Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - Oczko - początkujący

Visio - 2018-07-10, 09:36
Temat postu: Oczko - początkujący
Witam wszystkich,


Ponieważ zakładam oczko wodne po raz pierwszy i nie chcę popełnić zbyt wiele błedów pozwoliłem sobie zarejestrować się do Waszej grupy i czerpać z doświadczeń ludzi którzy już działają w tym temacie od lat.

Przechodząc do konkretów:

Oczko będzie miało około 5-7m sześciennych wody w najgłębszym miejscu 1,2 - 1,3m, na samym dnie niecka z żywicy do której chcę podpiąć rurę calową która będzie podłączona do filtra umieszczonego w studni chłonnej (załączyłem odręczny rysunek). Rura służyć będzie do pobierania wody do filtracji ale również możliwe będzie spuszczenie wody w celu oczyszczenia oczka. Żywiczna niecka oraz pozostała część stawu przykryta folią, śrubunek calowy "skręcający/łączący" dół niecki z folią. Niestety w foli na samym dnie będzie dziura ale myślę, że silikon plus dobre skręcenie mechaniczne pozwoli uniknąć przecieków. Proszę o komentarze czy pomysł jest dobry czy raczej z niego zrezygnować?




wolanin - 2018-07-10, 10:12
Temat postu: Re: Oczko - początkujący
Cześć Visio, założenie ogólnie niezłe, szczegóły trzeba dopracować.
Przede wszystkim rura pod dnem minimum 70mm, najlepiej 110mm. Na jej końcu jakiś odpływ denny, nie sama rura, bo ta łatwo może się zatkać. Ja zastosowałem plastikową kratkę kanalizacyjną 20x20. Przy odrobinie dłubaniny mógłbyś taką kratkę dostosować do uszczelnienia z folią, montując dodatkowy kwadratowy kołnierz z otworami na śruby. Można też kupić specjalne odpływy denne do koipondów, ale te są dość drogie.

Może rozrysowałbyś dokładnie, jak wyobrażasz sobie studnię chłonną z filtrem, w szczególności przejście z rury dennej do filtra?

Ta niecka z żywicy to z powodu piasku?

Visio - 2018-07-10, 16:09

Witam,

Nieckę chcę zastosować głównie z jednej strony ze względu na piasek z drugiej -głównie po to by szczelnie podłączyć rurę 1 lub 1,5 cala(łatwiej kołnierzem skręcić z sztywną niecką) do samej foli nie wiem jak to można by było bezpiecznie (szczelnie ) wykonać. Rura z samego dna szczelnie połączona np. z beczką(umieszczoną w studni chłonnej) odprowadzałaby wodę na zasadzie naczyń połączonych z oczka do filtra. W filtrze przesączała się będzie przez warstwy filtracyjne do góry skąd pompką przepompowywana będzie po niewielkiej kaskadzie do oczka. Filtr będzie umieszczony w studni chłonnej ponieważ będzie do niego łatwy dostęp, będzie schowany i w przypadku gdy będę chciał oczyścić oczko bez problemu za pomocą trójnika będę mógł spuścić wodę.

Pozdrawiam,

wolanin - 2018-07-11, 07:33

Visio napisał/a:
Witam,

Nieckę chcę zastosować głównie z jednej strony ze względu na piasek z drugiej -głównie po to by szczelnie podłączyć rurę 1 lub 1,5 cala(łatwiej kołnierzem skręcić z sztywną niecką) do samej foli nie wiem jak to można by było bezpiecznie (szczelnie ) wykonać. Rura z samego dna szczelnie połączona np. z beczką(umieszczoną w studni chłonnej) odprowadzałaby wodę na zasadzie naczyń połączonych z oczka do filtra. W filtrze przesączała się będzie przez warstwy filtracyjne do góry skąd pompką przepompowywana będzie po niewielkiej kaskadzie do oczka. Filtr będzie umieszczony w studni chłonnej ponieważ będzie do niego łatwy dostęp, będzie schowany i w przypadku gdy będę chciał oczyścić oczko bez problemu za pomocą trójnika będę mógł spuścić wodę.

Pozdrawiam,


Trzeba ustalić twarde założenia.
1. Zapomnij proszę o rurze 1 lub 1,5 cala przy układzie "grawitacyjnym" (używam cudzysłowu, bo zazwyczaj każdy układ pompowy w oczku jest układem częściowo grawitacyjnym, częściowo ciśnieniowym). Taka średnica dobra może być dla pompy, która wymusza przepływ, bo tłoczy wodę pod ciśnieniem wartości kilku metrów. Dlatego pompy leżące na dnie dają sobie radę z takimi średnicami rur, a same się nie zatykają, bo mają na wlocie kosze. W Twoim rozwiązaniu przepchnięcie wody przez 1, 1,5 cala także wymaga sporej różnicy poziomów wody - taka różnica wytworzy się między zwierciadłem w oczku i w filtrze. Może się okazać, że osuszysz w ten sposób filtr odsłaniając wlot leżącej tam pompy.
2. Pomijając stratę wysokości ciśnienia na rurze oczko-filtr, w samym filtrze musisz przewidzieć także pewną stratę wysokości zależną od materiału w filtrze i jego zabrudzenia. Nad warstwą filtracyjną musisz więc przewidzieć dodatkowe centymetry, żeby pompa mogła być cały czas zanurzona.
3. W Twoim układzie cały najgorszy brud będzie zbierał się na dnie filtra, więc nie chcąc co kilka dni rozbierać filtr i czyścić z jego dna najbrudniejsze warstwy, powinieneś zaprojektować albo skuteczną metodę płukania, spuszczania osadu z dna filtra, albo moim zdaniem lepiej - podzielić filtr na łatwo dostępny prefiltr oraz właściwy filtr. Prefiltr może się składać z części zatrzymującej najgrubszy osad oraz części klarującej wodę (gąbki...), tak, żeby filtr biologiczny mógł pracować choćby cały sezon bez potrzeby płukania. Prefiltr może być rozdzielony na dwie komory, zgodnie z podanymi wyżej funkcjami.

Ze względów praktycznych - skoro planujesz studnię chłonną - nie robiłbym jakiejś okrągłej beczki (dalej nie wiemy, jak to u Ciebie ma wyglądać), lecz (skoro już chcesz coś budować obok oczka) zrobiłbym murowane komory z podziałem na prefiltr, filtr mechaniczny i biologię. Prefiltr mógłby pełnić rolę owej studni chłonnej umożliwiającej odpompowanie wody jakąś szlamówką, czy spust do kanalizacji, o ile podłączyłbyś do niej wylot prefiltra, stosując np. zasuwę Valterra 50mm, albo w bardzo taniej wersji - kielich zwykłej rury kanalizacyjnej zatykany pionową rurą wystającą ponad powierzchnię wody.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group