Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne z folii. - beton na folię

Kubulus - 2018-02-12, 16:35
Temat postu: beton na folię
Witam
Mam zamiar wykonać oczko wodne 6x9m i 1,2m gł.
Wymyśliłem sobie pewien sposób i chciałbym poznać wasze opinie za i przeciw.
Dno wykopu chciałbym wyłożyć agrowłókniną na to folia (taka porządna do oczek). Na folię znów agrowłóknina, a na nią wylewać beton ok 5cm grubości i w ten beton wciskać delikatnie otoczaki.
Według mojej wyobraźni izolacją ma być folia. Na folii agrowłóknina, by beton nie tarł o folię, a beton według mojego planu nie ma być żadnym zbrojeniem tylko warstwą wiążącą kamienie, żeby się nie przemieszczały, żeby można było wejść do oczka i np nie przebić kamieniem folii.
Dodam jeszcze, że beton miałby być bez jakiegokolwiek zbrojenia. Wydaje mi się,że nawet jeśli gdzieś pęknie to i tak nie jest w stanie uszkodzić folii, a samego pęknięcia i tak nie będzie widać pod wodą. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

luzio - 2018-02-12, 18:23

Można tak zrobić, robiłem podobnie tylko:
1. Dałem geowłókninę a nie agrowłókninę między folię a zaprawę.
2. 1,2 to mało. Przy oczku twojej wielkości naprawdę przydałaby się strefa głęboka 1,7-2m.
3. Nie musisz wykładać całego oczka kamieniami. To bez sensu tak naprawdę jeśli to ma być typowe oczko z roślinnością i rybkami. Naprawdę ciężko jest zapanować nad glonami osadzającymi się na ściankach, mułem na dnie. Tak więc nie warto dodawać sobie nadmiarowej pracy, której potem i tak nie będzie widać. Kamienie sugeruję wyżej gdzie można sięgnąć być może jakąś szczotką, odkurzaczem wodnym, pilnować czystości. Tak naprawdę najlepiej po prostu wydzielić w oczku taką kamienną strefę, którą będzie się czyścić i popisywać, plus przyłożyć się do wykończenia brzegów. Z kamieniami sięgającymi max pół metra pod wodę.
4. Zdecydowanie nie jestem fanem otoczaków wciśniętych w zaprawdę. Moim zdaniem takie coś w ogóle nie wygląda ładnie. Jeśli już wykańczać brzegi okrąglakami to dużymi, konkretnymi i robić to tak by nie było widać zaprawy. Wtedy faktycznie efekt może być niezły. Ale trzeba to dobrze przemyśleć. Zbudować nieckę dużo większą niż docelowy rozmiar oczka ta by tymi sporymi głazami znaleźć się od wewnętrznej strony, by mieć pożądany efekt.
5. Ewentualnie wyłożyć oczko piaskowcem lub czymś podobnym. Znów w taki sposób by unikać zbytnio rzucającej się w spoinach zaprawy.
Wykładanie oczka kamieniem na większą skalę wcale nie jest łatwe. Lepiej to przemyśleć zawczasu niż skończyć z kiepskim efektem.

taniw - 2018-02-12, 19:33

luzio, Całkowita racja. Kamienie można ewentualnie dać do 30 cm głebokości. Niżej i tak mało widać i do tego będzie sporo kłopotów z czyszczeniem. Od otoczaków dużo lepsze /ładniejsze/ wydają się być płaskie łupki.
Kubulus - 2018-02-12, 20:52

okrąglaki łupek czy inne to nie takie ważne w tej chwili. Chodzi mi właśnie o sens (poprawność ) tej powiedzmy technologii, którą sobie wymyśliłem. Czy taka wylewka bez zbrojenia ma sens. Kojarzycie może zdjęcia albo filmy w sieci z takim pomysłem. Szukałem ale bez efektu.
luzio - 2018-02-12, 21:25

Ja to po prostu zrobiłem. Możesz zerknąć
http://forum.oczkowodne.n...t=5560&start=33

Kubulus - 2018-02-13, 10:34

No to widzę, że technologia według mojego pomysłu. A powiedz mi jeszcze co to za rodzaj i grubość folii i czy pod tą folię coś dawałeś?
luzio - 2018-02-13, 11:23

Folia to oczkowa folia PVC o grubości 1,1mm. Pod nią geowłóknina i na niej także. Generalnie nic niestandardowego. Oczko zostało obklejone kamieniami jak jakaś elewacja bez żadnej troski o zbrojenie czy grubość betonu. Po prostu było robione jak leci.
W jednych miejscach wygląda lepiej w innych gorzej. Sporo roboty zrobił taki jeden lokalny człowiek z pomocnikiem. Nie byli drodzy ale jak to bywa lubili wciągać tanie winka. Niepilnowani mogli się nie przykładać. Górną część oczka, robiłem już sam ze względu na jednak spore koszty no i jakość chociaż zajęło mi chwilę czasu zanim obcykałem technikę...
Układanie kamienia wymaga trochę cierpliwości i w ogóle. Teraz nie dziwią mnie stawki ludzi, którzy to robią za pieniądze.
W chwili obecnej oczko jest prawie ukończone. Ale zostało jeszcze trochę detali, kamieni do ułożenia. No i delikatne fugowanie. Aczkolwiek gdybym dzisiaj robił coś takiego to postarałbym się chyba by w szparach między kamieniami o ile to możliwe nie było żadnej zaprawy. Taki efekt podkreśla głębię kamienia i jest najlepszy.
No i jeszcze parę uwag co do zimy. To już druga zima, kamienie póki co się trzymają, narazie nie widzę jakichś negatywnych zmian.

Kubulus - 2018-02-13, 12:05

U moich rodziców jest zrobione tak - najzwyklejsza folia leży na ziemi a bezpośrednio na niej beton i w niego powciskane otoczaki. Wygląda to według mnie bardzo ładnie i dlatego chcę tak u siebie. Oczko u rodziców ma już jakieś 20 lat i jest ok. Ale odnośnie swojego pytam bo pytam, informacji nigdy za wiele, a inwestycja dosyć spora więc i wątpliwości się nasuwają.
luzio - 2018-02-13, 12:18

Tak jak napisałem wyżej. Zależy jaką rolę ma spełniać oczko. Moje jest wyłożone kamieniem od dna bo ma być kąpielowe. Ale mam obawy jak to będzie z glonami. Dlatego teraz myślę o konkretnej filtracji i sporym ruchu wody.
Natomiast w przypadku typowego oczka z roślinnością z pewnością nie warto bawić się w nadmiar kamieni. Znów powtórzę: jeśli już to wydzielić taką kamienną strefę, którą można wyeksponować. No i skupić się na wykończeniu brzegów, które wizualnie mają dużo większe znaczenie niż cokolwiek znajdującego się troszkę głębiej w wodzie.
No nic. Trzeba pomyśleć i tyle. Tak jak piszesz. Skoro to ma być większe oczko to nie możesz sobie pozwolić na nadmierną improwizację. Mi otoczaki w betonie nie podobają się wcale. Ale to twoje oczko i zrób tak byś potem nie żałował!

kmarkot - 2018-02-13, 14:12

Koszty są spore bo robiłem tylko do 40 cm głębokości + mała kaskada.
Używałem kamieni polnych tłuczonych .Niby nie dużo a kamieni wyszło trzy tony. :)
Murowałem sam ,też na geowłókninie 500 ,którą trzeba porządnie zmoczyć przed murowaniem.
Używałem zaprawy. Cement piasek + klej elastyczny do płytek .
w proporcjach
cement....klej.........woda.....piasek.......ilość
5.............1,25.........3,75.......15 .........25

wszystko w litrach

luzio - 2018-02-13, 14:39

Ja używałem cieńszej geowłókniny chyba była to 150.
Jeśli chodzi o zaprawę to po prostu piasek, cement i uplastyczniacz.
No i faktycznie. Kamienia idzie dużo. Na szczęście wszelakich okrąglaków i głazów w mojej okolicy nie brakuje, można wyłuskiwać z różnych miejsc za darmo. A i kopalnię piaskowca mam niedaleko. Pracują tam osobiście właściciele działek z piaskowcem. Łupią jak za dawnych czasów tylko mają nieduże usprawnienia jak duże spalinowe szlifierki kątowe. Ale by kamień był naturalny trzeba łupać :P Niektórzy czasem są tacy mili że odpalają kamień za darmo. Jeśli sobie wyłupiesz ;)
W każdym razie tanio w miarę można kupić bezpośrednio od wydobywcy.
Gdybym miał całą tą robotę zlecić to pewnie ze 3, 4 razy więcej kasy musiałbym wybulić. To kosztowna sprawa ale wykonując samodzielnie nie jest aż tak źle. Ja to nawet lubię bo wtedy jest dokładnie tak jak ja chcę. Nie muszę tłumaczyć swoich czasem dziwnych pomysłów.

kmarkot - 2018-02-13, 17:54

@luzio
Po prostu pozazdrościć u mnie na Podlasiu pozyskanie kamienia za darmo graniczy z cudem.
Za czasów mego dzieciństwa pamiętam że na każdej miedzy była pryzma z kamieniami od parunastu lat pryzmy zniknęły odkąd zaczęła się moda na skalniaki .
O cenach nie wspomnę wystarczy zajrzeć Tu

Dla zainteresowanych warto poczytać "Biologię wód śródlądowych"
Podaję link do małego fragmentu ,warto wydać parę złotych i przeczytać całość.
https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/1331_pdf.pdf
Jak rozmaity typ podłoża wpływa na twardość wody

Związki twardości wody z typem podłoża.
Określenie twardości wody Twardość [°dH] Typ podłoża
Bardzo miękka 0—4 granit, porfir
Miękka 4—8 gnejsy, piaskowce
Średnio twarda 8—12 bazalt
Dość twarda 12—18 twarda kreda
Twarda 18—30 miękkie wapienie
Bardzo twarda >30 dolomity, margle, gips


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group