Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Zwierzęta w oczku - Rybki - nie rybki. Co to za żyjątka?

jumbopapaja - 2019-07-17, 18:58
Temat postu: Rybki - nie rybki. Co to za żyjątka?
Witam.
Przeglądam forum, ale nie mogę znaleźć zdjęć żyjątek, które żyją w moim oczku.
Posiadam oczko z około 100 litrów wody. Woda z jeziora. Wpuściłem rybki: 4 Gupiki i 2 Mieczyki. Gupiki rozmnożyły się. Narybek odłowiłem i przełożyłem do akwarium.
Zauważyłem teraz, iż w wodzie jest pełno jakichś żyjątek. Podobne to jest do małego narybku. Jednak poruszają się w jakiś dziwny sposób. Skręcając się :-)
Zauważyłem jeszcze inną rzecz. Gupiki i Mieczyki wciągu całego dnia są schowane w kamieniach. Wieczorem, świecąc latarką szybko się chowają. Kiedyś pływały spokojnie w ciągu dnia. Czy przyczyną są te małe żyjątka (0,5 - 1,0 cm długości)?
Poniżej fotka i filmik.
Proszę o pomoc.


i
Filmik żyjątek

Artur - 2019-07-17, 19:05

Larwy komarów.
kmarkot - 2019-07-17, 19:07

Wygląda mam to na larwy komara.
jumbopapaja - 2019-07-17, 19:08

Poważnie?
No przecież w ogrodzie nie chcę komarów!!!
W jakim czasie mogą wylęgnąć się komary?
Czy ryby (gupiki i mieczyki) zjadają je?
A jak pozbyć się tych larw? Ich jest mnóstwo!!!
Kol. kmarkot, fajne oczko :-) . Moje niestety nie dorównuje do pięt :-) Gratuluję.
Dziękuję Kolegom za pomoc. Pogooglałem, i na bank, to niestety larwy komarów.

taniw - 2019-07-18, 11:11

Teoretycznie twoje rybki powinny zjeść larwy komarów, ale chyba teraz jest trochę za zimno by były one w pełni aktywne.
Lepsze by było w twoim przypadku małe stadko orf.

Pike5 - 2019-07-18, 14:12

jumbopapaja napisał/a:
Posiadam oczko z około 100 litrów wody.
Duza kastra budowlana ma 90 litrów. Też mam takie oczka.
taniw napisał/a:
Lepsze by było w twoim przypadku małe stadko orf.
Nie wiem czy stadko orf wytrzyma bez dotleniacza w 100 litrowym oczku?
taniw - 2019-07-18, 14:52

Pike5 napisał/a:
jumbopapaja napisał/a:
Posiadam oczko z około 100 litrów wody.
Duza kastra budowlana ma 90 litrów. Też mam takie oczka.
taniw napisał/a:
Lepsze by było w twoim przypadku małe stadko orf.
Nie wiem czy stadko orf wytrzyma bez dotleniacza w 100 litrowym oczku?

Nie doczytałem. W 100l rzeczywiście nie przeżyje.

jumbopapaja - 2019-07-18, 20:53

Napowietrzacz oczywiście sprawię. Jednakże myślę, że fontanna z solarem, która jest zainstalowana też dużo daje. Rybki orfy, wyczytałem już, mogą doróść nawet do 1 metra. Może to przesada, ale to pewnie za duże do małego oczka.






Fontanna solarna w oczku wodnym

Pike5 - 2019-07-19, 14:06

Mam takie 2 oczka z dwóch części piaskownicy tylko zamaskowałem kamieniami brzegi ze nie widać niebieskiego.
jumbopapaja - 2019-07-20, 07:52

:-) Faktycznie, to od piaskownicy. Górna część jest prawie zamaskowana kamieniami, ale boki były przykryte czarną folią. I tam niestety chowały się ryby. I dlatego żona zlikwidowała folię. Teraz rybki chowają się przy małych kamieniach leżących na dnie :-)
A dlaczego rybki nie pływają swobodnie tak jak w akwarium?, tylko są cały dzień pochowane?

Pike5 - 2019-07-20, 11:10

jumbopapaja napisał/a:
A dlaczego rybki nie pływają swobodnie tak jak w akwarium?, tylko są cały dzień pochowane?
Latem drozdy i kosy zaczynają buszować po ogrodzie o godzinie 4:00 rano.Są bardzo wścibskie. Mi z takich małych oczek powyciągały kijanki na kamienie i wcale ich nie zjadły. Nie ma na to rady chyba nawet przykrycie oczka siatką nie pomoże bo rybki są ciągle niepokojone jak Ty jeszcze śpisz dlatego potem cały dzień się chowają. Spróbuj w nocy przyjść z latarką do oczka i zobacz czy czasem nie pływają przy powierzchni. Dobrze że są kamienie bo ryby mają gdzie się schować. Gdybyś miał większe oczko ryby czuły by się swobodniej i bezpieczniej pływałyby w toni. Przyjrzyj się jeszcze kotom.
jumbopapaja - 2019-07-20, 11:16

Ciekawa i zapewne słuszna uwaga. Faktycznie, gdy je odkryję spod kamienia - to tak szybko "szurgną", jakby ją ktoś gonił. To nienormalna ucieczka, a błyskawiczne "smyknięcie". Muszę więcej roślin włożyć, aby miały więcej kryjówek :-)
Pike5 - 2019-07-20, 11:20

A jeszcze jedno ta fontanna w tak małym oczku chyba nieźle rybom w ''uszach'' dudni. Pod woda dźwięki rozchodzą się bardzo dobrze.
jumbopapaja - 2019-07-20, 11:47

O tym nie pomyślałem :-( Ale jakby nie patrzeć, to pompka działa w czasie kiedy świeci słońce, które nie operuje cały czas ze względu obrotu ziemi. Do tego dochodzą cienie od drzew. Czyli pompka nie działa cały dzień. Jednakże uwaga słuszna :-)
Julianna - 2020-04-06, 15:30

jumbopapaja,
Dzień dobry, przyłączam się do tematu. Mam to samo zjawisko, tysiące larw! Zarejestrowałam się tutaj z zamiarem konsultowania mojego zdjęcia, teraz widzę, ze przypuszczenie było słuszne.
Teraz pytanie do doświadczonych osób:
Jak zwalczyć te larwy. W moim oczku nie ma ryb. To stare oczko 2m/4m, z głebokością 120cm na środku. Oczyszczaliśmy je pożną jesienią bo bardzo zarosło. Susze w ostatnich latach były dotkliwe. Nam brakowało wody by uzupełniać oczko. Teraz jest niewiele wody a ilość larw ogromna. Nie wiem czy możemy użyć środków fizyko-mechanicznych, tworzących silikonowa powłokę? Wkrótce zaby zaczną gody i czy to nie wpłynie jakoś na skrzek?
Docelowo chcemy uratować to oczko bo zyją tu zaby, ważki, zaskrońce... Chcemy dolać wody deszczowej z rynien, potem wpuścić ryby i może zamontować fontannę solarną dla ruchu wody. Tutaj kolejne pytania: Jakie rybki polecacie do takiego ekosystemu? Nie zależy mi na ozdobie, raczej na tym by tam toczyło się życie..Czy fontanna nie zaszkodzi rybom?
Bedę wdzięczna za pomoc.

[ Dodano: 2020-04-06, 16:39 ]
https://www.fotosik.pl/zdjecie/51102c214defaebb

Artur - 2020-04-06, 19:09

To są larwy komara.
Julianna - 2020-04-06, 21:17

Dziękuję. Chciałam mieć pewność. Znasz może sprawdzone metody zwalczania dużej ilości?
Pozdrawiam
Julianna

Artur - 2020-04-07, 13:48

Julianna napisał/a:
Znasz może sprawdzone metody zwalczania dużej ilości?
Pozdrawiam
Julianna

W moim oczku jest pełno ryb i ani jednej larwy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group