Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Oczko wodne z basenu stelażowego

dyskowiec2 - 2021-03-06, 11:13
Temat postu: Oczko wodne z basenu stelażowego
Witam .wszystkich . Z powodów rodzinnych musiałem zlikwidować moją akwarystykę i wszelkie roślinki w domu [ żona po przeszczepie szpiku ] .Z powodu ograniczonego miejsca chciałem zrobić oczko wodne i umieścić w nim 6-10 koi .Myślę o wykorzystaniu do tego basenu stelażowego o wym.366cm x 122cm. , który ewentualnie można by wkopać w ziemię ;40 50 cm. Jak koledzy widzą ten pomysł i czy jest realny Oczywiście do tego odpowiedni filtr

[ Dodano: 2021-03-06, 13:37 ]
Może Moderator przeniesie ten temat do działu Budowa oczka wodnego

taniw - 2021-03-07, 13:45

Dlaczego chcesz sobie tak skomplikować budowę oczka?
dyskowiec2 - 2021-03-07, 21:18
Temat postu: Oczko wodne z basenu stelażowego
Działka mała ,mały teren na takiej wielkości basen i nic więcej , .Jest to teren pomiędzy wjazdem do garażu a przejściem do gabinetu kosmetycznego córki . Ponad 40 lat miałem dyskowce a w zaistniałej sytuacji chciałbym mieć kilka rybek na powietrzu . Myslałem o 2 akwa 500l które mam i karasiach ale jednak klasa koi to coś innego . W basenie będzie lepsza obserwacja oraz że żaden dzieciak nie wpadnie Na zimę jak będą mrozy pójdą do dużych baniaków -1000l - do warsztatu .Mam pytanko czy ktoś z kolegów w takim basenie trzyma wodę zimą

[ Dodano: 2021-03-08, 06:40 ]
Pokornie czekam na jakieś sugestie , podpowiedzi kolegów

wolanin - 2021-03-10, 19:59
Temat postu: Re: Oczko wodne z basenu stelażowego
Koi raczej 6 niż 10, za to niech będą jak najładniejsze...
I jak już robić dla nich zbiornik, to przy takich wymiarach głębokość dobrze byłoby dać większą, tak z 1,5m. A gdzie i ile masz miejsca na filtrację? Może dasz jakiś szkic?

dyskowiec2 - 2021-03-11, 02:48
Temat postu: Oczko wodne z basenu stelażowego
Teren to prostokąt 6x4 . Zbiornik ograniczony wysokością gotowego basenu .Przy tej wysokości będzie miał 10000 l wody .Ten zbiornik oprócz podłoża ze styroduru będzie opasany blachą ocynk malowaną w jednym kawałku i ocieplony aby nie było skoków temperatury .Do tego filtr z beczki . Całość obsadzona roślinnością .Oglądałem twoje oczko i rybki -super
wolanin - 2021-03-11, 11:59
Temat postu: Re: Oczko wodne z basenu stelażowego
Dzięki. Wiem, że takie wymiary ma basen, ale ten basen ma sporo minusów, choćby kolor...
Dla koi lepsze byłoby 1,5m - opisuje się to tak, że te ryby jak podrosną do jakichś 60-70cm, to chciałyby też popływać góra - dół, podejść do karmienia od dołu, etc.
Nadal nie wiem, jak duży i gdzie chcesz umieścić filtr, a zapewne wiesz, że przy koi to sprawa pierwszorzędna.
W murowanym zbiorniku możesz swobodnie zaprojektować odpływ denny i porządną filtrację.

dyskowiec2 - 2021-03-11, 17:18
Temat postu: Oczko wodne z basenu stelażowego
Kolor zapewne zrobi się zielony od glonów .Filtr jeden mechaniczny ze szczotkami z beczki plastikowej 200 l o grubych ściankach , w zamyśle ma być poziomy z otwieraną częścią do czyszczenia gdyż beczkę mam taką która ma tylko korek Ewentualnie zakupię z zdejmowaną górą. Drugi biologiczny z beczki 30 l z odkręcanym deklem. Wszystko ma współpracować z pompą do co .Tylko takie oczko planuję .Mam 60 na karku i zawsze potomni łatwo go zdemontują
dyskowiec2 - 2021-03-12, 19:14
Temat postu: Oczko wodne z basenu stelażowego
Z tym filtrem wstępnego oczyszczania to kombinuję tak .Filtr w poziomie i z jednego boku ma wyciętą klapę [ 1/4 obwodu ] to zamontowane z powrotem na zawiasach i zapinkach .Tylko dopasować odpowiednią uszczelkę Jeżeli nie będzie odpowiedniej uszczelki to beczka otwierana , w pionie z rusztem i szczotkami .Ma być to układ ciśnieniowy z pompą na początku

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group