Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Ubywanie wody w oczku wodnym

patkkk - 2018-08-27, 20:37
Temat postu: Ubywanie wody w oczku wodnym
Witajcie, czy ktoś obecnie kontroluje ubywanie wody w swoim oczku. Zalaliśmy właśnie nowe oczko ok 35m3 całe wyłożone kamieniami, folia EPDM 1.2mm do oczek. Wielka kaskada, 4m szerokości 6m długości. I pytanie, czy kamienie wpijają wodę? Roślin póki co jest kilka, nowe zostaną dosadzone niebawem. Podczas pomiarów działało tylko napowietrzanie bez kaskady i z tego co zaobserwowałem na linijce ubyło około 7mm wody przez 24h. Jakie macie doświadczenia z tym związane oraz jak wygląda takie ubywanie wody przy obecnej pogodzie czyli noce zimne dzień dość ciepło.
wolanin - 2018-08-28, 07:18
Temat postu: Re: Ubywanie wody w oczku wodnym
7 mm to trochę za dużo. Może powtórz taki pomiar. Nie ma gdzieś miejsca gdzie woda mogłaby być podciągana kapilarnie do gruntu przy brzegu?
luzio - 2018-08-28, 07:59

Zimne noce, ciepłe dni to najbardziej sprzyjające warunki do wyparowywania wody. Może także i za pomocą podsiąkania w kamienie a potem oddawania wody w powietrze czy ziemię. 7mm to sporo ale wciąż możliwe. Trzeba zobaczyć tendencję. Czy to był jednorazowy wyskok czy stała sprawa.
taniw - 2018-08-28, 08:06

Co to za kamienie? Jak granit lub podobne to nie. Jak jakieś porowate skały to mogą trochę wchłonąć.
7mm wody to ubytek wody właściwie w normie. W upały mi czasami ubywało 10-15mm.

patkkk - 2018-08-28, 10:23

Jeśli chodzi o połączenie z gruntem to jedynie taki kontakt ma geowłóknina i ona jest dość mocno nasiąknięta. Jeśli chodzi zaś o kamienie to są to otoczaki na całej powierzchni oczka, oraz kilka głazów gnejsowych. Widać po kamieniach jak są nasiąknięte ponad stan wody o jakieś 3 cm. Wczoraj uruchomiliśmy kaskadę i naprawdę ciągnie wodę jak cholera i trzeba uszczelniać. No nic, będziemy testować dalej.
luzio - 2018-08-28, 22:57

Ktoś ostatnio pisał tutaj że chyba taka geowłóknina mu ładnie wysysała wodę. Ciężko mi stwierdzić na ile tak faktycznie może być. Ale z pewnością wielkim pochłaniaczem są kaskady. Im bardziej rozbudowane tym więcej. 7mm z pracującą kaskadą przy obecnej pogodzie to raczej naturalna rzecz, tak jak pisze taniw.
Mariano - 2018-09-08, 00:14

luzio napisał/a:
Zimne noce, ciepłe dni to najbardziej sprzyjające warunki do wyparowywania wody.


I tak i nie. W takie dni najczęściej jest suche powietrze - a więc sprzyjające parowaniu. Ale zimne noce wychładzają też wodę - a to wydatnie zmniejsza parowanie. Jeśli woda ma 18 stopni, to parowanie będzie stosunkowo małe. Najwięcej zależy tu od temperatury wody, a ta w jesieni, przy zimnych nocach, dość szybko stygnie.

luzio - 2018-09-08, 11:05

Ja odnoszę wrażenie że właśnie takie skoki temperatury powietrza jednak mają inny wpływ niż zimna woda. Po prostu ciepła woda (po dziennym nagrzaniu) łatwiej paruje w zetknięciu z nocnym zimnym suchym powietrzem. Parowanie byłoby formą wymiany ciepła. A ponieważ różnica temperatur jest spora to i parowanie większe. Tak mi się wydaje :)
Zresztą chyba tak powstają mgły. Gdy ciepły grunt styka się z chłodnym powietrzem.

mjakubi - 2018-09-12, 14:50

Stawiam na uszczelnienie kaskady.
Masz pompe caly czas wlaczona?
Jezeli tak obserwuj ubytek przy wloczonej przez 24h a pozniej przy wylaczonej.
Chyba ze jeszcze jakis filtr po drodze.

jurek47 - 2018-09-16, 15:03

luzio napisał/a:
Ktoś ostatnio pisał tutaj że chyba taka geowłóknina mu ładnie wysysała wodę. Ciężko mi stwierdzić na ile tak faktycznie może być. Ale z pewnością wielkim pochłaniaczem są kaskady. Im bardziej rozbudowane tym więcej. 7mm z pracującą kaskadą przy obecnej pogodzie to raczej naturalna rzecz, tak jak pisze taniw.
Nie pisz głupot o geowłókninie wysysającej wodę ,jeśli już to z gruntu pod nią.Kaskada szeroka i długa ,więc się nie ma co dziwić że ubywa.W przyszłym roku jak będzie taka pogoda jak w tym to w czerwcu 3cm.i wiecej ubędzie ,a i rośliny zrobią swoje.
luzio - 2018-09-17, 22:02

samuraj napisał w tym temacie w innym wątku że mu mata zasączała...
ubot - 2018-10-20, 20:03

Obstawiam dwie przyczyny, efekt kapilarny - jeśli jest taka możliwość, jakieś korzenie z rośli na brzegu itp., i kaskada w trakcie upałów stanowi duże źródło parowania..
Zac - 2018-10-21, 09:03

Jak jest gorąco i kaskada jest w obiegu to 7mm jest do przyjęcia.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group