Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Budowa filtra -oczko w Pchełkowie

Grzesp - 2018-02-08, 12:47
Temat postu: Budowa filtra -oczko w Pchełkowie
Dojrzałem do rozszerzenia układu filtracji w naszym oczku

Oczko ma 5-6 m3 pojemności
Do tej pory używałem filtr ciśnieniowego TIP z małą pompą (wewnątrz biobale i 3 gąbki)
W ubiegłym roku zakupiłem pompę AquaNova o wydajności 6500l.
Co tydzień czyszczenie zapychającego się filterkaa, dość.

Dzisiaj zakupiłem dwie małe beczki 60L, zamierzam podłączyć je szeregowo przed filtrem ciśnieniowym.

Mam już również nową lampę UV a układ przerobiony jest na węże 32 mm (wcześniej 18 mm)

Myślałem o ładowaniu oddolnym a w każdej beczkę zrobić zawór do czyszczenia.

Proszę o porady jak podejść do tematu, jak zbudować ten układ.




[ Dodano: 2018-02-08, 13:30 ]
Wstępny projekt

https://imageshack.com/a/img922/1742/P0lu0J.jpg

kmarkot - 2018-02-08, 17:29

Witam projekt ok.
Też jestem zwolennikiem zasilania beczek od dołu .
W pierwszej daj oczyszczanie mechaniczne czyli szczotki i gąbki .W drugiej biologiczny pesze ,l keramzyt lawa biobole ...
Zapraszam do mnie zobacz jak to wygląda u mnie.
http://forum.oczkowodne.n...t=6892&start=15
Powodzenia.

Grzesp - 2018-02-08, 17:31



[ Dodano: 2018-02-08, 17:32 ]
W jakiej kolejności ułożyć media filtracyjne?

taniw - 2018-02-08, 19:27

Na początek tak jak napisał kmarkot, coś co wstępnie oczyści wodę z mułu /gąbki itp/. Później hulaj dusza ...
luzio - 2018-02-08, 20:08

To ja się może trochę podłączę bo rozmyślam nad filtrem do mojego oczka kąpielowego o pojemności ok 30m³ w którym fajnie byłoby mieć taką porządnie czystą wodę. Jak często czyścicie swoje filtry beczkowe? Jaką pojemność filtra byście sugerowali w takim przypadku?
kmarkot - 2018-02-08, 21:53

Mam filtr który ma pojemność 4% objętości oczka + filtr g/k .
Czyszczenie 4 razy w ciągu sezonu .Odpływ denny się nie sprawdza .
Lepsza jest pompa brudnej wody + miotła .
Może kiedyś nakręcę filmik jak się to robi. :-D
luzio, Może w twoim przypadku sprawdził się filtr keramzytowy 1m3 lub piaskowy
Obydwa można zobaczyć w akcji na YT .

luzio - 2018-02-08, 22:27

kmarkot napisał/a:

luzio, Może w twoim przypadku sprawdził się filtr keramzytowy 1m3 lub piaskowy
Obydwa można zobaczyć w akcji na YT .

Heh, dokładnie o tym samym myślałem. Plan na teraz to siatka o oczku jakieś 0,15mm do wyłapywania większych zanieczyszczeń. Potem mauser cały w keramzycie a za nim beczka 200l ze żwirem/piaskiem przedmuchiwanym od czasu do czasu dmuchawą. Tak jak to było chyba na jakimś filmiku, który tutaj zapodawałeś.
Wszystko to jest w sumie tanie w stosunku do pojemności filtra. Zwłaszcza że parę rzeczy z tego już mam. Żwir sobie przesieję, ze żwirowej dziury, którą wykopałem, jakoś będzie.
Tylko żeby nie trzeba byłoby tego zbyt często czyścić. Mam tu na myśli mausera z keramzytem. Bo przepłukiwanie siatki i przedmuchiwanie beczki nie powinno być problemem.

A co masz na myśli z zaworem dennym? Myślałem że idea zasilania od dołu polega na tym że jednak tam zbiera się trochę syfu, który można spuścić.

[ Dodano: 2018-02-09, 09:37 ]
Obejrzałem parę filmików na YT i doszedłem do wniosku że filtr keramzytowy a żwirowy to praktycznie to samo. Różni się tylko wielkością granulek. Dlatego zmieniłem koncepcję. Teraz myślę że należy wykorzystać to że keramzyt pływa. Wywaliłbym więc beczkę i został tylko przy mauserze. Na dole dałbym warstwę żwiru wyżej byłby keramzyt, który byłby głównym wypełnieniem. Zasilałbym to z góry by woda szła najpierw przez luźniejszy keramzyt a potem gęstszy żwir.
Czyszczenie tak jak w filtrach piaskowych możnaby zorganizować za pomocą dmuchawy, która od dołu przedmuchiwałaby złoże. Przy czym właśnie jej zadanie powinno być ułatwione przez to że na dole jest warstwa gęstsza i do góry syfek unosiłby się przez warstwę rzadszą...

Grzesp - 2018-02-09, 11:49

Czy w takim układzie, jaki zaprojektowałem nie sprawdzi się przepłukiwanie filtra?
Zamykam oba górne zawory a do górnego króćca podłącze wąż ogrodowy. Woda pod bedzie płynąć w odwrotną stronę niż normalnie w układzie filtrowania. Tym sposobem powinno wypłukać duze nieczystości i usunąć je prze zawór spustowy.

luzio - 2018-02-09, 13:09

No właśnie, też myślałem o cofce wody przez filtr. Ciekawe czy ktoś tu ma jakieś doświadczenie w tym temacie.
kmarkot - 2018-02-09, 17:57

Przy filtrze zasilanym od dołu nie jest wymagany odpływ denny. Bo zrobiłem odpływ denny i nie zdaje on za bardzo egzaminu. Odpływ zrobiony z rury 32 ldpe +kształtki kolana 1 calowe.
Za male ciśnienie daje. 1m wody a wraz z opróżnianiem beczki spada.
Odpływ nieraz się zatyka. Glony intkowate :-(
Do czyszczenia filtra jest lepsza pompa brudnej wody z wężem 1cal.
Co najważniejsze wkłady filtracyjne czyści się wodą z oczka i nie zbija się biologii w filtrze.
ABC akwarysty
A pompa brudnej wody przy czyszczeniu filtrów spisuje się super.
Procedura czyszczenia.
1 Wyłączenie pompy w oczku
2 Wyjecie wszystkich mediów filtracyjnych ,wstępne płukanie w filtrze .
3 ułożenie mediów filtracyjnych na trawniku
4 włożenie pompy brudnej wody do beczki i uruchomienie ,dobrze wziąć miotłę i zabełtać to co osadzało się na dnie
5 opłukanie wstępne w/w złoży lub podlewanie roślinek :-D będą wam bardzo wdzięczne za taką dawkę nawozu.
6 uruchomienie pompy w oczku , by napełniało filtr wodą z oczka
7 płukanie w/w złoży
8 Gdy wszystko jest czyściutkie wyłączyć pompę w oczku ,
9 wypompować wodę w filtrze i wyłączyć pompę brudnej wody.
10 złożenie filtra
Wiem że może brzmi to skomplikowanie ale zajmuje max 20 min, raz na miesiąc lub półtora.
Do filtra zasilanego od dołu wymagany jest klapowy zawór przeciw zwrotny.
@luzio może z beczki nie rezygnować a zrobić prefiltr ze szczotkami itd.
Co do keramzytowego pokusił bym się o parę worków do warzyw by można było wszystko wyjąć.

Grzesp - 2018-02-13, 14:36

Mama kolejny dylemat.

Jak zrobić wejście i wyjście z układu
Wewnątrz będą rurki fi32 PP, co dac by nie stracić przepływu i móc nałożyć węże karbowane 32?

luzio - 2018-02-13, 14:58

Te węże karbowane z którymi ja miałem do czynienia, takie plastikowe a nie gumowe mają średnicę wewnętrzną idealnie pokrywającą się ze średnicą zewnętrzną rurki PE. Więc po prostu się nasuwa. Dobrze nasunięte są tak szczelne i trzymające się że właściwie to nawet nie trzeba opaski zaciskowej.
Grzesp - 2018-02-13, 17:01

Jakiej średnicy miałeś rurki PE?
U mnie w końcu stanie na tym, że zamiast rurek Pp bedą PE
Ekonomia wygrała
Rurki 40

luzio - 2018-02-13, 17:33

W większości używam 40 właśnie. Te karbowane węże mają taką samą numerację i świetnie pasują. Można ich używać jako elastycznych złączek jeśli jest taka potrzeba. Są najróżniejszej grubości ale i dość drogie. Zauważyłem też że w ich przypadku panuje spora rozpiętość cenowa. Widziałem różnice sięgające ponad 50%, warto więc trochę poszukać.
Grzesp - 2018-02-13, 19:46

Uzywasz rurek i złączek PP czy PP?
luzio - 2018-02-13, 20:45

Tak naprawdę do tej pory nie musiałem używać żadnych złączek gdyż moja filtracja była raczej prosta: wąż (ten właśnie karbowany) 40mm z oczka do pompy i z pompy na sitko... Dużo tego nie było :P Ale rury już czekają. Nie wiem czego użyję. Tego co po prostu lepiej wykona swoje zadanie. Mogą być złączki. Nie wiem czy jest jakaś różnica między PP a PE. Ewentualnie te karbowane węże, których czasem używam do improwizowanych, tymczasowych połączeń z rurami PE.
Grzesp - 2018-02-14, 10:03

W jaki sposób uszczelniacie złączki GW i GZ na burcie beczki?
luzio - 2018-02-14, 18:28

Robiłem ostatnio taki przelot za pomocą skręcenia dwóch złączek. Dałem po prostu uszczelkę. Tylko od zewnętrznej strony, gdyż tylko ona jest ważna a nie ma sensu ograniczać głębokości gwintu, niech się dobrze skręca.
Potem należy nalać wody zobaczyć czy jest szczelne. Jakby co ma to tą zaletę że można zawsze rozkręcić.

Grzesp - 2018-02-16, 12:28

Jaki dobry klej z polimerem mógłbym użyć?
Grzesp - 2018-04-05, 10:38

Udało się złożyć filtry. W sobotę odpalam system

Beczka 1
Ruszt
Szczotki
Gabka 15
Mata Japonska
Gabka 30
Ruszt
Zeolit w workach 8kg

Beczka 2
Ruszt
Keramzyt w workach 45L
Pocięty peszel w workach

Jest miejsce na dodatki typu szyszki olchy lub torf ale póki co nie są chyba zbędne.

Na chwilę obecną koszt budowy to 770zł ( w tym 160 zł koszty transportu elementów)

Arca92 - 2018-04-12, 17:04

Czy można zrobić tak że beczka numer 1 (wypełniona peszelem, keramzytem i na górze gąbka) jako filtr mechaniczny , i druga tak samo + napowietrzanie ale już jako biologia? Czy to zadziała oczyszczając wodę? Nie stać mnie na razie na szczotki czy różnego rodzaju maty, a niestety filtrować muszę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group