Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - Co robić - wszystkie karasie i karpie mi zdechły...

ma-r1974 - 2018-04-19, 10:11
Temat postu: Co robić - wszystkie karasie i karpie mi zdechły...
Witam, ryby żyły w oczku od około 3 lat. Przezimowały pod lodem - napowietrzałem i kułem przeręble. Po roztopach wszystko było OK. Jednak 3 dni temu, kiedy uruchomiłem filtr, lampę UV, załączyłem fontannę, ryby padły mi w ciągu 2 dni. Objawy choroby są takie, że rybom robią się mętne oczy, jakby miały jakąś folie na oczach i dodatkowo głównie na grzbiecie robią się takie biało-przezroczyste frędzle. Kiedy zdechną nie pływają do góry brzuchem, tylko są pod powierzchnią albo pochowane w roślinach i wyglądają jak żywe. Dzięki z góry za pomoc.
Mariano - 2018-04-20, 09:14

ma-r1974 napisał/a:
uruchomiłem filtr


Cóż... sam je prawdopodobnie zabiłeś tą operacją. Jeżeli ryby były zdrowe przed uruchomieniem filtra, to bardzo prawdopodobne że choroba jest skutkiem a nie przyczyną.

Uruchomiłeś filtr, w którym ze względu na brak tlenu zachodziły procesy gnilne i w efekcie czego woda w filtrze zawierała wysokie stężenie amoniaku. Wodę z filtra, który był wyłączony przez dłuższy czas niż kilka dni, należy KONIECZNIE wylać (np na trawnik) z dala od oczka.

Ryby podtrute amoniakiem, nawet jeśli nie zdechną od razu, to są bardzo podatne na choroby. Miałem kiedyś w akwarium taki scenariusz: W sterowniku akwarium padł przekaźnik od pompy filtra i nie zauważyłem tego, bo wypływ wody z filtra był pod powierzchnią. Po jakichś trzech tygodniach zobaczyłem, że zaczynają rosnąć mi glony i "poklikałem" w sterowniku, myśląc że coś jest nie tak z ustawieniami - przekaźnik się wyłączył i włączył kilka razy, uruchamiając pompę. Zostawiłem działający filtr i w ciągu następnych dwóch dni niektóre ryby padły. Zrobiłem testy i wyszedł amoniak - zrobiłem częściową podmianę żeby zbić go do normy. Niestety mimo kontroli amoniaku w ciągu następnych kilku tygodni padła mi większość obsady - pojawiły się pleśniawki, pasożyty itp.

ma-r1974 - 2018-04-21, 22:00

Czyli co teraz zrobic, zeby usunac amoniak z wody? Tylko wyplukac filtr? Czym go wyplukac? W oczku jest ok 2m3 wody...
taniw - 2018-04-22, 07:18

Masz jakieś rośliny w tym oczku? Sam filtr przy pewnie jakiejś olbrzymiej liczbie karasi to za mało.
Ja bym wylał całą wodę z oczka, być może do dezynfekcji użyłbym nadmanganianu lub czegoś podobnego i dopiero wlał nową wodę. Filtr płucze się wodą, można ewentualnie wymienić złoża.
Z nowymi rybami poczekaj ze dwa miesiące i nie przesadzaj z ich ilością. na 2m3 na początek góra 5-6 szt.
Ogólnie dla większego rozeznania wrzuć jakieś zdjęcie tego oczka ze szczególnym uwzględnieniem systemu filtracyjnego.

Mariano - 2018-04-23, 12:24

Mariano napisał/a:
Czyli co teraz zrobic, zeby usunac amoniak z wody? Tylko wyplukac filtr? Czym go wyplukac? W oczku jest ok 2m3 wody...


Teraz to już nic nie zrobisz bo amoniak był w wodzie w filtrze, którą już wprowadziłeś do oczka. Sprawdź testem czy to w ogóle amoniak. Przy okazji sprawdź inne parametry wody - w razie czego skoryguj. Włącz intensywne napowietrzanie (jakaś fontantnna czy kostki) i odczekaj ze dwa tygodnie.

Przy tak małym oczku możesz wymienić całą wodę, choć bez solidnej dezynfekcji to nie ma większego sensu bo patogeny i tak zostaną w mule i na roślinach. Jeśli parametry wody są ok, to ja bym nie wymieniał bo to jedynie osłabia ekosystem. Jeśli fosfor i azotyny są wysokie lub wykryjesz amoniak, to można wymienić 50%.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group