Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - I-Tronic

JAREK G - 2006-11-22, 08:57

Co toAurorA, jest i-tronik, bo pierwszy raz o tym słyszę :roll: :oops:
AurorA - 2006-11-22, 13:57

I-tronic to stosunkowo nowe rozwiązanie i jeszcze mało znane. Zasada działania polega na tym że są dwie elektrody i z jednej uwalniają się jony miedzi, które w odpowiednim stężeniu hamują rozwój glonów. Anoda wydzielająca miedź po pewnym czasie się zużywa i trzeba ją wymieniać. Oczywiście producenci zapewniają o dużej skuteczności, ale sprzętu nie używałem i nie znam nikogo kto to testował. Jeśli ktoś mam jakieś doświadczenia z tym sprzętem proszę o komentarze.
JAREK G - 2006-11-22, 14:37

Dzięki za odpowiedź. Z opisu to wygląda fajnie 8) tylko trochę drogie :(
killer1558 - 2006-11-22, 16:40

jak dla mnie to bardzo drogie :( Aurora miałem zamiar kupić u ciebie napowietrzacz Sera Air 550 R z ostatnich postów zrozumiałem że nie masz już w sklepie czy tak :?:
Maikler - 2006-11-22, 16:59

A rybkom takie urządzonko nie zaszkodzi? :?
AurorA - 2006-11-22, 17:27

Cytat:
Aurora miałem zamiar kupić u ciebie napowietrzacz Sera Air 550 R z ostatnich postów zrozumiałem że nie masz już w sklepie czy tak


W ciągu kilku dni powinny byc :D

Maikler napisał/a:
A rybkom takie urządzonko nie zaszkodzi?


Myślę że skoro wprowadzają to na rynek to zostało wcześniej dokładnie przetestowane.
Inna sprawa to to czy urządzenie jest skuteczne.

twch - 2007-04-09, 15:18

AurorA napisał/a:
Cytat:
Aurora miałem zamiar kupić u ciebie napowietrzacz Sera Air 550 R z ostatnich postów zrozumiałem że nie masz już w sklepie czy tak


W ciągu kilku dni powinny byc :D

Maikler napisał/a:
A rybkom takie urządzonko nie zaszkodzi?


Myślę że skoro wprowadzają to na rynek to zostało wcześniej dokładnie przetestowane.
Inna sprawa to to czy urządzenie jest skuteczne.


Będzie działać. Jeśli ktoś ma wątpliwości to wystarczy obejrzeć bardzo stare pomniki na cmentarzu. Pokryte są często zieloną warstwą porostów i glonów, jeśli znajdują się na nich litery z brązu (mosiądzu) to bezpośrednio pod nimi kamień jest czysty. Czasami można zobaczyć w tych miejscach niebieskie przebarwienia od jonów miedzi.
Trudniej będzie ocenić dopuszczalne stężenie tolerowane przez ryby i rośliny złożone. Myślę, że dozując siarczan, azotan lub chlorek miedzi ( w postaci wolnej lub skompleksowanej) mamy szansę lepiej dopasować dawkę do objętości wody niż stosując I-Tronic. Cena takiej operacji zamknie się też w kilkunastu a nie kilkuset złotych.
Związki miedzi są od dawna stosowane w ochronie roślin (choroby grzybowe)
pozdrawiam - chemik

Hubert - 2007-04-09, 16:06

AurorA napisał/a:
Zasada działania polega na tym że są dwie elektrody i z jednej uwalniają się jony miedzi, które w odpowiednim stężeniu hamują rozwój glonów


Płaska bateria 4,5 V i dwa podłączone do niej miedziane druciki często stosują starzy hodowcy ryb. Ponoć znakomicie zabijają kulorzęska, stułbie oraz ślimaki.

piotr5875 - 2009-09-29, 22:00

Temat uśpiony ale mogę podać aktualnie sprawdzone informacje o I-Tronicu firmy velda IT-75 .
Został sprawdzony w oczku o objętości 4500 litrów wody - nastąpiła inwazja glonów nitkowatych po włączeniu I-Tronica na 48 godzin rozwój glonów został zahamowany i nastąpiło stopniowe obumieranie wyżej wymienionych po 3 dniach znikły jeśli ktoś ma pytania chętnie odpowiem
pozdrawiam
piotr5875

hepik - 2009-09-30, 04:49

O tej porze to glony same sie zwijają ;)

Panowie aurora i piotrek-hamujemy zdecydowanie przez samo h
Dzieci czytają i się uczą a potem klops ;)

piotr5875 - 2009-09-30, 10:46

Sytuacja miała miejsce jakiś miesiąc temu gdy słoneczko nieźle przygrzewało .
Nikt niestety nie jest doskonały ale postaram się poprawić .
Mam jeszcze pytanie do Hepika czy nadmiar miedzi może zaszkodzić roslinom lub rybkom w oczku , dlaczego je zadaję - urządzenie to było wpięte do instalacji za filtrem na stałe , włączałem tylko gdy była taka potrzeba , nie mam instrukcji obsługi do tego ustrojstwa i nie wiem czy może tak być wpięte ponieważ zauwazyłem że katoda miedziana nawet bez zasilania urządzenia zachodzi takim zielonym nalotem więc uwalnia do wody miedź .
Co sądzicie czy trzeba fizycznie usunąć to urządzenie z obiegu gdy nie pracuje ?
pozdrawiam
piotr5875

hepik - 2009-09-30, 12:25

Oj ,chyba nie do mnie.
Ja się znam na miedzi tylko tej w kieszeni ;)

A co do pojawienia i znikania glonów...w wielu wypadkach irracjonalne zjawisko (prawie ) ;)

piotr5875 - 2009-10-05, 21:40

Postaram się w następnym sezonie sprawdzić to kilkakrotnie i podać informację wraz z dokumentacją zdjęciową z podaniem terminów zabiegów - tzn. będę starał się robić to na bieżąco
pozdrawiam

WróblewskiM - 2010-03-28, 23:25
Temat postu: Velda I-Tronic IT-75
Co sądzicie na temat "Velda I-Tronic IT-75" Podobno jony miedzi działają oczyszczająco dla wody w oczku.
http://sklep.oczkowodne.n...=1&kategoria=17

piotr5875 - 2010-03-29, 09:35

Posiadam to urządzenie działa bardzo skutecznie na glony nitkowate, trzeba uważać i włączać je w obieg pompy tylko gdy jest potrzebne , bo bez zasilania też wydziela do wody miedź a nadmiar jak zauważyłem skutecznie hamuje wzrost roślin
pozdrawiam

WróblewskiM - 2010-03-29, 18:04

Piotr...., a mógłbyś wrzucić kilka szczegółów tyczących budowy i działania, czy jest możliwe odwzorowanie?
JAREK G - 2010-03-29, 19:24

Trochę drogie to ustrojstwo :? to chociaż dobrze że skuteczne , ale z drugiej strony jak rośliny też nie rosną to :dupa: Czyli najlepiej do koi-pond bez roślin
AurorA - 2010-03-29, 20:21

Czekamy na dalsze relacje Piotra w czasie sezonu, ja tez nie mam pojęcia nic o tym ustrojstwie. Jak próbowałem cos die dowiedzieć u Polskich dystrybutorów to otwierali tylko szeroko oczy. Od producenta w Niemczech otrzymałem kilka podstawowych informacji.

Cytat:
Input 230 V / output 9 v

Frequency 50 Hz

Power 5 Watt

IT-05 for ponds up to 5000 litres water

IT-15 fro ponds 3000 – 15000 litres water

The working of the models is identical in principle. The difference lies in the capacity to bring the copper ions to the active concentration of 0.3 ppm to any pond size.

With the help of the microprocessor controlled display unit there are various of settings which can be adjusted to every pond situation. Here some examples:

24 hour cvontinuous use above 50% to quickly solve a considerable fibrous or slime algae problem. This is also called the super boost setting.
Variable setting from 25 – 50% to fight minor algue problems and to ensure the water stays healthy.
Variable setting from 5 - 25% to prevent algue growth and to keep the water healthy.
Anode should be replaced one time in a season. With continuous use, persistent algae growth and especially when the I-Tronic is too small with respect to the pond volume it should be replaced two or three time per season.



Jak widać urządzenie jest dość ekonomiczne w użytkowaniu i nie musi pracować non-stop.

ontario_ab - 2010-03-29, 20:28

ekonomiczne w zużyciu energii, a ile kosztuje ta anoda ? wymiana raz w sezonie...
AurorA - 2010-03-29, 20:36

fakt anoda 100- 200 zł - przy wymianie co sezon tanio nie jest, choć jak ktoś wydaje kupę kasy na chemie to może to wyjdzie taniej.

Cytat:
Wrzucić parę metrów drutu miedzianego 4mm do oczka, się będzie utleniał i jony uwalniał :P
Wyjdzie taniej


no właśnie , czemu ten wynalazek kosztuje aż tyle kasy - -elektroliza do zrobienia przy minimalnych nakładach

aha 4 lata temu już był taki temat: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=895

piotr5875 - 2010-03-29, 22:29

Nie wiem na ile mogę pomóc - ale urządzenie posiadam od roku , sprawdziłem w oczku znajomego w czasie ataku nitkowatych glonów . Zainstalowałem urządzenie w szereg z filtrem tak jak UV i po 24 godzinach glony zrobiły się brązowe i zaczęły zanikać .
Nawrotu po tej akcji nie stwierdziłem ale było to w lipcu lub sierpniu .
U siebie próbowałem powalczyć ze zwykłymi glonami i chyba trochę przesadziłem z czasem pracy urządzenia bo stwierdziłem zastopowanie wzrostu roślin szczególnie lilie to odczuły i przęstka .
Na koniec troche o budowie jest to tuba podobna do UV -ki w środku elektroda z miedzi otoczona walcem ze stali kwasówki lub chromonikieliny nie wiem . Do tego sterownik mały komputerek z wyświetlaczem w środku trochę elektroniki myślę że jakby się przyłożyć można by coś takiego zdłubać .
Na koniec cena elektrody jak pisze Aurora- wymiana chyba nie będzie za częsta ale praktyka pokaże będę informował Was o wymianie .
Wnioski do których doszedłem do tej pory
1. stosować bardzo krótko - instrukcji obsługi dokładnej nie mam
2.usunąć z obiegu wodnego bo chociaż nie pracuje to i tak uwalnia miedź do wody co widać po śniedzi na elektrodzie - ja mam na szybko złączkach takich strażackich
pozdrawiam

WróblewskiM - 2010-03-29, 23:13

Z tego wynika że rurka miedziana to anoda i musi być jeszcze katoda zapewne wykonana z kwasówki. W środowisku wodnym po podaniu prądu stałego powstaje ogniwo galwaniczne Miedz w postaci jonów zdąża do katody lecz pęd wodu porywa je ze sobą i przesyła do oczka. Przy braku przepływu zapewne miedz osiadałaby na katodzie tworząc piękną powłokę. Intensywność wytwarzania jonów miedzi jest uzależniona od wielkoiści dostarczanego prądu. Stąd w sklepie można dokupić te miedziane rurki (bo stopniowo miedz znika). Vic tkwi we wielkości dostarczanego prądu stałego a ten bajer z elektroniką to zapewne programator czasowy bo prąd może być na wartośi stałej. Jony miedzi przeciwdziałają zanieczyszczeniom wodu.
Urządzenie jest do odzorowania bez zbędnych bajerów, wystarczy kawałek rury miedzianej pręt lub blaszka kwasówki, i prąd stały kilka mA i umieścić to w intensywnym przepływie wodu.
Jestem pewien że konstrukcji powstanie bardzo dużo, czego życzę.

piotr5875 - 2010-03-29, 23:16

Miedź to jest pełny wałek a nie rurka tak gwoli informacji a elektronika działa impulsowo
pozdrawiam

WróblewskiM - 2010-03-29, 23:16

To jak wygląda katoda z kwasówki? To impusowanie to zapewne ograniczenie procesy elekrolitycznego
WróblewskiM - 2010-03-30, 17:08

Skuteczność działania tego urządzenie potwierdzają koledzy na forach jednak największy problem to cena.
Proponuję wspólnie zmierzyć się z tym tematem gdyż wydaje mi się że jest to do wykonania bardzo proste.
Uważam że, urządzenie to należy stosować tylko w sytuacjach usunięcia zagrożenia powstanie masowego wykwitu glonów.

piotr5875 przekazał istotne spostrzeżenia co do budowy tego urządzenia jak i jego obsługiwania.
Zreasumujmy: w plastykowej tubie którą się podłącza pod wylot z pompy wodnej. znajduje się rurka z kwasówki (katoda) w której współśrodkowo i z pewnym dystansem umieszczony jest wałek miedziany(anoda). Do anody podłączony jest plus a do katody minus z zasilacza.

Przebieg elektrolizy można zobaczyć na http://www.youtube.com/watch?v=i6tKiYtWGYo a info teoretyczne na http://www.chemia.dami.pl...ktrochemia6.htm

Tylko podczas elektrolizy następuje uwolnienie jonów miedzi (Cu 2+) które mają taki dobry wpływ na stan wody w naszym oczku (miedz zatopiona w wodzie bez prądu ulega po prostu korozji co ma raczej ujemny wpływ).

Rozpocznę eksperyment od zastosowania jako anody rurki miedzianej 12mm o długości 10cm i siatki z kwasówki z drutu ok. 0.5mm zwiniętej w rulon o średnicy 15 - 18mm zamocowanej na rurce miedzianej poprzez siatkę plastykową perforowaną (pamiętacie przegrody między płytami w akumulatorze ołowianym tam były takie siatki plastykowe), w moim przypadku użyję rozplątanego "druciaka" plastykowego.
Najpierw sprawdzę działanie elektrod. Włożę je do przezroczystej butelki po wodzie mineralnej i podłączę przez żaróweczkę baterię plus do miedzi a minus do kwasówki. Jeżeli żaróweczka się nie świeci izolatory są dobre. Następnie zaleję elektrody wodą z oczka i będę obserwował jak przy takim źródle prądu zacznie zabarwiać się woda. Jony miedzi są niewidoczne jednak znajdują sobie szybko elektrony i uwalniają się w postaci wolnej miedzi która zabarwi nam wodę (jest to niekorzystne zjawisko dla naszego oczka).
Jeżeli stwierdzę że, elektroliza przebiega zacznę kombinować na stworzeniem plastykowej obudowy którą podłączę pod pompę.

Sorry że, tak bardzo się rozwodzę nad tym tematem ale walka z glonami to dla mnie ważny problem a po drugie jak się tak komuś tłumaczy, tłumaczy to w końcu i samemu się zrozumie.
Zabieram się do roboty trochę Święta przeszkadzają.
Korzystając z okazji wszystkim na forum życzę Radosnych Świąt Wielkanocnych.

JAREK G - 2010-03-30, 21:30

WróblewskiM, no to działaj :good: Trzymam kciuki za powodzenie twojej operacji. Jako obudowę może wykorzystać obudowę lampy UV :roll:
WróblewskiM - 2010-03-30, 22:20

Dzięki.
Będę informował.

AurorA - 2011-05-14, 00:29

Jak kto chętny to mam itronika Hagena w dobrej cenie
http://sklep.oczkowodne.n...onic-it-05.html
porównajcie cenę z innymi sklepami :-D

ewa535 - 2011-05-14, 11:53

Arek tam stoi napisane tak :
"Produkt nie ma nic wspólnego z lampami uv umieszczamy go jednak w tym dziale gdyż także służy do zwalczania glonów. Lampy uv zwalczają wyłącznie glony planktonowe czyli zieloną wodę, a w tym przypadku niszczone są glony nitkowate."

Czy to oznacza, że lampa UV na planktonowe też potrzebna ?
czy to urzadzenie zwalcza WSZYSTKIE i mozna sobie UV odpuścić ?
Pytam , bo jak mam juz UV to nie wiem czy pomieszczę jeszcze przy filtrze drugą ? ;)

Benteler - 2011-05-15, 11:30

ewa535 napisał/a:
Czy to oznacza, że lampa UV na planktonowe też potrzebna ?
czy to urzadzenie zwalcza WSZYSTKIE i mozna sobie UV odpuścić ?


No i gdzie Itronic powinien być podłączony: przed filtrem czy za?

tom11 - 2011-05-15, 18:32

silpe napisał/a:
albo jak juz to zamontowac ozonator -woda czysta jak piwniczanka



ale czy ozonator załatwi nitkowate??? jeśli tak to jaki,taki do basenów?

silpe - 2011-05-16, 19:32

tom11 napisał/a:
ale czy ozonator załatwi nitkowate

Jak do tej pory najlepsze co istnieje,prawie wszystkie koi pondy to maja
niewiem jaki stosuje sie w basenach , ale do oczek daja taki o wydajnosci
300mg/h a to droga sprawa no i najwazniejsze umiejetnie go stosowac :)

tom11 - 2011-05-16, 20:30

OZONATOR HAILEA HLO-300 znalazłem coś takiego od 30 do 300mg/h . Koszt ok 350 zł.
Benteler - 2011-05-17, 19:17

Ale czy wspominany ozonator nie wybije wszelkiego życia w oczku?Mam tu na myśli głównie rośliny jak i również mikroflorę.
piotr5875 - 2011-05-17, 19:31

Paweł wybije - stosowany jest głównie w akwarystyce morskiej - zabija bakterie nitryfikacyjne do oczka bym nie ryzykował chyba , że z sondą do pomiaru zawartości ozonu i komputerem ale to już inne pieniądze
pozdrawiam

AurorA - 2011-05-20, 23:27

Benteler napisał/a:
ewa535 napisał/a:
Czy to oznacza, że lampa UV na planktonowe też potrzebna ?
czy to urzadzenie zwalcza WSZYSTKIE i mozna sobie UV odpuścić ?


No i gdzie Itronic powinien być podłączony: przed filtrem czy za?


cytaty z instrukcji

Cytat:
Gdzie najlepiej ustawić I-Tronic?
Aby zapobiec zablokowaniu I-Tronic, wskazane jest zamontowanie urządzenia za filtrem, tak, by woda poddawana działaniu jonom miedzi była wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Dotyczy to filtrów zamkniętych.
W przypadku filtrów otwartych, urządzenie należy zamontować przed filtrem. Spowoduje to jednak częstsze zapychanie I-Tronic, więc trzeba go regularnie sprawdzać i czyścić.
I-Tronic zawsze musi być ustawiony poziomo, poza stawem, na lub pod poziomem wody.


Cytat:
Co dzieje się z martwymi glonami?
Zabite glony unoszą się w wodzie. Należy wtedy częściej czyścić filtr, aby zapobiec jego zatkaniu. Ponadto duże ilości martwych glonów negatywnie wpływają na warunki biologiczno-chemiczne wody.


Cytat:
Dodałem sól do stawu z karpiami koi. Czy mogę użyć I-Tronic bez żadnego ryzyka?
Nie, sód (składnik soli kuchennej i morskiej) będzie reagował z miedzią. Powstałe związki chemiczne mogą być szkodliwe dla ryb. Szczególnie wrażliwe są ryby karpiowate (np. karpie koi).


Cytat:
Co musisz wiedzieć o I-Tronic:
Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w urządzeniu I-Tronic, Velda wprowadza rewolucyjny, bezpieczny dla ryb i roślin wodnych, system zwalczania glonów w stawach. Sercem urządzenia jest wykonana z mineralnej miedzi anoda oraz stalowa katoda. Dzięki zastosowaniu mikroprocesora, odpowiednie ustawienie I-Tronic nie przysporzy żadnych problemów. Dzięki impulsom, następuje zjawisko uwalniania pozytywnie naładowanych jonów miedzi, zwane mineralizacją. Jony te wchodzą również w reakcję z innymi minerałami. W odpowiedniej ilości, jony miedzi tworzą naturalną barierę dla glonów. Optymalne stężenie waha się pomiędzy 0,2 a 0,3 PPM. Jest to absolutnie bezpieczna ilość, zarówno dla ludzi, jak i organizmów wodnych. Dla porównania, maksymalna zawartość miedzi w wodzie pitnej, zgodna z normami europejskimi wynosi 2PPM. W efekcie używania I-Tronic, oczko wodne będzie czyste i zdrowe.


Cytat:
Glony zniknęły tylko z połowy stawu. Co powinienem zrobić, aby zwalczyć je w całym stawie?
W takim przypadku należy upewnić się, że w całym stawie jest odpowiednia cyrkulacja wody. Jony miedzi musza być rozprowadzane równomiernie.

Czy można stosować I-Tronic w stawie z bezkręgowcami?
Nie, miedź, nawet w niewielkich ilościach, jest zabójcza dla ślimaków i innych bezkręgowców.


Cytat:
Czy użycie I-Tronic jest bezpieczne dla moich ryb?
Nie możemy dać 100% gwarancji. Należy pamiętać, że usunięcie glonów może spowodować spadek zawartości tlenu w wodzie. Staw jest zamkniętym ekosystemem, zamieszkanym przez ryby i rośliny, Glony określane są także czasem roślinami o bardzo prostej budowie. Rośliny, a więc także glony, do wzrostu i produkcji tlenu potrzebują światła słonecznego i substancji odżywczych (CO2, związki azotowe, fosforany. Odmienne wymagania mają ryby- potrzebujące do życia dużych ilości rozpuszczonego w wodzie tlenu. Staw jest bardzo małym, zamkniętym środowiskiem, w którym bardzo łatwo można zakłócić te procesy. Zwłaszcza w oczkach wodnych bez roślin i ze stosunkowo duża obsadą rybną, bardzo łatwo o niestabilność biologiczną, spowodowaną wyniszczeniem glonów. Aby zapobiec takiej sytuacji należy zapewnić dodatkowe napowietrzanie, potrzebne zwłaszcza rybom o zwiększonym zapotrzebowaniu na tlen, jak np. jesiotry.
Należy także wiedzieć, że glony pobierają z wody duże ilości substancji odżywczych. Jeśli wzrost glonów zostanie zahamowany, a w stawie nie ma wystarczającej ilości roślin, może dojść do skumulowania zbyt dużej, niebezpiecznej dla ryb, ilości nawozów. W celu uniknięcia nagromadzenia zbyt dużych ilości substancji odżywczych należy zastosować w filtrze wkład absorbujący, np. zeolit, lub regularnie wymieniać część wody.
I-Tronic pozwala na płynną kontrolę wydajności kuracji, od bardzo niskiego poziomu (5%). Jeśli mimo to wystąpią problemy, można urządzenie wyłączyć. Takiej możliwości nie dają kuracje z użyciem środków chemicznych.

violettaxx - 2011-06-05, 09:21

Jako że miałam możliwość zakupu urządzenia w cenie zwykłej lampy UV od wtorku /po powrocie/ zamierzam przetestować urządzenie I-tronic velda.



duzers - 2011-06-05, 10:31

Cena faktycznie kusząca ale czy nie będzie zbyt dużych skutków ubocznych jego zastosowania.Czekamy na relacje..
violettaxx - 2011-06-05, 12:05

Po rozmowie z hodowcą Koi doszłam do wniosku że to tak samo jak z żywnością ekologiczną uprawianą przy autostradzie; ale jaka jest prawda tego nikt nie wie? :-(

[ Dodano: 2011-06-05, 13:15 ]
W każdym razie dowiedziałam się że aby lampa UV działała na moje oczko które ma pojemność 26m3 i jest na słońcu cały dzień musi być co najmniej 100W ! / 2 lub 3 lampy/

violettaxx - 2011-06-13, 11:15

Na sam początek testu trochę informacji z różnych źródeł /np. toksykologia ryb itp./:

Miedz jest metalem ciężkim, który z jednej strony jako pierwiastek śladowy jest niezbędny dla organizmów roślinnych i zwierzęcych, z drugiej strony, w zbyt wysokiej koncentracji zamienia się w substancje działając toksycznie na tkanki. Stosowana jako lekarstwa dla ryb /w chorobach pasożytniczych ,grzybiczych i bakteriobójczych/ oraz w nawozach do roślin ; również do uzdatniania wody pitnej, usuwania ślimaków itp./zamiast chloru w basenach/ !

Większość glonów można kontrolować bardzo niewielkimi dawkami jonów miedzi. Na rynku pojawiły się urządzenia uwalniające niewielkie ilości kationów miedzi na zasadzie elektrolizy. Urządzenie prowadzące taką elektrolizę składa się z:
-anody wykonanej ze stopu miedzi
-katody ze stali nierdzewnej.

•W określonym stężeniu jony tworzą naturalną barierę dla rozwoju glonów. Anoda w wyniku elektrolizy ulega na chłopski rozum mówiąc 'rozpuszczeniu' - po pewnym czasie miedź z blaszki zużywa się i elektrodę trzeba wymienić na nową !

•Mechanizm działania miedzi polega na tym, że elektrycznie naładowane jony 'poszukują' w wodzie 'cząstek' o przeciwnym znaku (naładowanych ujemnie) takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Dodatnio naładowane jony miedzi z ujemnie naładowanymi ścianami mikroorganizmów tworzą elektrostatycznie związane komponenty. Komponenty te zakłócają przepuszczalność ściany komórkowej i powodują problemy z przenoszeniem substancji odżywczych. Wszystkie systemy życiowe w komórce są unieruchomione, powoduje to brak wzrostu komórki oraz możliwości namnażania się. Mówiąc krótko miedz hamuje rozwój pasożytów. Właściwości bakterio, grzybobójcze itp. miedzi rosną wraz temperaturą !


Dawki miedzi zaczytane z różnych materiałów :

Niebezpieczny poziom miedzi dla glonów i krewetek- 0.03mg/l
Niebezpieczny poziom miedzi dla alg i bakterii- 0,08mg/l
Niebezpieczny poziom miedzi dla ślimaków -0.10mg/l
Niebezpieczny poziom miedzi dla karpi 0,35 mg/l


Po krótkim wprowadzeniu :

Zanim zaczęłam używać I-tronic zakupiłam dodatkowo test miedziowy JBL. Zmierzyłam zawartość miedzi w oczku jako, że najmniejszą mierzalną wartością testu jest : > 0,1 i tyle wynosiła w moim oczku ! W zaleceniach producenta należy zacząć od 5% i co parę dni zwiększać dawkę o kolejne 5% oraz sprawdzać czy glony robią się białe/ blednie kolor/ gdy zauważymy ten objaw tzn. że jest poziom jaki ma być dawkowany dla naszego oczka przez cały okres gdy temperatura wody nie spada poniżej 12C. Dla niecierpliwych jest metoda „super BOOST” 50% która po 24H sama automatycznie się odłącza ! /działa na zasadzie chemii duża koncentracja miedzi usuwa natychmiast glony w ciągu doby !!! nie sprawdzałam jej ale ponoć bardzo skuteczna !!!/

Ja na początek testu zastosowałam 5% przez 3 dni /lampa UV wyłączona/ nie zauważyłam jakiś istotnych zmian!

Następne 3dni 10% wydawało mi się że mniej glonów pływających; nitkowe wciąż w doskonałej formie !

Kolejne stopień 20% 2 dni woda zaczyna robić się klarowna zbrzegów znika oczka znika częśc glonów ; test na zawartość miedzi nadal > 0,1 /niema zabarwienia!/

CDN.

zulwik - 2011-06-20, 12:45

Witam.
I jak tam I-Tronic sie spisuje?
Ja mam pytanko co do tego rozwiązania, otóż chodzi mi o jony wodoru czy mogą zaszkodzić Faunie albo florze w oczku bo oczywiście ten gaz chyba również sie wydziela. Prawda??

violettaxx - 2011-06-20, 17:16

zulwik przygotowuję się do drugiej części opisu I-tronica ale tak na szybko odpowiem ; to jest proces elektrolizy i tu gazy sie nie wydzielają a wyżej masz odpowiedz na swoje pytanie odnośnie szkodliwości !
zulwik - 2011-06-20, 18:44

No tak, ale robiąc doświadczenie elektrolizy z kawałkiem nierdzewki, miedzianego drutu i zasilacza.Z kawałka nierdzewnej pojawiają sie pecherzyki gazu to wodór. O ile sie nie myle ;)
No chyba żę to kwestia napięcia oraz natężenia. :)
Dziękuje za odpowiedz i czekam na CD recenzji I- tronica. :)
Pozdrawiam

violettaxx - 2011-06-22, 15:42

zulwik masz rację to moja niewiedza chemiczna; przepraszam ! :idea: Wydziela się bardzo znikoma ilość wodoru ponoć nie mająca wpływu na faunę i florę /przynajmniej tak twierdzi producent sprzętu !/
Aznar33 - 2011-08-02, 12:37

violettaxx napisał/a:
przygotowuję się do drugiej części opisu


Jak więc oceniasz działanie I-tronica z perspektywy czasu? Z jednej strony chętnie pozbyłbym się glonów raz na zawsze, bo są sporym obciążeniem dla systemu filtracyjnego, ale z drugiej myśl o wprowadzaniu do wody jonów metali ciężkich też mi się za bardzo nie podoba.

violettaxx - 2011-08-02, 18:06

Aznar33 długo nie pisałam na ten temat z przyczyny :

- u mnie itronic włączony w obieg przed filtrem; okazuje się że coś zjada mi miedz ? /jeszcze nie doszłam co ?/

Ale jedno jest pewne ładnie likwiduje glony nitkowe przy ilosci miedzi nie wykrywalnej testem natomiast glony tzw. pływające wymagają wyższych dawek miedzi lub ich nie niszczy

Na razie zbieram swoje doświadczenie odnośnie i-tronica i zauważyłam, że nie idze przedawkować miedzi do stanu wykrywalnego testem JBL i ślimaki wciąż żyją w filtrze :???:

Aznar33 - 2011-08-02, 18:24

violettaxx napisał/a:
okazuje się że coś zjada mi miedz ? /jeszcze nie doszłam co ?/


Elektroliza?
;)

AurorA - 2011-08-02, 20:13

może zeolith
violettaxx - 2011-08-02, 20:52

Zeolitu ani węglanie mam ! tylko :keramzyt, ceramika
Aznar33 - 2011-08-02, 20:58

Voiletto, miedź ubywa w rezultacie procesu elektrolizy. Jest to jak najbardziej naturalny proces w tym urządzeniu.
Miedzianą anodę będziesz musiała wymieniać mniej więcej raz na rok.

JAREK G - 2011-08-02, 21:10

Aznar33, Wiola to wie i nie o to pewnie jej chodziło :P Jakby Ci to powiedzieć , elektrody ubywa a miedzi w oczku nie widać :???:
Aznar33 - 2011-08-02, 21:17

W takim razie moze z testem jest coś nie tak?
Zanik glonów nitkowych sugeruje jednak w miarę poprawne działanie urządzenia.

violettaxx - 2011-08-02, 22:52

JAREK G dokładnie tak !!!

Sprawdziłam też test do wiadra z wodą dodałam trochę mazi z elektrody i test wykazał duże stężenie miedzi w wodzie /błękit jak po FMC/.

Itronic działa u mnie cały czas/około 2miesięcy/ teraz około 3-4 tygodni był ustawiony na 5% i zauważyłam powrót nitkowych na roślinach i doniczkach :-( od wczoraj ustawiła 15% i stopniowo będe zwiększać do zaniku nitkowych

violettaxx - 2011-09-06, 22:42

Małe uaktualnienie :

Itronic działa u mnie już bez mała 3miesiące co zauważyłam :

2-3 krotnie gdy moc ściągałam z 20-15% po około 10-14 dni nawrót glonów !

Przez cały okres mierzona zawartość miedzi w wodzie /poniżej normy 0,01 nawet ślimaki żyją w filtrze ???/

Wnioski:
Jak na razie najdoskonalsze urządzenie do walki z glonami jakie stosowałam !
Lampa UV zbędna przy zastosowaniu Itronica!

Aznar33 - 2011-09-06, 23:04

violettaxx napisał/a:

2-3 krotnie gdy moc ściągałam z 20-15% po około 10-14 dni nawrót glonów !


Czy dobrze rozumiem, że brak glonów w Twoim przypadku umożliwia I-tronic pracujący przy 20% mocy?

violettaxx - 2011-09-06, 23:24

Dokładnie tak! lecznie jest to całkowity brak! /natyle że woda jest czysta prawie jak z kranu ;) / tj.test na razie 3 miesięczny !
zulwik - 2011-09-07, 19:18

To teraz czekamy Na Itronic Homemade :D
Pozdrawiam

Aznar33 - 2011-09-07, 20:35

violettaxx napisał/a:
Dokładnie tak!


A I-tronica masz dobranego dokładnie pod pojemność swojego oczka? Jeśli tak, to jest to bardzo dobra wiadomość dla właścicieli dużych oczek - będą mogli kupić 5x słabszą wersję.

violettaxx - 2011-09-08, 14:13

Z tego co mi wiadomo Itronic 35 i 75 to jest praktycznie to samo tylko różnica w długości pręta miedzianego ! /waga około 400g / Ja mam 35 do oczka o poj.26-27m3 .

I jeszcze jedno myślę, że każde oczko potrzebuje indywidualnego ustawienia w % aby skutecznie działało /innymi słowy należy znalez najniższy poziom % dawki, która jest skuteczna dla naszego oczka!/

[ Dodano: 2011-09-08, 16:01 ]
Powiem więcej jakość wody jest zadawalająca przy obfitym karmieniu Koi i nie tylko teraz gdzie temp. spadła do 16C ale i wtedy kiedy była 23C /więcej nie miałam w tym roku !/
Zdjęcia poniżej :


Aznar33 - 2011-11-22, 22:44

Oase na temat miedzi w wodzie.
violettaxx - 2011-12-11, 14:40

Aznar33 tj. dokładnie to co mówiłam pare postów wyżej ! Wszytko zależy od dawki czy będzie to substancja lecznicza czy trująca ??? /tak jak to bywa z każdymi lekarstwami/
silpe - 2012-06-07, 21:05

Jakaś krotka relacja ;) nadal chodzi bez problemu ?

z tego co widze że to co pisza o i-tronicu, rośliny nie rosna i ryby anemiczne to bajka

violettaxx - 2012-06-07, 22:47

silpe dobrze ,że przypomniałeś temat !

Niedługo minie drugi sezon użytkowania sprzętu jak do teraz jestem bardzo zadowolona ! Elektroda miedziana wygląda, że wytrzyma do końca tego sezonu!
Od tego samego czasu zaprzestałam używania 2 Lamp UV/ 36W i 30W/ niestety nie dawały radę na mój zbiornik w pełnym słońcu !

Wciąż mierze dawki miedzi testem i ani razu nie wykazało nawet wartości leczniczych /0,1-0,2 ppm/ Tronic pracuje u mnie najczęściej na 15% mocy ! Jak woda ma powyżej 20C podkręcam moc do 20%

Mam jednak jeden problem jako, że stare lampy UV były podłączone przed filtrem tak jak teraz Tronic co jakiś czas muszę wyjmować szczątki roślin /średnio co 2 dni/ bo na panelu pojawia się komunikat "sprawdź elektrodę " /odłącza działanie Tronica/

Już kilka razy przekonałam się o działaniu tego urządzenia .Najczęściej jak wyjeżdżam na tydzień czasu gdy przestaje pracować urządzenie mam wodę zielonkawą . Po wyczyszczeniu elektrody z roślin itp. Urządzenie włączam na 20% mocy wtedy potrzebuje około 5-6dni do normalnej wody.

Szkoda tylko, że ten sprzęt wciąż jest bardzo drogi :-(

AurorA - 2012-06-08, 00:42

sporo staniały w tym roku,
Generalnie nie sprzedaje się tego dużo.

Velda chyba wycofała największy model IT-75

Aznar33 - 2012-06-08, 08:50

Chyba nie jest to aż takie drogie. U nas najmniejszy model kosztuje jakieś 80 funtów. Jeśli się uwzględni koszty elektryczności, to chyba nawet wyjdzie taniej niż UV.
W zeszłym roku na amazonie pojawił się komentarz, że po zastosowaniu I-tronica wszystkie ryby zdechły. Od tamtego momentu nie pojawił się żaden następny - chyba wszystkich odstraszył :?

Ja się powstrzymałem przed zakupem po zapoznaniu się z kontrowersjami i nie żałuję, bo glony udało się opanować przy okresowym włączeniu UV. 2 tygodnie na początku sezonu wystarczają.

tom11 - 2012-06-08, 09:19



A ja poszłem po kosztach :-D złącze pcf 50,trójnik kątowy,3 gumowe redukcje na 1 cal,2 króćce od starej lampy.rórka kwasówka ,walec miedzi utoczony na tokarce,zasilacz 9 w 50Hz 500mah,zegar czasowy do regulacji czasu działania,troche taśmy termozgrzewalnej.

I ZOBACZYMY ;)

a i jeszcze test na Cu sery

[ Dodano: 2012-06-08, 10:24 ]
AurorA napisał/a:
sporo staniały w tym roku,
Generalnie nie sprzedaje się tego dużo.


może i staniały, ale mnie nadal nie stać

violettaxx - 2012-06-08, 10:22

AurorA trochę staniały stare modele ; Bo już w zapowiedziach wyjdą nowe modele z dokładniejszym komputerem i trochę inny kształ samego urządzenia oraz sama nazwa:
T-Flow


http://www.vijverwinkel.n...nic-p-1914.html

tom11 - 2012-06-08, 10:27

150e to i tak jakoś nieźle co do ceny u nas
violettaxx - 2012-06-08, 10:40

Tom11 naprawdę super projekt ! :brawo:

Anzar przeczytaj fora Niemieckie ,Holenderskie itp. będziesz miał obraz tego niema możliwości zadania ilości takiej by załatwiła ryby !!! Nigdy nie osiągnęłam nawet dawki do leczenia na 100% mocy urządzenia ! Ewidentna bzdura chyba, że na oczko 2tyś l zastosujesz tronica na 75 000tys.l A pro po lampy UV jeżeli zbiornik jest na pełnym słońcu cały dzień bez żadnych drzew ,które osłaniają zbiornik choć częściowo to na 25tyś.l potrzeba co najmniej 150W UV lampy i to nie jest mój wymysł !

Aznar33 - 2012-06-08, 11:34

violettaxx napisał/a:
przeczytaj fora Niemieckie ,Holenderskie itp. będziesz miał obraz tego niema możliwości zadania ilości takiej by załatwiła ryby !!!


Co do tego, że to był przypadek spowodowany prawdopodobnie czymś innym, nie mam wątpliwości.

Cytat:
A pro po lampy UV jeżeli zbiornik jest na pełnym słońcu cały dzień bez żadnych drzew ,które osłaniają zbiornik choć częściowo to na 25tyś.l potrzeba co najmniej 150W UV lampy i to nie jest mój wymysł !


A to już jest totalna bzdura. Ktoś kiedyś coś napisał, potem ktoś wyrwał z kontekstu bez zrozumienia i tak kolejna "złota zasada" poszła w świat. Tak się składa, że moje oczko jest na pełnym słońcu. Nie ma nawet najmniejszego drzewka, lampy nie ma i glonów (planktonowych) też nie. Cud?

Generalnie jednak, gdybym był na Twoim miejscu, to też bym brał I-tronic. Chyba najlepsze możliwe rozwiązanie w Twoim przypadku.

violettaxx - 2012-06-08, 20:40

Anzar

cyt:lampy nie ma i glonów (planktonowych) też nie. Cud?

Chyba nie Cud? Wszystko zależy również od obsady i gatunku oraz wielkości ryb, ilości karmy i roślin w oczku! Jednego Koi 50cm wydala straszne ilości związków , które są wspaniałym nawozem dla glonów !

Dla przykładu koledzy z innych forum widzą to tak odnośnie samych ryb:

-ohne Fishe 1 W UVC Leistung pro m3 waser
-mit Fishe 2 W UVC Leistung pro m3 waser
-mit Kois 4 W UVC Leistung pro m3 waser


i to przetestowali żaden mit !!! /to tak samo jak ktoś ma filtr w oczu lub go nie ma i same rośliny żadnych ryb a woda klar !!!!/

AurorA - 2012-06-08, 20:59

Tak to jest z koi, ostatnio wszyscy producenci sprzętu dają zastrzeżenia typu że np Bioklar 60 jest na 60 tys /litrów ale przy koi to tylko na 30.
violettaxx - 2012-06-09, 10:05

AurorA dokładnie tak nawet niektórzy producenci dalej sie posuwają dla przykładu OASE zestaw Filtr + Lampa UVC BIOSYS 4 podają w 3 kategoriach :

-staw z roślinnością BIOSYS4 do 54m3 wody
-staw zarybienie do 1kg BIOSYS4 27m3 wody
-staw z koi BIOSYS4 tylko do 14m3 wody !!!!

Aznar33 - 2012-06-11, 10:56

violettaxx napisał/a:
Wszystko zależy również od obsady i gatunku oraz wielkości ryb, ilości karmy i roślin w oczku!


No właśnie. Dodaj do tego jeszcze nawożenie i będziesz mieć pełniejszy obraz.
Muszę przyznać, że obalanie swoich własnych tez idzie Ci tak sprawnie, że w sumie nie ma już z czym polemizować.

Możesz się podpierać autorytetami z Niemiec, Pakistanu, albo z krainy czarów. Stwierdzenie, że "na pełnym słońcu (...) na 25tyś.l potrzeba co najmniej 150W UV lampy" jest kompletną bzdurą.

Prawdą jest, to co pisałaś później, czyli, że... to zależy.

Ty masz dużo ogromnych koi i do tego ładujesz obornik garściami. Nie zrozum mnie źle - ryby masz przepiękne, lilie też, ale jako efekt uboczny masz bardzo żyzną wodę. To pewnie dlatego I-tronic jest konieczny. Gdyby nie on, to przypuszczalnie nawet z lampą UV tonęłabyś w glonach (nitkowych).

U mnie rośliny rosną w piasku i kamieniach. Zero nawożenia. Karmie mało, czyli moje oczko jest na przeciwnym biegunie. Rozwiązań pośrednich jest multum.
Co Niemcy wyeksperymentowali? Co najwyżej mogli oszacować moc UV dla jednego oczka przy zadanych parametrach. Może dla kilku oczek.
Żeby się za to porządnie zabrać, to trzeba by wyznaczyć tabele dla rożnych parametrów. Multum roboty - w praktyce niewykonalne.

violettaxx - 2012-06-11, 18:58

Aznar33 żeby zakończyć dyskusje o lampie UV w temacie I-tronic powiem tak :

Cyt.Możesz się podpierać autorytetami z Niemiec, Pakistanu, albo z krainy czarów

Swoje teorie opierasz o swoje oczko, które niedawno założyłeś?/czyli moim zdaniem nie masz dużeg doświadczenie w tej materii ;może się mylę? ale na pewno nie opierasz się o forum w kraju, którym mieszkasz? / Już raz się polemizowałeś o wydajności pomp a sam nawet nie przetestowałeś swojej pompy! Ja opieram się o fakty zbadane przez większą rzesze użytkowników nie tylko z „Pakistanu „ ale nawet z naszego forum przykładu : http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5591 /ciekawa jestem czy choć podobnie masz tak czystą wodę? Mimo piasku ,natury i nie dużej ilości ryb?/

Nie rozum mnie zle ; ale to, że czytam inne forum wiąże się z większym poglądem na konkretną sprawę nawet jeśli jest to np. forum jak to określiłeś „krainy czaru”

Cyt : Żeby się za to porządnie zabrać, to trzeba by wyznaczyć tabele dla rożnych parametrów

Masz rację ! i dlatego wyżej post masz lampę + filtr na ilość wody nic dodać nic ująć ! w tym zestawieniu jest twoje oczko oraz moje a nawet pośrednie /parametrem określenia są ryby albo ich brak/

A nasze doświadczenia myślę ,że są wypośrodkowane przez czytelników forum ,którzy dostosowują nasze wnioski do swoich oczek? Nikt nikogo nie zmusza do stosowania się wedle zasad ,których stosujesz ty czy ja ?

Aznar33 - 2012-06-12, 14:14

Cóż... jeśli po tym, co napisałem nadal nie rozumiesz o co chodzi, to ja tracę jakąkolwiek nadzieję. Dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa, tym bardziej, że imasz się argumentów personalnych.
Z mojej strony EOT.

violettaxx - 2012-06-12, 18:34

Ewa dziękuje !!! :piwko:

Anzar myślę, że nie dotknęłam zbyt mocno twoich personalii? a stwierdziłam fakt i podobnie jak moja koleżanka Ewa uważam :

Cyt: "Wczoraj czytałam sobie Twoje pierwsze posty, raptem z przed roku. Gdzie ten entuzjazm, przyjazny ton, duża doza pokory wobec materii oczkowej w której zaczynałeś dopiero ? Mam nadzieję, że masz teraz jakieś napięte dni i wszystko znów będzie jak rok temu bo nie chciałabym stracić miłego kolegi z forum"

vivit - 2012-06-13, 10:15

Wracając do meritum tematu czyli urządzenia.
Dosyć interesujące jeżeli chodzi o klarowność. Poczekam jeszcze rok zanim zainwestuje. W tej chwili przejżystość wody mam na poziomie 130-140cm, choć woda nie jest klarowna tylko lekko wpada w kolor zieleni.
W planach mam powiększenie oczka o częśc bagienno płytką, więc jak to nie pomoże to wtedy zainwestuję :-D

violettaxx - 2012-06-13, 17:08

vivit Szkoda ,że niema u nas wypożyczalni takiego rodzaju sprzętu można wtedy wyrobić swoją opinie o produkcie? Ale nawiasem mówiąc gdybym miała czystą wodę przy tej obsadzie Koi też nie zainteresowała bym się tym sprzętem !
AurorA - 2012-06-13, 21:27

Ceny jeszcze maja spaść o co najmniej 20%.
Nie wiem jak będzie z nowym modelem który wejdzie w przyszłym, roku.

vivit - 2012-06-14, 10:13

Czyli jest dobra wiadomość...poczekam :P
tom11 - 2012-06-14, 15:25

Moje urządzenie działa :-D miedzi w wodzie testy nie wykrywają ,dziś zmniejszyłem z 7 na 4 godz.na dobe. Nitkowaty odczepił sie od lili i foli tylko filtr mi sie zapycha tym obumarłym syfem,ale z tym to dam sobie rade . Teraz kombinuje jak to zrobić żeby zamontować to na powrocie z filtra ,nie ograniczało by mi przepływu wody
Aznar33 - 2012-06-14, 20:17

tom11 napisał/a:
Teraz kombinuje jak to zrobić żeby zamontować to na powrocie z filtra ,nie ograniczało by mi przepływu wody


Ja bym raczej dał drugą pompkę. Taką za 50zł.

vivit - 2012-06-14, 21:57

Ja bym tam ufał naturze tylko ona jest w stanie załatwić na dłuższy okres spokój w oczku. ;)
violettaxx - 2012-06-14, 22:08

tom11 Super :brawo: czyli nowatorskie urządzenie działa !

Taki efekt uboczny w początkowej fazie może prowadzić do zatkania filtra ! /Na początku jak podłączyłam Tronic to po paru dniach czyściłam części mechaniczne w filtrze prawie co 2 dni /

Najważniejsza sprawa to, że urządzenie działa skutecznie a test miedzi wykrywa wartości poniżej dopuszczalnych w wodzie :good: /lub prawie nie wykrywalne na skali testu/.

Bartosz888 - 2012-08-10, 17:57

Jak ci tom11 działa samoróbka działa....
jurek47 - 2012-08-15, 17:00

Bardzo zainteresowała mnie samoróbka Toma 11 ,tylko mam pytanie jeżeli ktoś wie od czego zależy moc tego urządzenia. Czy od napięcia podawanego na elektrody,bo chyba nie od wielkości, czy może od czasu działania na glony.
violettaxx - 2012-08-17, 23:20

jurek47 moc w przypadku Tronic zależy od 2 parametrów

1. Czas pracy urządzenia /czyli im większy % ustawisz w panelu tym dłużej urządzenie pracuje czasowo /Napięcie jest takie same na 5000l-35000l Tronic.

2. wielkosc miedzi

jurek47 - 2012-08-18, 07:06

Serdeczne dzięki za tą informacje ,biorę się za konstrukcje.
violettaxx - 2012-08-19, 11:57

jurek47 Jeszcze podam Ci wielkości miedzi :

- długość 9cm ; szerokosć 3cm tj. niby do 75 000l
- długość 7cm ; szerokosc 3cm do 35 000l

jurek47 - 2012-08-19, 12:52

Wiola jesteś wielka, bardzo ,bardzo dziękuję.Te dane są najważniejsze powinno się udać.Komputera mi nie potrzeba zrobię prostą czasówkę,z płynną regulacją czasu i to wystarczy.Pozdrawiam Jurek.
Bartosz888 - 2012-09-09, 17:38

:piwko:
Witam jurek47
Jak itronic?
Może jakaś fotorelacja z składania .
Pozdrawiam

jurek47 - 2012-09-09, 18:39

Była próba jak to może działać,połączyłem pręt ze stali nierdzewnej i pręt z miedzi do izolatora.Podłączyłem prostownik do ładowania akumulatora , pręty zanurzone w wodzie/w beczce z filtrem/elektroliza działa bo miedz dość szybko pokryła się galaretowatą patyną.Chodziło to 20 godz. i wyłączyłem ,teraz szykuje tak abym mógł to włączyć w obieg aby woda obmywała miedz.

[ Dodano: 2012-09-09, 19:41 ]
tom11 napisał/a:
ZOBACZYMY
A co u ciebie jak to chodzi.
jurek47 - 2012-09-16, 20:29

Wykombinowałem coś takiego tylko jeszcze trochę elektroniki i próby ale chyba na wiosnę.

Adacho - 2013-02-14, 17:30

Wiosna nadchodzi, więc chcę zmajstrować coś podobnego jak to wyżej.
Czy mógłby mi ktoś doradzić, gdzie kupić rurę z nierdzewki i tą miedź? Rury miedziane są, ale taki gruby walec ???.

jurek47 - 2013-02-14, 19:48

Nierdzewkę kupiłem w zakładzie ślusarskim który robi balustrady , a miedz w hurtowni metali nieżelaznych.
Adacho - 2013-02-14, 20:09

Dzięki jurek47 - jutro za tym pochodzę.
Bolekso - 2013-02-14, 22:13

Przeczytałem to wszystko i nadal nie rozumiem o co chodzi. Można oczywiście eksperymentować, po co jednak wyważać otwarte drzwi. Korzystam z powszechnie znanych metod oczyszczania oczka i mam wodę kryształ. Eksperymenty laików mogą być pożyteczne jednak ich skutki można ocenić po latach.
Pozdrawiam ! Bolek

Adacho - 2013-02-14, 22:54

Bolek
Ja też mam wodę kryształ, ale denerwują mnie nitkowate, szczególnie na kaskadzie i strumieniu.
Tyle eksperymentów już przeprowadziłem w oczku, że wynik tego też muszę poznać.
Zachęciła mnie violettaxx swoim dokładnym opisem .

KILERK1 - 2013-02-15, 10:10

Adacho napisał/a:
Bolek
Ja też mam wodę kryształ, ale denerwują mnie nitkowate, szczególnie na kaskadzie i strumieniu.
Tyle eksperymentów już przeprowadziłem w oczku, że wynik tego też muszę poznać.
Zachęciła mnie violettaxx swoim dokładnym opisem .

Dążenie do idealnej, destylowanej wody jest nieosiągalne.... z jednej strony woda ma być idealnie czysta (zabijamy wszystkie mikroorganizmy) ,można podać chlor ale to nie basen.... a z drugiej strony fajnie jak w wodzie będzie życie , ale woda nie będzie w 100 % czysta, niestety tych dwóch rzeczy nie da się pogodzić w 100 %
ostatnio czytałem ,że idealnie czysta woda powoduje ,że np. koi tracą kolor ( z powodu zbyt dużego nasłonecznienia)

Gosik - 2013-02-15, 17:20

Adacho napisał/a:
Bolek
Ja też mam wodę kryształ, ale denerwują mnie nitkowate, szczególnie na kaskadzie i strumieniu.

Każdemu podoba się co innego. Ja bardzo lubię jak nitkowate zwieszają się z kaskady. Wygląda to bardzo naturalnie, a w czystości wody nie przeszkadzają. Nie ładuję do oczka żadnej chemii. Wystarczą mi rośliny, a mam ich ponad 1/3 akwenu.

tom11 - 2013-02-16, 22:07

U mnie działa. a raczej działało bo teraz gdzieś leży w garażu

jurek47 napisał/a:
Wykombinowałem coś takiego tylko jeszcze trochę elektroniki i próby ale chyba na wiosnę.


rurke z kwasówki musisz powiercić i opuścić niżej niż miedź(głębiej osadzić) bo nię będzie Ci dobrze spłukiwało mazi z miedzi.a i radził bym to zrobić z 50 pcvki nie 25 nie ograniczy tak przepływu.

ja teraz wpadłem na kolejny "poroniony" pomysł - podrzewana podłoga w oczku :-D :-D

Adacho - 2013-02-17, 15:36

Gosik-- nie byłbym sobą, jakbym tego nie sprawdził ;)
tom11 - 2013-02-18, 20:39

Gosik napisał/a:
Do podgrzewanej podłogi jeszcze mi daleko ( nie ta kasa ),


jaka kasa?? myślałem o rurce plastikowoaluminiowej takiej od centralnego ogrzewania i zrobienia z niej pajeczyny na dnie . potem podłączyc to pod obieg w domu i działa!!!
Mam tak zrobione podgrzewanie podłogi w łazience i przedpokoju i w zimie na boso po terakocie można śmigać.

a że mam ŚWIRA to nikt mi nie musi o tym mówić, dawno już wiem ;)

Bolekso - 2013-02-28, 19:55

Zastanawia mnie jedna sprawa. Zakładamy że wymieniane ustrojstwo uniemożliwia rozwój glonów nitkowatych. Przed użyciem urządzenia nitkowate rosły obficie i pobierały nadmiar substancji odżywczych. Jeżeli użyjemy I Ttronic nie robiąc nic więcej to stężenie nawozów będzie stale rosło bo zabraknie glonów które je zużywały. Natomiast jeżeli zwiększymy obsadę roślinną żeby się z tym uporać to poco I Tronic. To tylko moje refleksje, może sie mylę ?

Pozdrawiam ! Bolek

Adacho - 2013-02-28, 21:09

Ja najpierw uporałem się z nadmiarem składników odżywczych, czego wynikiem jest klarowna woda.
Efektem klarownej wody są nitki.

Adacho - 2013-02-28, 21:35

KILERK1 napisał/a:
Dążenie do idealnej, destylowanej wody jest nieosiągalne.... z jednej strony woda ma być idealnie czysta (zabijamy wszystkie mikroorganizmy) ,można podać chlor ale to nie basen.... a z drugiej strony fajnie jak w wodzie będzie życie , ale woda nie będzie w 100 % czysta, niestety tych dwóch rzeczy nie da się pogodzić w 100 %


Nie myl wody destylowanej z wodą idealnie czystą - z zabitymi wszystkimi mikroorganizmami.
W czystej wodzie mamy bogate życie biologiczne, i to ono sprawia , że woda jest czysta.
My natomiast , przez niewłaściwe postępowanie, przyczyniamy się do zabrudzenia wody.


Zastosowanie I-Tronica u mnie, ma na celu rozsądne dawkowanie miedzi i obserwacja wpływu tejże miedzi na nitkowate - głównie na kaskadzie i w strumieniu.

[ Dodano: 2013-02-28, 21:40 ]
Bolekso ...czyli mam rozumieć, że po wystartowaniu roślin masz czystą wodę, a nitek na kaskadzie i w oczku zero?.
I tak aż do jesieni??? :-o

Bolekso - 2013-02-28, 23:17

Miałem tak, aktualnie mam w 2,5m 3 wody 25 ryb pow. 10 cm mimo to w sezonie prawie niema nitek.Dbam o rośliny ale obsada ryb jest absurdalna. Zmienię to w tym sezonie. Wodę z oczka używam do podlewania konewką roślin ogrodowych, poziom uzupełniam.
Pozdrawiam ! Bolek

violettaxx - 2013-03-01, 21:18

Adacho Bolekso Jeśli chodzi i glony nitkowe to bardzo małe ilości miedzi wystarczą 2-3 dni i nitek nie ma ! pływające to trochę kombinacji !
violettaxx - 2013-03-02, 01:57

Bolekso Poniekąd jest dużo w tym racji o czym mówisz ! Ale wielka firma Oase jest po części hipokrytą w tym temacie tzn. sama stosuje w preparatach glonobujczych składniki miedzi mimo wcześniejszych deklaracji /nie informując o tym użytkownika/ ! Powiem tak najlepsze lekarstwo jest trucizną w nie odpowiednich dawkach. Dlatego najistotniejszą sprawą jest kontrola tego związku. Abstrahując od tematu jak wielki byś nie kupił I-tronic nie ma możliwości osiągnięcia dawki leczniczej dla ryb no chyba , że zastosujesz 75000 na 5000litrów wody! Parafrazując wszystko jest trucizną nawet atmosfera w której żyjemy teraz !

Nie zrozum mnie źle wcale nie propaguje urządzeni tylko staram się dać obiektywny zarys ze stosowania tego I-tronica. Zawszę się zgodzę, że jeżeli możliwe jest rozwiązanie tzw. ekologiczne -techniczne to nie ma podstaw do stosowania chemii !

Bartosz888 - 2013-03-03, 20:15

Witam
Mam pytanie z innej beczki . Mianowicie , czy istnieje możliwość innego rozwiązania konstrukcyjnego itronica , we własnym wykonaniu.
Chodzi mi o to czy , mozna by na rurze pe 50 mm na górze zamontowac cienki plaskownik z kwasowki , a na dole cienki plaskownik z miedzi .
Czy taka elektoliza była by skuteczna . Na pewno , w małym stopniu by przepływ blokowało .
Pozdrawiam .

Adacho - 2013-03-03, 20:22

Jak to uszczelnisz?
Bartosz888 - 2013-03-03, 20:33

Planuje tak od lampy uvc zlaczka prosta pe 6/4 - 50 + rurka pe 50 mm ( 12 - 15 cm długości , w niej owy itronic ) + zlaczka pe 50 -2" do filtracji z amfory .
Płaskowniki z kwasowki i miedzi przykrecone są srubami do rury .
Kwasowke bym skręcił srubami z kwasowki .
Miedz tu , kłopot ? śrub miedzianych chyba nie ma ( może być zwykła ? ) .
Kable z prądem do srubek .
Na pewno szczelne będzie bo to proste rozwiazanie . :-D

[ Dodano: 2013-03-03, 20:46 ]
Jakiś rysunek ala'techniczny zrobię . To wrzuce zdjęcie , bo słowami cieżko tem pomysł na forum okazać ;)

Adacho - 2013-03-03, 20:49

Najważniejsze przy elektrolizie są połączenia elektryczne. Muszą być poza wodą - czyli na zewnątrz rury.
Elektroliza w przeciwnym razie rozpuści w pierwszej kolejności najcieńsze punkty instalacji.

Aznar33 - 2013-03-17, 12:16

Bartosz888 napisał/a:
Planuje tak...


A jak zamierzasz kontrolować poziom miedzi w wodzie?

Bartosz888 - 2013-03-17, 20:11

Witam :piwko:
Jak kontrolować poziom ? Mam testy . :)
Narazie szykuje sie do remontu całkowitego oczka ( powiekszam i wymienię folie pe na PCV ) ;)
Nie robiłem nic jeszcze z własnym itronicem . Mam trochę przemyśleń , jednakże jeszcze żadnych prac , niepoczyniłem . Czekam , aż zima odejdzie... :yahoo: . Jak tylko rusze na pewno na forum , coś wrzuce .
Po za tym kilka osób , tez własne konstrukcje planuje , wiec co kilka głów to nie jedna .
Pozdrawiam :-D

KILERK1 - 2013-03-17, 20:46

Dwa tygodnie temu włączyłem I-Tronica 35(tylko mała pompka i I-Tronic) na cztery dni( miałem mocno rozwinięte glony nitkowate), zdziesiątkował je bardzo skutecznie. (ustawiłem go na 35%).
Niestety musiałem go zdemontować bo znowu wróciły mrozy.
Dosyć praktyczne urządzenie.

Adacho - 2013-03-17, 20:58

KILERK1 - widzę, to coś na moje nitkowe łąki :good:
KILERK1 - 2013-03-17, 22:36

Na nitkowe glony jest super ,najpierw w się lekko glony pienią i następnie zanikają.
Pozostałości trzeba wyłowić siatką. :piwko:

damian kuziora - 2013-04-12, 07:05

Co myślicie o zastosowaniu najmniejszego i-tronic do akwarium 300l profilaktycznie przeciwko pasożytom.
Mam roślinne akwarium z welonami i czasami też glony.
Mam filtry zewnętrzne i stosuję już lampę uv i ozonator z pomiarem redox.
Wszystko odpowiednio z głową stosowane, nigdy nie miałem problemów większych ale lubię nietypowe podejścia.
Mam nawet robiony filtr magnetyczny do zmiękczania wody.
Proszę o wypowiedzi użytkowników i-tronic.
Jak sprawa z osadem na elektrodzie itp.

jurek47 - 2013-04-21, 21:46

Podłączyłem a na efekty trzeba czekać

tom11 - 2013-04-21, 21:58

jurek47 napisał/a:
Podłączyłem a na efekty trzeba czekać


jeśli Możesz zdradź co Dałeś na zasilacz? bo mi się coś kable upalają

jurek47 - 2013-04-22, 06:14

Na zasilaniu jest ładowarka do dość dużej mocy lampki na akumulatorki 12V z regulacją podawanego napięcia .

[ Dodano: 2013-04-22, 08:28 ]
tom11 napisał/a:
bo mi się coś kable upalają
Jeżeli tak to musi być zwarcie mało widoczne między elektrodami.
andrzej - 2013-06-14, 22:26

Witam serdecznie
Mam pytanie i prośbę do wszystkich użytkowników I-tronica (oryginalnego) - jak się sprawdza w Waszych oczkach ? Przymierzam się do zakupu i wszelkie opinie wskazane. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Andrzej
p.s.
mój ogródeczek http://www.youtube.com/watch?v=YYtjdgL9mXk

ewa535 - 2013-06-17, 08:17

Najdłużej I-Tronic ma chyba Violettax. Może jej też zadaj to pytanie.

Andrzej fantastyczny ogród :brawo:
Przepiękny ! Pełny podziw i szacun !
Czy shishi-odoshi sam robiłeś czy kupiłeś gotowe ? Przymierzam się do tego od dawna.

Przeczytałam wszystkie Twoje posty ale nie znalazłam Twojej galerii. Przeoczyłam ? czy faktycznie nie ma ?

Może załóż i uaktualnij fotki . Niech nacieszymy oczy :)

p.s. sorry, że tutaj
W starych postach doczytałam, że uważasz iż lampę UV można włączyć dopiero tydzień po uruchomieniu filtra. Nic się w tym temacie nie zmieniło ? Bo ja włączyłam równolegle wczoraj :?
Czy grozi mi, że bakterie w ogóle nie mają szans ? czy wolniej się narodzą ? (Lampa oczywiście PRZED dwukomorowym filtrem)

Adalbert - 2013-06-17, 13:30

Cytat:
Czy grozi mi, że bakterie w ogóle nie mają szans ?


Drobnoustroje giną gdy dostaną się w zasięg promieni UV. Woda zatruta od tego nie jest więc bakterie, które są w filtrze żyją sobie spokojnie ;)

ewa535 - 2013-06-17, 15:10

Dzięki Wojtuś ! to nie wyłączam :)
Aznar33 - 2013-06-17, 17:16

andrzej napisał/a:
mój ogródeczek


Ach... :brawo:
Andrzej, możesz podać link do swojej galerii? Jakoś nie mogę tam trafić, ślepota mnie dopadła.
Trochę mi nie pasuje itronic do miłośnika przyrody, ale co tam... jak dasz link, to będę skłonny zapomnieć.

KILERK1 - 2013-06-17, 19:12

[quote="andrzej"]Witam serdecznie
Mam pytanie i prośbę do wszystkich użytkowników I-tronica (oryginalnego) - jak się sprawdza w Waszych oczkach ? Przymierzam się do zakupu i wszelkie opinie wskazane. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Andrzej
Mój i-tronic zepsuł się po roku, czyli z miesiąc temu, zgniła śruba mocujące miedziany rdzeń w i-tronicu :evil: (muszę to jakoś naprawić) ,jak na urządzenie za taką kasę to jakość kiepska :evil:

Bartosz888 - 2013-06-19, 11:07

http://www.sklep.velda.co...products_id=163

Witam kupiłem używany itronic i ta końcówkę dostałem 2 nowa .Jeszcze zdjęcie jak byś wrzucił to miał bym pewność ze o te cześć chodź ale jak co to ,
U góry link do skopiowania na stronę z ta częścią zapasowa .
To nazywa sie jakoś tak.....
End cap & cable, dla urządzenia IT-35 / IT-75
Pozdrawiam

KILERK1 - 2013-06-19, 21:56

WIELKIE dzięki Bartosz za linka, właśnie to u mnie nawaliło :-D :piwko:
uratowałeś mi :dupa: :-D

czester 1 - 2014-07-11, 14:05

AurorA napisał/a:


No i gdzie Itronic powinien być podłączony: przed filtrem czy za?

cytaty z instrukcji

Cytat:
Gdzie najlepiej ustawić I-Tronic?
Aby zapobiec zablokowaniu I-Tronic, wskazane jest zamontowanie urządzenia za filtrem, tak, by woda poddawana działaniu jonom miedzi była wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Dotyczy to filtrów zamkniętych.
W przypadku filtrów otwartych, urządzenie należy zamontować przed filtrem. Spowoduje to jednak częstsze zapychanie I-Tronic, więc trzeba go regularnie sprawdzać i czyścić.
I-Tronic zawsze musi być ustawiony poziomo, poza stawem, na lub pod poziomem wody.


u mnie w instrukcji pisze ze pionowo, co to za różnica? zabudowałem go za filtrem (z uv) ciśnieniowym pionowo.

na wyświetlaczu jest napisane: Ion emiter Pro P:10%, lecz dioda na obudowie itronica się nie świeci? tez tak macie?

tom11 - 2014-07-11, 20:08

czester 1 napisał/a:
Ion emiter Pro P:10%, lecz dioda na obudowie itronica się nie świeci? tez tak macie?

wyłącz i włącz wtyczkę ustaw jeszcze raz ,jak nie zadziała coś jest nie tak

zbiho - 2015-03-30, 13:14

Nadchodzi wiosna i glony zarastają oczko.Odświeżę temat i zapytam,czy ktoś zmierzył prąd na elektrodach itronica,czy jest stały czy pulsujący i jaka jest odległość między elektrodami?
Ktoś w poprzednich postach miał wahania jeżeli chodzi o dodawanie do wody metalu jakby nie było ciężkiego,miedzi,zastanawiam się jakby użyć srebra.Elektrycznie metale bardzo zbliżone a jony srebra mają znane właściwości bakteriobójcze,nawet na wilkołaki pomaga :evil: i nikt się srebra w oczku nie powstydzi,tylko czy działa też na glony?

JAREK G - 2015-05-30, 10:36

Może by zadziałało tylko pomyśl ile by kosztowała taka anoda ze srebra
jacula - 2015-06-06, 15:00

witam
Szukam kogoś kto by mi mógł wykonać I-Tronic ? oczywiście zapłacę mam oczko 6 na 6m i głebokie na 120 cm

midasek - 2015-06-06, 21:52

Najtaniej wyjdzie kupić.Gwarancja itp.
jacula - 2015-06-07, 07:16

czy on działa tylko na glony nitkowe? bo ja mam mętną zielona wodę a tych nitek nie widzę bo jak jak woda jest zielona ?
Elendil - 2015-06-07, 07:57

Działa na wszystkie glony a jako jeden z nielicznych jest bardzo skuteczny na nitkowate.
Benteler - 2015-06-07, 09:03

Ja używam I-Tronica trzeci sezon. Co do skuteczności to nie mam najmniejszych wątpliwości. Z mętna wodą to se można jakoś poradzić- lampa UV , dobry filtr, równowaga biologiczna w oczku., natomiast " atak " glonów nitkowatych jest nie do opanowania. Czyszczenie nie wchodzi w grę (łącznie z gruntownym) , chemia - nawet najlepsza - pomaga nie do końca i na krótko. I-Tronic dopiero zrobił porządek. Nie od razu , bo nie ustawiałem dużej mocy, ale stopniowo i systematycznie glony zaczęły znikać. W tej chwili profilaktycznie chodzi na 10% mocy i wszystko jest na właściwym poziomie. Anoda jest jeszcze oryginalna. Na ten sezon na pewno wystarczy. Po wapnowaniu wody muszę ją częściej czyścić( co 7-10 dni) ale nie jest to dla mnie problem.
Z tego powodu polecał bym zakup I-Tronica oryginalnego. Oprócz możliwości precyzyjnego ustawiania mocy masz informację o niewłaściwym działaniu (awarii). W moim przypadku jest to zawsze konieczność wyczyszczenia.
Jeżeli chodzi o działanie na inne glony to nie miałbym wielkich oczekiwań. Przychodzi moment , że woda zakwita robi się mętna a potem po kilku dniach znowu jest klarowna. Przeważnie tak się dzieje na wiosnę po kilku ciepłych i słonecznych dniach.
Opis walki z nitkami opisałem w mojej galerii. Zapraszam do przeczytania. Może znajdziesz tam jakieś informacje przydatne dla siebie.

zbiho - 2015-06-24, 07:07

JAREK G napisał/a:
Może by zadziałało tylko pomyśl ile by kosztowała taka anoda ze srebra

Zrobiłem anodę wielkości długopisu 60 gram srebra po 2,50zł ze starych styków z aledrogo co daje 150zł,dwa calowe trójniki z nierdzewki po10zł ze spawaniem,kawałek rurki 10 mm i zasilacz od starej komórki,tulejka uszczelniająca wytoczona z plastyku i takiż korek z drugiej strony.Całość może 200 zł i mam srebrny I-tronic,pytanie tylko jak zmierzyć zawartość srebra w wodzie oczka?

wolanin - 2015-06-24, 07:27

zbiho napisał/a:
Całość może 200 zł i mam srebrny I-tronic,pytanie tylko jak zmierzyć zawartość srebra w wodzie oczka?


Może sobie coś tutaj wydedukujesz poprzez analogię z Twoim urządzeniem.
Podaję linka, bo temat jest tak egzotyczny, że raczej nie łamię regulaminu forum:
http://www.generatorsrebr...eratorow-i-ceny

Inna sprawa: miedź ma sprawdzone działanie roślinobójcze, srebro - bakteriobójcze.
Skąd to parcie na zastępowanie miedzi srebrem?

zbiho - 2015-06-24, 08:17

wolanin napisał/a:
Skąd to parcie na zastępowanie miedzi srebrem?

Chodzi mi właśnie o działanie bakteriobójcze,chciałbym go zastosować w akwarium z dyskami,a ponieważ srebro ze styków elektrycznych jest stopem z miedzią to jednocześnie powinno działać na glony,sprawdzałem poprzednią wersję i-tronica mojej produkcji z elektrodą miedzianą właśnie w akwarium i po glonach nie ma śladu przez ponad miesiąc.Chodził w akwa tylko 3 godziny.
Za link dziękuję,ciekawe,ale ich miernik nie zda egzaminu bo mierzy przewodność i przelicza na ppm,koloid robi się w wodzie destylowanej,przy pomiarze wody z akwa wyjdą wszystkie jony,nie tylko srebra.

Gosia@ - 2015-08-30, 18:10

Witajcie, pytanie do osob które maja I-Tronica, jak samopoczucie ryb? U Marka na forum były informacje, ze koi były osowiałe, bardzo zle znosiły urzadzenie. Potwierdzacie?
silpe - 2015-09-27, 20:01

Gosia@ napisał/a:
jak samopoczucie ryb?

Powiem tak od lipca mam T-Flow glony zmasakrowalo ;) w ciagu 4 tygodni na 20 % no filtry co tydzien czyszczenie (zupa szczawiowa) zrobilo robote, folia czysta do dzis od tamtej pory nie zalaczany tylko UV 75 watt zanuzeniowa se smiga.Przerobilem Uv z 40 na 75 watt :) A no wlasnie samopoczucie rybek- nic sie nie zmienilo jak i apetyt a rosliny rosna tak samo bujnie :soczek:

Gosia@ - 2015-09-28, 08:11

Zazdroszczę, u mnie urządzenie popsute było, okazało się. A ryby mam podtrute miedzią-( Nie jedzą 5 dzień. No nic, zobaczymy jak się skończy przygoda
zbiho - 2015-09-28, 13:23

To tragiczne,nie mierzyłaś poziomu miedzi?zaufałaś elektronice?Jako elektronik z 30-to letnim stażem nigdy nie ufam.Urządzenie było duużo przewymiarowane.Mam nadzieję że rybom nic się nie stanie,pozdrawiam,Zbyszek.
Gosia@ - 2015-09-28, 15:33

zbiho napisał/a:
To tragiczne,nie mierzyłaś poziomu miedzi?zaufałaś elektronice?Jako elektronik z 30-to letnim stażem nigdy nie ufam.Urządzenie było duużo przewymiarowane.Mam nadzieję że rybom nic się nie stanie,pozdrawiam,Zbyszek.
Testy nie wykazują nawet śladowych ilości miedzi, to raz. Dwa, urządzenie przewymiarowane? Zatrułam, bo dystrybutor kazał mi oczyścić anodę i wrzucić do wody osad. :???: A kto w koncu wie lepiej niż on?
czester 1 - 2015-09-28, 19:45

Gosia@ napisał/a:
Zatrułam, bo dystrybutor kazał mi oczyścić anodę i wrzucić do wody osad. :???:


ło, no to bankowo rybki to maja w przewodzie pokarmowym.

Gosia@ - 2015-09-28, 21:20

silpe napisał/a:
Gosia@ napisał/a:
zobaczymy jak się skończy przygoda

woda wymieniona ?
Podmieniona, gdybym im teraz wodę zmieniła w całości na bank by się przeniosły do krainy wiecznych łowów :-( mam dylemat co robić z nowym urzadzeniem. Właczac na 10%? dać sobie spokój w tym roku w ogóle? Nitkowate jednak są. Nie wiem, dystrybutor mówi, żeby właczyć, ale ja sama nie wiem :?
silpe - 2015-10-02, 19:03

Gosia@ napisał/a:
dać sobie spokój w tym roku w ogóle?

raczej tak,u mnie uvc i tronic wylaczone :pa:

Gosia@ - 2015-10-02, 19:11

silpe napisał/a:
Gosia@ napisał/a:
dać sobie spokój w tym roku w ogóle?

raczej tak,u mnie uvc i tronic wylaczone :pa:
Tak. przy tej temp, już nie właczałam
josyl - 2016-05-02, 18:53

W moim oczku glony nitkowate rozpanoszyły się na dobre. Podjęłam decyzję o zakupie i-tronika. W celu zakwaszenia wody stosowałam torf i słomę jęczmienną. Czy podłączając i-tronika powinnam je usunąć z wody?
Gosia@ - 2016-05-05, 14:45

josyl napisał/a:
W moim oczku glony nitkowate rozpanoszyły się na dobre. Podjęłam decyzję o zakupie i-tronika. W celu zakwaszenia wody stosowałam torf i słomę jęczmienną. Czy podłączając i-tronika powinnam je usunąć z wody?
Tak, wyjmij. Z tym, ze niech wypowiedza się inni uzytkownicy. U mnie nie działa. Ciagle mam przeboje z z nim, czesci wymieniane miałam, nic, komputer itd. Nie wiem, albo ja mam pecha, albo cos nie tak jest
josyl - 2016-05-05, 16:23

Gosiu ale mnie przestraszyłaś . Co u Ciebie nie działa? . Właśnie zamówiłam i-tronika 05. Jestem laikiem, jeśli chodzi o takie urządzenia ale przeczytałam instrukcję obsługi, zmierzyłam twardość wody i poziom miedzi no i wydaje mi się, że potrafię go podłączyć . Mam małe oczko 2000l i bardzo nasłonecznionym miejscu, woda jest klarowna ale aż gęsta od brudnych glonów nitkowatych. Jeżeli itronik nie pomoże to chyba się poddam. :((



szuwar1975 - 2016-05-05, 20:01

Chciałbym podjąć ponownie temat. Ma ktoś jakieś nowe doświadczenia odnośnie tego urządzenia? Ja walczę z glonami od zeszłego roku kiedy zrobiłem generalne porządki i odpaliłem nowy filtr. Woda jest super :-D ale nitki masakra. Torf, szyszki, słoma niestety nie pomagają. Planuje kupić I-tronica ale zeszłoroczne opinie trochę mnie przestraszyły. :???:
josyl - 2016-05-08, 20:21

Pytanie do użytkowników i-tronika. Jak mogłabym go podłączyć za filtrem, który zasila kaskadę? W instrukcji jest mowa, że powinien znajdować się na poziomie wody. Filtr stoi na górze kaskady to jest około 1 m nad poziomem wody. Czy mogę podłączyć na kaskadzie?
midasek - 2016-05-08, 20:35

U mnie i-tronic działa super.Kupiłem dwa lata temu,Wczesniej nitki były wszędzie,kontrolowałem je poprzez regularne wyławianie(zawsze trochę zostawiałem,w końcu to też roślina i pobiera nadmiar składników pokarmowych).Nigdy nie miałem efektu zielonej wody.Po użyciu i-tronica glonów nitkowych-zero.No może trochę na początku sezonu gdy woda ma poniżej 10 st. i jeszcze nie jest podłączony itronic.Po sezonie miedziany pręt do wymiany.I tu porada:Chcesz kopic i-tronic 15,kup i-tronic 5.Różnią się długością pręta z miedzi.Ja zamiast kupować orginalny pręt veldy za 100zl,kupiłem na aledrogo za 30 zl pręt miedziany fi 20-10cm,nawierciłem,nagwintowałem i mam na dwa lata.
Moc należy ustawiać na podstawie obserwacji glonów i mieszkancow oczka.U mnie w oczku na początku sezonu(gdy temp.wody ma powyżej 10 st) jest ok.60% potem 10-20% do końca sezonu.

josyl - 2016-05-09, 04:39

Dzięki Midasek. A czy mogę podłączyć powyżej poziomu wody tj. za filtrem na kaskadzie? Pozdrawiam

szuwar1975 - 2016-05-09, 09:28

Dzięki Midasek za info. U mnie oczko ok 10m3 i właśnie zamierzam kupić I-tronic5.
Dołączam się do pytania odnośnie miejsca podłączenia. Również zamierzałem go zastosować przed filtrem, czyli na kaskadzie ok 1m nad poziomem wody? Czy ma ktoś doświadczenie odnośnie takiej lokalizacji I-tronica?

czester 1 - 2016-05-09, 10:36

itronic za filtrami. po co pchać miedź w filtry biologiczne.
szuwar1975 - 2016-05-09, 14:03

czester 1 napisał/a:
itronic za filtrami. po co pchać miedź w filtry biologiczne.

Za filtrem było by idealnie ale przy filtrze otwartym boję się tego rozwiązania. Chyba żeby zamontować drugi odpływ tylko pod I-tronic.
Otrzymałem informację od dystrybutora, że w instrukcji jest "na poziomie wody" żeby zapewnić odpowiedni przepływ wody. Jak na wysokości 1m jest odpowiedni przepływ to bez problemu można tam stosować.

midasek - 2016-05-09, 18:35

Tak jak pisze "czester 1" za filtrem.Szkoda by zabić naszych przyjaciół(bakterie nitryfikacyjne).U mnie i-tronic jest na wylocie na kaskadzie za filtrem ciśnieniowym.Wcześniej miałem na wylocie filtra z kosza na smieci i też było ok.I-tronic jest dość sprytny.Jak nie ma przepływu wody to wyskoczy błąd eletrody.Wystarczy wyłączyć i włączyć.Minus to taki że działa gdy woda osiągnie 10 stopni.Tak ze na jesieni i wiosną nitki są
josyl - 2016-05-11, 00:07

Podłączyłam i-tronica na kaskadzie za filtrem do jednego z wylotów filtra ( nie wiem, czy tak może być ?) . Gdy drugi wylot zatkałam całkiem, to filtr nie nadążył pompować wody i wylewała się górą, więc tylko ograniczyłam w nim przepływ. Wydaje mi się, że przepływ przez i-tronica jest OK, nastawiłam na 5% , ryby czują się dobrze. Zobaczymy co będzie dalej. :-( Posiadam filtr Aquaela.

josyl - 2016-05-22, 20:14

I tronic pracuje w moim oczku już 10 dni. Co kilka dni zwiększam jego moc jednocześnie obserwując rybki.. Obecnie jest na 37% . Rybki i rośliny czują się świetnie, glony nitkowe kurczą się i bieleją, woda jest krystaliczna. Co 2 dni muszę czyścić filtr i anodę. Jestem bardzo zadowolona. Dodam, że I-tronica 05 kupiono mi w Belgii za 110 euro więc taniej niż w Polsce :yahoo:
szuwar1975 - 2016-05-24, 10:57

U mnie pracuje ponad 2 tygodnie. Zaczynałem od 5% i przez tydzień zwiększyłem do 20%. Efektów nie było widać, być może ze względu na niską temp. Od tygodnia mam 20% i ruszyło się. Na kaskadzie glonów już nie ma, w wodzie też zaczynają zanikać. Anodę czyszczę co 2 dni, a w filtrze tragedia po 4 dniach. I-tronic 05 mam na ok 10000 l więc będę jeszcze podwyższał do 30%. Na razie jestem zadowolony, zobaczymy czy uda się wygrać walkę ;)
pawel0323 - 2016-06-06, 17:40

gdzie zamontować F-tronic przed czy za filtrami ?
josyl - 2016-07-09, 19:30

Minęło 2 miesiące jak zamontowałam I-tronica 05 i jest OK. Glonów nitkowatych nie ma wogóle jednak na kamykach, folii i roślinach oraz kaskadzie zbiera się ciemnobrunatny nalot, który znika np. po potrząśnięciu lub zmyciu strumieniem wody. Czy to normalne czy może należałoby zmniejszyć moc. W tej chwili działa na 47%. Pozdrawiam
Gosia@ - 2016-07-23, 10:06

josyl napisał/a:
Minęło 2 miesiące jak zamontowałam I-tronica 05 i jest OK. Glonów nitkowatych nie ma wogóle jednak na kamykach, folii i roślinach oraz kaskadzie zbiera się ciemnobrunatny nalot, który znika np. po potrząśnięciu lub zmyciu strumieniem wody. Czy to normalne czy może należałoby zmniejszyć moc. W tej chwili działa na 47%. Pozdrawiam
Ciemnobrunatny nalot, to "rozpuszczone" glony. Niestety, to urok stosowania urzadzenia. Glonów nie masz, ale cale oczko jest w brazowej mazi, która skutecznie zapycha filtr. :-(
Mikita11 - 2018-05-04, 21:20
Temat postu: I-Tronic
Kupiłem okazyjnie używany i-tronik 15,niestety nie mogę odkręcić zielonej nakrętki aby poznać stan elektrody cu.Boję się użyć większej siły,ew tzw żaby bo nie chcę uszkodzić nakrętki lub tubusa.Co mogło się tam zapiec,że ani drgnie?Czy ewentualnie można zastosować jakąś chemię?
wolanin - 2018-05-05, 08:59
Temat postu: Re: I-Tronic
Domowy sposób na usuwanie grynszpanu to kwasek cytrynowy + rozpuszczona w nim sól kuchenna. Można spróbować np. namoczyć tym tampon z waty i zostawić na śrubie na parę godzin.
Botanicus - 2018-06-17, 22:15

dziś załączyłem flow-tronic 15 na 50 % i jestem ciekaw czy zniszczy nitki.............
Botanicus - 2018-07-19, 21:04

minął jakiś czas nitki poszły a brąz przyszedł teraz chodzi na 70%
slick - 2019-07-05, 18:36

Nie wiem co myslec o tym T-tronic. Mam wersje 75 ze starego oczka, ale nigdy go tam nie uzywalem. Podpialem teraz pod stawik 3-4m3. Dziala od 3 tyg, co jakis czas podnosilem moc ale bez zadnych efektow. Ostatnio dalem na 100% na 2 dni, tez nic. Rozkrecam go co 2 dni i czyszcze. Glony moze minimalnie wolniej rosna ale te co sa maja sie extra.
ubot - 2019-07-15, 17:26

Planuję zakup i rozważam dwie opcje: VELDA FLOW-TRONIC 75 ELEKTROLIZER lub XCLEAR ELEKTROLIZER
Jest sporo opini o tym pierwszym ale nie znalazłem nic o XCLEAR - ktoś ma doświadczenia lub wiedzę na jego temat..?
Będę wdzięczny za wszystkie rady i opinie w temacie..

Pozdrawiam
Robert

ubot - 2019-07-29, 20:53

Jako że nikt się nie odezwał w temacie kupiłem Flow-Tronic 75, podłączyłem dwa dni temu na 10% i czekam obecnie na efekty.., po tygodniu jak nic się nie zmieni to poniosę o kolejne 5% i tak aż do skutku..
ubot - 2020-03-08, 12:40

Widzę że nikt nie był zainteresowany tematem.. Szkoda :?
Po roku doświadczeń stwierdzam że działa, nitki zdecydowanie znikają.., ale niestety dopiero przy podkręceniu do 70%.
No i trzeba się raczej pogodzić że plankton również zostaje eliminowany.. :-(
Pozostałym mieszkańcom (ryby, rośliny, płazy, owady) to nie przeszkadza.., przynajmniej nie ma żadnych niepokojących objawów..

taniw - 2020-03-10, 09:58

E tam, czytaliśmy i czekaliśmy aż opiszesz efekty.
wolanin - 2020-03-11, 19:10

ubot napisał/a:
Widzę że nikt nie był zainteresowany tematem.. Szkoda :?
Po roku doświadczeń stwierdzam że działa, nitki zdecydowanie znikają.., ale niestety dopiero przy podkręceniu do 70%.

Dzięki za podzielenie się doświadczeniami. I-Tronic ma wyrównane opinie za i przeciw, jedno jest pewne - jak się dołoży miedzi, to glony znikają. Szkodliwość to temat do zajadłych dyskusji.
U mnie leży czekając na lepsze czasy. Od kiedy zainwestowałem w domowy zmiękczacz wody, glony nitkowate wydają się dać za wygraną.

ubot - 2020-03-29, 13:46

Przykra sprawa.., na zimę wykręciłem moduł (część z anodą i katodą) w celu przeczyszczenia obu i niestety stwierdziłem że styki które trzymają katodę uległy skruszeniu lub korozji.. :(
No i teraz katoda jest "luźna" i nie styka.. Tak kiepskiej jakości wykonania produktu w takiej cenie się nie spodziewałem..
Niestety reklamacji nie podlegają "uszkodzenia mechaniczne" i raczej nie udowodnię że same odpadły a nie ja je skruszyłem..
Może uda mi się coś tam przylutować do resztek tych styków które pozostały, ale jestem mocno rozczarowany jakością użytych do produkcji materiałów.. W końcu to nie jest chyba urządzenie jednorazowe..

czester 1 - 2020-03-30, 08:38

ubot napisał/a:
Przykra sprawa.., na zimę wykręciłem moduł (część z anodą i katodą) w celu przeczyszczenia obu

ja to czyszczę co 2tyg. miedź szczotką drucianą, a ze stali nierdzewnej usuwam kamień, wtedy jest efekt jego działania.

ja już dokupywałem samą obudowę z przewodem.

ubot - 2020-04-05, 15:08

Ja czyszczę raz do roku (po sezonie) i też działa..
Udało mi się "uratować" ten moduł.. :) Znajomy elektronik dolutował pozłacane nowe styki i wszystko działa jak nowe.. ;)
Dziś też przeczyściłem solidnie cały filtr (ciśnieniowy) i go uruchomiłem..
Woda dziś ma jeszcze u mnie temp. 7 st, ale z tego co widzę w prognozie z każdym dniem będzie cieplej.. :roll:
Kosaćce i inne szuwary pomału ruszają, więc sezon uważam za otwarty.. :yahoo:

yarek - 2021-02-20, 10:10
Temat postu: i-tronic
Dzien dobry :czy moze ktos samodzielnie wykonal podobne urzadzenie?
mario1973 - 2021-03-07, 21:27
Temat postu: Re: i-tronic
yarek napisał/a:
Dzien dobry :czy moze ktos samodzielnie wykonal podobne urzadzenie?

Hej. Jestem na etapie budowy takiego urządzenia. Jakby co to możemy podzielić się wiedzą na jego temat. Pisz na pw.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group