Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Proszę o propozycje kształtu oczka 3x2m

wesolcmg - 2019-12-03, 21:00
Temat postu: Proszę o propozycje kształtu oczka 3x2m
Witam.
Wyszykowałem sobie miejsce na działce ROD do odpoczynku w upały i wygospodarowałem miejsce chyba na oczko.
Foto oczko-1 przedstawia gabaryt i ewentualny kształt dna.(wołałbym więcej płycizny by ryby było widać w okazałości)
Foto oczko-2 przedstawia oczko a dookoła miejscówka na biesiadowanie za na ławkami/krzesłami rośnie miskant olbrzymi czerwone kółka to beczki z filtracją.
Górą jak się uda to będzie chronił nas żagiel przeciwsłoneczny.
Prosiłbym was moi drodzy o pomoc w ukształtowaniu dna uznając wasze doświadczenie.
Jakiś czas temu musiałem zrezygnować z akwarystyki w domu a teraz próbuje na działce mieć ryby :pa:
Pozdro.

wesolcmg - 2019-12-27, 10:22

Prostokątne nie musi być tylko w tym zakresie muszę się zmieścić, może być jajko itp.
Czy mogę zrobić dosyć długą półkę taka płyciznę by można było popatrzeć na ryby? Czy raczej woda nadmiernie się będzie grzała.

taniw - 2019-12-27, 12:04

Możesz, ale kolorowe ryby przy średnio czystej wodzie będzie widać na głębokości 0,5m. Przy planowanej przez ciebie maksymalnej głębokości 1,3m i wymuszonym przez filtracje ruchu nie powinieneś mieć żadnego kłopotu z nadmiernym nagrzewaniem się wody.
Półki zrób tak jak proponuje ci Bolekso. Przy tej wielkości oczka wystarczyła by właściwie tylko jedna.

wesolcmg - 2019-12-29, 18:31

Tylko jak dużą powierzchnie dna przeznaczyć na głębokość 1,3m ?
Czy ta głębokość powinna być na środku czy może być tj. na rys. przy jednym brzegu od strony filtrów?
Pompę wrzucić na gł. 1.3m? by cały syf ściągało.
Pozdro.

taniw - 2019-12-29, 18:40

Strefę maksymalnej głębokości zrób jak największą. Jej umiejscowienie nie jest właściwie ważne, zrób tam gdzie ci wygodnie.
Ja pompę mam tak na 1/2 maksymalnej głębokości. W razie jakiejś awarii /a taka już mi się raz przydarzyła/ nie zostanie z oczka wypompowana cała woda.

Bolekso - 2019-12-30, 06:20

W okresie letnim to lepiej jak pompa nad dnem, zbiera osady poruszane przez ryby. Przez 25 lat nie mam żadnych osadów i nie muszę czyścić dna. Oczywiście istnieje ryzyko w razie awarii ale jak wszystko solidnie zrobione i nie ma błędu w konstrukcji filtracji to się nic złego nie stanie. Nie uwzględniłem faktu że widzę oczko przez okno i łatwo mogę interweniować. Jak się bywa rzadko to jednak lepiej dać margines bezpieczeństwa i pompę spuszczać na dno tylko podczas pobytu.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group