Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - Oko Bartka

oczkoWgłowie - 2018-08-14, 20:03
Temat postu: Oko Bartka
Witam wszystkich forumowiczów. Przyszedł czas pochwalić się moim oczkiem wodnym.
Wymiary to 7x8 ok 15000 l kształt nieregularny, głębokość 1,20-140 tylko jedna półka zrobiona po skosie od 30 do 50 cm. Folia 1.0 pod pod nią stara folia z oczka. Docelowo oczko ma funkcjonować bez prądu, chodź przygotowany filtr bodajże aquela. Zobaczymy pierwszą zimę jak z zamarzaniem i zapotrzebowaniem na tlen. Na razie pływają 4 orfy kilka karasi i 4 karpie.
Proszę o porady i opinie nawet surowe i mniej przychylne. Za wszystkie z góry dziękuję.


























taniw - 2018-08-14, 20:42

Jak oczko ma działac bez filtra to jest w nim stanowczo za mało roślin. Z karpiami pewnie będziesz miał problem w zimie /brak napowietrzania/. Radziłbym też już nie zwiększać ilości ryb. Starczy to co jest, a i tak co roku będzie ci przybywać karasi.
Oczko fajne,ale brak prądu może ci bardzo utrudniać utrzymanie wody w czystości i w parametrach niezbędnych dla hodowli koi.

wolanin - 2018-08-15, 07:15
Temat postu: Re: Oko Bartka
Podoba mi się staranność, z jaką wykończyłeś wszystkie detale.
Ładnie rozwiązałeś problem sterczącej nad oczkiem kaskady, tylko mam nadzieję, że kupiłeś już albo masz zamówioną pułapkę feromonową na ćmy azjatyckie - bo prędzej czy później z tego bukszpana mogą zostać tylko same gałązki. Ja początek kaskady cofnąłbym głębiej między drzewa.
Z taką ilością ryb nie dasz rady bez mocnej filtracji. Moim zdaniem oczko bez filtrów to cztery orfy i nic więcej.
Trochę zgrzyta mi kwadratowe założenie tego zakątka, ale nie widząc całości trudno powiedzieć, jak to wpasowuje się w otoczenie.

Qba - 2018-08-15, 07:53

Witam!

Ogólnie preferuję więcej zieleni niż kamieni ale to wykonanie bardzo mi się podoba. Jeszcze przyciąć drzewka i bedzie Japonia ;)
Jeśli jednak chcesz się cieszyć widokiem ryb to filtracja musi być.

oczkoWgłowie - 2018-08-15, 08:37

Dziękuje za odpowiedzi i komentarze.
Pragnę sprostować że foty robione były zaraz po założeniu.Aktualnie jest znacznie wiecej roślin wodnych.(końcówka sezonu raczej na rośliny).
Wyjaśnie jeżeli chodzi o prąd.Mianowicie prąd na działce jest tylko...mnie nie ma ;) Raczej jestem tylko na weekendy plus cześciej w okres urlopowy. Dlatego chce spróbować bez prądu a wiem że jest to możliwe podpierając sie dużą ilością roślin.
Jeżeli miałbym dać jakieś urządzenie pobierające prąd to jak najbardziej ekonomiczne .
Tu liczę na propozycje od was. W przyszłości myśle nad filtrem Oase BioTec ScreenMatic napewno bardzo wydajny i pobiera Ok 5 W ale to koszt 2-3 tyś.

wolanin - 2018-08-15, 08:45

Nie wiem jak z bezpieczeństwem na tych działkach, ale taki ScreenMatic to tylko do zakopania w ziemi :)
Czy musisz wyłączać prąd opuszczając działkę? Czy to tylko kwestia poczucia, że marnujesz energię elektryczną, bo Cię tam nie ma?
Wydaje mi się, że jedyna opcja z czasową pracą filtra to bagienko koło oczka - kiedy płynie przez nie woda z oczka, jest OK, kiedy nie płynie - też w sumie OK.
Może chodzi ci o niedrażnienie "gości" widokiem pracującej kaskady? Mógłbyś przełączać obieg zaworami.

oczkoWgłowie - 2018-08-15, 08:50

Kaskada ma swoją pompę juz zamaskowana w oku. Odpalam ją jak jestem zjada 200W druga pompa 55w zasila tego Aquela którego moge odpalać w piątek po południu i wyłączać w niedziele ale wiadomo muszę wyczyścić cały filtr bo wszystko w nim zgnije jak nie bedzie pracował. Odkurzacz tez juz zakupiłem na pewno się przyda...
Na bagienko inne cuda nie ma miejsca oczko jest zrobione w maksymalnych wymiarach. Świerki drzewa wkoło z drugiej strony wejście z następnej domek jedynie co to tylko głębiej można kopać ;)

taniw - 2018-08-15, 10:17

wolanin, Nie w temacie ale dzięki za te ćmy azjatyckie. Coś mi delikatnie podżerało moje bukszpany. Teraz wiem, że zaczyna się inwazja. Pułapki feromonowe i DIPEL /to taki biologiczny środek owadobójczy/ zmówione zostały natychmiast.
oczkoWgłowie - 2018-08-15, 10:25

Dalej nie w temacie...


Na tego typu objawy połączenie sa Biosept 33 SL i Topsin M 500 SC.

oczkoWgłowie - 2018-08-20, 19:25

Aktualizacja fot







taniw - 2018-08-20, 19:54

Wszystko fajne, tylko kaskada trcohę przytłaczająca.
oczkoWgłowie - 2018-08-21, 08:30

Doradzacie jaki dobrać napowietrzacz o małej mocy żeby było coś ekonomicznego.
Posiadam coś takiego



Napewno są mniejsze o mniejszej mocy . Co polecacie ?

oczkoWgłowie - 2018-08-27, 09:13

Widze że długo trzeba czekać aż ktoś milszy odpowie. Szkoda ale widać że podupada to forum ;(

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group