Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - źródło

potentator - 2018-12-29, 17:03
Temat postu: źródło
Witam,mam pytanie, zrobiłem sobie na działce małe oczko wodne takie gdzieś 7x5 , ciągnę z niego wodę ze źródła co wybija w lesie ok 20m od mojej działki. Mam pytanie czy mogę jakoś usprawnić pobór tej wody? tzn. Mam tam rurkę włożoną w górnej pow.(brzegu) źródła i tak grawitacyjne leci do mojego oczka. Problem jest w lecie kiedy woda się obniża poniżej poziomu rurki, albo deszcz nie pada. Źródło bije cały czas tylko poziom wody się obniża. Niestety nie mogę założyć do niego kręgu bo jest to zaraz koło drogi leśnej i dużo osób tam korzysta. Źródło wyłożone jest kamieniami skałami ale widzę że przesiąka. Zastanawiałem się nad wyłożeniem brzegów folią przez to nie bedzie woda przesiąkała w głąb tylko przelewała górą. Proszę o rady
wolanin - 2018-12-30, 16:32
Temat postu: Re: źródło
Pod folię woda Ci podejdzie, tak jakby folii nie było. Jak wyobrażasz sobie dociśnięcie jej do ścian i doszczelnienie? Może coś dałoby obmurowanie ścian jakimś szybkowiążącym cementem, choć tak na czuja, to woda po prostu układa się tak, jak jej poziom w otaczającym gruncie, ale spróbować może warto, jeżeli faktycznie woda wybija z dna z pewnym dodatnim ciśnieniem jak w studni artezyjskiej a potem ucieka przez ściany. Zapewne największe szanse powodzenia miałoby wkopanie rurki wgłąb, zdaję sobie sprawę, że nie masz ochoty wykonywać po raz drugi tej pracy...
potentator - 2018-12-30, 18:59

To wygląda tak woda wypływa spod drogi. Jak pada widze którędy leci. Czy myślicie ze jak wbije rurkę dwucal w tym miejscu to będzie lepiej leciała? W tym źródle zawsze jest woda poziom ok 50 cm bo tak jest wykopane.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group