy 5m.
Dookoła tej altany ma biegnąć oczko. Tak jak fosa w zamku :-)
Największym problemem jest folia. To będzie oczko bez półek, z roślinami podwodnymi, ale jak tą folię tam włożyć???
Moje pytanie:
Czy macie jakieś pomysły, czy zlecić wykonanie jakiejś firmie?
Pozdrówka :-)
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-06, 20:56   

Witaj
Folia będzie musiała być klejona , proponuję dać jakieś miniaturowe lilie ale oczywiście zależy od głębokości "fosy" i jej szerokości . Masz jakieś wstępne plany?

[ Dodano: 2011-04-06, 20:57 ]
Dno proponuję wyłożyć kamieniami , najlepiej bazaltem lub otoczakami.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-06, 21:00   

Najlepiej folie zgrzewać w trakcie układania pewniejsze to niż klejenie
no i najlepiej zrobi Ci to firma z praktyką

pomijam to ze pomysł z fosą uważam za kiepski

możesz też kupić większy płat folii i wyciąć na środku na wyspie dziurę na altanę - zobacz oczko Gosika
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-06, 21:04   

Arku , wszystko zależy od szerokości . Jeżeli miało by to jakoś wyglądać to 5m szerokości to jest minimum w tym przypadku. Inaczej sobie tego nie wyobrażam .
 
 
lawenda70 
Nowy


Dołączył: 02 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: żywiec
Wysłany: 2011-04-06, 21:46   

głęboki ma być na 1-1,2m
Jegó obwód idąc po linii zewnętrznej to 37m
szerokość "grubość" to też 1m.
I też wydaje mi się że lepiej kleić metodą zgrzewania:-)
nie chce koi, bo za bardzo obciążają wodę. Wole kilka karasi i kilka złotych orf.
No i do tego filtracja, pompa, skimmer itp.
Muszę zmieścić się w 2500zł nie licząc wynajęcia tej firmy do folii.
apropos firmy to jaką polecacie? Mieszkam w Żywcu na śląsku. niedaleko granicy słowackiej
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-06, 22:00   

kiepsko widzę ten zamysł
wypłyć przynajmniej na większej części do 30-50 to będzie można coś posadzić bo tak to tylko lilie i pistie
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
lawenda70 
Nowy


Dołączył: 02 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: żywiec
Wysłany: 2011-04-06, 22:11   

w sumie racja :-)
Dość goło byłoby bez roślinek.
A zna ktoś sposób na obliczenie objętości tego stawu?
Przyjmijmy że:
Obwód po zewnętrznej: 37m
głębokość: 1m
szerokość: 1m
Nie mam pojęcia jak to zrobic
 
 
Gosik 
Przyjaciel forum
Polonistka Forum



Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 06 Maj 2010
Posty: 4150
Skąd: Warszawa/Radzymin
Wysłany: 2011-04-08, 19:46   

Obliczając, pamiętaj, że 1 m głębokie to x 3,50 bo bok ścianki metr, szer. dna metr i wysokość metr-no i po jakieś 25 cm wyłożenie folii na zewnątrz-a bardziej tęgie głowy matematyczne nie Ci to obliczą-ja jestem raczej polonistką.
_________________
Moje pierwsze oczko 2010r. http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4290
Płazarium 2013
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-12, 12:29   

Coś mi tu nie pasuje.
Skoro fosa ma mieć 1 m głębokości to nie będzie mogła mieć 1 m szerokości. Chodzi o kąt nachylenia brzegów, w Twoim przypadku (przy tych wymiarach) brzegi fosy musiały by być pionowe, co może powodować ich obrywanie się do wnętrza.
W gruntach piaszczystych kąt nachylenia powinien wynosić minimum jak 1:3 lub nawet 1:4. Natomiast w gruntach zwięzłych gliniastych można zejść minimalnie do 1:2.
Stosunek 1:3 znaczy, że górna krawędź brzegu powinna być oddalona w linii poziomej od krawędzi dna oczka przy głębokości np 1,20 m o 3,60 m.
Poniżej rys poglądowy.



Moim zdaniem przy głębokości 1 m, w gruncie piaszczystym (1:3) szerokość fosy przy koronie powinna wynosić 7,0 m. (3x1)+1+(3x1).
Tym bardziej, że na tej wyspie masz zamiar coś budować (altana, grill) co będzie dodatkowo obciążało podłoże, a to może spowodować obsuwanie się stromych brzegów fosy.

Inna sprawa to czystość wody w takim oczku, skora ma w nim nie być roślin bagiennych i strefy płytkiej na półkach, same rośliny podwodne, o ile się przyjmą, w co wątpię, na początku istnienia oczka, one lubią zrównoważone warunki w wodzie, nie wystarczą do oczyszczenia wody azotanów.
Inna sprawa to proporcje i sama kompozycja. Ten 1 m szerokości oczka będzie wyglądał jak rowek otaczający kupkę ziemi z 2,5 - 3 m wysokości i ok 4 - 5 m szerokości altaną. Taki rowek można spokojnie przejść 1 krokiem, on po prostu nie będzie przy niej widoczny.

Objętość przy tych wymiarach jakie podałaś to ok 37 m3. Tylko do czego potrzebna Ci jest teraz objętość oczka. Ty potrzebujesz znać powierzchnię folii jaka będzie Ci potrzebna do izolacji całości.

Są dwie metody izolowania takich założeń. Można folię EPDM kleić na miejscu, trzeba wtedy doliczyć koszty materiałów potrzebnych do klejenia takich jak taśma samowulkanizująca, preparaty czyszczący i zmiękczający. Niekiedy koszt tych materiałów przekracza koszt samej folii.

Druga metoda, to zamówienie płachty na wymiar, a następnie w trakcie układania w wkopie wycięcie w niej otworu w miejscu gdzie ma być wyspa. Wyciętą folię używa się do wzmacniana tych fragmentów izolacji na których układa się na przykład kamienie.

Chcąc obliczyć powierzchnię do uszczelnienia, musisz znać długość i szerokość całego założenia.
Do długości dodajesz 4 x max. głębokość + 4x szerokość zakładów na brzegach = A
Do szerokości dodajesz 4 x max. głębokość + 4 x szerokość zakładów = B
Teraz pozostało Ci już tylko pomnożyć przez siebie oba wyniki (A x B) i masz powierzchnię potrzebnej folii.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
atakkojota 
Nowy


Dołączył: 24 Mar 2010
Posty: 5
Skąd: stare bojanowo
Wysłany: 2011-04-14, 18:46   

ze wzoru obwód=2PiR jeżeli obwód=37m to R czyli promień=5,89m co za tym idzie średnica=11,78m
Jesli ta fosa ma mieć szerokość 1m to ta "wyspa" ma średnicę ok 9,5m czyli jesli dobrze wyliczyłem jest 2,25m luzu między altaną a oczkiem z każdej strony.
biorąc zakładkę 25 cm z każdej strony to musisz kupić folie o długości 46m i szerokości licząc przy pionowych ścianach 3,50 m, licząc w metrach kwadratowych musisz kupić 161 m2 foli

Biorąc drugi przypadek czyli folie w kwadracie wycinając dziurę na "wyspę" musisz kupić płat foli w kwadracie o wymiarach 20m x 20m czyli 400m2
pozdrawiam :)
_________________
pozdrawiam
Michał
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-15, 15:14   

Ciekaw jestem czy to teoria czy praktyka, ile oczek z wyspami w ten sposób uszczelniłeś?
Jak ułożysz prostokątną płachtę folii po okręgu, tak aby zminimalizować ilość fałd i załamań folii na brzegu wyspy?
Poza tym najważniejsze, jak chcesz połączyć bez klejenia oba końce płachty?
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2011-04-15, 15:57   

A czy właśnie w tym wypadku nie lepiej iść w beton.Można przy okazji zrobić podłogę pod altanę.Specyficzna sytuacja ale tak może byłoby lepiej...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny