Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Oko na morenie

MJ - 2021-07-09, 21:19
Temat postu: Oko na morenie
Cześć,
zakładam tego posta nie tylko po to, aby sie pochwalić okiem, ale głownie żeby się o coś spytać, o czym później. Oko zostało wykopane w marcu 2015 roku. W wykopaną dziure włożone stare dywany i prześcieradła, potem folia do oczek i na to kamienie. Póki co żadnych problemów z przeciekaniem. Z roślin; ponikło błotne, żabiściek, rzęsa minor, mięta, przetacznik bobowniczek, rogatek, wywłócznik kłosowy. Bez wspomagania, problem z glonami nitkowatymi jest przez chwile wiosną, potem rośliny włączają 5 bieg i biogeny usuwają bardzo szybko. Do oczka codziennie przylatuje mi zgraja wróbli, która intensywnie zasila mi swoimi ekskrementami wodę, przez co oczko ma permanentny dopływ nawozu. W tym roku już dwa razy rogatek był usuwany ze względu na zbyt ekspansywny rozwój. Obecnie woda kryształ dzięki pracy wioślarek. Ryby były, 3 karpie z ikry przez przypadek przyniesione z rośliną wodną. Zostały po 2 latach wyłowione i wrzucone do pobliskiego stawu. Osiągnęły tylko 15 cm. Jak widać nie miały co jeść. Dopiero jak podrosły i zaczeły mi kijanki wszamiać, to zostały eksmitowane. Zbiornik został stworzony głównie z myślą o płazach. Ropuchy zielone były przez pierwsze 3 lata, potem przerwa, aż do tego roku. Ropucha szara tylko raz skutecznie złożyła skrzek. W tym roku wiosną był jeden trup w oczku, do teraz się rozkładający. Samiec traszki zawitał w tym roku, lecz po kilku miesiacach się ulotnił z braku partnerki.
Niestety jest problem. Otóż różne stwory wodne (chrząszcze, larwy ważek, ale chyba przede wszystkim pijawki) zjadają mi masowo kijanki małe. Jest jakiś nieinwazyjny i mało problemowy sposób na zapewnienie, że większość kijanek dotrwa przeobrażenia w takim układzie? Sterylizować oczka mi się nie widzi za bardzo, jakieś pomysły są, ale może ktoś coś nowego na ruszt rzuci. Mam tam małże, ślimaki, kiełże i mnóstwo innych stworzeń.


https://imgur.com/a/16CZSvj

2015.07
2015-08
2015-08
2016-08
2016-08
2016-09
2017-07
2018-09
2018-11
2019-05
2019-05
2020-05
2021-07

wolanin - 2021-07-10, 09:00
Temat postu: Re: Oko na morenie
Cześć, mój pomysł, to uznać, że tak już jest z kijankami, że na 1000 wylęgu dorasta jedna żabka.
Moim zdaniem masz po prostu bardzo dogodne warunki do obserwowania tego, co dzieje się powszechnie.
Nie ma sensu chłostać morza batem. Chyba, że wpuścisz parę jazi które wytną chrząszcze drapieżne (to mam przerobione w swoim stawku), co wcale nie musi wpłynąć korzystnie na ten ekosystem. Zresztą, oczko na jazie trochę małe chyba.

MJ - 2021-07-10, 10:57

Dzięki za odpowiedź. No właśnie nie mogę się pogodzić, bo przez pierwsze dwa sezony po ogrodzie w sierpniu mi skakało myriady małych ropuch :) A teraz pare dni po wylęgu ani jednej kijanki nie widzę, fakt, że więcej roślinności jest, ale wieczorem z latarką ich szukam i nic. Zapomniałem dodać, oko ma 3m x 1,5m i 1.3 m głębokości. Jesienią późną i zimą robią sie nieciekawe warunki tlenowe, bo masowo mi sie rozwijają wrotki, ze względu na brak pobierania przez rośliny wodne i fitoplankton biogenów, a także rozkład tego ostatniego. Warunki stają się wręcz hypertroficzne. Nie mniej nie umiem stwierdzić na ile spada poziom tlenu. Musiałbym w jakąś sonde się wyposażyć.
wolanin - 2021-07-14, 08:07

MJ napisał/a:
Jesienią późną i zimą robią się nieciekawe warunki tlenowe

Jak masz obawy to zainstaluj napowietrzanie.

MJ - 2022-09-01, 22:36

Rok temu w pobliskim strumieniu złowiłem 3 cierniki. W tym roku, ku memu zaskoczeniu, pod koniec kwietnia pojawiło się prawie 60 osobników narybku. Obecność ryb istotnie zmieniła dynamikę wegatacji. Co ciekawe 5 kijanek przetrwało obecność cierników. W okresie największych upałów i zakwitu okrzemek pojawiała się przyducha. Wystarczy wtedy ciurkiem puścić z węża wode w postaci fontanny, tak aby rozbijała sie o taflę wody i problem znika. Cierniki są dokarmiane, bo w tak małym zbiorniku to by prawie nie rosły. Pokarmem są larwy komarów i dafnie hodowane we wiadrach i kastrze.
Poniżej filmik z karmienia cierników. Ryby są wdzięczne, nie boją, wręcz przeciwnie, na widok sylwetki ludzkiej podpływają. Skojarzyły z karmieniem.
https://www.veed.io/view/...ringWidget=true



wolanin - 2022-09-02, 14:37

Bardzo sympatyczny filmik. Czym i jak go kręciłeś?
MJ - 2022-09-02, 16:59

Model aparatu, który został użyty do nagrania filmu to PANASONIC LUMIX DMC-FT25. Został on położony na kamieniu pod wodą. Ostrość zablokowana na makro, chyba 5 cm.
Niestety nagrywa on w rozdzielczości 1280x720. Obecnie lepszym wyborem i tylko troche droższym jest LUMIX DMC-FT5, który ma możliwość nagrywania w 1920x1080. Oba modele są wodoszczelne. Drugi do 13m.

MJ - 2022-10-23, 19:16

Cierniki dają radę, ubyło maks 15 (było 60). Wabią koty, które w nocy przeganiam. Woda kryształ.
https://imgur.com/a/BFsgGP7

Ryba2008 - 2022-10-24, 15:20

Witam i pytam: jak nazywają się żółte kwiaty podobne do słoneczników? 6 zdjęcie od góry. Są bardzo ładne.Ryba2008 :piwko: :yahoo:
szkodnikk - 2022-10-24, 20:44

Słoneczniczek, jest to bylina.
MJ - 2022-10-30, 23:11

Teraz dopiero widze post. Jest to słonecznik bulwiasty/topinambur.
MJ - 2023-06-19, 13:33

Fota z połowy maja.
Kijanki r.z. pojawiły się przedwczoraj. Cierniki, których część ma obecnie tarło, nie ruszają kijanek. Są dla nich toksyczne. Widać na razie pokarmu wystarczająco jest i cierniki nie są głodne, czasem dokarmiam je dżdżownicami i dafniami. Przez dużą ilość wróbli, a także innego ptactwa lubiącego się kąpać, woda nie jest krystaliczna, ale znośna. Przewodność w okolicach 400 um/S. Była już poniżej 300, ale wyłowiłem troche rogatka i wróciła do 400. Brak grzbietopławków, nie wiem dlaczego, ale prawdopodobnie cierniki je wymęczyły. Jeśli cierniki nie zaczną żerować na kijankach, to oznacza, że dzięki nim więcej ropuch opuści oko po metamorfozie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group