Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - Zdychające rybki w oczku wodnym

PaulinaWit - 2019-05-06, 22:30
Temat postu: Zdychające rybki w oczku wodnym
Cześć, od kilku lat mam małe oczko wodne. Co roku na zimę przenoszę rybki do wanny w piwnicy, jak przychodzi wiosna to rybki z powrotem wpuszczam do oczka. Rośliny zawsze sadzę te same. Kamienie myję i też wrzucam te same. Po zalaniu oczka wodą czekam kilka dni i wpuszczam rybki. W tym roku po kilku tygodniach od wpuszczenia rybki zaczęły padać kolejno, w odstępie kilku dni. W obecnej chwili zostały 4 które są apatyczne, mało jedzą. Myślałam, że to wina pokarmu który został z poprzedniego roku ale zmieniłam go, dokupiłam nowe rybki i te też zaczęły padać. Gdzie szukać przyczyny? Żal mi tych rybek, długo były ze mną, a widać że się męczą, bo dwa dni przed zdechnięciem leżą na boku przy powierzchni i oprócz oddychania to nie robią nic.

Oczko:
- pojemność 850l,
- kilka karpi i kilka karasi (raczej mniej niż więcej, z czego karpie padły pierwsze, karasie się trzymają),
- PH 8,3-8,4
- Twardość ogólna 20°dH (zakupiłam już zmiękczacz ale wątpię, żeby to miało coś do rzeczy)
- oczko jest w większej mierze zacienione
- filtr uv

siwpaw - 2019-05-06, 22:46

Na 850 l kilka karpi i kilka karasi trochę dużo a badałaś azotany Może zatruwają się własnymi odchodami karpie to straszne świniaki Rozumiem że fontanna i napowietrzacz chodzą cały czas ?
kmarkot - 2019-05-06, 23:31

Witam myślę że problem tkwi w wodzie.
Problemu nie stanowią azotany tylko NH3 i NO2
Podmień po 20% wody w oczku przez 3 dni.
Skąd czerpiesz wodę? Jeżeli nie jest chlorowana można zrobić jedną podmianę wody 50% Należało by też dodać bakterii nitryfikacyjnych.

taniw - 2019-05-07, 13:06

Jakbym chciał się pośmiać to powiedziałbym dokup ryb i usuń wszystkie rośliny. Ale lepiej zrób odwrotnie. Poszalałaś trochę z tymi karpiami w 800l.
PaulinaWit - 2019-05-07, 23:38

Mam testy paskowe 6w1 i wszystko jest w normie (azotyny i azotany bliskie 0) za wyjątkiem twardości ogólnej która wynosi 20. Napowietrzacz chodzi całą dobę.
Wodę (ok. 50%) wymieniłam jak padła pierwsza rybka. Wodę biorę z sieci, chloru w niej nie ma.
Rybek od zawsze było ok -+10szt i zawsze śmigały i tarły się jak głupie.

Co do roślinek to jeszcze nie wypuściły pędów tak jak bym chciała może dlatego wydaje się, że jest tam ubogo ;)

Agga - 2019-05-08, 13:52

Rybek faktycznie jest za dużo troszkę :? czasem przypałęta się jakiś paskudztwo nie wiadomo skąd ,może spróbować zieleń malachitową dolać
PaulinaWit - 2019-05-10, 09:09

Może i za dużo faktycznie, kiedyś o tym nie wiedziałam ale mimo to rybki zawsze żyły. Teraz pojawiła się piana na oczku, może mieć to jakiś związek ? Albo jest chociaż jakimś wskaźnikiem gdzie szukać przyczyny?
taniw - 2019-05-10, 21:04

800l 10rybek to 80l na jedną. Karasie przeżyją ale karpie nie.
Piana najczęściej oznacza białko w wodzie. Wskazuje, że gdzieś musi leżeć coś zdechłego.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group