wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2011-05-01, 23:59
dno i brzegi oraz sadzenie roślin w oczu z formy
Autor Wiadomość
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-07, 19:51   dno i brzegi oraz sadzenie roślin w oczu z formy

w sobotę nabywam oczko wodne z obi o którym pisałem. Nie planuję powiększąc bo po prostu nie ma na to miejsca więc takie wystarczy. zaryzykuje również z rybami, jakie karasie, glonojady czy złote liny. max. 6 -8 sztuk. na zimę po prostu przykryje grubym szkłęm czy styropianem.

teraz pytanier:

1.czym wyłożyć dno ?? jestem laikiem, ale jeśli miałabyc to zwykla ziemia, to nie jest tak że pod wpływem wody ziemia sie podniesie i zamuli całą wode ?? czym wykłąda się dno tak żeby posadzić na dnie jakies podwodne roślinki które napowietrzaja wode.

2. co robi się ze skosami ? są dosyć ostre, czy zostawia się tak jak wygladaja czyli samo tworzywo czy czymś się okłąda ??

3. jak się sadzi rośliny wodne ? wkłada się jakis grunt i w niego sie wtyka rośline tak jak na powierzchni
 
 
Agga 
Uczestnik


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2011
Posty: 84
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2011-04-07, 20:29   

witaj
forma to niezbyt dobry pomysł ..sama sprawdziłam , ale twój wybór
rybek za dużo sobie zaplanowałeś

na dno absolutnie nie dawaj ziemi bo będziesz miał kałużę a nie oczko , ja u siebie taka formę 500l miałam wysypana żwirkiem , no a ze ścianami to chyba niewiele zrobisz ..chyba że kieszenie na rośliny :?
co do sadzenia roślin ..poczytaj forum tu wszystko już jest napisane :-D
pozdrawiam
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-07, 22:07   

chodzi mi przede wszystkim jak sadzić rośliny wody płytkiej - w oczku na obrzeżach są takie specjalne ,,tarasy'' wokół całego oczka na ok. 10-15 cm. czy w te dołki wsypać jakiś grunt (a jeśli tak to jaki - jaka mieszanka i czym zakryyć żeby nie wylewała sie ziemia i nie mąciła wody)

i jakie proponujecie dno do oczka z formy ? same kamyczki - żwir czy jakiś grunt ? chce mieć dużo roślin podwodnych oczyszczających.
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-04-07, 22:29   

Żadnej ziemi czy innego podłoża. Poukladaj tam kamyki średnie a pomiędzy nie powtykaj rosliny. Jesli ta forma jest czarna to nic nie nasypuj ! Żaden zwirek ani piach !
JAk moja forma była mini oczkiem zanim stała sie filtrem do oczka, nie miała nic na dnie. I jako,że była czarna to jak nad nią stanęłam to nie widziałam dna tylko bardzo głęboką toń. Czasami zapominałam ,ze to kawał plastiku , bo tak wyglądało jakbym zaglądała do głębokiej studni.
Zrób zresztę próbę i sam oceń . Ustaw sobie na brzegu jakieś doniczki z kwiatkami i zobacz czy Ci się podoba takie czarne dno. Dla mnie było ok.

[ Dodano: 2011-04-07, 23:38 ]
Rosliny podwodne uwiążesz na sznureczku do sruby nierdzewnej i chlup na dno. Za jakis czas zrobią Ci gęstwinę , że i tak tych kamyczków na dnie byś nie zobaczył. Jedynie lilie posadzisz w doniczce ale co i jak doczytasz w tematach poświęconym liliom i sadzeniu roslin :)
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-07, 23:19   

wrodomin napisał/a:
czy w te dołki wsypać jakiś grunt (a jeśli tak to jaki - jaka mieszanka i czym zakryyć żeby nie wylewała sie ziemia i nie mąciła wody)


najpierw podaj jakie rośliny bo rożne gatunki mają rożne wymagania

generalnie ta rynienka jest upierdliwa i kiepska do sadzenia roślin- zaprojektowana przez osobę nie mająca pojęcia jak rosną rośliny. Żaden pojemnik ci tam nie wejdzie i rośliny trzeba co roku sadzić od nowa. Trudno dobrać gatunki ale coś tam da się wcisnąć.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-07, 23:49   

no właśnie chodzi mi o tą rynienkę o której mówisz! jakie rośliny sugerujecie tam wsadzić i do czego wsadzić pałka wodna tatarak,bambus ? to jest miejsce na nie ? ??

bo Pani napisała mówiąc co prawda o dnie ,, żebym poukładał pare kamyków i między nie rośliny... czego one się będą trzymać i jak to możliwe że będa żyły nie mając korzeni w klebie..bo cięzko mi sobie to wyobrazic...

na dno planuje kupić ten zestaw ze sklepu pt. ,, zestaw oczyszczający'' oprocz tego jakas lilie na początek i jeszcze coś pływającego żeby robiło cień.

aha, no i chciałbym takie rośliny wśród których ryby złożą tarło.

do tej pory kupiłem tatarka i bambus, tylko za bardzo nie wiem w którym miejscu je wsadzić ;)

[ Dodano: 2011-04-08, 00:52 ]
ewentualnie zamiast zestawu oczyszczajsacego kupie zestaw podstawowy II no chyba że zasugerujecie coś innego

aha..oczko bedzie miał 160 na 120 na 60 cm głebokosci. 410 l. co prawda to melodia przyszlych 2 miesiecy, ale jakie ryby ? poki co zdecydowałem sie na złotego lina, złotą rybke i może karpia koi.

aha i generalnie chce takie rośliny, żeby zachęcały jak najwięcej zwierząt płazów itp.

i jeszcze jedna kwestia...w zestawie są 3 lampki podwodne...czy one w jakis sposób nocą przeszkadzaają rybą ??

[ Dodano: 2011-04-08, 00:55 ]
sorry za nieskładną wypowiedź, po prostu jest mnóstwo pytan które chcę zadać, mnóstwo wątpliwości, bo zbyt mało wiem. brakuje mi na forum takiego działu ,,poradnik '' gdzie będzie wszystko opisane po kolei jaka gleba, jakie rośliny na jaką wode, jakie ryby itp. trzeba szukać po działach i szczątkowe informacje sie uzyskuje.

jeśli ktoś może posłużyć pomocą poprzez odpowiedź na te pytania będę wdzieczny.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-08, 00:14   

Zapomnij o koi i o tych zestawach - tam są za duże rośliny a twoje oczko to mikrusek.

w tą rynienkę to kaczeńce , niezapominajki, skrzyp arktyczny
z tych roślin coś wybierz
http://sklep.oczkowodne.n...mini-oczko.html
http://sklep.oczkowodne.n...odek-wodny.html
bo 2 metrowe pałki czy oczerety do takiego oczka się nie nadają

wrodomin napisał/a:
.. czego one się będą trzymać i jak to możliwe że będa żyły nie mając korzeni w klebie..bo cięzko mi sobie to wyobrazic...


wszytko zależy od gatunku, jedne lubią żyzne podłoże inne świetnie sobie radzą w kamykach lub po prostu w wodzie

a poradnik masz tu http://oczkowodne.net/
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-08, 09:26   

reasumując te strome skosy muszę zostawić tak jak wyglądają gdyż za bardzo nic sie nie da zrobić ?

no i co z dnem ? kupić żwiru i poukładać same kamyczki czy jednak kupić jakąś ziemie do oczka wodnego i przykryć żwirem, chodzi mi o to żeby posadzić tam rośliny podwodne np. wywłucznik, a żeby też wszystko nie było w doniczkach ( koszach, pojemnikach) - pytam bo tak jak piszę planujew rybki a ona podobno jak wyczytałem na zime zakopują się w mule dennym, wiec chyba jest jednak wskazane jakieś dno ? czy się myle ? jakj bedzie najlepiej ?

i co proponujecie na taką półke na głebokosci 20-30 cm o wielkosci 20 cm na 20 cm. bo w oczku tym znajduje się takowa - co będzie najatrackyjniej wyglądało

[ Dodano: 2011-04-08, 10:44 ]
na niektórych zdjęciach oczek widzę warstwę żwirku dosyć grubą. czy tak też może być ? czy jednak pod tą warstwą jakieś podłoże położyć ??
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-04-08, 10:38   

tak jak pisała Ewa żadnej ziemi. większość roślin podwodnych czerpie związki potrzebne do rozwoju z wody a nie z gleby dlatego filtruje wodę , jak dasz ziemie bogatą w mikroelementy to nie poradzisz sobie z glonami a ryby będą kopały i woda będzie mętna
lilie wsadź w doniczkę zgodnie z opisem na forum, resztę roślin na dno przyczep do kamienia za pomoca recepturki i na dno.

Jeśli masz problem co zrobić z dnem to masz 2 opcje
1. po oglądaj sobie jak wyglądają oczka innych czy to czarna folia czy czarna forma to nie ma znaczenia
2. kup formę i zalej woda będziesz wiedział czy taka opcja Ci odpowiada jeśli nie to wtedy żwir ale pamiętaj że przy tak płytkim oczku to jeszcze bardziej go spłyci :/

[ Dodano: 2011-04-08, 11:41 ]
go do ryb to glonojady Ci nie przezimują w oczku. Karasie maja jakaś szansę ale ja bym nie eksperymentował czy dadzą radę - szkoda ryb. A jeśli masz podejście ze najwyżej kupi sie nowe po każdej zimie to odpuść sobie zupełnie oczko
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-08, 10:58   

nie mam takiego podejścia, bo gdybym miałto pewnie nie pytałbym o radę. chcę im zrobić jak najlepsze warunki jak na możliwości mojej formy.pomimo że dominujacą opinia jest że jest to za płytkie, to znalazłem opinie ze przy tej głebokosci ludzie przykrywają jakims styropianem czy szkłem na zimę, dają natleniacz i nie ma problemu. pozatym wyraźnie napisałem że chcę rośliny wśród których rybki złoża ikrę czy tarło, a wiec chce rozmażąc i żeby żyło się lepiej...wszystkim

wszlekie kolejne uwagi mile wskazane.

[ Dodano: 2011-04-08, 12:05 ]
ok to co do dna już mniej więcej rozumiem..to teraz jak zagospodarować te ,,rynienki'' wokół zbiornika na głebokosci 10-15 cm. sądze że doniczki tam się nie zmieszczą albo będą przekrzywione lub będą wypadać bo dno jest lekko zaokrąglone o ile kojarze. czy tam położyć jakis unigrunt i przykryc kamyczkami?? czy inna metoda.

błagam o pomoc...
 
 
kr135 
Uczestnik


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 57
Skąd: om
Wysłany: 2011-04-08, 12:16   

wsyp żwir i w nim posadź rośliny

[ Dodano: 2011-04-08, 13:17 ]
ale ze zdjęcia w gazetce nie wynika żebyś miał półki na rośliny
 
 
Agga 
Uczestnik


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2011
Posty: 84
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2011-04-08, 12:20   

jesli chodzi o tarło ..nie sądzę żeby jakiś narybek sie uchował w tak małym zbiorniku, zresztą jak ten narybek podrośnie to będzie napchane jak śledzi w beczce :-o
w swojej balii w tych rynienkach ulepiłam takie nib donice - silikonem do klejenia akwarium połączyłam po kilka kamieni tworząc donicę bez dna to zasypałam żwirkiem i w tym sadziłam rośliny
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-08, 12:23   

wrodomin napisał/a:
to teraz jak zagospodarować te ,,rynienki'' wokół zbiornika na głebokosci 10-15 cm.


jak jkiedyś planowałem oczko z formy to miałem je wypełnić żwirkiem akwarystycznym
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-04-08, 12:24   

wrodomin napisał/a:
i co proponujecie na taką półke na głebokosci 20-30 cm o wielkosci 20 cm na 20 cm. bo w oczku tym znajduje się takowa - co będzie najatrackyjniej wyglądało


dam ci 3 do wyboru i dalej nie ma sensu kombinować bo tam nic innego nie pasuje

tatarak variegatus
kosaciec zółty variergata
pontederia

wrodomin napisał/a:
planujew rybki a ona podobno jak wyczytałem na zime zakopują się w mule dennym, wiec chyba jest jednak wskazane jakieś dno ? czy się myle ? jakj bedzie najlepiej ?


próba zimowania ryb przy tej głębokości to jakbyś podpisał na nie wyrok
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
wrodomin 
Bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 112
Skąd: wroc
Wysłany: 2011-04-08, 16:09   

nie dawniej jak pare lat temu gościu na tym forum pisał że ma oczko 60 cm przykrywa grubym szkłem albo styropianem i nigdy się rybom nic nie stało... prosze nie r obcie ze mnie wampira... chce mieć zdrowe rybki i tyle, pozatym mieszka we wrocławiu a nie w suwałkach, u nas w zimie nie spada poniżej -15...podbudujcie mnie troche że rybki przeżyją, w razie czego zrobie im jakąś miejscówke w baniaku 5 l. na zimę i tyle. ale nie chciałym ich wyprowadzać.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny