Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - obsada naturalna w ma³ym zbiorniku

czeczen - 2019-05-26, 09:39
Temat postu: obsada naturalna w ma³ym zbiorniku
Witam. Poprzednie za³o¿enie stworzenia naturalnej glinianki nie uda³o siê. Zacz±³em od nowa i powsta³o oczko na foli. Oczko w³a¶ciwe ma kszta³t okrêgu o ¶rednicy 260 cm i 120 cm g³êboko¶ci, prawie pionowe ¶ciany, woko³o brzegu (5 m bie¿±cych) kieszenie jutowe gdzie bêd± ros³y ro¶liny bagienne plus dodatkowa strefa filtra G-K (2x2 m) z ³agodnym brzegiem w której s± komory zasypane ¿wirem gdzie bêd± ros³y tatarak, irys i pa³ki. Na zdjêciach jeszcze nie obsadzone i nie zalane do pe³na. https://photos.app.goo.gl/BrUxq5pBebw7rpoT6

Jestem na etapie obsadzania i zarybiania. Jak w za³o¿eniu, oczko jest niewielkie (brak miejsca) w zasadzie jest to zbiornik na deszczówkê (2000 L), który ma byæ gêsto obsadzony by wtopi³ siê w krajobraz i da³ schronienie okolicznej faunie. W za³o¿eniu bêdzie bez pr±du , czyli bez filtra, bez kaskady i innych.

Kolega chce mi z w³asnego od³owu podarowaæ na pocz±tek (zanim oczko nie dojrzeje biologicznie) ¿elazny zestaw kilka 8 - 10 wzdrêg by wyjada³y larwy komarów i 4 ma³e liny i dwa srebrne karasie.

1. Czy taka obsada na pocz±tek to nie bêdzie za du¿o?
2. Czy liny nadaj± siê do tak ma³ego oczka?

ubot - 2019-05-26, 10:46

Witaj,
cokolwiek bêdziesz chcia³ wpu¶ciæ do wody to dopiero jak dojrzeje - min. 2-3 m-ce (a najlepiej z pó³ roku lub w kolejnym sezonie..) Inaczej wszystko co wpu¶cisz - padnie i bêdzie wybiera³ martwe ryby.. Najpierw woda i ro¶liny.
Ryb zdecydowanie za du¿o.., liny i karasie zdecydowanie odpu¶æ, wzdrêgi ewentualnie 6-7 szt.
Lub zamiast Wzdrêg mo¿e pomy¶l o stadku 20-25 S³onecznic..
A komarami siê nie przejmuj, jak nalejesz wody to odpowiednie owady drapie¿ne same siê pojawi± i bêd± trzebiæ komary a¿ mi³o.., jak nawet nie wpu¶cisz ¿adnej ryby.

czeczen - 2019-05-26, 12:24

zaczerpniête z innego postu:
"przyjmuje siê w nowych oaczkach, ¿e suma d³ugo¶ci wprowadzanych ryb nie powinna przekraczaæ 25 cm na 1m² powietrzchni oczka, mówi±c obrazowo, na oczko o powierzchni 10m², mo¿na przyj±æ ryby o ³±cznej d³ugo¶ci 250cm, to znaczy 25 ryb o d³ugo¶ci 10 cm. "

4 liny x 15cm = 60cm
10 wzdrêg x 10cm = 100cm
co dajê nam 160 cm d³ugo¶ci ryb, a powierzchnia lustra wody oczka to oko³o 10 m2. Pisz±c o przerybieniu mia³e¶ na my¶li te konkretne gatunki czy brak filtracji mechanicznej? Czy zamiast pospolitych gatunków zast±piæ je raczej (w pó¼niejszym czasie) karasiami ozdobnymi?

Podziwiaæ oczko mamy okazjê jedynie w weekendy od wiosny do jesieni, istnieje ono bowiem na dzia³ce, gdzie nie mieszkamy. Tak wiêc nie ma mo¿liwo¶ci codziennego karmienia jak i pozostawienia w³±czonego pr±du do urz±dzeñ filtruj±cych.

ubot - 2019-05-26, 16:44

Nie sugeruj siê takimi przelicznikami.., dotycz± one optymalnych warunków.
We¼ pod uwagê ¿e ryby rosn± i rozmna¿aj± siê (karasie np. kilka razy w ci±gu roku..)
Im mniej ryb tym dla zbiornika bez filtracji tym lepiej, mniej substancji przemiany materii i po¿ywek dla glonów które i tak stan± siê Twoim g³ównym problemem..
Zw³aszcza je¶li planujesz tylko raz na tydzieñ dogl±daæ oczka.
Karasie (Polskie czy ozdobne) to jedne z bardziej "zanieczyszczaj±cych" ryb, jak pisa³em Wzdrêgi lub S³onecznice to moim zdaniem optymalne rybki do takiego oczka.
Ja moje bajorko mam pod domem, te¿ bez filtracji ale dbam o nie w zasadzie prawie codziennie, czyszczê, pielêgnujê, i a jest spore (mam ok. 42m3 i ok. 60m2 powierzchni wody) i wpu¶ci³em tylko 15 szt polskiego z³otego karasia w zesz³ym roku, po roku mam ok 30 szt wielko¶ci d³oni i bli¿ej nie okre¶lon± liczbê (dziesi±tki lub setki narybku) i ju¿ zaczynaj± siê problemy z "nitkami" które zbieram codziennie.. Planujê wpu¶ciæ 2 okonki ¿eby likwidowa³ narybek a i tak nie wiem czy to wystarczy..
Tak wiêc dwa razy siê zastanów, co chcesz mieæ docelowo i ile czasu mo¿esz lub chcesz temu po¶wiêciæ.. Jak bêdziesz karmi³ tak± ilo¶æ ryb? S±dzisz ¿e same siê wy¿ywi± w takim niewielkim zbiorniku?
Mo¿e od razu nie padn± ale bêd± g³odowa³y przy dokarmianiu tyko w weekend..
By³o ju¿ wiele osób które po roku czy dwóch rezygnowa³y bo powpuszcza³y sporo ryb i nie dawa³y rady zadbaæ o oczko jak nale¿y..

taniw - 2019-05-27, 08:27

Dwa okonie te¿ mog± stanowiæ problem. Potrafi± siê rozmno¿yæ jak karasie i skar³owacieæ. Gdy zabraknie im pokarmu zwierzêcego siêgn± po ro¶linny. Sugerowa³bym do twojego oczka sumika kar³owatego.
ubot - 2019-05-27, 08:55

No jak trafi siê akurat parka to fakt.., a mo¿e jeden okonek da radê..?
Sumik nie wiem czy w³a¶ciwie potrafi siê zaj±æ narybkiem.., a poza tym te kolce..

czeczen - 2019-05-27, 10:20

W takim razie temat wyczerpany.
Pike5 - 2019-06-03, 20:39

taniw napisa³/a:
Dwa okonie te¿ mog± stanowiæ problem. Potrafi± siê rozmno¿yæ jak karasie i skar³owacieæ. Gdy zabraknie im pokarmu zwierzêcego siêgn± po ro¶linny.
Okonie zjedz± moczarkê :???:
czeczen - 2019-06-05, 08:58

Na razie poczekam kilka miesiêcy, dam siê zadomowiæ okoliczne faunie i rozrosn±æ ro¶linom.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group