Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko z formy - Oczko wodne z laminatu 13000l

malig007 - 2018-12-24, 14:59
Temat postu: Oczko wodne z laminatu 13000l
Witam wszystkich, chciałbym zacząć przygodę z oczkiem wodnym, czytam forum od kilku dni, uzyskałem na nim wiele cennych informacji i mniej więcej wiem co i jak. Chciałbym żeby w moim oczku bylo trochę roślinek i rybek. Myślałem o gotowej formie z laminatu poliestrowego ze strony hoope.com 640x290x140 13000l, dlatego z laminatu gdyż wydaje mi się najtrwalsze, tym bardziej ze mam owczarka niemieckiego który lubi się pluskać i boję się że folię może przedrzeć pazurami. Moje pytanie, czy ma ktoś takiej wielkości oczko z formy, jak ono się sprawuje, czy może szkoda pieniędzy i zrobić z foli, albo geogumy dostępnej na stronach internetowych, jak jest z zimowaniem takiego oczka czy one nie popęka jak będzie mróz. Prosiłbym o zalety i wady.
taniw - 2018-12-25, 11:19

O trwałość formy w zimę nie masz co się obawiać. Wielką wadą takich oczek jest za mała ilość pólek na rośliny.
Większość osób które zaczynają od oczek z form, później jednak tego żałuje.

luzio - 2018-12-25, 20:48

Tak oczka z folii są bardziej plastyczne, można zrobić oczko dokładnie pod swoje potrzeby.

Gdybym jednak zdecydował się na ten laminat i psa w nim to spróbowałbym je zbudować z myślą o dalszej rozbudowie. Laminat potraktowałbym jako część oczka. Lub raczej jako pierwsze mniejsze oczko, do którego dobudować można będzie kiedyś kolejne.
Jeśli ktoś na serio myśli o oczku to z pewnością szybko mu się ten laminat wyda za mały. Zamiast jednak wykopywać go i niszczyć zbudowane już środowisko lepiej właśnie byłoby pomyśleć o tym zawczasu i tak rzeczy zorganizować by później oczko laminatowe miało swoją pożyteczną funkcję w systemie.

malig007 - 2018-12-26, 04:35

Mój znajomy ma oczko wodne z formy tylko ze małe bo jakieś współ i całkiem fajnie to wygląda, Wydaje mi się ze jak bym zrobił 13000l to by było wystarczające już na dłuższy czas, ale po przemyśleniach zrobię go z foli EPDM, wyjdzie o połowę taniej od formy, bo za formę 13000 L wołają prawie 7000 zł, to za tą kwotę myślę ze zrobię na gotowo. Jak tylko trochę zimą zelzy ruszam pełna para. Powiedzcie mi jeszcze proszę na jakich glebokosciacg robić półki I jakie szerokie? I jak jest z rozciąganie tej membrany, bo jeśli będę mial oczko o nieregularnych kształtach to folia będzie się faldowac i będzie pewnie pozwijana w niektórych miejscach, czy moze wtedy trzeba wycinac nadmiar foli i ja zgrzewac, jeśli tak to czy to jest trudne? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
taniw - 2018-12-26, 09:40

Mam oczko z EPDEMu, nic nie wycinałem. Jeżeli powstaną jakieś zakładki to tylko tam gdzie jest głębiej i dalej od brzegu. Ciśnienie wody ładnie ugniata te fałdy i naprawdę nie jest to żaden problem.
luzio - 2018-12-26, 12:03

EPDM można troszkę naciągnąć w strefie wody głębokiej. Układasz ją luźno by wisiała do pół metra nad dnem, nalewasz wody i się sama ponaciąga. Fałd jest wtedy mniej.
Odnośnie półek to trzeba to trochę przemyśleć. Najważniejsze jest by były poziome ;)
Poza tym lepiej zrobić oczko asymetryczne. Tzn. Przy jednym z brzegów głębię a naprzeciwko półki z płytszą wodą. Głębię lepiej umieścić według mnie od strony słońca (południowej) i też chyba od tej z której się zwykle oczko będzie oglądać.
Nie robić półek obrączkowo wokół oczka ale podzielić je na sektory. Lepiej mieć duże wygodne powierzchnie na różnych głębokościach.
Można wyróżnić jakieś 4 strefy głębokości: Bagienna, gdzie powierzchnia żwiru/ziemi/piachu w których będą umieszczone rośliny jest praktycznie równo z powierzchnią wody. Potem trochę głębiej (dno na jakiś 40-50cm) też rośnie sporo roślin. Później jakiś metr głębokości dla lilii czy pałek. Tu dużo roślin już nie rośnie. Ale lilie zajmują dużą powierzchnię. No i na koniec strefa głęboka, wspomagająca utrzymanie czystości wody, też powinna być. Można tam wrzucić wywłócznika.

malig007 - 2018-12-27, 00:09

Mam jeszcze takie pytanie, bo jak oczko to i kaskada. Ma ktoś kaskada gotowa z laminatu?widać ze nie jest naturalna tylko z tworzywa czy raczej się nie rzuca to w oczy? Bo zrobic samemu to pewnie jest trochę zabawy.
luzio - 2018-12-27, 00:14

Ja tu na forum nie widziałem by ktoś miał taką kaskadę. Ale jeśli już planujesz coś prostego i sztucznego to przecież nie będzie to trudne do samodzielnego zrobienia ;)
taniw - 2018-12-27, 07:15

Było kiedyś zdjęcie takiej kaskady na forum. Trudno z nią zrobić coś by wyglądała w miarę naturalnie. Jak już wybudujesz oczko to kaskada to rzeczywiście zabawa.
malig007 - 2018-12-27, 13:35

Chodzi mi o coś takiego jak na tej stronie http://www.hoppe.com.pl/?...products&p=1152 są dostępne w 3 kolorach i na zdjęciu całkiem fajnie to wygląda, ale czy w rzeczywistości też tak wygląda, i czy nie rzuca się w oczy że to laminat. Cena takiego zestawu to 400 PLN. Myślałem ze może ktoś posiada taki zestaw i mi podpowie czy warto.
luzio - 2018-12-27, 17:45

Trudno stwierdzić. Z taką małą kaskadką może faktycznie będzie praktyczniej. Gdy się znudzi łatwo też zdemontować. Wielkiej pracy przy tym nie będzie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group