Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Staw - Zg³oszone 4 oczka wodne a w tym miejscu wykopany staw

Seba18_88 - 2017-10-26, 16:26
Temat postu: Zg³oszone 4 oczka wodne a w tym miejscu wykopany staw
witam tak jak w temacie 4 lata temu zg³osi³em 6 oczek wodnych u³ozone w prostokacie ze skarpami 2 metrowymi miedzy soba, a w tym miejscu wykopa³em staw. Koncze budowe domu i boje sie jakiejs inspekcji jak przyjada zeby nie doczepili sie do tego stawu.. Moje pytanie teraz co zrobic zeby zalegalizowac ten staw... ile by to kosztowa³o... zawsze moge sie t³umaczyc ze by³y oczka a u mnie teren podmok³y rowy ktore ida przez ³aki zasypane i ca³a woda zbiera³a sie u mnie (bo faktycznie tak by³o) i ze skarpy sie obsypa³y i powsta³ jeden duzy zbiornik.. Prosze o porady
Irkus - 2017-10-26, 20:49

A jak du¿y jest ten staw?
potentator - 2017-10-26, 21:49

Jesli na MZPG masz WS to mozesz spac spokojnie,gorzej jak nie :/
Seba18_88 - 2017-10-30, 19:50

staw z 15x30



co to MZPG i WS.. ??

Co teraz zrobiæ ¿eby go zalegalizowac.. ??

krzysztof988 - 2017-10-31, 13:02

Czy aby nie masz ponad 1 ha przeliczeniowego - rolnik?
Je¶li tak to zg³o¶ budowê stawu hodowlanego, ( do 500m2 i do g³êboko¶ci 2m wystarczy zg³oszenie podobnie jak oczko wodne) trzeba tylko dodatkowo uzyskaæ zgodê zlewni wód i bêdziesz mia³ legalne. Mi zajê³o to ok 2 miesiêcy i ok 200PLNów to kosztowa³o - mapki. Jak nie ch³op panie, to nie wiem jak legalizowaæ. Projekt, operat trochê wiêcej za³atwiania i podobno PLNów duuu¿o wiêcej trza mieæ :((

wolanin - 2017-10-31, 13:13

krzysztof988 napisa³/a:
zg³o¶ budowê stawu hodowlanego, ( do 500m2 i do g³êboko¶ci 2m wystarczy zg³oszenie podobnie jak oczko wodne) trzeba tylko dodatkowo uzyskaæ zgodê zlewni wód i bêdziesz mia³ legalne. Mi zajê³o to ok 2 miesiêcy i ok 200PLNów to kosztowa³o - mapki. Jak nie ch³op panie, to nie wiem jak legalizowaæ. Projekt, operat trochê wiêcej za³atwiania i podobno PLNów duuu¿o wiêcej trza mieæ :((

Móg³by¶ w wolnej chwili rozpisaæ dok³adnie na czym to polega³o? Bez operatu wodno-prawnego? Bez pozwolenia na budowê? Co¶ siê zmieni³o w przepisach? Jeszcze pytanie - co z podatkiem od takiego stawu?

p.s. co¶ tam doczyta³em... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozró¿nienie, czy staw wykonano z u¿yciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy te¿ bez - przez samo przemieszczanie ziemi.
Z punktu widzenia prawa wodnego - istotny jest zakres oddzia³ywania - czyli to 500m2 i 2m.
Natomiast skoro staw zbudowany bez u¿ycia wyrobów budowlanych nie jest w ¶wietle przepisów nowego prawa obiektem budowlanym, to po co w ogóle zg³oszenie? Piszesz, ¿e tak jak oczko - czyli w wydziale budownictwa?

Seba18_88 - 2017-11-06, 16:45

jestem rolnikiem mam ponad hektar... ale szuka³em i nigdzie niema zapisu ze jak rolnik to mo¿na zrobiæ to na zg³oszenie... podaj odpowiedni przepis jesli tak jest... kto¶ ma jeszcze jakie¶ m±dre rady to tematu.. ??
krzysztof988 - 2017-11-06, 21:28

Internet, internet i internet to jest kopalnia wiedzy dla potrzebuj±cych. Nik mi nie doradza³. Trzeba trochê w³o¿yæ wysi³ku i siê postaraæ, nadzór budowlany odwiedziæ, powiatowy inspektorat ochrony ¶rodowiska te¿ i pytaæ pytaæ i pytaæ. Zadawaæ ró¿ne pytania urzêdnikom w ró¿nej formie. Niestety opinie o urzêdnikach s± w wiêkszo¶ci prawdziwe. To my im przeszkadzamy w pracy , bo pytamy o jakie¶ tam pierdo³y. Dobra teraz konkrety. Nowelizacja ustawy o prawie wodnym ( czy jako¶ tak siê to nazywa ) by³a ze 2-3 lata temu i zezwala na budowê zbiorników wodnych do 500m2 i 2 m g³êboko¶ci od poziomu gruntu by³e nie by³ zasilany przez rzekê, rzeczkê, rowek bo wtedy daj sobie spokój - projekty, zgody itd itd, tak wiêc pierwsze kroki skieruj do powiatowego nadzoru budowlanego i pytaj o zgodê na wybudowanie stawu hodowlanego ( staw rekreacyjny czy ka¿dy inny bêdzie wymaga³ pozwoleñ projektu i operatu) o w/w parametrach (500m2 i 2m g³êboko¶ci) Nie oczekuj podpowiedzi od urzêdnika ( tak by³o w moim przypadku) tylko odpowiednio formu³owane pytania. Jestem rolnikiem i chcê budowaæ staw rybny hodowlany! ¿adne rekreacyjne, czy inne zbiorniki. Tylko taki mo¿na wykopaæ bez pozwoleñ i projektów. Dostaniesz wykaz dokumentów potrzebnych - i dzia³aj. Potem id¼ do inspektoratu ochrony ¶rodowiska ( akurat tam spotka³em odpowiedni± osobê jak nie urzêdnik :-o ) no i wogóle kobietka nie by³a wredna, z³ego dnia te¿ nie mia³a, z mê¿em siê nie podar³a " tych" dni te¿ nie mia³a chyba :-D , a¿ nie mog³em uwierzyæ. Normalna uczynna pani ( pozdrawiam pani± z Powiatowego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska w Radzyniu Podlaskim imienia nie pamiêtam :???: :pa: ) a¿ mi³o by³o rozmawiaæ, mo¿e dlatego ¿e trafi³a na uczciwego obywatela :roll: co chce uczciwie co¶ zrobiæ. Wprost mówi³a, ¿e ma³o kto to robi tak. Panie kop i bêdzie dobrze kto to sprawdzi.... a ja do niej " a jak z s±siadem za czêsto bêdê "³owi³" rybki w tym stawie i jego ¿ona siê wku....i i powiadomi tu i tam, to co bêdê kurde, ³opat± zasypywa³, a sk±d ziemiê wezmê jak rozplantowana takie ¿ycie..... lepiej zg³osiæ uzyskaæ, a s±siadce pokazaæ wa³a ( nale¿y siê, bo to wredna ba.... kobieta :-D . Lepiej mieæ tak± satysfakcjê, ni¿ trz±¶æ galotami za ka¿d± "inspekcyj±" przez p³ot. Ruszy³em z tym gdzie¶ w styczniu chyba ale ponoæ urzêdowo ( je¶li siê nie bêdziesz oci±ga³) to max w 60 dni za³atwisz, a mo¿e i szybciej. Mapki (ok 200PLN to ca³y koszt)) dzia³ki potrzebne do narysowania gdzie ten staw ma byæ ok ( sam o³ówkiem rysujesz), potrzebna te¿ zgoda tzw. regionalnej zlewni wód na wykorzystanie wód gruntowych do nape³nienia stawu. Po otrzymaniu zgody wniosek do Pow. IO¦ i Pow. nadzoru bud. Odemnie Pani w PIO¦ wymaga³a opisu budowy stawu co¶ jak Operat Wodny wiêc jej napisa³em na pods. operatów z internetu. Po 30 dniach je¶li nie otrzymasz zakazu to znaczy, ¿e mo¿esz kopaæ. I finito... Pamiêtaj udaj g³upa, nic nie mów, ¿e co¶ tam ju¿ masz ( te oka) nic tam nie ma puste pole i tyle ! , bo zaraz bêd± pytania, albo dr±¿yæ temat zaczn± i po ptokach bêdzie. Tak na prawdê to prosta sprawa. Powodzenia, pochwal siê jak ci posz³o, aha jeszcze piwko siê nale¿y ;) ... bom siê opisa³ ....... :roll: .
Kolego Wolanin: zg³oszenie potrzebne ( oczko te¿ musisz zg³osiæ), a podatek? jako ¿em ch³op z dziada pradziada, to do gminy podatek zgodnie z ich zbójeckim prawem w Naszym Grajdole odprowadzam od ca³ych 1,06 ha przeliczeniowego, czyli ok 70,00 PLN na rok, na ochronê miesiêcznic bêdzie :evil: przebolejê ( podobno wszystko przemija wytrzymam) . Staw hodowlany nie musi byæ od razu ¼ród³em dzia³alno¶ci gospodarczej chocia¿ ka¿de gospodarstwo rolne jest rejestrowane w GUS jak firma z regonem chyba- ju¿ nie pamiêtam, ale póki nie ma przychodu ze sprzeda¿y dóbr ze stawu = brak podatku.
wolanin napisa³/a:
Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozró¿nienie, czy staw wykonano z u¿yciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy te¿ bez - przez samo przemieszczanie ziemi.
podobno to nie istotne, dwa wyznaczniki 500 m2 i do 2 m g³êboko¶ci najbardziej istotne no i to,¿e staw hodowlany. Mój staw ma 15x30 m. Pan Mirek skasowa³ mnie za wykopanie i rozwiezienie po pozosta³ej czê¶ci pola ( 70 Kamazów) na 5 kilo PLN - mo¿e dlatego, ¿e to mój klient tyle przytuli³, mnie siê wydaje, ¿e to ma³o. Jedno powiem warto by³o.
Mariano - 2018-06-08, 01:07

krzysztof988 napisa³/a:
Niestety opinie o urzêdnikach s± w wiêkszo¶ci prawdziwe. To my im przeszkadzamy w pracy , bo pytamy o jakie¶ tam pierdo³y.


Eeetam, masz pecha. U mnie w wydziale ochrony ¶rodowiska czy w architekturze pracuj± naprawdê sensowni ludzi i a¿ mnie wrêcz czasami zadziwiaj± ¿e sami wychodz± z inicjatyw±. Jedynie geodezja jaka¶ taka jak za PRL :???:


krzysztof988 napisa³/a:
Tak na prawdê to prosta sprawa.


Prosta jak prosta. Przypadek jaki opisa³e¶ to najprostszy z mo¿liwych. Zupe³nie inaczej bêdzie gdy w³a¶ciciel stawu bêdzie piêtrzy³ wodê (groble) lub pobiera³ z wodê z wód publicznych (jaz itp). Wtedy sprawa wcale nie jest prosta.


krzysztof988 napisa³/a:
regionalnej zlewni wód


Chyba RZGW?

A i to raczej nie, bo na pobór wody potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez starostwo. RZGW jest dopiero drug± instancj±, je¶li kto¶ by siê odwo³a³ od decyzji starostwa.

No chyba ¿e masz zalegalizowany staw (budowlê) ale bez pozwolenia wodnoprawnego. Jeden taki wêdkarz skar¿y³ mi siê, ¿e zalegalizowa³ sobie staw wykopany w miejscu bajorka istniej±cego od lat (prawdopodobnie zaros³y staw). Wszystko zrobi³ zgodnie z planem, urz±d pobra³ op³atê legalizacyjn± i wyda³ decyzjê. Go¶æ my¶la³ ¿e wszystko ok. Okaza³o siê ¿e po paru miesi±cach przyjecha³a komisja, bo okaza³o siê ¿e legalizacja stawu jako budowli a pozwolenie wodnoprawne na jego eksploatacjê to dwie ró¿ne sprawy. I tak za spraw± s±siada musia³ spu¶ciæ staw i od dwóch lat próbuje za³atwiæ pozwolenie wodnoprawne (s±siad oczywi¶cie robi pod górkê). Staw w miêdzyczasie powoli zarasta, bo kosiæ takiego bagna nie sposób.


wolanin napisa³/a:
p.s. co¶ tam doczyta³em... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozró¿nienie, czy staw wykonano z u¿yciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy te¿ bez - przez samo przemieszczanie ziemi.


To chyba nie do koñca tak. Nie chodzi o u¿ycie materia³ów budowlanych. Staw kopany, czyli poni¿ej poziomu gruntu nie jest budowl±. Staw piêtrzony jest budowl± bo jego czê¶ci± s± groble. Czyli mo¿esz wybudowaæ staw z u¿yciem wy³±cznie ziemii, który bêdzie budowl±.

wolanin - 2018-06-08, 07:47

Mariano napisa³/a:
wolanin napisa³/a:
p.s. co¶ tam doczyta³em... Z punktu widzenia prawa budowlanego istotne jest stwierdzenie, czy chodzi o obiekt budowlany, czyli rozró¿nienie, czy staw wykonano z u¿yciem wyrobów budowlanych, np. folii, czy te¿ bez - przez samo przemieszczanie ziemi.


To chyba nie do koñca tak. Nie chodzi o u¿ycie materia³ów budowlanych. Staw kopany, czyli poni¿ej poziomu gruntu nie jest budowl±. Staw piêtrzony jest budowl± bo jego czê¶ci± s± groble. Czyli mo¿esz wybudowaæ staw z u¿yciem wy³±cznie ziemii, który bêdzie budowl±.


Odnosi³em siê do suchego zapisu - czym jest obiekt budowlany, poczytam jeszcze raz, co tam napisano na temat konstrukcji.
A co do lokalnego inspektora - masz na my¶li konkretny urz±d w Krakowie czy w jakiej¶ s±siedniej gminie? Mo¿e to temat na pw.

krzysiek131286 - 2018-06-25, 09:30

witam,by³ ktos u ciebie na odbiorze tego stawu,sprawdzic np g³ebokosc?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group